13 лютого 2012, Київ 19:33

Точка зору / Ігор Лосєв

Когнітивний дисонанс по-севастопольськи

Київ – Електоральні симпатії більшості севастопольців, починаючи з 2004 року, були віддані Партії регіонів. Але останнім часом вони переживають нелегкі випробування.

Ігор Лосєв
x
Ігор Лосєв
РОЗМІР ШРИФТУ - +

Чимало містян щиро вірили, що перемога біло-блакитних негайно призведе до помітного зростання рівня життя. Особливо сподівалися на якусь копійчину до своєї пенсії пенсіонери.

Власне кажучи, ще й досі сподіваються, і будуть далі це робити – напевно, протягом 100 перших днів Президента. А потім почнуть інтенсивно розчаровуватися. Поки що їх цілком влаштовують пояснення нової влади на кшталт: «Грошей в країні немає, помаранчеві все розікрали».

Дещо здивований севастопольський електорат «регіонів» виступом Президента Віктора Януковича в Каневі, де він заявив, що українська буде єдиною державною мовою України. Севастопольське міське телебачення з цього приводу організувало «круглий стіл», куди запросили представників Партії регіонів, комуністів, бютівців, прихильників Тигіпка і представницю «Просвіти».

Місцеві регіонали втішали борців за державний статус російської мови тим, що в Європейській хартії мов є чимало можливостей, щоб надати такий статус російській де-факто. Перший секретар міськкому КПУ Севастополя Василь Пархоменко мстиво заявив: «Ми ж вам казали, що треба було на виборах підтримувати комуністів, бо регіонали все одно обдурять». Просвітянка, корінна мешканка міста Яна Деркач дуже позитивно оцінила заяву Віктора Януковича щодо мови і пояснила, що глава держави повинен мислити державницькими категоріями.

Значна частина севастопольського електорату голосувала за Януковича, керуючись рефлексом порятунку від «жахливого і незрозумілого» помаранчевого світу. Все це наслідки штучно створеної в місті енергією Москви і бездіяльністю Києва інформаційної резервації.

Проте навіть систематична робота місцевих українських ентузіастів, які, не маючи жодної підтримки з боку своєї держави, намагаються проривати інформаційну блокаду, дає певні результати. Наприклад, під час дискусії на тому ж таки міському телебаченні між супротивниками і прихильниками вступу України до НАТО інтерактивне голосування телеглядачів дало 43% підтримки вступу України до Північноатлантичного альянсу. Це значно більше, ніж пересічний рівень підтримки в цілому по країні і навіть трохи більше, ніж у Західній Україні.

Інформаційні «Вандеї» утворюються в Україні не лише через зусилля деяких сусідніх країн, але насамперед через патологічне політичне неробство офіційного Києва. Замість скрушно констатувати, що українське суспільство ще не готове до сприйняття євроатлантичної інтеграції, не завадило б бодай щось робити.

Українським політикам здається, що Захід не бачить їхньої пасивної позиції, але ж вона очевидна. Бо навіть у такому особливому місті, як Севастополь, наполеглива праця дає корисні результати.

Важкі наслідки перемоги

Перемога Партії регіонів на президентських виборах фактично в негативному дусі вирішила дуже дражливе для севастопольців питання про будівництво вугільного терміналу, за яким стоять донецькі бізнесмени. Цей термінал обіцяє перетворити біле місто на березі синього моря на типове шахтарське селище Донбасу з відповідним станом повітря, з вугільним пилом, із поширенням супутніх захворювань серед жителів Севастополя.

Щодня, як підрахували кримські екологи, перевантаженими залізницями півострова проходитимуть по 800 вагонів із вугіллям, коксом і металом. Не лише Севастополь перестане бути курортом, але й курортні перспективи доброї половини Криму стануть вельми сумнівними.

Усе це севастопольці знали ще до президентських виборів. Але їм дуже хотілося перемоги «донецьких» над «помаранчевими», хоча це й робило спорудження терміналу майже неминучим. Класичний когнітивний дисонанс, коли у свідомості конкурують рівнозначні за цінністю та аргументованістю протилежні думки.

Що цікаво: газета міських комуністів «Севастопольская правда» відверто попереджала жителів на своїх шпальтах: «Голосуючи за Януковича, ти голосуєш за термінал!»

Між іншим, навіть якщо всі севастопольці підуть на вибори і проголосують одностайно, це дасть лише близько 200 тисяч голосів. Якби їх не було 7 лютого 2010 року, Віктор Янукович усе одно переміг би на виборах. Але севастопольці змусили б Партію регіонів шанувати свою думку щодо ненависного абсолютній більшості населення південного морського міста вугільного термінала.

Коли сьогодні севастопольські екологічні активісти вимагають проведення місцевого референдуму щодо будівництва термінала, вони демонструють, що так нічого й не збагнули, адже референдум на цю тему де-факто відбувся саме під час другого туру президентських виборів 7 лютого.

Розплата за легковажність

Помста «помаранчевим» буде дорого коштувати севастопольцям. Їхня електоральна поведінка переконала Партію регіонів в абсолютній і фанатичній підтримці, в тому, що севастопольці підтримують і проковтнуть геть усе, аби воно виходило від Партії регіонів.

Тому ніхто не буде дуже перейматися їхніми протестами і невдоволенням, принаймні в нинішній Україні. Хіба що залишиться звертатися до генсекретаря ООН Пан Ґі Муна, ОБСЄ, ПАРЄ і таке інше.

Уже сьогодні містом ширяться чутки, що збудують навіть не один, а п’ять терміналів (хоча для удару по довкіллю досить і одного): перший на початку Севастопольської затоки, другий – в Інкермані, третій і четвертий – у Камишовій (Очеретяній) бухті, п’ятий – у Балаклаві. Прощавай, Севастополю, гарне було місто…

Таким чином, одне з найкрасивіших міст чорноморського узбережжя залишиться таким лише у пам’яті людей. У недалекому майбутньому Севастополь стане зоною екологічного лиха, де не тільки не можна буде мріяти про морський відпочинок і оздоровлення, а доведеться роздумувати, куди їхати, щоб зберегти своє і своїх дітей здоров’я. І хіба все це не було очевидним два місяці тому?

Рівень політичної активності земляків автора цих рядків, на жаль, значно перевищує рівень здорового глузду і відповідальності за власне майбутнє. Севастопольцям тепер нікого проклинати, нікого звинувачувати, нікому дорікати, тільки самих себе і самим собі.

На 227-му році існування в історії Севастополя розпочинається ера вугілля, коксу і металу. Отже, доведеться назавжди розпрощатися з мріями про створення потужного туристичного центру, морського торгівельного порту, центру рибальства тощо. Прощавай, Севастополю, добрий день, Нью-Макіївко!

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода.
 

Лише на Свободі

Будинок Джиоєвої. Колонія Росії

Президентом стане лише той, кого схвалить Москва

Мультимедіа Я не неофіт, я просто втомився від цього хамства – Шевчук

Юрій Шевчук: «Не варто задовольнятись відповідями, написаними на парканах»

Форум закрито
Відсортувати коментарі:
Коментарі, сторінка з 2
    Next 
від: Геннадий Місто: Санкт-Петербург
28.04.2010 16:24
Неужели не ясно,что УКРАИНА(разумеется включая КРЫМ, Севастополь) НЕ ИХ РОДИНА.И им глубоко плевать,что одно из прекраснейших мест в мире перетвориться в угольный порт.Точно также как плевать,на уродуемый прекрасный Киев, на добиваемую (изначально прекрасную) природу Донбасса, на уродуемую ими во всех отношениях страну.Ведь это не их страна. Они давно променяли страну на бирюльки стоимостью в несколько миллионов баксов,скоторыми их дочки и любовницы разъезжают по Парижам. А ведь ради бирюлек для семействам Ахметовых,Черновецких, Бродских,Коломойских,Фирташей,хАзаровых,Януковичей,Суркисов и прочих " политических украинцев" и уничтожается страна,именно во имя этого разрушается все сделанное национально-демократическими силами. Если их не остановить,не отобрать у них не только власть но и собствненость принадлежащую украинскому этносу (именно так,и только так!),как это начала делать Юлия Тимошенко отобрав Криворожсталь у двух "украинцев" - Рината Ахметова и кучмовского евроальфонса Пинчука. А жители Севастополя не хотят понять (как бы не поняли слишком поздно),что если будет в СВОЕЙ СТРАНЕ хорошо украинцам,если Украина станет подлинно НАЦИОНАЛЬНОЙ ДЕРЖАВОЙ,то будет хорошо и всем остальным. Местным россиянам не следует забывать,что ПЕРВАЯ серьезная размолвка Богдана Хмельницького с Алексей Михайловичем произошла из-за решительного отказа Богдана выдать России беглых россиян из бывших крепостных. И для украинской национально-освободительной борьбы ВСЕГДА был характерен (также как для национально-освободительной борьбы поляков)лозунг "За Нашу и Вашу Свободу".Защитить население всех национальностей проживающих в Украине от кремлевских захватчиков,от олигархов-пришельцев,от превращение в грязный цех Европы,в отстойник мигрантов,в помойку населеную пришельцами и манкуртами может только лишь Украинская Национальная Держава. И еще не следует забывать,что в случае если вы окажетесь на стороне своих угнетателей,то они ведь вас если что, не только в Париж,но и в Москву не возьмут.Они сбегут, а вы останетесь. И с вас же и спросят (в том числе и собственные дети) за тот же терминал,за чужой флот на рейде, за все беды которые несет собой правление пришельцев,манкуртов и запроданцев. Перефразируя российскую поэтэссу Зинаиду Гипиус хотелось бы сказать
Опомнитесь братья,и с Богом вперед!
Тащи Януковича! Вдруг удерет?

від: 4енко Місто: Євпаторія
13.04.2010 20:44
Фiлiн Місто: Бабаи, Харьков
12.04.2010 21:57
Если честно, то я за угольный терминал.
Хоч ти, Філіне, бабаївський, а такий же самий, як і ті, що все схавають, хоч вугільну пиляку, хоч ще щось для здоров'я негоже, аби тільки було від партії регіонів. "Агрессивно-послушный совок", або ж "золотого Тамерлана онучата голі".

від: Андрей Місто: Крым
13.04.2010 19:14
Так получилось, что в Севастополе имеется сильная транспортная и энергетическая инфраструктура, обусловленная наличием баз военного флота. То есть строительство нескольких угольных терминалов, а также перенос Феодосийского нефтяного терминала более чем рентабельны и обоснованы.

Альтернативный вариант строительства всего этого цирка в Керчи несколько менее вероятен - одна железнодорожная колея, отсутствие контактной сети, линии электропередачи износились..

p.s. А национальный вопрос, политические и идеологические нюансы, экология.. В ближайшие несколько лет эти категории можно не вспоминать - нынешний президент явно не собирается заморачиваться, не пчеловод он Ж-)

від: Фiлiн Місто: Бабаи, Харьков
12.04.2010 21:57
Если честно, то я за угольный терминал. Строительство и эксплуатация такого объекта принесёт массу рабочих мест. Ну, а грязь.. Несколько миллионов наших соотечественников окружены ею круглосуточно, и ничего, считают свой край центром цивилизации, даже "Донецкую Русь" какую то выдумали в оправдание своего мессианства. Предположу, что севастопольцы свыкнутся с углём на второй день после его появления в городе, тем более, что взамен получат повод с гордостью и наслаждением годами втирать друг другу, про то как они кормят всю Украину и как всем будет без них плохо. Что еще нужно человеку для счастья? Делать осознанный выбор и отвечать за свои поступки, за их последствия? Не бояться других людей? Как говорят в одном городе, оставьте этих глупостей.

від: chuvak Місто: donetsk
12.04.2010 18:14
На зло маме отморозили уши...

від: Валерій Місто: Київ
12.04.2010 12:32
Шановний PS! Готовий з Вами посперечатися з питання про порівняння Сімферополя і Севастополя. Сімферополь в порівнянні з Севастополем просто таки мультикультурний Вавілон. 20 років більш-менш спокійного співжиття з татарською громадою не пройшли для сімферопольців дарма. При всіх проросійських симпатіях, сімферопольці набагато більш вкорінені в Крим і Україну загалом, де живуть як мінімум 3-4-5 десятиріч. Порівняйте з севастопольськими офіцерами флоту, які отримували призначення на Чорне море перед пенсією. Рідко хто з них мав в Севастополі могили предків! Моя думка - "регіональна" влада - сьогодні найкраще для кримчан. Не через велику шану до ПР, а через розуміння того, що "мєшковсько-цековська альтернатива" чи російські монархісти - значно гірше.

від: Валерій Місто: Київ
12.04.2010 12:11
"севастопольці підтримують і проковтнуть геть усе, аби воно виходило від Партії регіонів". Добре знаючи севастопольців і москвоцентричний (навіть не проросійський, а саме МОСКВОЦЕНТРИЧНИЙ) "спосіб думання" переважної більшості (гадаю, 90%) мешканців цього міста, смію твердити, що по-перше, дуже добре, що абсолютно все підтримають і проковтнуть. Севастопольці, на жаль, в більшості належать до "агресивно-слухняної", словами Афанасьєва, спільноти. Висовуватися проти сильної влади не будуть. З іншого боку, ПР при владі в Україні змушена позірно підтримуючи проросійські гасла, раз у раз відступатись від проросійської балаканини на ділі і займати "трохи державницьку" позицію. Не в силу неіснуючих переконань, а через просту логіку державної влади. Поки ПР при владі і демонструє силу і згуртованість, маргінальній і надзвичайно агресивній антиукраїнській проросійській тусовці Севастополя донецькі хлопці розвернутися не дадуть. А хіба не в цьому полягає інтерес України? Дуже шкода, але екологія тут стоїть на п"ятому місці. Ситуація зміниться лише тоді, коли севастопольці відчують себе ВКОРІНЕНИМИ у КРИМСЬКУ землю УКРАЇНЦЯМИ за громадянством, а не мешканцями, вибачайте, Хімок-Ховріно. А станеться це ще не скоро. Поки для них столицею буде Москва - екологія залишатиметься "останнім пріорітетом". А щодо катастрофічного нерозуміння у Києві проблем Криму і Севастополя зокрема, то Лосєв абсолютно правий!

від: Андрей Місто: Севастополь
12.04.2010 11:12
Говорят везде о 3 или 4 терминалах. Даже в администрации это обсуждают. Пипец белокаменному Севастополю

від: PS Місто: Simferopol
12.04.2010 09:44
Все, що написав пан Лосєв про Севастополь і севастопольців стосується і Сімферополя та його мешканців. Голосування за Януковича - це вотум довіри місцевій "регіональній" владі.
А щодо терміналів, то ці чутки ходять і в Сімферополі.

від: Ринат Ахматов Місто: Донецк
12.04.2010 07:19
Севастополь - вперде!... в смысле "вперёд!"
Желаю горожанам скорейшего выздоровления от галлюцинаций.
Коментарі, сторінка з 2
    Next 

Свобода у соціальних мережах

Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода RSS Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода Подкаст Радіо Свобода

Актуальне фото

Активістки жіночого руху FEMEN напали на штаб-квартиру «Газпрому» в Москві. Акція протесту була направлена проти «спроб путінської банди розширити межі «Руського миру» за рахунок російського газу»

Активістки жіночого руху FEMEN напали на штаб-квартиру «Газпрому» в Москві. Акція протесту була направлена проти «спроб путінської банди розширити межі «Руського миру» за рахунок російського газу»

Більше про це

Лідери рейтингу

Світові валюти

UAH
USD
7,994
UAH
EUR
11,005
UAH
RUB
0,2569

Rates may not be current.

Популярне з інших сайтів

Погода, Новости, загрузка...