Доступність посилання

ТОП новини

Берлінський мур – історія і сьогодення…


Берлінський мур – історія і сьогодення…

Прага, 13 серпня 2001 – 40 років, що минуло 12 серпня з початку спорудження сумно знаменитого муру холодної війни, у Німеччині відзначають сьогодні по-різному. Старші західноберлінці жалкують за знесенням Берлінського муру у 1989 році, бо вважають, що це знищило їх «спокій і відкрило вільну дорогу злодійству, грабіжникам, мафії зі сходу». Політики ж загалом закликають відзначати пам’ять жертв внутрішнього німецького протистояння по обидва боки від муру і не забувати про його уроки, хоча, знову ж таки, дивляться на це не однаково…

Політика часто змушує коригувати позиції партій щодо історії власного народу. Ось і в неділю лідери християнських демократів Анжела Меркель і Едмунд Штойбер розпочали у Берліні відзначення пам’яті понад тисячі жертв, котрі хотіли подолати мур холодної війни і втекти від комуністичного режиму колишньої НДР з політичних заяв та критикою правлячої у Берліні партії демократичого соціалізму. Хоча іще у суботу понад тисяча учасників мітингу в Тюрінгії біля відомого прикордонного переходу «Пойнт Альфа» відзначили пам’ять загиблих при спробі перебратися через Берлінський мур, котрий став для багатьох муром смерті. Консервативні партії країни використали ці меморіальні урочистості для критики своїх політичних опонентів – правлячу коаліцію. Так, колишній канцлер Німеччини Гельмут Коль заявив у понеділок, що партія демократичного соціалізму, котра утворилася на базі колишньої об’єднаної соціалістичної партії НДР, нічого не засвоїла з уроків історії і того ж муру холодної війни. Християнські демократи у день 40-річчя розбудови Берлінського муру засуджують плани соціал-демократичої партії створити у Берліні правлячу коаліцію з партією демократичного соціалізму. Тим часом Ґерхард Шрьодер у заяві, розповсюдженій засобами інформації, заявив, що «Берлінський мур став для всього людства символом холодної війни і диктатури. А 9 листопада 1989 року, після свого падіння, він став символом прагнення до волі німецької нації».

Нагадаємо, що Берлінський мур, протяжністю 156 кілометрів, виріс за кілька місяців після початку його будівництва владою НДР у серпні 1961 року. Окремі сміливці з території соціалістичного табору намагалися подолати сумнозвісний мур різними способами, розпочанаючи від підкопів і закінчуючи різними драбинами та саморобними повітряним кулями. Сотні з них стали жертвами куль прикордонників НДР або підірвалися на мінах у соціалістичній прикордонній зоні. Одним з останніх, за 9 місяців до падіння муру, загинув 20-річний Кріс Жофруа, коли він разом зі своїм товаришем Християном Ґаудіаном опівночі 5 лютого 1989 року намагалися перебігти до Західного Берліна. Куля прикордонника НДР вразила Кріса прямісінько у серце, а його товариш Християн – був поранений у ногу і у вересні 1989 року був викуплений урядом ФРН з ндрівської в’язниці.

Нині, через 40 літ після спорудження холодного муру, багато що змінилося але ще залишаються економічні відмінності між так званими Західною та Східними Німеччинами. На території колишньої НДР, не зважаючи на багатомільярдні вкладення, сьогодні майже вдвічі вище, ніж на заході країни – безробіття, більші тут злочинність та злодійство і, звичайно ж, лівацькі настрої. Ця внутрішньонімецька борозна ще довго заростатиме і для цього знадобиться, як вважають самі німці, кілька поколінь…

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG