Доступність посилання

logo-print
17 січня 2017, Київ 19:55
Київ – Громадян України на сході й заході об’єднує несприйняття силового сценарію виходу із теперішньої кризової ситуації. Люди засуджують застосування насилля як до учасників протестів, так і до правоохоронців. Те, що влада вдається до насилля, сприймається як прояв слабкості та відсутності аргументів для діалогу.

Дії спецпідрозділів та внутрішніх військ (є переважно лише в країнах СНД) чітко регламентовані. Прийоми, до яких бійці можуть вдаватися за умови реальної небезпеки для життя людей, категорично не можуть застосовуватися під час забезпечення порядку в перебігу мирних акцій та протестів. Так само регламентуються дії спецназівців у протидії хуліганам чи футбольним фанатам.

Йдеться про такі терміни, як «зупинити», «розділити», «зафіксувати», «оточити», «знерухоміти», «локалізувати», «припинити».

Те, що відбулося на майдані Незалежності у Києві 30 листопада і 1 грудня на вулиці Банковій швидше нагадувало сумнозвісні «отработки» у зоні, про які час від часу повідомляють правозахисники. За їхніми словами, керівництво колоній віддає на певний час пенітенціарну установу під контроль спецназу, щоб той «поставив на місце» непокірних в’язнів і ще більше залякав покірних. Як кажуть правозахисники, під час таких «отработок» ув’язнених жорсткого б’ють і принижують.

«На колєні мразь!», биття по ногах, а потім, коли людина падає – по нирках та голові, демонстративне стояння чи сидіння на розпластаних тілах – це усталені елементи «отработки», – розповідають знаючі.

Щоправда, керівництво пенітенціарної системи та МВС неодноразово заперечувало практику «отработок». А прем’єр-міністру Миколі Азарову не вистачило 10 днів, щоб таки знайти серед своїх підлеглих того, хто віддав наказ провести «отработку» на студентах.

Поведінка спецназу шокувала людей у всіх регіонах

У Донецьку, попри традиційну підтримку «своїх», теж критикують чинну владу за неадекватну жорстокість «Беркута» до учасників Євромайдану на світанку 30 листопада.

10.12.2013
Силовим розгоном Євромайдану в Україні розпочнеться диктатура?

«Влада є фактично нелегітимною, бачимо мільйони людей, які повстали проти неї» далі

У Львові ж солідаризуються з Донецьком у несприйнятті насилля та застерігають владу, що навіть якщо й Майдан можна розігнати силою то втримати силою країну – ні.

10.12.2013
«Жодні силові методи проти народу недопустимі» – Литвин

Застосування сили демонструє слабкість влади, яка не має аргументів далі

Люди на вулицях Черкас жаліють усіх, хто постраждав – і мітингувальників, і правоохоронців, але не розуміють чому влада боїться домовлятися з людьми.


Силовий розгін Євромайдану може призвести до розколу країни?

Вчені, які займаються аналізом ризиків, зробили підрахунки щодо того яка кількість людей на майдані Незалежності може втримати владу від застосування сили . На їхню думку, можна говорити про мінімум – 50 тисяч людей, але все ж більший рівень безпеки дають 250 тисяч.

Зважаючи на відсутність широкої соціальної підтримки, якщо влада не захоче піти на поступки й розпочати реальний діалог, то доведеться перейти спочатку до тотального залякування, а потім і до терору, вважає експерт з безпеки, секретар Комітету із системного аналізу при Президії НАН України Юрій Костюченко.

Застосування сили у будь-яких варіантах вимагатиме «арештів всіх лідерів опозиції, закриття медіа, вибіркового обмеження інтернету, контролю за громадськими організаціями і активістами». Це ще більше посилить протести й породить загрозу громадянського конфлікту.

«Для придушення супротиву буде необхідно або провести масштабний геноцид, або тримати кілька років військовий контингент в кількості 300-500 тисяч в наших західних областях. Цього не може собі дозволити зараз жоден диктатор. Але наслідки спроб реалізації такого сценарію можуть бути трагічними – це може бути порівняно з конфліктом у колишній Югославії», – попереджає експерт.

Юрій Костюченко наголошує, що будь-який силовий сценарій фактично означає самогубство влади, чи то прискорене – з розколом країни, чи уповільнене –з поступовою втратою економічного і політичного суверенітету.

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG