Доступність посилання

23 Квітень 2017, Київ 08:26
Новини | Політика

Власенко порадив урядові домовлятися з Росією, бо «ціну на газ можна переглянути»


Українська та російська сторона можуть домовитися про зниження ціни на газ без розірвання газових угод – це передбачено в контракті, підписаному за прем’єрства Юлії Тимошенко у 2009 році, заявив у четвер захисник колишнього прем’єра Сергій Власенко.

«У пункті 4.4. газового контракту мовиться: «Якщо якась зі сторін заявить, що обставини на ринку паливно-енергетичних товарів суттєво змінилися порівняно з тим, на що сторони обґрунтовано очікували при укладенні даного контракту, і контрактна ціна, вказана в пункті 4.1 даного контракту, не відображає рівня цін ринку, то сторони розпочинають переговори про перегляд контрактної ціни». Просто, як апельсин», – сказав Сергій Власенко.

За його словами, «цей газовий контракт – типовий для всіх споживачів газу в Європі, і всі країни Європи спромоглися в результаті переговорів або звернення до суду зменшити ціну, передбачену цим контрактом, хто на 10%, хто на 15%, хто на 20%».

Проте «замість того, щоб діяти, уряд розповідає про «кабальність» газових контрактів», заявив Власенко. Він закликав уряд вступити в перемовини з «Газпромом», якщо вони вважають ціну на газ для України занадто високою: «Є типовий контракт, вам може подобатися ця ціна або не подобатися. Якщо не подобається – користуйтеся пунктом 4.4, який є в цьому «кабальному» контракті, і йдіть на перемовини. Але якщо ви імпотенти в питанні проведення перемовин і можете лише здавати державні інтереси, то це трошки інша ситуація».

Сергій Власенко наголосив, що «урядові не треба брехати громадянам про те, що в нас нібито найвища ціна в Європі на природній газ». «Нижчу ціну – 261 долар за тисячу кубометрів станом на 2011-й рік – «Газпромові» платить тільки Білорусь», – заявив захисник Тимошенко, хоча ніяких підтверджень своїм словам не навів.

Уряд Миколи Азарова третій рік поспіль намагається домовитися з Росією про зниження ціни на газ, називаючи її зависокою і неринковою і скаржачись, що вона одна з найвищих цін на російський газ у Європі, так що і споживачі на Заході, з урахуванням вищої вартості транзиту до них, платять менше; російська сторона вже багато разів наголошувала, що, навпаки, вважає ціну цілком ринковою і відкидає можливість переговорів про зміну цієї ціни, про що Власенко не згадав.

Як повідомив учора міністр енергетики Едуард Ставицький, у третьому кварталі Україна платитиме Росії за тисячу кубометрів газу по 400 доларів. При цьому він наголосив, що ціна на газ, який Україна планує купувати в Європі за реверсною схемою, «щонайменше на 130 доларів нижча за ту, яку ми платимо за цим жахливим контрактом, який був підписаний у 2009 році».

При цьому йдеться фактично про той же російський газ, який Україна перекуповує в європейського покупця, тільки за меншою ціною, ніж купує його безпосередньо в Росії. Російський «Газпром» уже заявляв про незаконність, на його думку, таких схем віртуального реверсу, до яких вдається Україна.

Ваша думка

Показати коментарі

УСІ НОВИНИ

ВИБРАНЕ ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG