27 червня 2016, Київ 12:24

  Суспільство

  Революція на граніті: незроблені уроки

  Київ – Українське студентство не дозріло для масового руху опору, на цьому сходяться українські соціологи, політики і студентська молодь. Причиною цього називають масове розчарування та політичну пасивність молоді. Українці ще не відчули піку невдоволення, щоб повторити революцію на граніті. 20 років тому – у жовтні 1990 року – у центрі Києва почалось студентське голодування, що переросло у Всеукраїнську революцію на граніті. Молодь виступила з протестом проти тоталітарної системи і перемогла. Цю акцію історики назвали однією з найпотужніших в часи боротьби за незалежність України.

  x

  Мультимедіа

  Аудіо
  Організаторами студентських акцій спротиву були нинішній депутат Верховної Ради Олесь Доній та депутат Львівської міськради Маркіян Іващишин. Обидва були студентами-активістами. Маркіян у львівській політехніці створив «Студентське братство», а Олесь під час навчання в київському університеті Шевченка ініціював створення Української студентської спілки. До жовтневих подій хлопці довго готувались.

  «Перед тим, як провести студентську революцію на граніті, у нас були невеликі акції по 50 осіб, по тисячі осіб, – розповів Радіо Свобода Олесь Доній. – Майже кожна акція закінчувалась або розгоном, або відсидкою у КПЗ, тоді виганяли з університету. Мене, наприклад, за спробу влаштувати диспут, чи був Голодомор в Україні».

  Революція має починатись з ідеї

  Тиск влади не став перепоною для людей, що боролись за ідею незалежності. 2 жовтня студенти поставили намети на площі Жовтневої революції у Києві (нині – майдан Незалежності) і оголосили цю територію зоною, вільною від комунізму. Кілька десятків молодих людей почали голодування, яке тривало 15 днів. Серед вимог студентів були: відставка прем’єр-міністра, націоналізація майна Компартії України, право для українських солдатів служити на батьківщині, переобрання Верховної Ради Радянської України на багатопартійній основі.

  І цього разу влада відреагувала. Вже наприкінці жовтня голова Ради Міністрів Віталій Масол пішов у відставку, студентам пообіцяли дострокові парламентські вибори, а через рік… Україна стала незалежною. Революцію на граніті називають також значним поштовхом для Помаранчевої революції в Україні.

  Брак відповідальної молоді

  Однак запалу студентів на граніті не вистачило до сьогоднішніх днів. Через розчарування українськими політиками-демократами, нині молодь не готова самомобілізуватись для масштабного опору владі, вважає президент Української асоціації студентського самоврядування Єлизавета Щепетильникова. «На сьогоднішній день молодь готова виходити на вулиці. Питання в тому, що це не є на даний момент настільки масово, як це було 20 років тому. Для цього ще причин не достатньо, скажімо так», – зауважує вона.

  Водночас Єлизавета Щепетильникова називає студентів, хто міг би очолити сьогодні студентський рух опору: «Така легендарна особа як Малих Євгенія. Активним є Михайло Лебідь. Також молодіжним лідером у сфері студентського самоврядування є Олександр Смирнов».

  Не бачить причин нині для масового протесту і голова молодіжного громадського об’єднання «Демократичний альянс» Василь Гацько.

  «Сьогодні інші соціальні, політичні і економічні умови, – зазначає він. – Політичні – тому що у нас немає підстав для тих найжорсткіших вимог, які мали тоді студенти, які голодували. Соціальні – треба розуміти, що тоді Радянський Союз був на межі розпаду і перебував в економічній руйнації. Сьогодні, треба розуміти, що ситуація з економічним станом людей значно краща».

  Між тим ветерани революції на граніті впевнені, що названі причини свідчать про політичну пасивність сучасних українців. «Лідерами не призначаються, лідерами стають, – зауважує Олесь Доній. – Якщо вони претендують на лідерство, потрібно і працювати, потрібно мати не лише амбіції очолювати якісь структури, а бути надзвичайно відповідальними. Не скаржитись на обставини, а бути вимогливішими до себе».

  Ярина Матвійчук

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2004 року. Редактор та ведуча програми «Ранкова Свобода». Редактор та ведуча новин. Народилась у 1981 році у Камені-Каширському Волинській області. Вищу освіту здобула у Волинському Державному університеті ім. Лесі Українки.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Ю
  05.10.2010 09:33
  Як це вони не бачать причин для протестів! А те, що об людей ноги витирають - не причина! Що основний закон як дишло! Тільки що ж то зараз за студенти - вони звикли купувати контрольні та екзамени, а не досягати всього своєю працею.
  У нас паралельно живуть ті, що можуть красти з бюджетів, і ті, що той бюджет мають наповнювати. Може, хоч людям які намагаються чесно заробити свої гроші і знати, куди йдуть податки, нарешті стане небайдуже.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ