12 лютого 2012, Київ 03:03

Економіка

Гроші взамін на газові реформи. Чи зможе Україна виконати вимоги Заходу?

Київ – Надання кредиту для закачування газу в підземні сховища взамін проведення реформ у енергетичному секторі. Така умова кредитування України міжнародними фінансовими інституціями. Про які реформи йдеться і наскільки реальними вони виглядають?

РОЗМІР ШРИФТУ - +
Відповідно до українсько-російського газового контракту, компанія «Нафтогаз» за власні кошти має закачати в підземні сховища паливо, яке зможе продати лише в осінньо-зимовий період. Раніше Кабінет Міністрів планував розрахуватися за цей газ кредитом від Росії. Однак, Москва відмовилася надавати позику самостійно. І звернулася із закликом прокредитувати Україну до Європи. Утім, Європа висунула умови: для отримання кредиту Україна має провести реформи у газовому секторі.

Зараз, насамперед, йдеться про наведення порядку на внутрішньому ринку газу, каже уповноважений Президента України з питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський.

«Нічого несподіваного для української сторони немає. Йдеться про наведення ринкового порядку в нашому газовому господарстві – зазначив пан Соколовський в інтерв’ю Радіо Свобода. – Щоби взаємини між постачальником та споживачем газу були ринковими. Щоби була мотивація підтримувати договірні зобов’язання. У нас сьогодні є парадоксальна ситуація, коли просто не мають жодної мотивації вчасно, і в повному обсязі розраховуватися за отриманий газ».

Вимоги Європи – непосильні?

Але, за словами радника прем’єра з енергетичних питань Олександра Гудими, наразі Європейська комісія хоче, щоб газотранспортне підприємство «Укртрансгаз» стало самостійним, не підпорядкованим «Нафтогазові». Проте, на переконання Гудими, цю вимогу до президентських виборів не виконати.

«Найближчий рік – це неможливо. Тільки новий президент України, який заручиться підтримкою парламенту, зможе дозволити собі радикальні кроки. Отож, Єврокомісія каже, що вона хоче дати Україні кредит, але ставить такі умови, які неможливо виконати», – зауважив Олександр Гудима.

Із тим, що найближчим часом Україна не зможе провести реформи газового сектору, погоджується і директор енергетичних програм Центру імені Разумкова Володимир Саприкін. Тож, із ситуації щодо закачування газу в підземні сховища (ПСГ), Україна має два виходи. «Якщо уряд знайде коштти, він може продовжувати закачувати цей газ у підземні сховища. Скоріш за все, це може відбуватися за рахунок золотовалютних резервів, що є досить небезпечним, оскільки підриває платоспроможність держави загалом. Другий варіант – це просто припинити закачування газу. Оскільки, сьогоднішні обсяги фактично достатні для проходження осінньо-зимового періоду», – вважає експерт.

Але, каже Володимир Саприкін, тут виникає ще одна загроза. Домовленості Прем’єр-міністрів Тимошенко та Путіна про скорочення споживання обсягів газу не були задокументовані. Тож, Москва має всі юридичні підстави висувати Києву штрафні санкції, і на думку Саприкіна, може скористатися цим навіть попри те, що Володимир Путін двічі заявляв, що Росія «не штрафуватиме» Україну.

(Київ – Прага)

Лише на Свободі

Мультимедіа Я не неофіт, я просто втомився від цього хамства – Шевчук

Юрій Шевчук: «Не варто задовольнятись відповідями, написаними на парканах»

Мультимедіа Чорноморський флот Росії у Криму: квартирант чи хазяїн?

«Залишається загроза втягування України у збройний конфлікт» – екс-командувач ВМС України

Форум закрито
Коментарі
     
У цьому форумі немає жодного коментаря. Будьте перші.

Свобода у соціальних мережах

Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода RSS Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода Подкаст Радіо Свобода

Актуальне фото

Пацієнт хірургічного відділення донецької центральної міської клінічної лікарні №6 Анатолій, 48 років, безробітний під час перев'язки (діагноз: обмороження)

Пацієнт хірургічного відділення донецької центральної міської клінічної лікарні №6 Анатолій, 48 років, безробітний під час перев'язки (діагноз: обмороження)

Більше про це

Лідери рейтингу

Світові валюти

UAH
USD
7,994
UAH
EUR
11,005
UAH
RUB
0,2569

Rates may not be current.

Популярне з інших сайтів

Погода, Новости, загрузка...