Доступність посилання

logo-print
28 Лютий 2017, Київ 01:23

«Я сповнений рішучості» – новий очільник «Укрзалізниці» Войцех Бальчун


Войцех Бальчун

Войцех Бальчун

«Постараюся створити такі механізми, які дозволять «Українській залізниці» функціонувати на значно прозоріших принципах, що призведе до зростання ефективності цієї фірми»

Войцех Бальчун – багатолика людина. Лідер рок-групи Chemia, політолог і бізнесмен, колишній банкір, голова наглядової ради польських авіаліній LOT, колишній керівник залізничного перевізника PKP Cargo, а з минулого тижня – очільник «Укрзалізниці». Про те, як і чому відбулося це незвичайне призначення і яким чином польський рокер-бізнесмен має намір наводити лад на залізниці сусідньої країни, Войцех Бальчун розповів Радіо Свобода.


– Українське залізничне полотно – одне з найбільших у світі. Це величезне і дуже складне завдання, з ним пов'язана низка ризиків. Але кожен менеджер, у якого є амбіції, хотів би, напевно, спробувати свої сили в такому проекті. Звичайно, жодних гарантій того, що у мене все вдасться, немає. Але я сповнений рішучості зробити щось корисне, щоб залишити після себе добрий слід.

– За деякими підрахунками, заборгованість українських залізниць становить не менше ніж один мільярд євро. Що Ви з цим маєте намір робити?

85 відсотків доходів залізниці становлять саме вантажоперевезення

Перш за все, я почну з повного аудиту всіх сфер діяльності компанії – в тому, що стосується доходів і витрат. Йдеться про перевірку контрактів, політики цін, тарифів на перевезення товарів – 85 відсотків доходів залізниці становлять саме вантажоперевезення. Що стосується витрат, то потрібно буде перевірити, які є можливості реструктуризації нинішнього боргу, умови надання кредитів. Мені відомо, що компанія брала кредити в дуже важкій ситуації і під дуже високі, навіть шокуючі відсотки, якщо порівнювати з Польщею, наприклад. Я, однак, отримую позитивні сигнали з міжнародних фінансових інститутів, які, з одного боку, очікують серйозної реструктуризації «Укрзалізниці», а з іншого – готові такі серйозні і надійні реформи фінансувати. Також з розмов з членами українського уряду і людьми, безпосередньо пов'язаними з фірмою, я зробив висновок, що поточна фінансова ситуація відносно стабільна, хоч і важка.

– В Україні все вирішують зв'язки і олігархи – такий стереотип. А Ви, швидше за все, важливих зв'язків в Україні не маєте, ну, і вже точно не є олігархом. Чи не побоюєтеся проблем через це?

В бесідах з людьми, з якими я мав справу в Україні, відчувалося велике бажання реалізувати прозахідні амбіції цієї країни
Постараюся створити такі механізми, які дозволять «Українській залізниці» функціонувати на значно прозоріших принципах, що призведе до зростання ефективності цієї фірми

– Я – людина розсудлива і свідомий того, що на мене чекає багато проблем. Однак нехай поки я є «людиною ззовні» для української економіки, але в бесідах з людьми, з якими я мав справу в Україні, відчувалося велике бажання реалізувати прозахідні амбіції цієї країни. А для того, щоб це зробити, потрібно поступово змінювати механізми функціонування економіки. Я в жодному разі не хочу сказати, що маю намір з кимось воювати, але постараюся створити такі механізми, які дозволять «Українській залізниці» функціонувати на значно прозоріших принципах, що призведе до зростання ефективності цієї фірми.

– А так званий менталітет? Ви ж звикли працювати, мабуть, за західними стандартами?

В Україні багато освічених людей, які, по-перше, вірять у зміни в своїй країні, а по-друге, здатні створити команду, яка буде потихеньку, але послідовно змінювати фірму на краще – цей процес буде тривати роками

– У PKP Cargo мені довелося зіткнутися з ментальністю, що йде від колишньої системи. Багато хто вважав, що ця фірма була, є і завжди буде, що немає необхідності змінюватися, а її позиція на ринку така, що дає можливість диктувати свої умови і вирішувати, кому надавати послуги – і всі будуть нас слухати. А потім виявилося, що ми проґавили момент лібералізації ринку, і з'явилася конкуренція. Я, звичайно, свідомий того, що проблема ментальності в Україні може бути більш значною, але водночас там багато освічених людей, які, по-перше, вірять у зміни в своїй країні, а по-друге, здатні створити команду, яка буде потихеньку, але послідовно змінювати фірму на краще. Простих рецептів тут немає. Немає чарівної палички, щоб в одну мить змінити таку величезну фірму – цей процес буде тривати роками. Моє завдання – вести зміни так, щоб залізниця продовжувала змінюватися протягом багатьох років.

– Якою мовою Ви розмовляєте зі своїми новими колегами?

Я розумію, що мова дуже важлива, і буду намагатися якомога швидше її вивчити

– Поки в основному англійською, але знаю, що наші мови, польська і українська, досить близькі. Бувало й так, що під час переговорів ми говорили польською, а українці українською – і ми могли домовитися. Ось і зараз на засіданні українського уряду мене попросили представитися польською, запитання мені ставили українською – я зрозумів, про що мене запитують. Однак я розумію, що мова дуже важлива, і буду намагатися якомога швидше її вивчити.

– Останніми роками багато говориться про необхідність західної допомоги Україні, але не завжди зрозуміло, як допомагати дійсно ефективно. А може, саме так, висилаючи до України досвідчених фахівців?

Це – в якомусь сенсі експеримент на живому організмі. Чи буде моя місія успішною? Гарантії немає. Але обидві сторони погодилися ризикнути

– Я, чесно кажучи, розумію, що в нинішній ситуації ризикують всі: і я, і українська сторона. Це – в якомусь сенсі експеримент на живому організмі. Чи буде моя місія успішною? Гарантії немає. Але обидві сторони погодилися ризикнути. І може, через деякий час, коли будуть перші успіхи, ми зможемо сказати: так, це була гарна ідея, правильний напрямок у допомозі українським фірмам, економіці, а в кінцевому результаті – прозахідним прагненням України.

– Днями я бачив у Варшаві афіші з інформацією про концерт Вашої групи Chemia. Як Ви розраховуєте поєднувати музику і залізницю?

В ситуаціях, коли це не буде заважати мені в виконанні обов'язків директора «Укрзалізниці», не бачу причин, щоб не зіграти на концерті

– Для роботи потрібно буде дуже багато часу. Це – звичайно, пріоритет. Але менеджер все ж не працює 24 години на добу 365 днів у році. Є вікенди, відпустка, коли можна займатися своїм хобі. Ні, у кого ж немає претензій до тих, хто по суботах їздить на велосипеді, бігає або плаває в басейні. Звичайно, моя концертна діяльність буде обмежена – не зможу всюди виступити. Для цього вже підготовлений інший музикант. Але в ситуаціях, коли це не буде заважати мені в виконанні обов'язків директора «Укрзалізниці», не бачу причин, щоб не зіграти на концерті.

– Люди, які Вас знають, кажуть, що Ви не любите рутину і саме тому пішли з банку в залізничну галузь, а потім стали лідером рок-гурту. А Україна – це надовго?

– Переді мною поставлено конкретне завдання – змінити фірму, щоб вона краще функціонувала, почала інвестиції. Це вимагає часу. Скільки його у мене буде? Це не тільки питання моєї віддачі та ефективності, а й оцінки мене власниками фірми. Жодних гарантій.

– Коли Ви офіційно розпочинаєте роботу?

– Коли підпишу контракт (сміється – ред.). Зараз потрібно ще оформити документи, пов'язані з дозволом на роботу в Україні. Звичайно, всі хочуть, щоб це було якомога швидше. Думаю, що почну працювати в середині травня.

Повний текст матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода


На цю ж тему:

20.04.2016
«Укрпошта» і «Укрзалізниця» під новим керівництвом: завдання – реформувати «монстрів»?

Кабмін затвердив призначення кризових менеджерів Войцеха Бальчуна та Ігоря Смілянського далі

15.04.2016
Новий керівник «Укрзалізниці» – успішний польський менеджер і рок-музикант

Войцех Бальчун розповів про свого дідуся з Івано-Франківщини та бажання швидко вивчити українську далі

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG