Доступність посилання

21 жовтня 2016, Київ 12:11

Українці та росіяни дедалі більше прагнуть добросусідства і дедалі менше – союзної держави


Київ – Серед українців та росіян дедалі менше стає тих, хто виступає за об’єднання України та Росії в одну державу. Про це свідчать дані соціологічних досліджень, які український Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та російський «Левада-Центр» паралельно проводять впродовж п’яти років. Утім, симпатії українців до росіян є більшими. Хоча серед росіян частка тих, хто добре ставиться до українців, за останні роки зросла, тоді як в Україні вона зменшується.

81% українців висловлюють добре ставлення до Росії. Про це йдеться в дослідженні Київського міжнародного інститут соціології. Частка українців, що негативно ставляться до Росії, складає 10%, 9% не змогли відповісти на запитання. За регіональним розподілом, як і раніше, найбільші частки позитивно налаштованих до Росії українців у Східному (93%) та Південному регіонах (85%), найменше їх у Західному регіоні (66%).

Порівняно із лютим цього року кількість українців, позитивно налаштованих до Росії, зменшилася. Натомість ставлення до Україні в Росії за цей період статистично не змінилося – кількість позитивно налаштованих складає 72%, негативно – 18%, не змогли відповісти на запитання 9%. Про це свідчать дані російського «Левада-Центру».

Ставлення в Україні до Росії (за регіонами):
(За даними дослідження українського Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) та російського «Левада-Центру»)
Парадокси українсько-російської дружби

Заступник директора «Левада-Центру» Олексій Гражданкін стверджує, що в цілому за останній рік ставлення росіян до України покращилося. Натомість, за словами директора КМІС Валерія Хмелька, в Україні – інша тенденція.

За останні декілька років у Росії майже на 10% збільшилася кількість тих, хто ставиться добре до України. А в Україні ж за останні два роки, навпаки, зменшилася – з майже 90% десь до 80%
«За останні декілька років у Росії майже на 10% збільшилася кількість тих, хто ставиться добре до України. А в Україні ж за останні два роки, навпаки, зменшилася – з майже 90% десь до 80%», – наголошує він.

За словами соціолога, на електораті Януковича ці зміни найсильніше відбилися, бо у центральному і західному регіонах настрої змінилися несуттєво, а в східному і південному – помітніше.

І в Україні, і в Росії більшість опитаних хотіли б, щоб обидві країни були незалежними, але дружніми державами – з відкритими кордонами, без віз та митниць. Так вважає майже 70% опитаних українців і майже 60% – росіян. Також впродовж останніх п’яти років в Україні та Росії істотно поменшало тих, хто виступає за створення єдиної держави.

«Зменшення прихильників такого об’єднання значно помітніше в Україні – це 6% з 20, більш ніж чверть. Трошки менше від чверті в Росії – 4% з 19%», – зазначає Валерій Хмелько.

Нову проросійську силу не пропустять конкуренти – політолог

Попри такі тенденції, проросійські симпатії значної частини українських громадян залишаються важливим політичним чинником в Україні. Російський фактор на українських виборах, зокрема – президентських, і надалі відіграватиме помітну роль.

Ставлення до Росії накладає відбиток як на політичних гравців, так і на мотивацію виборців
«Тому що є стереотипи у виборця, – каже політолог Віталій Кулик. – Справді, зменшується кількість тих, хто реагує на якісь зміни в Російській Федерації чи резонує на заяви російських політиків. Але загалом ставлення до Росії накладає відбиток як на політичних гравців, так і на мотивацію виборців».

За словами Віталія Кулика, зараз проросійський електорат в Україні переважно орієнтується на дві політичні сили – Партію регіонів і Компартію.

«Появи нової проросійської політичної сили я не передбачаю, поки існує єдність у Партії регіонів і поки є комуністи. Появу нової проросійської сили вони будуть максимально торпедувати», – зауважує політолог.

Опитування проводилось наприкінці травня методом інтерв'ю. В Україні опитано 2030 респондентів віком від 18 років в усіх областях, Києві та в Криму. У Росії опитали 1 601 респондента старше від 18 років у 127 населених пунктах. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3% в Україні, 3,4% – в Росії.

ДИНАМІКА СТАВЛЕННЯ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ ДО РОСІЇ ТА НАСЕЛЕННЯ РОСІЇ ДО УКРАЇНИ
  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».


В ІНШИХ ЗМІ

Loading...

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG