Доступність посилання

ТОП новини

Політичний хаос лише посилив корупцію в Україні


Прага – Індекс сприйняття корупції за 2009 рік, оприлюднений міжнародною організацією «Транспаренсі Інтернешнел», свідчить, як мовиться у звіті цієї організації, що «корупція залишається серйозним викликом для всіх регіонів світу». Особливо серйозною проблемою є корупція в країнах, де індекс її сприйняття нижчий від коефіцієнта у 5 балів. Серед найбільш проблемних країн у плані корупції у світі є й Україна, в якій, за висновками «Транспаренсі Інтернешнел», «політичний хаос» лише погіршив ситуацію.

У звіті «Транспаренсі Інтернешнел» наголошено, що «політичний хаос в Україні призвів до падіння у 2009 році індексу сприйняття корупції з 2,5 балів у 2008 році до 2,2 бала». Це один із найнижчих показників для України за десятиріччя публікації таких даних.

Міжнародні експерти вважають вирішальною в погіршенні ситуації в Україні «політичну корупцію», яка сприяє й поширенню корупції у приватному секторі, «поряд із високим рівнем терплячості (збайдужіння) щодо корупції серед громадян України».

Низка міжнародних експертів засвідчує особливе посилення «корупції, яка глибоко вкорінена в діловому світі України, особливо в енергетиці». Якраз ця корупція і «темні зв’язки з російськими інтересами» є «причинами особистої ворожнечі» і «заплутують політичну сцену України», вказують аналітики. Чимало міжнародних спостерігачів відзначає, що в Україні «з посиленням бюрократії небачених масштабів набуває хабарництво».

«Транспаренсі Інтернешнел» вважає, що у ситуації, коли в Україні, поряд із байдужістю суспільства, спостерігається послаблення заходів боротьби з корупцією, не доводиться очікувати чогось кращого на майбутнє, окрім «іще похмурішої перспективи» щодо такого ганебного явища в українській державі.

Україна не одна серед задніх

Представники «Транспаренсі Інтернешнел» висловлюють своє занепокоєння тим, що зі 180 країн світу, включених у звіт щодо корупції за 2009 рік, більшість перебуває нижче показника сприйняття корупції у 5 балів із можливих 10 (що вищий бал, то меншою сприймають корупцію в тій чи іншій країні, і навпаки). Особливо небезпечна ситуація зі сприйняттям корупції у таких країнах світу, як Афганістан, Судан чи Ірак. У цих країнах в умовах світової кризи, як стверджується у звіті «Транспаренсі Інтернешнел», чимало міжнародних пакетів допомоги у відновленні економік блокуються саме високою корупцією.

Міжнародні експерти з «Транспаренсі Інтернешнел» відзначають певні успіхи у боротьбі з корупцією в окремих країнах колишнього радянського простору. Речниця «Траспаренсі Інтернешнел» Яна Міттермаєр каже з приводу цього: «Стало фактично сюрпризом, що в деяких країнах колишнього СРСР відзначене поліпшення індексу сприйняття корупції – зокрема, в Казахстані, Грузії, трохи в Росії, і незначні позитивні зрушення в Азербайджані. У цих країнах влада, мабуть, зрозуміла, що антикорупційні заходи виправдовують себе та приваблюють більше іноземних інвестицій».

Зокрема, в Росії, як вважає Міттермаєр, певну позитивну роль відіграв пакет антикорупційних законів президента Дмитра Медведєва, котрий схвалила російська Держдума. Індекс сприйняття корупції в Росії підвищився у 2009 році на одну десяту в порівнянні з 2,1 бала у 2008 році.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.
XS
SM
MD
LG