Доступність посилання

25 жовтня 2016, Київ 07:55

ЗАЛИШАТИСЯ В БОРГУ. За даними Мінфіну, Україна має повернути закордонним кредиторам майже 10 млн. доларів


Надія Шерстюк, Олександр Лащенко Зовнішній борг України збільшився на 0, 069% і наразі становить 9 787,511 млн. доларів. Але якщо перевести сухі цифри Міністерства фінансів у площину людських та державних стосунків, про що свідчать ці дані? Наскільки поширена серед країн практика зовнішніх позик? Куди спрямовуються ці гроші в Україні? Коли і, головне, кому доводиться розраховуватися за зовнішні державні борги?ХТО ПЛАТИТИМЕ ПО РАХУНКАХ?

Борги України постійно зростають, стверджують політичні опоненти чинного уряду. Гроші позичають, коли не вистачає коштів, але на рахунках уряду на 1 серпня 2007 року було 27 млрд. грн., зазначає колишній міністр фінансів, а нині член виборчого списку БЮТ Віктор Пинзеник. На його думку, коштів достатньо для фінансування видатків бюджету, а необґрунтоване збільшення державного боргу вдарить по кишенях платників податків – кожному працюючому це коштуватиме 200 грн. З Віктором Пинзеником погоджується інший член виборчого списку БЮТ і також економіст Сергій Терьохін: “Про яку професійність уряду можна казати? Незрозуміло, навіщо це робиться. Як правило, позики уряд бере тоді, коли бюджет не сходиться, коли є дефіцит. Якщо дефіциту немає, навіщо позичати?”

Натомість, член виборчого списку Партії регіонів, а також економіст Олексій Плотніков вважає, що нинішня економічна ситуація в Україні цілком дозволяє урядові брати кошти: “Це більш ніж професійна робота щодо зовнішнього боргу. За міжнародною класифікацією, країна стає банкрутом, коли зовнішній борг знаходиться на рівні або перевищує 60% від ВВП. Зараз зовнішній борг становить 15%. Це абсолютно нормальний показник. У 1999 році цей показник у нас був 58%!”

Зовнішній борг – це заборгованість держави перед міжнародними фінансовими організаціями (такими, як наприклад МВФ), урядами, приватними іноземними банками. За два роки зовнішній борг України зріс на мільйон доларів. На думку директора Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігоря Бураковського, зовнішні державні позики – цілком нормальне явище: “Зовнішній борг держави - це гроші, які безпосередньо бере держава як кредити для реалізації тих чи інших проектів - будівництво доріг, наприклад”.

Звичайно, не тільки держава, а й кожна людина може позичати. Наприклад, приватні підприємці з Києва Марія та Віктор два роки тому взяли кредит. Як їм живеться в борг, поцікавилася кореспондентка Радіо Свобода Наталка Коваленко. Слухати:

УКРАЇНА – ПОЗИЧАЛЬНИК, А НЕ КРЕДИТОР?!

Торік російський Мінфін стверджував, що Україна є нібито найбільшим боржником Росії серед країн СНД. Офіційні джерела в Україні такі дані не підтверджують. Зовнішній борг самої Росії становить 48 млрд. доларів. Як зазначає колишній український віце-прем''єр Володимир Лановий, Україна тільки позичає, в інших держав перед нею боргів немає: “Офіційно ми нікому не давали кредитів. Як правило, кредити дають ті країни, які просувають свій експорт. Та ж Росія, яка торгує газом, ми не могли оплатити їй, то вона оформила нам борг. А ми не мали такого просування своїх товарів на експорт, щоб давати в кредит”.

Хоч економісти і стверджують, що зовнішні позики для держав - це природна практика (зважаючи, на що спрямовуються ці кошти), але цифра у майже 10 млн. доларів не надто заспокоює українського платника податків. Що означає для України, і насамперед для її пересічних громадян зростання зовнішнього боргу? Директор Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський: “Проблема полягає у масштабах і структурі боргу. В принципі боргова політика - це нормальний інструмент економічної політики. Надлишкова заборгованість – це, звичайно, означає, що за борги слід розраховуватись. І менше коштів іде на соціально-економічні проекти в державі. На сьогодні зовнішній борг України перебуває в прийнятних межах”.

Будь-яка людина або ж держава, коли бере гроші у кредит, по-перше, має розраховувати власні можливості (повернути вчасно і з відсотками гроші), а по-друге, повинна мати чітко визначену мету, для чого їй потрібен цей кредит – щоб банально проїсти гроші чи вкласти їх у потрібну справу, у розвиток, з тим, щоб у майбутньому, розрахувавшись з боргами, отримувати далі прибуток.

Аудіозапис програми. Перша частина:

Аудіозапис програми. Друга частина:
XS
SM
MD
LG