Доступність посилання

24 Квітень 2017, Київ 18:08

«Панамагейт» – початок закручування гайок в офшорному бізнесі?


Напис біля офісу панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, звідки стався витік інформації про офшори

«Ніхто не буде детально розбиратися, чи було в діях президента порушення закону. Але це вплине на імідж країни» – політичний оглядач Джошуа Коен

«Панамагейт», у вирі якого опинились президенти, високопоставлені чиновники та інші публічні особи різних країн, може стати останньою краплею, яка підштовхне до більш жорсткої регуляції цієї сфери. Так вважає політичний оглядач, в минулому співробітник USAID, Джошуа Коен.

– Офшорний бізнес не є незаконним, він не заборонений, офшорні компанії є нормальною світовою практикою. Втім, наразі помітний рух у напрямку посилення правил цієї сфери. Що станеться після цього останнього скандалу?

Я думаю, зараз ми почуємо заклики від країн світу, особливо звідти, де правлять політичні сили лівого нахилу, робити більше для гармонізації податкових систем

– Країни, громадяни яких були задіяні в скандалі, точно більшість західних країн, будуть проводити власне розслідування по кожній окремій справі для того, щоб встановити, чи мали місце порушення закону, в тому числі податкового. В принципі, офшорна діяльність є законною. Чимало великих компанії, починаючи з Apple, використовують офшори для зручності, як стратегію мінімізації податків, яка є абсолютно законною. Нам може це не подобатись, але так, вони відповідають перед своїми акціонерами, мінімізуючи податки компанії. Разом з тим, регуляторні органи після цього скандалу потрапили під тиск, під великою лупою перевірити всіх, названих у документах: перевірити, хто платить податки, хто – ні. Паралельно з цим, скоріш за все, буде спроба мінімізації податкових переваг у таких зонах. В Ірландії, скажімо, корпоративний податок лише 12 відсотків, тоді як в інших країнах – 35. Компанії та корпорації, звичайно, будуть намагатися потрапити під такі юрисдикції. Я думаю, зараз ми почуємо заклики від країн світу, особливо звідти, де правлять політичні сили лівого нахилу, робити більше для гармонізації податкових систем, для того, щоб компанії не змогли грати у ці податкові ігри та шукати податкового притулку за рахунок інтересів своїх власних країн.

– Поки що Білий Дім каже, що зарано робити якісь поспішні висновки, вони роблять оцінку ситуації. Що буде робити Білий Дім і чи існує якісь механізм у таких ситуаціях?

Цікаво, що поки ніякі американські громадяни не фігурують у справі

– Існує певний механізм. Цікаво, що поки ніякі американські громадяни не фігурують у справі. Щоправда, будуть оприлюднені нові інформації, і я буду шокований, якщо не буде жодного американця, але поки що Вашингтону немає чого розслідувати. Однак США мають певні інструменти. Податкова служба вимагає, щоб були заповнені певні форми та декларації. Якщо у цих нових документах будуть названі особи, які не виконали податкові вимоги чи подали неправдиву інформацію, США мають всі механізми притягнути порушників до відповідальності.

– Якщо, наприклад, особа-негромадянин США порушила американській закон, чи можуть США притягати її до відповідальності?

Офшорна корупція завжди була пріоритетом Вашингтона

– Звичайно. Якщо ці люди використали у якійсь спосіб американську банківську систему, їх будуть притягати до відповідальності. Ви це бачили на прикладі ФІФА. Блаттер перебуває під слідством, інші були арештовані. Навіть, якщо вони не жили у США, але у них були зв’язки з американською фінансовою системою, американські правоохоронці будуть розглядати ці справи. Офшорна корупція завжди була пріоритетом Вашингтона. Навіть якщо не виявиться жодного американського громадянина чи компанії, США будуть вивчати справи тих іноземних фізичних та юридичних осіб, які могли порушити американські закони. Але на це підуть навіть не тижні, а місяці, тим більше, що будуть нові витоки.

– Українці наразі занепокоєні тим, чи вплине цей скандал на них як на країну. Чи буде довіра до Порошенка, його команди та їх країни в цілому, чи може Україна розраховувати й далі на отримання фінансової допомоги від Заходу, включно з МВФ?

Партнери та прихильники України вже шукають шляхи мінімізації шкоди від цього скандалу

– Ось що я думаю: звичайно, це удар по іміджу. Пересічна людина лише бачить – президент України Петро Порошенко має офшорні компанії. Звичайно, ніхто не буде детально розбиратися, чи було в діях президента порушення закону. Юристи, до речі, кажуть, що не було. Але це вплине на імідж країни. Позитивна новина у тому, що посол США в Україні Джеффрі Пайєтт сказав: скандал не повинен вплинути на відносини США з Україною, так само висловися і голова Європейської місії. Партнери та прихильники України вже шукають шляхи мінімізації шкоди від цього скандалу для відносин. Не думаю, що це позначиться на наданні допомоги Україні, але імідж її дещо постраждав.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG