Доступність посилання

ТОП новини

Опалювальний сезон: чи вистачить Україні вугілля, газу й «пороху»?


©Shutterstock
©Shutterstock

Уряд звітує про готовність до холодів та обіцяє нові газові угоди, українці не вірять і утеплюються

Київ – Україна готова до опалювального сезону, враховуючи нинішні запаси газу, вугілля, очікувані кредити на закупівлю блакитного палива та газові угоди з Росією, які можуть підписати вже на переговорах 25 вересня. Менш оптимістичну картину бачать експерти: вони говорять або про «мінімальну готовність» до зими, і навіть про ризик зриву опалювального сезону. Ті ж українці, які мають можливість, утеплюються та облаштовують альтернативне опалення, не довіряючи владі.

Дмитро, житель одного з сіл у Вишгородському районі Київщини, вирішив не користуватися газовим опаленням, і накопичив у своєму дворі кілька вантажівок дров: частину купив, решта – це сухі колоди, які він самотужки зібрав у лісі. Тепер готовий і до цієї, і до наступної зими, зізнається Дмитро Радіо Свобода.

«Придбав твердопаливний котел, під’єднав його паралельно з газом до системи опалення будинку минулої зими. Цієї зими вирішив відмовитися від газу повністю. Порахував, що за нових тарифів на газ опалення мого будинку площею 120 квадратних метрів обійдеться в 10 тисяч гривень. Для мене це забагато. І з минулого року ми накопичуємо дрова. Нині маємо 40 кубометрів, цього вистачить на дві середні зими. Але кажуть, що ця зима буде досить теплою»,– розповідає житель Київщини.

Дмитро розповів, що його будинок не утеплений. Якщо його обшити пінопластом, то витрати дров зменшилися б, і нинішніх запасів мало б вистачити на кілька років, припускає він.

Тим часом до цієї зими готуються і міські жителі, яких, за офіційною статистикою, в Україні близько двох третин. Вони утеплюють стіни квартир пінопластом, замінюють вікна на більш енергоощадні, а хто не має на це коштів – закривають щілини у вікнах та дверях. Кияни та мешканці столичного регіону, опитані Радіо Свобода, утеплюють і вікна, і стіни, й намагаються продублювати основне опалення електричним, а у приватних будинках – твердопаливними котлами.

Гіршою є ситуація в регіонах: місцеві мешканці кажуть, що на якісне утеплення житла в більшості немає коштів. Так, Вікторія, жителька Миколаєва, розповіла Радіо Свобода, що торік встигла замінити більшість вікон у квартирі на енергоощадні. Завершити утеплення цього року не має змоги. За її спостереженнями, городяни набагато менш активно замовляють вікна та утеплення фасадів , ніж торік, через зменшення власних доходів.

Про російський газ можуть домовитися вже у вересні

Підготовку України до зими ускладнює те, що вона від квітня не купує російського газу і загалом має недостатньо коштів на збільшення реверсу газу з ЄС, констатує частина енергетичних експертів, зокрема Юрій Корольчук. Водночас міністр енергетики й вугільної промисловості України Володимир Демчишин заявив, що 25 вересня відбудуться газові переговори, на яких, найімовірніше,тристоронню угоду про умови поставок російського природного газу в Україну підпише український уряд, Європейський Союз і Росія. Глава Міненерго Росії Олександр Новак підтверджує, що ці переговори плануються. І додає, що ціну на російський газ для України уряд Росії визначить до кінця місяця. Демчишин неодноразово заявляв, що Україна не купуватиме російського газу дорожче ніж 250 доларів за 1000 кубометрів.

Напередодні ЄБРР погодився надати Україні кредит на закупівлю газу на зиму, обсягом 300 мільйонів доларів, повідомляють у «Нафтогазі». Директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко пояснив, що за умовами угоди ці гроші можна буде витратити лише на закупівлю газу з ЄС, а не на придбання російського блакитного палива. Враховуючи європейські ціни, цієї суми мало б вистачити приблизно на 1,2 мільярда кубометрів газу. Однак це не єдиний газовий кредит, щодо якого веде переговори українська сторона.

Водночас керівник «Нафтогазу України» Андрій Коболєв напередодні сповістив про те, що на українському газовому ринку почали працювати два західні трейдери. Що це за компанії він не вказав, лише зауважив, що працюватимуть «у тандемі». Імпорт газу вони здійснюватимуть «не до нашого кордону, а з наступним розмитненням і перепродажем споживачам всередині країни».

Україні бракує запасів вугілля та газу щоб забезпечити стабільне опалення та електропостачання в разі холодної зими або «сюрпризів» з трафіком енергоносіїв узимку – повідомлення про це з’являються в українських медіа. Такої думки дотримується і частина енергетичних експертів. Серед них директор спеціальних проектів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев, який пояснив свою позицію Радіо Свобода.

«Україна не готова до зими, попри усі заспокійливі заяви керівників галузевого міністерства не вистачає вугілля та газу. Цифри цих презентацій вводять в оману. Уряд провалив підготовку до зими, міністр і прем’єр перекладають відповідальність одне на одного. Не відповідатиме ніхто. Заяви при зниження нормативної температури і графіки віялових відімкнень означають, що навіть зараз ніхто не готується», – обурюється Рябцев.

За словами експерта, українцям варто чекати віялових відімкнень, адже мінімальними є маневрові потужності електроенергетики (енергоблоки, які можна вмикати-вимикати кілька разів упродовж доби, щоб покрити піки споживання). Зниження нормативів з 18 до 16 градусів (у кабінетах уряду обговорюють і можливість знижувати температуру до 10 градусів тепла), перенесення роботи шкіл із зимових холодів на інші сезони – це готові рішення, які треба лише підписати, доводить Геннадій Рябцев.

Експерт радить подбати про температуру в оселях самих українців. А саме: утеплити вікна, стіни і двері, зробити все, щоб якнайменше «опалювати вулицю», і мати напоготові теплий одяг.

Улітку Кабмін призначив відповідальним за підготовку до опалювального сезону Валерія Вощевського, віце-прем’єра за квотою Радикальної партії, якого парламент звільнив з посади 17 серпня через вихід його політичної сили з коаліції.

Раніше Вощевський запевняв Радіо Свобода, що Україна встигає підготувати до зими і теплотраси та котельні, й запаси вугілля та газу. На уточнювальне запитання він зауважив, що уряд не планує знижувати нормативну температуру в оселях до +16 градусів, як про це повідомляли українські медіа. Про те, що встигають підготувати мережі та котельні, журналістам днями повідомили представники «Київенерго», а також комунальники Одеси, Полтави та інших міст. Проте вони скаржилися на дефіцит коштів, який викликаний, на їхню думку, списанням фінансів з рахунків теплових підприємств на оплату за газ «Нафтогазу».

Запасів вугілля вистачить на місяць, газу – до весни, якщо імпорт не зменшиться – Демчишин

Між тим, на сайті Міненерго повідомляють, що запаси вугілля на електростанціях та теплоелектроцентралях днями перевищили два мільйони тонн, тобто є істотно більшими, ніж у вересні-жовтні торік. Європейський оператор газових сховищ Eustream повідомив, що 22 вересня держава накопичила понад15,4 мільярда кубометрів і що за добу запаси зросли на 0,13%. Таким темпом до середини жовтня (коли може початися опалювальний сезон) Україна може накопичити ще близько мільярда кубів. Раніше прем’єр Арсеній Яценюк заявляв, що Україна має накопичити 19 мільярдів, а Демчишин улітку пояснював, що Україна чекає осені, щоб за 2-3 місяці швидко заповнити сховища, користуючись імовірним зниженням цін на газ.

Водночас частина експертів, зокрема Михайло Гончар, говорять про те, що наявних об’ємів Україні має вистачити, якщо темпи закачування за місяць до холодів не змінюватимуться.

Наявні запаси газу й вугілля Демчишин вважає достатніми для стабільного опалювального сезону. І уточнює: цифра 19 мільярдів кубометрів газу потрібна лише за найгіршого сценарію: в разі підтримки транзиту до ЄС у разі холодної зими та за відсутності російського газу.

«На складах ТЕС і ТЕЦ близько двох мільйонів тонн вугілля. Це на 250 тисяч тонн більше, ніж ми мали на початок опалювального сезону торік. І ці запаси ростуть приблизно на 20 тисяч тонн на добу. Вугілля на складах і швидкості його накопичення достатньо, щоб пройти опалювальний сезон», – пояснив міністр.

Зі свого боку, лідер Незалежної профспілки гірників Михайло Волинець називає оптимальним для України зимовий запас на електростанціях обсягом п’ять мільйонів тонн.

На уточнююче запитання Радіо Свобода Демчишин повідомив: таких запасів Україні вистачить на місяць, і в разі зимових перебоїв з вугіллям (наприклад, через неможливість вивозити його із зони АТО) Україна матиме місяць, щоб збільшити імпорт «чорного золота» з ПАР, з Росії або наростити власний видобуток. Міністр наголошує що дві третини енергоблоків ТЕС потребують вугілля газової групи, яке видобувається не в зоні АТО, і лише третина працює на антрациті, який завозять із території, яку контролюють проросійські сепаратисти.

Однак місяць тому Демчишин вважав, що запасів вугілля недостатньо, і звинувачував ДТЕК у «саботажі» його постачання. У компанії натомість заявляли, що не встигають вивозити вугілля через брак вагонів, пошкодження колій і завантаженість залізниці.

Водночас і компанія ДТЕК пояснює, що має дозвіл на вивезення вугілля із зони АТО і від уряду, і від антитерористичного центру. Але визнають, що збільшити об’єм постачання важко через пошкодження частини колій, брак пального і вагонів на непідконтрольній території. Водночас сепаратисти оголосили, що припиняють вивезення вугілля з підконтрольної їм території, окрім випадків, коли його вивозить ДТЕК. Вони пояснюють це бажанням отримувати за нього вищу ціну, а також вагони і пальне для локомотивів.

Енергетичний експерт Юрій Корольчук два місяці тому прогнозував Радіо Свобода: якщо уряд зволікатиме з підготовкою до зими, то восени навіть закупівля вугілля у сепаратистів сприйматиметься як позитивна новина.

1 листопада 2014 року Україна увійшла в зиму, маючи 16 мільярдів кубометрів газу в сховищах, а закінчила опалювальний сезон у квітні, коли залишалося 7 мільярдів газових запасів. Метеорологи й теплоенергетики називали ту зиму надзвичайно теплою. Попри це у першій половині опалювального сезону траплялися віялові відімкнення електропостачання, яке енергетики пояснювали дефіцитом вугілля на ТЕС.

В українському Гідрометцентрі прогнозують, що ця осінь буде довгою і теплою, подібною до торішньої, що дало змогу почати опалювальний сезон на два тижні пізніше, ніж зазвичай. А завідувач відділу кліматичних досліджень та довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту Вазіра Мартазінова припускає, що цього року буде в цілому теплим і грудень: тепло чергуватиметься з короткочасними похолоданнями.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG