Доступність посилання

23 жовтня 2016, Київ 11:05

На Донбасі у боях за Україну брали участь декілька сотень білорусів – Гузь


Ігор Гузь

Ігор Гузь

«Білоруси стали – і багато загинуло, і були поранені – за інтереси іншої держави»

Білоруси становлять найбільшу групу іноземних добровольців, які воюють за українську державу у російсько-українському конфлікті на Донбасі, адже це люди, які усвідомили: якщо не зупинити агресію Путіна в Україні, то незабаром вона прийде і на територію Білорусі. Так вважає український депутат, заступник голови комітету Верховної Ради з закордонних справ Ігор Гузь. З Білоруссю його пов’язують давні особисті та політичні контакти, адже ще десять років тому за участь у протестних акціях «Чорнобильський шлях» його було заарештовано та депортовано з Білорусі. Згодом, ще на початку російської агресії на Донбасі, він був серед організаторів білоруського добровольчого загону «Пагоня», а нині займається питаннями їхньої легалізації на території України.

Cкільки ж білорусів за цей час воювало за свободу України?

З Білорусі було декілька сотень, які воювали на нашому боці. Були не тільки громадяни Білорусі, але були й етнічні білоруси

– Якщо взяти всі два роки фактично військових дій, то я думаю, що з Білорусі було декілька сотень, які воювали на нашому боці. Але були не тільки громадяни Білорусі, але були й етнічні білоруси – декілька десятків, а може сотня, які жили в Україні – я таких знаю багато. Вони – громадяни України, але за етнічним походженням – білоруси. Тому я думаю, грубо, хоча я не маю такої статистики – це декілька сотень.

– А тих, хто воюють на іншому боці?

– Ну, цього я, чесно, не знаю. Я не дослідував цю ситуацію. Не можу сказати. З нашого боку, я приблизно знаю, в яких батальйонах, в яких полках, яка була ситуація – є в нас тактична група білорусів, але що стосується того боку – я не знаю.

Станіслав Гончаров

Станіслав Гончаров

– Нещодавно у Вітебську було затримано одного білоруського громадянина, який воював за Україну, він боєць полку «Азов» Станіслав Гончаров. І говорять про те, що це – людина з досить такими неоднозначними поглядами, неонацистськими поглядами…

– Я бачив відео, як його затримували...

– Наскільки багато таких людей є на українському боці, і чи, на Вашу думку, вони становлять репутаційну небезпеку і для цієї групи білоруських добровольців, і для України?

Якщо є доброволець, який готовий зі зброєю в руках захищати українську державу, ніхто не буде дивитися, які в тебе татуювання, які в тебе ідеологічні глибші погляди

– Я думаю, що їх меншість. Може, там якась невелика частина, але переважна частина – білоруські патріоти, люди, які мають патріотичні, націоналістичні переконання без нацистських проявів. Але є різні люди. Розумієте. Це була війна. Якщо є доброволець, який готовий зі зброєю в руках захищати українську державу, ніхто не буде дивитися, які в тебе татуювання, які в тебе ідеологічні глибші погляди. Тому тут все можна списати на такі речі.

– Тобто в Україні немає можливості контролювати, які люди приходять воювати на її території і що вони там роблять? Тому що ці люди потім постають на обкладинках і в заголовках західних газет.

Ніхто не запитував: «Які в тебе погляди, чи які татуювання?». Якщо ти готовий брати зброю до рук – значить іди

– Згадаймо 2014 рік, і як усе відбувалося. Тоді, якщо ми говоримо про той час, основні бойові дії з Російською Федерацією, чесно скажу, ніхто не дивився. Ніхто не запитував: «Які в тебе погляди, чи які татуювання?». Якщо ти готовий брати зброю до рук – значить іди.

Зараз, звичайно, є більший добір. Є питання стосовно легалізації. Я не знаю, де саме на сьогоднішній день числився цей хлопець – ніби в «Азові», але чи був він бійцем «Азову» на сьогоднішній день чи ні – я цього не можу сказати. Тому, розумієте, війна є війна. Є різні люди, різні обставини і різні історії. Я не можу цього хлопця засуджувати. Я не знаю, чи вчиняв він якийсь злочин. Те, що в нього є такі погляди – це його вибір.

– Ви займаєтеся тим, що допомагаєте залагодити легальну сторону цієї справи. Як Ви бачите оптимальне рішення в цьому випадку для них і для України, щоб їх не переслідували в Білорусі за участь у конфлікті на території іншої держави?

Я їм всім рекомендую не повертатися в Білорусь

– Почнемо з того, що я їм всім рекомендую не повертатися в Білорусь з огляду на те, що були заяви Лукашенка і КДБ Білорусі про їхнє можливе ув’язнення і ми це вже бачимо.

Я буду робити все можливе, щоб українська держава, силові структури наклали мораторій на видачу бійців добровольців білоруській стороні

Друге – я буду робити все можливе, щоб українська держава, силові структури наклали мораторій на видачу бійців добровольців білоруській стороні.

Трете – треба допомагати в їхній легалізації, тобто надавати статус учасника бойових дій, інші моменти, які тут є на місці, – довідка про постійне проживання тощо.

Треба допомагати в їхній легалізації, тобто надавати статус учасника бойових дій
Деяким я допомагав їхати на Захід

Деяким, я не приховую це, я допомагав і, зокрема, бійцям «Пагоні», нашого загону, їхати на Захід, тому що була така необхідність. У нас були хлопці і поранені, і не тільки тому – от такі блоки питань.

– Як, на Вашу думку, участь цих людей у війні проти Росії вплине на майбутні стосунки з Білоруссю, коли Білорусь стане демократичною державою?

В нас іде інтервенція, фактично, Російської Федерації, агресія

– Колись вже такі випадки були. Згадайте громадянську війну в Іспанії, коли добровольці приїжджали зі сторони народного фронту з різних країн і допомагали з ідеологічних міркувань. В нас не йде «громадянська війна», в нас іде інтервенція, фактично, Російської Федерації, агресія. І білоруси, стали – і багато загинуло, і були поранені – за інтереси іншої держави.

Але вони розуміють, що якщо б агресія пішла далі, якби ми її не зупинили на Донбасі, це б стосувалося і Білорусі. Що стосується міждержавних стосунків у перспективі, я думаю, що зараз так: Лукашенко, очевидно, бачить в цьому певну загрозу. Але в перспективі, якщо в Білорусі буде демократична влада, я не думаю, що це будуть якісь негативні наслідки для нашої співпраці двох країн.


На цю ж тему:

  • 16x9 Image

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG