Доступність посилання

28 Лютий 2017, Київ 12:52

На кризу влади суспільство може відповісти вуличною активністю – політолог


Пікет під Верховною Радою за відставку уряду, 16 лютого 2016 року

Пікет під Верховною Радою за відставку уряду, 16 лютого 2016 року

Представники коаліції не демонструють готовності працювати на інших принципах, ніж досі – Єрмолаєв

Київ – Після того, як парламент визнав роботу уряду незадовільною, але не відправив його у відставку, політична криза не лише не подолана, а й поглибилася, заявляє спікер Володимир Гройсман. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк закликає до переформатування коаліції та змін до коаліційної угоди. Він також пропонує політичним партнерам доукомплектувати чинний уряд. Між тим, політолог Андрій Єрмолаєв вважає, що політична криза в Україні переростає в кризу влади, яка може мати дуже негативні наслідки. На його думку, оптимальним виходом із такої ситуації мали би стати дострокові парламентські вибори.

– Які подальші перспективи розвитку політичної ситуації?

Андрій Єрмолаєв

Андрій Єрмолаєв

– Зараз можна говорити не лише про політичну кризу, а про кризу влади. В чому різниця? В рамках політичної кризи спрацьовують механізми взаємодії. Зараз же стає очевидним, що стосунки парламенту з урядом і президента з урядом можуть бути загнані в глухий кут, коли не спрацьовують взаємні рішення.

Стосунки парламенту з урядом і президента з урядом можуть бути загнані в глухий кут, коли не спрацьовують взаємні рішення

Очевидним є і те, що ми маємо унікальну ситуацію, коли уряд має легітимну недоторканість, але втратив політичну і соціальну легітимність. Політичну – бо він не може спиратися на коаліцію, а це коаліційний уряд, яка фактично зруйнована. Уряд втратив і соціальну легітимність – підтримку і довіру більшості громадян. Це – криза влади.

– Якими наслідками така криза загрожує?

З наростанням соціальних проблем суспільство може знову зайняти активну вуличну позицію

– Ризик перший: подальший розрив між суспільством і суспільними на строями та владою в цілому. І це означає, що з наростанням соціальних проблем суспільство може знову зайняти активну вуличну позицію. Грубо кажучи, створенні додаткові передумови для збурення суспільства проти влади в цілому. Хто цим буде розпоряджатися – покаже час. Але така загроза є.

Криза влади дає супротивникам і ворогам можливості для зриву переговорного процесу і посилення сепаратистських тенденцій

Другий момент: це все відбувається в умовах, коли країна переживає війну на Сході. І, фактично, криза влади дає супротивникам і ворогам можливості для зриву переговорного процесу і посилення сепаратистських тенденцій.

Криза влади, яка загрожує неефективними чи несвоєчасними рішеннями, може посилити саме економічну складову проблем

Третій момент: ми маємо враховувати ще й те, що наступні місяці будуть складні в соціально-економічному вимірі. І криза влади, яка загрожує неефективними чи несвоєчасними рішеннями, може посилити саме економічну складову проблем. Тобто, криза влади підштовхує країну до нових катастрофічних подій у різних сферах.

Вважаю, що за цих умов вибори є єдиним виходом. Інша справа, яким чином наші політики вийдуть на узгодження плану по виборам: під тиском кризи, під тиском вулиці – що ми вже переживали – чи це буде результатом розумного компромісу політичних еліт.

– Чи можливе переформатування коаліції, до якого закликає прем’єр Арсеній Яценюк?

Потрібні не просто компроміси Сидорова з Петровим, а напрацювання нової коаліційної угоди – іншої з точки зору завдань та інструментів

– Ми настільки звикли розглядати політику як інтригу Сидорова з Петровим, що забули про головне: політика це насамперед організація процесу, в якому є позиція: ідеологічна, економічна. А що ми почули, якщо уважно переслухати виступи представників фракцій коаліції? Фактично, в більшості випадків було розкритиковано не уряд, а ту коаліційну угоду, яку вони підписали в 2014 році. Бо ця програма була орієнтована на ліберальну політику. А критикували уряд якраз за те, що потрібна більш активна державна політика: підтримки виробника, державних програм і так далі. Але це інша платформа – ближча до соціал-демократизму!

Тому потрібні не просто компроміси Сидорова з Петровим, а напрацювання нової коаліційної угоди – іншої з точки зору завдань та інструментів. На жаль, я не чув жодної розумної пропозиції: а якою має бути інша політика. І думаю, що дуже низька готовність нинішніх коаліціантів до такої розмови про іншу угоду й іншу програму.

  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії.Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники»

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG