Доступність посилання

logo-print
24 Лютий 2017, Київ 06:23

360 років перемозі козацько-татарського війська під Корсунем


Віталій Пономарьов Київ, 16 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Для українських політиків подеколи приходить їхній зоряний час, але не всім з них щастить пізніше відповідати тій годині. Для гетьмана Богдана Хмельницького зоряним був час битви на Жовтих Водах і під Корсунем, але ж потім були Берестечко і Переяслав. Цього дня 360 років тому військо Богдана Хмельницького і кримськотатарська кіннота Тугай-бея розгромили польське військо неподалік Корсуня.

Одразу після перемоги над передовим польським військом на Жовтих Водах 11 тисяч козаків гетьмана Богдана Хмельницького та 6 тисяч кримськотатарських вершників Тугай-бея рушили навздогін основній польській армії. 14 травня 1648 року союзники догнали п’ятитисячне королівське військо на березі Росі неподалік Корсуня.

Польський головнокомандувач Миколай Потоцький писав: «З такою малою жменькою війська протистояти поганській силі і хлопському бунту – нема що й думати».

На військовій нараді ввечері 15 травня польські командири вирішили йти на прорив. Дізнавшись про це через своїх агентів, Хмельницький вночі вислав Максима Кривоноса з козаками до байраку Горіхова Діброва за півтори милі від Корсуня. Там козаки перекопали дорогу ровами, завалили її деревами, загативши річку, затопили яр водою та засіли в окопах на його схилах.

Перемога коаліції союзників

На світанку 16 травня польське військо під захистом рухомого табору з возів вирушило шляхом над Россю на Богуслав. Козаки з татарами пропустили його та супроводжували на відстані пострілу з рушниці.

Опівдні польське військо увійшло до Горіхової Діброви, там потрапило під перехресний вогонь козаків Кривоноса, татар Тугай-бея та вояків Хмельницького і упродовж години було повністю розгромлене.

Двічі поранений шаблею, Потоцький був узятий козаками у полон і на своє запитання до Хмельницького: «Хлопе, чим же ти благородному лицарству орд татарських заплатиш?» – отримав відповідь: «Тобою».

Вже у червні польський уряд за посередництва київського воєводи Адама Киселя розпочав мирні переговори із Богданом Хмельницьким. Однак паралельно обидві сторони збирали сили для продовження війни.

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG