Доступність посилання

29 Квітень 2017, Київ 00:58
Світові оглядачі наголошують, що влада президента Януковича «у другий «чорний четвер», як назвали 16 січня (перший був 21 листопада) спробувала покінчити із Євромайданом, якщо не силою спецназу, то силою протягнутих у Верховній Раді Партією регіонів і комуністами «в темну» репресивних законів шляхом фарсу з «ручним голосуванням» і «лічильним шоу» в 235 голосів, коли вся процедура забрала лише 5 секунд. Світові видання зауважують, що цими законами президент Янукович забороняє в Україні «фактично все або ж переважно все». Експерти на сторінках газет також вважають, що такі, далекі від парламентаризму, сумнівні, процедури у Верховній Раді можуть лише «загострити політичну кризу, яка охопила Україну ще від 21 листопада».

Відомий британський оглядач Ендрю Вільсон так і називає на сторінках видання European Council Of Foreign Relations «ганебне голосування» у Верховній Раді 16 січня «другим чорним четвергом в Україні», тоді як перший, на його думку, стався 21 листопада минулого року, коли влада президента Януковича відмовилася в останній момент підписувати угоду з ЄС у Вільнюсі. Влада вирішила, як зауважує Вільсон, вибрати ще один четвер, щоб спробувати все ж припинити протести українців, якщо не силою спецназу, то новими законами, які забороняють фактично все. За допомогою «фарсу в парламенті» з «лічильним тараном у 235 голосів» влада просунула репресивні закони, констатує Вільсон і додає, що «ніякого реального голосування не було, нормальна процедура була зруйнована, і лише кілька голосів лічильників із проголошенням «235 – за» увінчали це «шоу рук» упродовж 5 секунд. «Вони спробували таким чином криміналізувати все, що опозиція здійснювала за минулі два місяці», – наголошує британський експерт. Вільсон також зазначає, що «Україна скопіювала російський закон, котрий вимагає від неурядових організацій з фінансуванням з-за кордону обов’язково реєструватися як «іноземні агенти». Нові закони забороняють участь у демонстраціях у шоломах, в уніформі, зі смолоскипами, влаштовування наметів на майданах, застосування озвучення без дозволу міліції. Закон забороняє будь-яку критику влади, підводить чи не все під криміналізоване поняття наклепу. Влада може заборонити доступ до інтернету, закривати «погані» сайти, більшість у парламенті може за кілька секунд позбавити будь-якого депутата недоторканності й піддати суду. Ендрю Вільсон резюмує: «Я можу продовжити, перелік заборон довгий. Влада робить ставку на те, що Євромайдан видихнувся і що буде слабша західна реакція, ніж це було раніше…». «Таким чином, – наголошує британський спостерігач, – це реальний тест для Заходу. І коли в листопаді та грудні ЄС і США реагували із запізненням, але все ж допомогли уникнути більшого кровопролиття, то що ж тепер?» – запитує Ендрю Вільсон.

Ендрю Ретманн зауважує на сторінках EUObserver, що «Україна криміналізує проєвропейські протести» і наводить низку реакцій провідних європейських політиків на наслідки «законодавчого шоу» у Верховній Раді минулого четверга. Тут відзначено, що нові репресивні закони, протягнуті в Раді з подачі влади президента Януковича, дозволяють не лише штрафувати, затримувати учасників протестів, але й ув’язнювати їх на 15 років за участь у так званих «масових заворушеннях». Видання цитує міністра закордонних справ Польщі Радослава Сікорського, котрий наголосив, що «зловісні події в українському парламенті у четвер продемонстрували, як Україну збили зі шляху до європейських цінностей». Видання також наводить думки неназваних європейських дипломатів, котрі вважають, що настав час для санкцій проти Януковича і його союзників. Один із дипломатів пояснив з цього приводу, що «ЄС потерпає тут від комплексу Білорусі, але ситуація в Україні повністю відмінна і олігархи з кола Януковича мають набагато більші страхи, що втрачати, коли поповнять чорний перелік ЄС».

Лондонська Finаnciаl Times наводить з приводу «оригінального способу» законодавчої діяльності українського парламенту думки експертів, котрі кажуть, що «події у Верховній Раді означають: або готується перехід до білоруського сценарію, або ж це початок кінця парламенту України». «Це явна спроба створити поліцейську державу», – сказав газеті з Лондона один із аналітиків.
  • 16x9 Image

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG