Доступність посилання

25 жовтня 2016, Київ 06:08

В''ячеслава Чорновола у 32 роки хрестив майбутній Патріарх Володимир


Галина Добош Івано-Франківщина, 24 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У 32 роки, після першого дворічного ув’язнення, В''ячеслав Чорновіл прийняв обряд хрещення. Було це у с. Космач Косівського району. Хрестив його священик місцевої церкви Петра і Павла о. Василь Романюк, що згодом став Патріархом Володимиром.

Серцем Гуцульщини називають с. Космач. Відомий дисидент Валентин Мороз називав його «бастіоном українського опору». Цими гірськими стежками ходив народний месник Олекса Довбуш, у цьому селі його було вбито. У 1940-50-х роках тут найдовше протрималися боївки повстанців. 70-ті роки були дисидентськими: у Космачі бували Валентин Мороз, Іван Світличний, Алла Горська, Опанас Заливаха, Михайло Осадчий, подружжя Калинців, В''ячеслав Чорновіл. Місцевим священиком тоді був майбутній Патріарх Володимир, до якого у космацьких людей особливе ставлення.

Любов Варсавюк працює завідувачкою бібліотеки у Космачі. А вдома створила приватний історико-краєзнавчий музей свого села.

Любов Варсавюк: «Музей займає три великі зали, і самий більший зал я присвятила Патріарху України Володимиру. Я знала його особисто, то була надзвичайно добра, розумна людина. І він мені розказував про Олеся Гончара «Собор», про Чорновола розказував, про Осадчого, про Миколу Руденка. І якраз Чорновола священик Романюк хрестив у Космачі».

Це був 1969 рік. Звісно, хрещення проходило таємно. Хресними батьками були космацька вчителька Пазуня Трутяк і друг та соратник Чорновола Михайло Косів.

Космач не раз був дотичним до долі В''ячеслава Чорновола. За публічний протест проти політичних арештів у вересні 1965 року у кінотеатрі «Україна» на прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» його було викинуто з роботи, виключено з аспірантури – а саме у Космачі знімав цей фільм Сергій Параджанов. У 1989 році Чорновіл як представник РУХу приїжджав у це село на відкриття пам’ятника Олексі Довбушу. У липні 1995-го він був серед тих, хто прийшов провести в останню путь Патріарха Володимира і як народний депутат намагався зупинити побиття людей у Києві – той день увійшов в історію України як «чорний вівторок».

«Все більше людей починають розуміти його роль в історії України»

Більше 15 років тому з В''ячеславом Чорноволом познайомився Іван Шовковий, тоді керівник Івано-Франківської крайової організації РУХу, який упродовж 10 років був членом центрального проводу цієї партії. Пан Шовковий зазначає, що ми лише зараз починаємо усвідомлювати велич цієї людини і його значення для України.

Іван Шовковий: «Він зробив і для РУХу, і для України дуже багато. Я думаю, що ми ще на сьогодні до повної міри не оцінили його. Дуже шкодую, що ми тоді не зрозуміли В''ячеслава і не підтримали (хоча ми тут підтримали), коли він балотувався на посаду Президента України. І вважаю, що ми б мали сьогодні зовсім іншу Україну. Останнім часом я побачив тенденцію, що загальна думка все більше схиляється перед Чорноволом, все більше людей починають розуміти його роль в історії України».

На Івано-Франківщині народний дім у Косові, кілька шкіл носять ім’я В''ячеслава Чорновола. Два роки тому в Івано-Франківську було встановлене йому бронзове погруддя.

Сьогодні виповнюється 70 років від дня народження В''ячеслава Чорновола, який загинув за незрозумілих обставин під час автомобільної аварії 4 квітня 1999 року.

Матеріали до теми:

• Про що говорить ім’я В’ячеслава Чорновола в Україні сьогодні? (До 70-ліття від дня народження)
XS
SM
MD
LG