Доступність посилання

21 жовтня 2016, Київ 12:32

Сербія запропонувала поділ Косова вздовж етнічного кордону


Анамарія Рамач Белград, 24 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Минулого тижня Сербія запропонувала місії ООН у Косові документ, яким фактично передбачається поділ Косова вздовж етнічного кордону на сербську та албанську частини. Таким чином політики у Белграді планують утримати під своїм контролем хоча б ті частини Косова, де живуть етнічні серби. Західні дипломати говорять, що подібний план розподілу Косова вже було відкинуто раніше.

Сербський уряд передав пропозицію до ООН, організації, яка відповідає за Косово від 1999 року. Сербську ініціативу озвучив міністр у справах Косова Слободан Самарджич. У проекті угоди, який він представив, мовиться, що Белград визнає юрисдикцію ООН у Косові. Але водночас, на думку сербського уряду, в регіонах Косова, де серби є етнічною більшістю, поліцію, судову владу та митницю повинні контролювати лише серби. Приблизно 15% території Косова заселене сербами, на цій частині території вони становлять етнічну більшість.

Більшість міністрів, як і представники сербських партій Косова, про проект такої угоди дізналися із засобів масової інформації. Першою про неї повідомила косовська албанськомовна газета, а в понеділок 24 березня її надрукувала белградська преса. Прозахідні партії в коаліції виступають проти пропозиції Самарджича. Сам Самарджич запевняє, що його пропозиція випливає з плану дій, який у січні ухвалив сербський уряд.

«Ми не можемо захистити сербів у Косові конфронтацією з міжнародним співтовариством»

Колишній дипломат та один із провідних експертів у галузі зовнішньої політики та член Європейського руху в Сербії Душан Лазич вважає, що політика країни в стосунках із Косовом мала б більше враховувати нову реальність, що виникла після проголошення незалежності Косова.

«Боюся, що в останній час здійснюються певні заходи, які, на перший погляд, нібито захищають інтереси сербів у Косові, але ефект зовсім протилежний. Я не згадував би останні акції, які там відбувалися, але з них видно, що ми не можемо захистити сербів у Косові конфронтацією з міжнародним співтовариством, чи конфронтацією з найбільшою частиною міжнародного співтовариства», – зазначив Душан Лазич.

Під час заворушень у сербських частинах Косова минулого тижня загинув український поліцейський, десятки інших поліцейських із місії ООН отримали поранення, постраждало і близько 70 сербів.

Місія ООН говорить, що має «беззаперечні» докази про те, що понеділкові заворушення в Митровиці були спровоковані із Сербії і організовані сербським міністерством внутрішніх справ.

Оглядачі у Сербії схильні розглядати нову пропозицію щодо розподілу Косова під кутом нових парламентських виборів, які у Сербії мають відбутися у травні.

XS
SM
MD
LG