Доступність посилання

ТОП новини
На Карловому мості у Празі згадували про Україну, яка виборює свою свободу сьогодні
На Карловому мості у Празі згадували про Україну, яка виборює свою свободу сьогодні

Чехія: 25 років по революції і «червоні картки» «проросійському президентові»

У Празі не забували цього дня і про Україну, яка виборює свою свободу сьогодні

У Чехії в понеділок, 17 листопада, державне свято – День свободи і демократії, річниця початку Оксамитової революції в тодішній Чехословаччині. Цього року воно особливе: від тих подій минає 25 років.

Саме 17 листопада 1989 року відбулася велика студентська демонстрація в центрі Праги, учасників якої жорстоко побила поліція. Це викликало нові протести, страйки й демонстрації вже по всій Чехословаччині. Наприкінці листопада все керівництво Компартії Чехословаччини подало у відставку, а у грудні був призначений перший переважно некомуністичний уряд Чехословаччини з моменту встановлення комуністичного режиму в 1948 році. Лідера Празької весни 1968 року, яку розчавили радянські танки, Александра Дубчека обрали головою федерального парламенту, а президентом Чехословаччини наприкінці грудня обрали Вацлава Гавела.

В офіційних заходах – відкритті пам’ятної дошки у Празі і зустрічі зі студентами – взяли участь президенти п’яти країн. Крім чеського, до столиці країни прибули президенти Польщі, Словаччини, Угорщини й Німеччини.

Але цього року, крім згадки про ті події, молодь і активісти переймаються й яскравою проросійською позицією нинішнього президента Чехії Мілоша Земана. Громадянська ініціатива «Хочу з вами поговорити, пане президенте» організувала символічне виставлення йому «червоної картки» на вираз незадоволення тим, як президент представляє Чехію, і на вимогу його відставки.

А ще у Празі не забували цього дня і про Україну.

Охорона мусила прикривати Мілоша Земана парасольками:

А ось як це було під час протесту при відкритті пам’ятної дошки:

Трішки історії: так це було 25 років тому

Під вечір, як стемніло, протести у Празі вщухли. Тепер люди стоять у довгих чергах на Національному проспекті, де 25 років тому жорстоко побили близько тисячі учасників студентської демонстрації, щоб запалити свічки в пам’ять про цю подію у традиційному місці – в підтінні одного з будинків на проспекті.

Це ще ранкові фото з цієї ж аркади – свічки там почали запалювати ще вранці.

Президенти під час урочистостей у Празі (л -> п): Угорщини Янош Адер, Польщі Броніслав Коморовський, Чехії Мілош Земан, Німеччини Йоахім Ґаук і Словаччини Андрей Кіска
Президенти під час урочистостей у Празі (л -> п): Угорщини Янош Адер, Польщі Броніслав Коморовський, Чехії Мілош Земан, Німеччини Йоахім Ґаук і Словаччини Андрей Кіска

А посольство Німеччини уточнило, що у президента Йоахіма Ґаука влучило під час протестів проти Мілоша Земана вдень не яйце, а лише шматочок шкаралупки. Так що німецький президент сприйняв це з гумором, сказала речниця посольства «Чеському телебаченню».

Іще кілька фото з ходи на підтримку України у Празі:

«Люди запихають картки під двері»

«Люди вже під балконом Земана»

«Люди виклали стрілку з червоних карток, щоб Земан знав, куди йому йти»

«І геть! Змійка з червоних карток від балкону і аж до воріт»

А тим часом ті демонстранти, які пішли на празький Град, провели свою акцію протесту проти Мілоша Земана і там.

Ось так вони йшли вулицею Уєзд, яка веде до Граду – «Такої юрби ніхто, мабуть, не чекав. Ми точно ні»

А це вже на Градчанській площі перед головним входом до Граду – «Потужнішу атмосферу я пережила, коли ми прощалися з Гавелом. Може, тепер ми прощаємося і з Земаном».

Більше фото ходи на підтримку України на Карловому мості у Празі
Більше фото ходи на підтримку України на Карловому мості у Празі

Із коментарів у чеському фейсбуці:

«Я дуже ціную слова Коморовського і на Альбертові (це під час церемонії відкриття пам’ятної дошки – ред.), і на юридичному факультеті (Карлового університету, де президенти п’яти країн мали зустріч зі студентами – ред.), де він прямо суперечив відповіді Земана на запитання щодо України. Порушення звичних конституційних норм, підтримка і уславлення тоталітарних режимів і порушень міжнародного права… досить уже цього!»

І ще відео:

Прага: 25-а річниця початку Оксамитової революції
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:05 0:00

Тим часом іще одне відео з тієї акції, з якої починався сьогоднішній протест у Празі:

Карлів міст у серці Праги:

«Чеське телебачення» повідомляє з Праги далі: після церемонії на Альбертові, де Мілоша Земана засвистали й закидали яйцями, та так, що одне яйце влучило і у президента Німеччини Йоахіма Ґаука, всі п’ятеро президентів пішли на дебати зі студентами Карлового університету.

А тим часом сотні чи й тисячі демонстрантів рушили до празького Граду – офіційної резиденції президента Чехії.

Супротивники Мілоша Земана продовжують вимагати його відставки, хоча з цим згодні не всі – дехто вдовольнився б, якби президент Чехії змінив свої проросійські погляди.

«Друзі, сьогодні все не закінчиться – сьогодні починається спротив проти Мілоша Земана, який поводиться як диктатор, а не як демократично обраний президент. Земан ніколи не був демократом», – заявляють активісти нової громадської ініціативи, які хочуть «Відставки президента Земана».

Виступаючи на цій же церемонії відкриття пам’ятної дошки, президент Словаччини Андрей Кіска, як передає його слова «Чеське телебачення», сказав, що вчора разом із ними був і президент України Петро Порошенко, «якому аплодували за бій, який він веде вдома» – це було в суботу на саміті «Вишеградської групи» у столиці Словаччини Братиславі, на який Кіска запросив і Порошенка.

Після цих слів словацького президента у Празі присутні почали скандувати: «Україна! Україна!»

«Не знаю, хто з вас був 25 років тому на Національному проспекті, а я був», – сказав Земан демонстрантам, серед яких більшість складає молодь. За його словами, ті, хто там не був, а зараз кидає яйця й інші предмети, тим самим виявляють «боягузство».

А на Альбертові Мілош Земан, якого охорона прикривала парасольками від яєць, заявив, що не боїться своїх супротивників, як не боявся і 25 років тому. Земан, попри ліві погляди, був тоді супротивником прорадянської комуністичної влади Чехословаччини, через що зазнав певних переслідувань – його кілька разів звільняли з роботи.

А тим часом в іншій частині центральної Праги, на площі Кларов – там починаються Старі замкові сходи до празького Граду – кількасот представників лівих сил вийшли на акцію на захист Мілоша Земана. «Не віддамо вас, пане президенте!» – написано на гаслі.

На іншому плакаті, який не потрапив у цей кадр, прихильники Земана написали: «Захищаємо президента – захищаємо Батьківщину!»

У чеських соцмережах уже кепкують, що обрані цими демонстрантами кольори – чорний, синій і червоний – нагадують кольори проросійської сепаратистської «Новоросії», яку Кремль хоче створити на території України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG