Доступність посилання

ТОП новини

Вперше судять високопосадовця штабу АТО через загибель солдатів


У Павлограді розпочався суд у справі про загибель 49 українських військовослужбовців у літаку Іл-76

Дніпропетровськ – У Павлоградському міському районному суді на Дніпропетровщині розпочався безпрецедентний судовий процес – у справі про загибель 49 українських військовослужбовців у літаку Іл-76, збитому сепаратистами 14 червня 2014 року, судять високопосадовця штабу АТО. На лаві підсудних один військовий – генерал-майор Віктор Назаров, який на момент трагедії очолював штаб антитерористичної операції. Йому висунули обвинувачення в службовому недбальстві, що призвело до тяжких наслідків. Родичі й близькі загиблих бійців сподіваються на швидке завершення процесу й об’єктивний судовий вердикт, однак перше судове засідання показало, що процес затягнеться.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Аби взяти участь у першому судовому засіданні, десятки родичів загиблих у збитому літаку Іл-76 українських військових спеціально найняли транспорт і приїхали до Павлограда. Хоча більшість родин мешкає в Дніпропетровській області й зручніше було б діставатись до обласного центру, суд призначили в шахтарському містечку на сході області.

За що нагороджений генерал?

Сестра одного із загиблих десантників Іллі Гайдука Іляна Віскалікана каже: проблеми з транспортом не зупинять бажання родичів стежити за перебігом процесу, якого вони чекали півтора року. Дівчина зазначає: родичі полеглих солдатів ознайомилися з матеріалами слідства, які налічують понад 20 томів, і впевнені, що на лаві підсудних саме той високопосадовець, який надав наказ вилітати з бази в район Луганського аеропорту, вже захопленого озброєними сепаратистами, не подбавши про належне прикриття для вильоту. Родичка загиблого зазначає: усі сім'ї сподіваються на справедливий суд. Вона також зауважує: зустріч з президентом Петром Порошенком, якої домагались рідні, поки так і не відбулась, а вони планували поставити кілька важливих запитань, зокрема про нагороди обвинуваченого генерала, які той отримав уже після трагедії з літаком.

Cаме Назаров відповідальний за цю трагедію. Нас цікавить, за що нагороджений Назаров орденом Богдана Хмельницького? Це сталось уже після загибелі солдатів
Іляна Віскалікана

«У нас був доступ до вивчення матеріалів справи. Я приходила вивчати і впевнилась у тому, що саме Назаров відповідальний за цю трагедію. Зараз ми вимагаємо для нього тримання під вартою. Ми подавали позови на моральне відшкодування, вони всі долучені до справи. Майже всі родини написали такі заяви, там фігурують цифри від 500 тисяч до мільйона. У нас є ще запитання до президента України, він не відреагував на наші відкриті листи й звернення. Нас цікавить, за що нагороджений Назаров орденом Богдана Хмельницького? Це сталось уже після загибелі солдатів. Така ж нагорода, яку отримали наші хлопці посмертно», – сказала в інтерв’ю Радіо Свобода сестра загиблого десантника.

Уламки літака ІЛ-76. 14 червня 2015 року
Уламки літака ІЛ-76. 14 червня 2015 року

Частина рідних загиблих упевнена: відповісти за трагедію має не один високопосадовець, який потрапив на лаву підсудних. Мама загиблого бійця 25-ї бригади Валентина вважає: вище командування Генштабу і Служби безпеки України знало про те, що в Луганському аеропорту неможливо забезпечити півторакілометрову смугу безпечного приземлення, і все одно відправило борт.

«Моя думка така, що один генерал не міг ухвалити таке рішення, був хтось іще, хто вище стояв», – каже жінка.

Клопотання підсудного

На судовому засіданні у четвер захист Віктора Назарова заявив про недоліки в роботі слідства та, посилаючись на те, що підсудний ознайомився лише з 25 томами справи із 27, зажадав від суду повернути обвинувальний акт до прокуратури.

Сам високопосадовець Віктор Назаров заявив клопотання про відведення прокурора, який, за його словами, будучи представником Генпрокуратури, був задіяний у слідстві. Він також заявив, що обвинувальний акт проти себе вважає необґрунтованим і документ необхідно повернути до прокуратури.

Обвинувальний акт також є неконкретним. В обвинувальному акті відсутня конкретність обвинувачення, яке мені закидають. І це є порушенням права на захист
Віктор Назаров

«На наше переконання, як підозра, яка була мені пред’явлена рік тому і не була конкретною, так і слідству за рік не вистачило ні часу, ні можливостей, мабуть, і розуміння, тому й обвинувальний акт також є неконкретним. В обвинувальному акті відсутня конкретність обвинувачення, яке мені закидають. І це є порушенням права на захист», – зазначив він.

Віктор Назаров також підтвердив, що досі не ознайомився з новими двома томами, які були додані до кримінального провадження, про їхній зміст дізнався лише зі слів свого адвоката.

«Не може відповідати одна людина за все»

Представник потерпілих у суді Віталій Погосян – один із тих, хто захищає інтереси родин загиблих військових – каже: сторона захисту підсудного обрала тактику затягування процесу. За його словами, суд, що розпочався у Павлограді, справді безпрецедентний – за загибель солдатів вперше в Україні відповідатиме військовий такого високого рангу, однак коли цей суд завершиться, прогнозувати зарано. Захисник припускає: у справі можуть з’явитись і нові обвинувачені, й нові матеріали.

Ці посадовці мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності, аби інші військові начальники зробили висновки
Віталій Погосян
Не може відповідати одна людина за все, є служби, які відповідають за безпеку польотів. Боюсь, що сторона захисту буде затягувати час
Віталій Погосян

«У суді ми, як захисники, домагатимемось того, щоб було винесене рішення в інтересах людей, які постраждали від дій військового керівництва, яке не гарантувало безпеку польоту Іл-76. Ці посадовці мають бути притягнуті до кримінальної відповідальності, аби інші військові начальники зробили висновки, як треба ставитись до службових обов’язків, як треба ставитись до відповідальності за життя та здоров’я людей. Наразі на лаві підсудних одна людина, але скільки буде в подальшому, я сказати не можу. Схоже на те, що треба буде притягати ще когось. Не може відповідати одна людина за все, є служби, які відповідають за безпеку польотів. Боюсь, що сторона захисту буде затягувати час. Їх зрозуміти можна, адже я сам адвокат. Але з іншого боку, це зрозуміти не можна – за трагедію півторарічної давнини досі ніхто не покараний», – сказав Радіо Свобода Віталій Погосян.

Між тим родичі загиблих бійців сподіваються, що перший в Україні суд за фактом масової загибелі військових у зоні АТО дасть старт іншим судовим процесам – щодо «Іловайського котла», «Дебальцівської трагедії» тощо.

14 червня 2014 року поблизу аеропорту Луганська з переносного зенітно-ракетного комплексу було уражено літак Іл-76 МД. Він загорівся і впав. На його борту перебували 40 військовослужбовців 25-ї Дніпропетровської парашутно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Усі загинули. Першому заступнику керівника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України Віктору Назарову оголосили про підозру в недбалому ставленні до служби, наслідком чого стала загибель військових.

У Луганську збитий український літак Іл-76. Шансів вижити солдати не мали
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG