Доступність посилання

22 жовтня 2016, Київ 19:24

Злочинні схеми в земельній сфері побудовані на необізнаності громадян – експерт


Київ – Зловживання та махінації у земельній сфері у значній мірі зумовлені тим, що в Україні досі не створено ринку сільськогосподарської землі. Про це Радіо Свобода розповів Сергій Кубах – колишній директор проекту «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру», який було реалізовано в 2004-2013 роках. На його думку, Україна вже готова до скасування мораторію на продаж землі.

– Наскільки в Україні врегульована і прозора земельна сфера? Наприклад видання «Економічна правда» так описує роботу Держкомзему: «Величезні черги, хаос, неточність даних у кадастрі. У деяких філіях чиновники вмикають термінал автоматичної реєстрації черги лише зранку, до початку прийомних годин, та видають талони лише у лімітованій кількості. Протягом дня термінал і монітори для виклику відвідувача за номером у черзі не працюють». Бачите, майже з ґанку починаються проблеми.

– В Україні створена система земельного законодавства. Найбільшим досягненням останніх трьох років є ухвалення закону про державний земельний кадастр і створення автоматизованої системи кадастру з картою та системою зворотного зв’язку. Те, про що йдеться – це організаційне питання до керівників місцевих органів Держземагентства. Це не залежить від законодавства, яке загалом сформоване, але не завершене. Йдеться насамперед про закон про обіг земель сільськогосподарського призначення і зняття мораторію на продаж землі.

– Все-таки, завдяки чому існує широке поле для зловживань у земельній сфері?

Ринку немає, а тому і ринкової вартості також немає. Відбувається звичайна корупція та спекуляція
– Ринку немає, а тому і ринкової вартості також немає. Відбувається звичайна корупція та спекуляція. Як це упередити? Покращувати державні системи управління. Які б унеможливлювали ці зловживання. Допоки це робиться на папері, доки хтось ставить печатку – завжди є можливість для підробки. Саме з огляду на це важливою є запровадження системи кадастру…

Зараз в інтернеті є кадастрова карта, де можна побачити усі земельні ділянки. Громадськість може формувати власний контроль за діями органів влади… Кадастр знімає проблему доступу до інформації.

– Якими є найтиповіші порушення у земельній сфері?

Громадян обдурювали через необізнаність
– Їх доволі багато, але здебільшого вони побудовані на необізнаності громадян. Тому треба звертатися і до органів влади, і до спеціалістів, щоби розібратися у законодавчих актах. Адже громадян обдурювали через необізнаність. А громадяни зазвичай реагують вже на зловживання. А не завчасно. Це, до речі, завдання і для місцевої влади.

– Чи довго ще діятиме мораторій на продаж землі? І якою буде специфіка майбутнього українського ринку землі?

– Згідно із Земельним кодексом мораторій діятиме до 1 січня 2016 року і умовою для його скасування є прийняття закону про обіг сільськогосподарських земель. З практики інших країн знаємо, що після впровадження ринку землі відбувався перепродаж земель довкола населених пунктів, але господарства мали можливість отримати земельні масиви для ефективного використання.

  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».


В ІНШИХ ЗМІ

Loading...

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG