Доступність посилання

21 жовтня 2016, Київ 21:40

Автор листа до Меркель про Україну: не можна обдурити того, хто знає, що його дурять


Валерій Гладко

Валерій Гладко

У ці дні, коли країни світу намагаються допомогти Україні знайти вихід із ситуації, яка склалася із введенням російських військ на територію Криму і поширенням сепаратистських настроїв у східних регіонах, а також із поширенням інформаційної пропаганди з боку Росії, багато українців за межами держави шукають самі шляхів – як бути? Часто відповіді лежать у причинах подій, вважає український політолог із Німеччини Валерій Гладко. Він написав листа на ім’я канцлера Німеччини Анґели Меркель. У цьому листі, який в оригіналі, а також у перекладі на українську мову ви зможете прочитати нижче, є певні висновки і конкретні пропозиції – як допомогти знайти вихід. Автор листа розповів Радіо Свобода по телефону із Гамбурга, що змусило його вдатися до такого кроку.
Клікніть, щоб прочитати документ

Клікніть, щоб прочитати документ


– Німецький уряд – це єдиний уряд, котрий ще має достатньо авторитету і можливості, щоб вплинути саме на українську владу. Саме цей вплив є головною складовою у формулі, що може привести до розв’язання нинішньої кризи в Україні. У цієї формули дві головні складові:

– перенесення виборів президентських на кінець політичного процесу з одночасним призначенням дати позачергових виборів до Верховної Ради.

– повернення до русла легітимності у всіх діях нинішньої української влади, що можна зробити лише через прийняття конституційної угоди.

Мій лист – це спроба додати трохи об’єктивності у погляди Німеччини на українські події.

Крім того, я вважаю, що уряд Німеччини несе значну частину відповідальності за те, що зараз робиться в Україні.

– Чому саме зараз Ви вирішили написати?

–13 березня буде спеціальне засідання німецького парламенту і дуже важливо спробувати зараз донести до всіх, що причини кризи в Україні не зовсім там, де їх зараз намагаються всі знайти. Я впевнений, що вибори зараз будь-які – це продовження нестабільності в Україні, це тінь на їх легітимність.

Я впевнений, що одна з причин – це відсутність очевидної легітимності в діях українського уряду, і ще однією з причин можуть бути вибори президента, які ми намагаємося зараз провести 25 травня. І це вибори, які можуть мати дуже велику тінь нелегітимності на собі. Тому, що вибори проводити в нинішній ситуації – це продовження нестабільності в Україні, і взагалі як їх можна провести, коли в Криму те робиться, що ми там маємо, де Путін уже зайняв Крим своїми військами? Та й уявити собі, що Ярош, наприклад, поїде на схід України і буде проводити агітацію, або Симоненко – в Тернополі? Коли навіть Кличко мав проблеми у Харкові та Донецьку. Я думаю, що Путіну це на руку, щоб вони не були легітимними.

– Чого дійсно намагається досягнути Путін, на Вашу думку?

Путін ставить під сумнів легітимність нинішнього уряду лише тому, що йому це вигідно
– Путін ставить під сумнів легітимність нинішнього уряду лише тому, що йому це вигідно. Так він може посадити за стіл переговорів з ним Захід і домовитися з останнім про те, що Україна отримає зовнішньополітичний статус, наприклад, як у Австрії. Крим, як і нелегітимність української влади – це лише засіб для досягнення центральної його мети – угоди про нейтралітет України без участі у перемовинах самої України.

Ви не живете в Україні, звідки Ви можете судити про те, які помилки робить нинішня влада у Києві?

–По-перше, я, як і всі інші, не бачу жодних дій уряду, окрім явного популізму і повної бездіяльності, особливо в частині ухвалення важливих рішень. Ви бачите, що у моєму листі я не називаю жодних прізвищ. Прізвища називалися в розмовах, які мені вдалося провести в Києві з представниками, у тому числі, і німецького уряду.

Мій лист – це крик про допомогу Україні. Про допомогу без огляду на персони, котрих люблять чи котрими нехтують тут. Я переконаний, що Україні потрібні не кредити, яких просить уряд, а в першу чергу – реформи. По-друге: Захід, очевидно, зайняв набагато дієвішу і активнішу позицію, а від українського уряду ми лише і чуємо, що заклики про допомогу.

Я хочу показати взаємозв’язок між необхідністю повернутися в легітимне русло і нападом на Україну з боку Росії. Путіну потрібний був привід, щоб говорити, що в Україні відбувся не мирний процес по усуненню від влади тирана, а захоплення влади і конституційний заколот. І цей аргумент йому дали ті, хто порушив Конституцію.

Наскільки імовірним є те, що цей лист дійде до рук пані Меркель і матиме на неї вплив?

– Я не хочу жодним чином вплинути на дії суверенного політика. Мені доводилося особисто зустрічатися з пані Меркель. Знаю, що вона дуже відповідальний політик. Гарантій, що цей лист попаде їй в руки, немає жодних.

Але його копію я відправив і міністрові закордонних справ ФРН і в комітет із зовнішньої політики Бундестагу. Копія листа пішла і іншим керівникам ЄС і їх посольствам в Києві. Треба зробити так, щоб люди знали про обман, який над ними чинять. Адже не можна обдурити того, хто знає про це.

  • 16x9 Image

    Людмила Ваннек

    На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG