26 травня 2016, Київ 09:41

  Суспільство

  70 років від загибелі 39 польських професорів. Чергове українсько-польське непорозуміння

  Львів – Третього липня у Львові на Вулецьких пагорбах відкриють меморіал 39 польським професорам, які були розстріляні гестапівцями 4 липня 1941 року. Десятиліттями ця трагічна історія вбивства львівських вчених є каменем спотикання між українцями та поляками. Напередодні вшанування 70-х роковин загибелі професорів виник черговий українсько-польський конфлікт щодо спільного історичного минулого.

  Проект меморіалу професорам, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбахПроект меморіалу професорам, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбах
  x
  Проект меморіалу професорам, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбах
  Проект меморіалу професорам, розстріляним 1941 року на Вулецьких пагорбах
  У ніч на 4 липня 1941 року гестапівці заарештували професорів львівських вищих навчальних закладів, представників польської інтелігенції. А їхні помешкання або ж пограбували, або ж зайняли.

  Серед заарештованих був відомий письменник і перекладач Тадеуш Бой-Желенський, знаний у світі лікар-стоматолог Антоній Цешинський, математик Володимир Стожек.
   
  39 польських вчених розстріляли у той же ж день 4 липня на Вулецьких пагорбах. А через деякий час був убитий і польський політичний діяч Казимир Бартель, колишній прем’єр-міністр у міжвоєнній Польщі.
   
  Радянський міф має відлуння донині
   
  Радянська пропаганда роками зумисно нав’язувала міф, що польських професорів розстріляли українські націоналісти, які служили в батальйоні «Нахтіґаль». Однак на Нюрнберзькому процесі не було доведено причетність українців до цієї трагедії, а мовилось, що ще до захоплення Львова списки з прізвищами професорів мала німецька таємна поліція Гестапо.
   
  Численні українські та польські науковці неодноразово заявляли, що українці не причетні до вбивства польських професорів. Однак днями Інститут національної пам’яті Польщі та одна з популярних польських газет Rzeczpospolita опублікували статтю, в якій мовиться про те, що злочин вчинило Гестапо за допомогою українських націоналістів.

  У публікації наголошується, що радянські війська втікали від німців і нищили політичних в’язнів, зокрема, і поляків. А через тиждень після приходу німецьких військ Гестапо почало винищувати польську інтелігенцію за допомогою українських націоналістів.
   
  Українська точка зору про трагедія не донесена
   
  Звинувачення українців у вбивстві польських професорів – абсолютна нісенітниця, наголосив Радіо Свобода історик зі Львова Василь Расевич. Жоден архівний документ це не підтверджує.
   
  Науковець вважає, що сьогодні в Україні відсутня міжнародна політика щодо представлення української точки зору на історичні події. Тому й лунають безпідставні звинувачення, щоб лише черговий раз створити конфлікт довкола спільного історичного минулого.
   
  Тим часом українські історики не можуть дискутувати на належному рівні з колегами із Заходу, бо не знають іноземних мов. На думку історика, завжди напередодні трагічних роковин, які стосуються непорозуміння між двома народами, варто організовувати міжнародну наукову конференцію і обговорювати складні історичні події за круглим столом.

  Галина Терещук

  В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

  FACEBOOK: https://www.facebook.com/halyna.tereshchuk  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: володимир
  02.07.2011 19:32
  Націоналісти стільки розстрілювали людей, що скоріш за все і розстріляли поляків. німці для вбивств "гоєв", тобто другорядних людей за їх ідеологією, використовували другорядних людей. Тому кому як не відданим їм солдатам каральних дивізій робити то діло?
  У відповідь

  від: Сергей Місто: Киев
  02.07.2011 22:34
  Думаю у энкаведни было больше опыта убийств. Как писал Сталин в поздравлении Гитлеру и Риббентропу - "наша дружба скреплена кровью". Могли и их использовать. Убийцам всё равно кого мочить. А переименовать можно любого. Сейчас также многие красные подонки называют себя демократами или христианами. Будет выгодно - назовут себя и националистами. Пока мы не вычистим нашу Родину от этой генетической примеси-помеси - все это будут пустыми спорами о делах минувших.

  від: ВАСИЛЬ Місто: Тернопіль
  02.07.2011 12:56
  Клму вигідно псувати україно-польські стосунки тоді, коли у ЄС головує Польща? Я думаю що тим, хто запрошує нас у митної спілки з Казахсатном. Я помтляюсь, чи ні?
  У відповідь

  від: Богдан Місто: Вінниця
  02.07.2011 23:52
  Та як ти лишень таке подумав? Єретик! Відлучити від Канонізованої Істінної Православної Церкви БЄСА :)
  У відповідь

  від: вол Місто: ших
  02.07.2011 17:14
  риторичне питання +1

  від: Марина Місто: Дніпропетровськ
  02.07.2011 10:51
  Роздмухування непорозумінь між поляками та українцями на руку їхнім ворогам. Історія доказала: сварки між нашими народами приводять до загарбання і України і Польщі іншою імперією. Зрозуміло якою?

  від: Василь Федорчук Місто: м.Косів
  02.07.2011 01:32
  Весь наш периметр в "непорозуміннях"...і до цього треба бути готовим з відповідною реакцією збоку МЗС. Ще в 70-ті роки дfлеко за межами України чув і знав , що кращих представників Львівсько-Варшавської математичної школи розстріляли німці, але "прив"язати" проблему до ОУН, як мед до душі маhuінальним квазіісторикам в чужих столицях.

  від: Аль
  02.07.2011 00:37
  Подход к мнению поляков должен быть таким же, как к доказательствам умышленности голодомора. Если в архивах не обнаружены документы, значит они есть, но глубоко спрятаны, т.е. полякам надо верить и разыскивать секретные приказы Бандеры на истребление польских преподавателей. Если бандеровцы не любили польских профессоров, а немцы ученых расстреляли, значит, бандеровцы виноваты, потому что результат является "доказательством" бандеровского умысла, как большое количество умерших в голод 1932 является "доказательством" умышленного их истребления большевиками. Вообще, если российским историкам нельзя верить, потому что они не проходили люстрации и все бывшие коммунисты, то польским верить нужно полностью, потому что они прошли люстрацию и хивут в демократической Эвропе, где все образцово.
  У відповідь

  від: Сергей Місто: Киев
  02.07.2011 14:36
  Не стоит путать грешное с праведным.
  Бумажками доказывают то что кому-то неизвестно. Главным же доказательством зверств коммунистов в Украине в 20-х, 32-33, 37гг и т.д. является память наших конкретных семей и любые бумажки лживой и преступной гэбни тут могут быть только дополнительным материалом. "Реабилитация" наших семей совками также есть только дополнительный фактор, проявляющий террористический характер красных банд. Голодомор это также только часть долговременного геноцида, охватившего все социальные слои нашей Нации. Суд над коммунизмом и конкретными преступниками необходим хотя бы чтобы не дождаться самосуда над этими нашими врагами.

  Понятно, что после убийства очередного польской элиты московские шпионы будут как обычно провоцировать конфликты Польши с Украиной и Прибалтикой. Разделяй и властвуй. Москва всегда делала всё для разделения славян и превращения их в рабов и холопов.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО НА ВОЛІ

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Мультимедіа Савченко на волі: про ненависть, мудрість, мир і війну

  «Так, як ми повернули Надію, ми повернемо Крим та Донбас» – президент Петро Порошенко 

  Савченко. Повернення додому. Живий блог

  «Дякую, Завдяки вам я вижила!  І дякую тим, хто бажав мені зла – на зло я вижила!» – Надія Савченко вже в Україні 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ