Доступність посилання

22 жовтня 2016, Київ 16:35

У Німеччині розпочався саміт «Групи Восьми»


Надія Кандиба Німеччина, 6 червня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Німеччині розпочався саміт «Групи Восьми». Політичні лідери США, Франції, Німеччини, Італії, Канади, Японії і Росії зібралися в курортному містечку Гайліґендамм, розташованому на Балтійському морі. У середу вже пройшли перші двосторонні зустрічі, на яких домінує тема кліматичних змін. Увечері учасники саміту зберуться разом на спільну вечерю.

Щоб вісьмом політичним лідерам ніхто не заважав у романтичному приморському містечку в неформальній обстановці розмірковувати про найпекучіші проблеми сьогодення, організаторам саміту довелося серйозно попрацювати. До федеральної землі Мекленбург-Передня Померанія стягнуто 16 тисяч поліцейських, а в морі чергують німецький військовий фрегат та американський крейсер, а саме містечко обнесли дротяним парканом. Ця загорожа – два з половиною метри заввишки й 12 кілометрів завдовжки.

Такі суворі заходи безпеки вживаються небезпідставно. Очікується, що в ці дні в район Гайліґендамма прибуде близько 100 тисяч антиглобалістів. У середу, попри всі кордони, кільком сотням демонстрантам вдалося продертися до самого паркану, де перебувати уже заборонено. Знову мали місце сутички з поліцією. Правоохоронці цього разу, однак, довго не чекали, а відразу після того, як з натовпу полетіло каміння, застосували водомети.

Боротьба зі зміною клімату

Одна з головних тема зустрічі в Гайліґендаммі – боротьба зі зміною клімату. Господар саміту, канцлер Німеччини Анґела Меркель сподівається, що попри розбіжності, після переговорів будуть і конкретні результати. Після першої зустрічі з президентом США Джорджем Бушем німецький канцлер заявила: «Ми провели ґрунтовну розмову. І якщо ми співпрацюватимемо, то матимемо хороші шанси досягти поступу».

Буш, у свою чергу, підтвердив, що хоче разом із Німеччиною працювати над новою угодою щодо захисту клімату.

«Владімір – тобі нема чого боятися системи ПРО»

Не менший інтерес і до двосторонніх переговорів президентів США й Росії. Річ у тім, що Москва роздратована намірами Вашингтона збудувати в Східній Європі елементи американської системи протиракетної оборони і навіть погрожує перенацілити свої ракети на об’єкти у Європі.

У зв’язку з такою реакцією глава Білого дому напередодні заявив: «Ми говоритимемо з президентом Путіним і не тільки під час саміту «Групи Восьми», але й у Сполучених Штатах, коли він туди приїде. Моє послання буде таким: Владімір (я називаю його Владімір), тобі нема чого боятися системи протиракетної оборони. Власне кажучи, чому б тобі не співпрацювати з нами над системою ПРО».

Коментуючи останні висловлювання Путіна й Буша, дехто з німецьких оглядачів згадує сцени із сатиричної стрічки Стенлі Кубрика «Як я перестав хвилюватися й полюбив атомну бомбу».

Прибудуть і лідери африканських країн та держав із перехідною економікою

Коментатори побоюються, що проблемні відносин між Заходом і Росією можуть дещо відтіснити інші, на їхню думку, значно важливіші глобальні теми, такі як боротьба з бідністю в Африці. До речі, в п’ятницю, останній день форуму, до Гайліґендамма запросили лідерів із африканських країн, а також із держав з перехідною економікою, зокрема, з Китаю, Бразилії, Індії, Мексики. Загалом нинішня неформальна зустріч керівників 7 провідних індустріальних країн світу й Росії обійшлася платникам податків у 92 мільйони євро.

Матеріали до теми:

• У німецькому курортному місті Гайліґендамм розпочався саміт «Групи Восьми» • Насильство, залякування – що стоїть за агресивністю Росії? • Польська преса: Владiмір Путін прив’язаний до влади і погрожує Європі ядерною війною • Буш сказав Путіну з Праги, що Росія – не є ворогом CША. При цьому він висловив стурбованість ситуацією в Російській Федерації
XS
SM
MD
LG