Доступність посилання

23 жовтня 2016, Київ 11:08

Незахищені: хто компенсуватиме збитки від пожеж житла?


Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 25 травня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Міська влада Дніпропетровська відмовляє погорільцям у допомозі. Людям, потерпілим від пожеж, не надають не тільки житла, а й матеріальної допомоги на придбання речей першої необхідності. Чиновники перекладають проблему на плечі самих погорільців — мовляв, своє майно треба було страхувати, тоді б отримали хоч якісь компенсації.

За останній тиждень у Дніпропетровську без даху над головою через пожежі опинилося кілька десятків сімей. Понад 10 квартир вигоріли вщент тиждень тому в одному з будинків на житловому масиві «Парус».Тепер ці люди ночують у сусідів, до переселенського пункту переїжджати не поспішають — вірять у те, що міська влада не покине їх наодинці з бідою.

Пан Анатолій — один із потерпілих від пожежі на житловому масиві «Парус» каже, міська влада ще тиждень тому обіцяла підтримку, та з того дня долею погорільців більше ніхто не цікавився: «Сказали, що місто, міська влада допоможе грішми, вставлять вікна і двері за рахунок міської влади. З того часу до нас навіть ніхто не піднявся. На другий день приїхала якась комісія, сказали, що має ще приїхати інститут, бо в нас порозходилися стіни. Але з того часу так ніхто і не з’являється».

Виняток зробили один раз, більше «жаліти» не будуть...

Між тим міський голова Іван Куліченко каже, що погорільцям не зобов’язані за рахунок міського бюджету компенсовувати втрачене житло і майно. Виняток зробили тільки раз — минулого року, для 80-ти сімей з багатоповерхівки в одному з престижних районів, які втратили квартири внаслідок потужного вибуху побутового газу. Більше — ніяких привілеїв.

Іван Куліченко: «Намагаються запровадити таку практику — раз була пожежа, то всі роботи з відшкодування, ремонту має на себе брати міськвиконком. Сподобалось, як було після вибуху — з мешканцями узгоджували навіть види шпалер і підлоги, і все зробили за бюджетні й державні гроші. Є порядок визначення, чиє це майно. Якщо приватне — то воно має бути застраховане, і всі інші питання, пов’язані з наданням матеріальної допомоги. Просто через жалість — це теж не вихід, щоб міський бюджет компенсував усі втрати».

Відшкодування має лягати на плечі лише винних

За словами юристів, міська влада справді не зобов’язана компенсовувати втрачене майно погорільцям, якщо причиною пожежі не була вина міських служб. У випадках з коротким замиканням чи необережним поводженням з вогнем усі відшкодування мають лягати на плечі винних осіб, каже Інна Скобликова — юрист громадської організації «Громадянська дія».

Інна Скобликова: «Чому викликають комісії, чому складають акти — і при пожежах, і при затопленні водою? В актах вказується не тільки факт загоряння і певний збиток, а причина загоряння. Той, з вини кого сталася пожежа, як це зафіксовано в акті, має нести відповідальність матеріальну за все, що сталося. Я не хочу нікого виправдовувати. Але уявіть, якщо зараз мешканці старих будинків стануть самочинно підпалювати житло, а потім вимагати відшкодування — ось у мене згоріло, дайте грошей. Тобто держава ж не винна в тому, що щось загорілось».

Відтак, за словами юристів, спробувати судитись з міською владою через компенсації — справа безнадійна. Будь-який суд, виходячи з Житлового кодексу, стане на бік влади. Погорільцям радять подавати позови щодо сусідів, які спричинили пожежу. Але і такі справи можуть виявитись безнадійними.
XS
SM
MD
LG