26 травня 2016, Київ 03:36

  Україна

  22 січня 1919 року територія України була в 1,6 раза більшою від нинішньої

  Львів – Державний кордон Української Народної Республіки на день Злуки 22 січня 1919 був значно довший від сучасного. Кордон тодішньої України відображений на карті «Соборна Україна», яка вийшла друком у Львові за ініціативи благодійного фонду «Україна – Русь».

  Карта «Соборна Україна»Карта «Соборна Україна»
  x
  Карта «Соборна Україна»
  Карта «Соборна Україна»
  Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені усі українські етнічні землі, які у 1919 році були у складі України. Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії). Берестейщина і Гомельщина (нині у складі Білорусі). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (нині у складі Румунії). А Придністров’я – окрема держава.

  На мапі, над якою працювала група істориків і науковців, на основі архівних матеріалів виділені території компактного проживання українців, так звані «клини», де формувалась українська армія. Малиновий клин – це Північний Кавказ, Сірий клин – Північний Казахстан і Південно-Західний Сибір, Зелений клин – Південна частина Далекого Сходу (головне місто – Владивосток), Жовтий клин – Нижнє і Середнє Поволжя.

  До слова, площа Зеленого клину була удвічі більша від території України, тут українці проводили державотворчі процеси: у 1918 році вони вимагали від російського уряду визнати далекосхідний Зелений Клин частиною України і проголосили культурну Конституцію українців Далекого Сходу і Самостійну Українську Далекосхідну Республіку.

  Українці мають знати правдиву історію

  Голова благодійного фонду «Україна-Русь» Ростислав Новоженець зазначає, що мапи в атласах є суперечливі і неповні, не подають загальної картини про державне будівництво того періоду. Тому й видали карту «Соборної України», щоб показати, якими були українські кордони на День Злуки, якій передувало проголошення самостійності України 22 січня 1918 року, а 1 листопада 1918 року була проголошена ЗУНР.

  «Українці повинні знати свою історію, історію правдиву. Українці цієї історії не знають. Одні вважають, що соборність – це поширення християнства по Україні, інші, що це єдність між Сходом і Заходом, але хто скаже, що це об’єднання всіх етнічних українських земель? Головне завдання цієї карти — дати пізнання сучасним українцям про славні сторінки нашої історії 90 років тому. Карта допоможе оцінити сучасникам, молодому поколінню Акт Злуки», – наголошує Ростислав Новоженець.

  Карта «Соборна Україна» спричинить дискусії

  Автори проекту зазначають, що найбільше дискусій виникне довкола Криму, який на карті позначений як територія України на День Злуки 22 січня 1919 року.

  Ростилав Новоженець зауважив: «В одних документах подається, що Крим не належав Україні. Дійсно, коли була проголошена УНР 22 січня 1918 року, а кордони держави Україна були меншими, тоді Крим не було включено до складу УНР і 9 лютого 1918 року, коли відбувся Берестейський мир кордони були визначені міжнародною спільнотою для України. Коли німецька делегація запитала в української сторони, чому не включили Крим до складу України, то представники Української Центральної Ради сказали, що ми хочемо залишити можливість Криму самому визначати свою долю. Однак Скоропадський цю ситуацію поправив і в квітні 1918 року за його вказівкою була встановлена українська влада в Криму. 29 квітня на усіх кораблях Чорноморського флоту були підняті синьо-жовті прапори. А їх було тоді 400. Є архівні матеріали».

  Карту розповсюджуватимуть по усій Україні, а також її передадуть українцям, які мешкають на колишніх етнічних українських землях.

  (Львів – Київ – Прага)

  Галина Терещук

  В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

  FACEBOOK: https://www.facebook.com/halyna.tereshchuk  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: Вуйко Місто: м.Косів-Яремча
  13.02.2009 13:22
  Мапи-мавпи;мавпи-мапи;пень-пньом-пньом-пень...Оце і є &quot;мудрість&quot; картографії домашнього розливу!<br /><br />Ліпше ідіть прокиньте сніг коло хати,нагодуйте песика і зігрійте народжене теля;напишіть листа родичам;поцікавтеся успіхами дітей в школі!<br />Не завадить перевірити тягу в димарі, перебрати картоплю і провернути двигун &quot;Жигулика&quot;.<br /><br />Просто розмова - коливання повітря по фізичному вимірі, або -- схоластика(балачки заради балачок) в контексті філософії!<br />Папа Римський визнав теорію Дарвіна?!Де резонанс? <br />Монах Мендель &quot;загорошив&quot; генетику!Визнати б Святим!<br />

  від: Вуйко Місто: м.Косів-Яремча
  11.02.2009 21:22
  У Яремчі був райком...З сусіднього села післали/підбурили добиватися правди молодого хлопця трошки хворого на голову.Йшлося про землю(колгоспу тут не було ніколи)...Анна з сільради на телефоні з файкою і картами/доміно описали(з помилками,але написали)пояснення щодо місця знаходження, розміру(міряли моргами) і профілем:татове поле довге ,а мамине широке...Михайленко три дні не міг відійти від реготу;був Східняком і дуже шанованою людиною, виключно, за неймовірно вдалий і мудрий менеджмент(50 роки,Станіславська область???).<br /><br />Таке довге і широке Ваше ридання!Чи не знаєте,що Україна кінчилась 1654 року?

  від: Українець Місто: Київ
  02.02.2009 18:53
  Проклятий Сталін(щоб він здох маленьким) віддав полякам етнічні землі українців, а Польща виселила наших на чужі землі і там їх розсіяла у буквальному розумінні цього слова.

  від: Алєксандр IV Місто: Київ
  23.01.2009 19:10
  Шановні пани, давайте розрізняти історію і її вивчення від публічного акцентування на якомусь одному фактові (мало ким доведеному з прийнятною достовірністтю) задля певних цілей. Тобто відрізняти Історію від маніпуляції, і не прикривати її загальними фразами про то, хто шу мусить вчити і поважати. Це не педагогічно (як мовив би Макарєнко).

  від: Вуйко Місто: м.Косів-Яремче
  23.01.2009 14:37
  Можна вивчати історію, а можна під вивченням... видати підштовхування до золота Полуботка!<br />Всяк, страждущий за долю України, може перебратися на її терени; може покинути, може робити все,що вважає за доцільне, якщо ми заявили про Демократію!<br />Мої &quot;плюси&quot; не дуже переважують &quot;мінуси&quot;, вибачай рідний народе!Живу надією...і бачу дуже повільне &quot;на краще&quot;.Мені не до вподоби бігти за новинами до Інтернету, щоб ,хоч якось, передбачити Завтра!Таке &quot;не розбереш&quot; має мати фінал, а Громадянин --орієнтацію!<br />Даю Державі 1,5 року на роздуми!<br /><br />*на чужині важко, але ще важче не бачити світла в тонелі, бо не заплатили за електрику(Т.Коробова).

  від: Михаил Місто: Киев
  22.01.2009 20:48
  Как показывает история - нет проблем сделать Украину от Карпат и до Карпат. Повысить уровень жизни, и люди будут стремиться в Украину и очень хотеть к ней присоединиться как сегодня все стремятся в Штаты

  від: Віктор Місто: Київ
  22.01.2009 13:29
  А де можна купити таку карту? Може хто підкаже?

  від: Ернст Місто: Харків
  22.01.2009 12:34
  А чому б Радіо Свобода не розповісти, як відбулося &quot;окончательное решение украинского вопроса&quot; на Кубані, наприклад? Чому б Радіо Свобода не вживати<br />&quot;річниця ВІДНОВЛЕННЯ незалежності&quot;, як це роблять в Грузії, замість &quot;річниця незалежності&quot;? Скількох українців слово &quot;відновлення&quot; зацікавить новітня історія країни, де вони живуть?!

  від: Наталія Місто: Чехія
  22.01.2009 10:46
  Кожна краплина нашої історії мусить доходити до людей. Чим більше будемо знати про себе, тим менше нас буде можливо зманіпулювати.

  від: лім Місто: львів
  21.01.2009 22:00
  Хто не хоче знати своєї історії, буде вивчати чужу
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО НА ВОЛІ

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Мультимедіа Савченко на волі: про ненависть, мудрість, мир і війну

  «Так, як ми повернули Надію, ми повернемо Крим та Донбас» – президент Петро Порошенко 

  Савченко. Повернення додому. Живий блог

  «Дякую, Завдяки вам я вижила!  І дякую тим, хто бажав мені зла – на зло я вижила!» – Надія Савченко вже в Україні 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ