Доступність посилання

ТОП новини

22 червня, в самісінький пік антарктичної зими, світ відзначає День Антарктиди.


Валентина Одарченко Рівне, 22 червня 2006 р., (RadioSvoboda.Ua) - 22 червня, в самісінький пік антарктичної зими, світ відзначає День Антарктиди. Нині на станції «Академік Вернадський» працює вже одинадцята українська експедиція. Сьогоднішній гість нашої студії –учасник п’ятої антарктичної експедиції, біолог-радист, рівнянин Павло Тарасович, котрий нещодавно взяв участь у Третій міжнародній антарктичній конференції, проведеній у Києві Міністерством освіти і науки.

Тарасович: - На конференції піднімалися питання досліджень в Антарктиді упродовж десяти років з метеорології, геологи розповідали про дослідження основи вулканічного походження, дна океану. Гідробіологи, біологи – про тваринний світ, про сніг, озонометрію, радіофізику, геофізику Антарктиди… Українцями зроблено багато різноманітних досліджень, яких ще ніхто ніколи не робив. Можу сказати як біолог – мої колеги із Харківського зоологічного інституту знайшли ряд п’явок, які паразитують на рибі. І навіть один із цих видів був названий на честь дослідника-біолога…

На цій конференції я мав нагоду зустрітися з двома ціками людьми – мандрівниками з великим стажем, які побували в різних територіях і кутках світу, це з Донецька - Вакула і з Грузії - Лежава. На честь 100-річчя відкриття Південного Полюсу Робертом Скоттом і десятиріччя відкриття української антарктичної станції Третього антарктичного року, який зараз розпочнеться, вони хочуть із станції Халі піти на Південний Полюс.


- А чи всюди вглиб Антарктиди зайшли люди?

Павло Тарасович з антарктичним другом
Тарасович: - Її територія, якщо подивитися на карту, схожа на мозок людини. Все ніби зроблено так, ніби цей континент не хоче, щоб туди потрапляв хтось інший, чужинець. Мені важко судити. Але здається, що був у таких місцях, де раніше нога людська не ступала.

Як ви гадаєте. А наскільки цей континент може бути пов’язаний якоюсь космічно кармою як територія Землі? Адже є багато фантастики, де Антарктида саме тому така – «заморожена», що там ховається якась таємниця…

Тарасович: - От я бачив НЛО, і ні краплини не сумніваюся, що вони стовідсотково є. Одного разу – повний місяць над морем дуже великий, а з іншого боку така блискуча велика куля, схожа на ті, що крутили на дискотеках, коли на нього падало світло, а він відбивав різнокольорові промінці. Ось таку я річ бачив, вона висіла у небі цілу ніч, а на другу ніч вже не було. Тоді я взяв фотоапарат, щоб сфотографувати. Пішов – у мене закінчилася плівка, поміняв. Прийшов. – сіли акумулятори, поміняв їх на заряджені – ті ще раз сіли, втретє поміняв – зробив 5 кадрів – і як ви думаєте? Усі п’ять кадрів чисті. Колеги казали, що це можу бути метеорологічний зонд, який запустили англійці. Я приніч карту, інший каже: «Подивіться, з того боку пустеля з там нічого немає…» Інший каже: «Це заломлення світла» - а я: «Це НЛО». А лікар каже, треба вже на вас і на себе сорочки вдягати. Не беріть так близько це серйозно. Але я чомусь повірив у те…

- Хто мешкає в такому холоді, крім дослідників?

Тарасович: - Там більше 30-и станцій. Шість видів пінгвінів, яких і приручати не треба, вони такі цікаві, а деякі з них – такі як пінгвіни Аделі – задерикуваті. Вони ще не навчилися боятися людей, а от котики, яких у минулому столітті жорстоко знищували заради цінних шкірок, можуть бути дуже агресивними… Чимало птахів, які у літні місяці страшенно поспішають висидіти і виховати потомство…

- Сьогодні якісь дослідження показують, що впливає людина своєю діяльністю на цей материк?

Тарасович: - Метеорологи в Антарктиді – це тих перший п’ять копійок інформації, яку щоденно дає Гринвіч. От рівень океану – спеціальним приладом здійснюються заміри, і потім аналізується, чи піднімається вода, чи опускається… Виявляється, тенденція існує до підняття.

Станція "Академік Вернадський" на острові Галіндез
- То льодовики все-таки тануть?

Тарасович: - Тануть. Тут ще науковці піднімали питання про Гренландію, біля узбережжя якої і холодна, і гаряча течії – так ось, є такі передумови, що вони можуть розійтися, і тоді Гренландія знову стане зеленою, а Великобританія – стане… Гренландією.

- Людина, яка побувала раз в Антарктиді – хоче потрапити туди вдруге?

Тарасович: - Тих, хто був хоч раз – обов’язково тягне. Антарктида по-своєму дуже гарна. Кожного дня зранку я пив чай і дивився на гори. І кожного дня бачив щось інше…
XS
SM
MD
LG