13 лютого 2012, Київ 23:27

Економіка

Прикарпатський Калуш: зона екологічного лиха

Івано-Франківщина – Сьогодні Рада національної безпеки й оборони може визнати місто Калуш та Калуський район зонами надзвичайної екологічної ситуації. За визнання цього статусу мешканці міста проголосували на референдумі. Вчора екологічно небезпечні об’єкти Калуша оглянув Президент України, після чого Віктор Ющенко обговорив з місцевою владою можливість мінімізації негативного впливу на навколишнє середовище. Ситуація в Калуші може призвести до техногенної катастрофи.

Домбровський кар’єр
x
Домбровський кар’єр

Мультимедіа

Аудіо
РОЗМІР ШРИФТУ - +
30 тисяч калушан вважають, що живуть у зоні надзвичайної екологічної ситуації. І підтвердили це на місцевому референдумі, що відбувся одночасно з першим туром президентських виборів. Сподіваються, що їхнє рішення сьогодні підтримає РНБО. Це дасть можливість отримати з Державного бюджету кошти на ліквідацію проблем, що залишились у спадок від калійного виробництва ВАТ «Оріана».

Ймовірність техногенної катастрофи – від Карпат до Чорного моря 
Огляд екологічних об'єктів


У місті є кілька провалів в землі на місці відпрацьованих шахт, у зоні просідання опинилося кілька сотень людських осель і два десятки промислових споруд. Хвостосховища з хімічними відходами переповнені, тут зібралося до 17 млн. кубометрів хімічних відходів. В будь-який момент можливий прорив дамби, що призведе до засолення ґрунтів і води.

Уже в багатьох криницях вода солена, солевідвали добираються до водозаборів. Інтенсивно і неконтрольовано самозатоплюється Домбровський кар’єр. Калушанам страшно, чи не підуть будинки під землю, їм не хочеться пити воду з хімічними домішками.

Тут єдиний в Європі полігон токсичних відходів, де зберігається 11 тисяч тонн гексахлорбензолу (речовини першого класу небезпеки).

Ситуація у Калуші загрожує техногенною катастрофою також для інших областей, тоді в зоні хімічного зараження можуть опинитися до 10 мільйонів українців.

Хвостосховище
«Є загроза прориву в річку Сівка, до якої 150 метрів. Та сама ситуація щодо дамби хвостосховища № 2. Це все рано чи пізно може поплисти в кар’єр, звідти в Лімницю, звідки в Дністер. Будемо мати фактично міжнародні неприємності», – каже заступник начальника обласного управління охорони навколишнього природного середовища Василь Головчак.

Безгосподарність як причина проблем

Такі екологічні проблеми місто хіміків отримало від колишнього калійного виробництва ВАТ «Оріана». Тоді процес був збалансованим: руду видобували, а відходами заповнювали вироблені шахтні порожнини. Ще не завершена процедура економічного оздоровлення підприємства. Тож ці проблеми вирішувати нікому і нема за що. Безгосподарність – чи не основна причина екологічних проблем. Президент Віктор Ющенко, оглядаючи у Калуші кар’єр, хвостосховища, солевідвали, назвав місто міною уповільненої дії.

«Ми не маємо права ризикувати здоров’ям і життям людей, мешканців Калуша і тих мільйонів українців, життя яких сьогодні залежить від того, наскільки ефективно будуть поборені ці екологічні виклики. Очевидно, що ці питання давно вже переросли проблему органу самоврядування місцевої влади і повинні стати предметом швидкої реакції центральної влади», – наголосив Віктор Ющенко.

Щоб Київ почув – провели референдум

Місцевий референдум про надання місту статусу території надзвичайної екологічної ситуації, за словами міського голови Ігоря Насалика, був останнім механізмом, щоб законодавчо достукатися до центральної влади. Всі попередні звернення калушан до Києва були безрезультатні.

На проведення тут першочергових робіт місто потребує близько 3,5 мільярдів гривень – майже як бюджет області. За словами голови обласної держадміністрації Миколи Палійчука, є інвестори, які готові вкладати кошти у калуські підприємства. Та поки не будуть вирішені майнові питання, не поспішатимуть це робити.

Якщо РНБО сьогодні визначиться зі статусом міста як території екологічного лиха, то рішення про фінансування робіт ухвалять, не чекаючи ухвалення Держбюджету-2010.

Лише на Свободі

Будинок Джиоєвої. Колонія Росії

Президентом стане лише той, кого схвалить Москва

Мультимедіа Я не неофіт, я просто втомився від цього хамства – Шевчук

Юрій Шевчук: «Не варто задовольнятись відповідями, написаними на парканах»

Форум закрито
Відсортувати коментарі:
Коментарі
     
від: Анонім
03.03.2010 18:41
малюнки екологічних лих

від: ку-ку Місто: Киев
04.02.2010 09:31
"...рішення про фінансування робіт ухвалять, не чекаючи ухвалення Держбюджету-2010."

да уж, вот это по-нашему: наш гарантуй только в конце своего срока узнал - что для некоторых людей такие понятия как: "нація", "голодомор" имеют второстепенное значение. И теперь ему не жалко "раздавать" слонов - отвечать то прийдётся уже другим. Бюджета нет, но деньги выделим: кому, сколько, откуда??? а это уже не важно...

Свобода у соціальних мережах

Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода RSS Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода Подкаст Радіо Свобода

Актуальне фото

Активістки жіночого руху FEMEN напали на штаб-квартиру «Газпрому» в Москві. Акція протесту була направлена проти «спроб путінської банди розширити межі «Руського миру» за рахунок російського газу»

Активістки жіночого руху FEMEN напали на штаб-квартиру «Газпрому» в Москві. Акція протесту була направлена проти «спроб путінської банди розширити межі «Руського миру» за рахунок російського газу»

Більше про це

Лідери рейтингу

Світові валюти

UAH
USD
7,994
UAH
EUR
11,005
UAH
RUB
0,2569

Rates may not be current.

Популярне з інших сайтів

Погода, Новости, загрузка...