25 червня 2016, Київ 17:02

  Політика

  Українські медіа перерозподіляють на користь влади

  Київ – Найбільш рейтингові українські медіа зосереджені в руках кількох осіб, однак вони використовуються ними не як бізнес, а як засіб досягнення інших цілей. Про це свідчать дослідження українських медіа-юристів і безпосередньо Радіо Свобода. У Нацраді з питань телебачення та радіомовлення визнають, що власність українських медіа є недостатньо прозорою, і що держава не має достатніх важелів для протидії утворенню монополій. Експерти очікують, що найближчим часом відбудеться ще більша концентрація медіа у руках прибічників провладних політичних сил.

  Учасники акції «Опір цензурі» вимагають припинити тиск на українські медіа, Київ, 3 червня 2011 рокуУчасники акції «Опір цензурі» вимагають припинити тиск на українські медіа, Київ, 3 червня 2011 року
  x
  Учасники акції «Опір цензурі» вимагають припинити тиск на українські медіа, Київ, 3 червня 2011 року
  Учасники акції «Опір цензурі» вимагають припинити тиск на українські медіа, Київ, 3 червня 2011 року

  Мультимедіа

  Аудіо
  Структура власності українських телекомпаній, радіостанцій та друкованих видань є одною з найменш прозорих у Європі, свідчать останні дослідження Інституту медіа права та Української Гельсінської спілки.
   
  Іншими словами, в державному реєстрі мовників та інших відкритих джерелах можна знайти лише назви компаній-посередників, що володіють ЗМІ, кінцеві ж власники, приватні особи ховаються за кількома знеособленими фірмами, і навіть їх медіа мають право не розголошувати.
   
  Купити акції телеканалу в Європі можуть всі, в Україні – четверо
   
  Кожен українець може купити частину того чи іншого великого підприємства, придбавши його акції на біржі. Утім, купити частинку телеканалу чи бодай маленької ФМ-радіостанції на ринку цінних паперів – майже нереально. У цьому переконалося Радіо Свобода, звернувшись на провідні фондові біржі України та до брокерів. Кореспондентові, який представився менеджером фірми, що хоче придбати акції провідних телерадіокомпаній, відмовили: «На жаль, ми акціями таких підприємств не займаємося. В нас їх немає. Єдине, що ви можете зробити – це звернутися до самих власників телеканалів».
   
  Така відсутність акцій у вільному обігу не є перешкодою для медіа-магнатів, радше – навпаки. Картина власності українських медіа змінюється щороку. Так, від експертів, журналістів та неофіційних джерел у керівництві ЗМІ Радіо Свобода з’ясувало, що на сьогодні найбільша кількість телевізійного мовлення опосередковано зосереджена в руках очільника СБУ Валерія Хорошковського («Інтер» і ще вісім телеканалів), бізнесменів Віктора Пінчука, Бориса Коломойського, Петра Порошенка та Рената Ахметова. Останній, за інформацією частини джерел Радіо Свобода, нині розглядає можливість купити до кінця року телеканал «Тоніс», яким на сьогодні володіють особи, близькі до Партії зелених.
   
  Джерела, опитані Радіо Свобода, говорять і про плани газового магната Дмитра Фірташа стати співвласником одного з телеканалів – він нібито має опціон (задокументоване право) на купівлю частини акцій ТРК «Інтер».
   
  Чому медіа не стали в Україні самостійним бізнесом?
   
  Палітра власників українських радіочастот більш розмаїта, значну частину радіостанцій контролюють прибічники провідних опозиційних політичних сил. Проте змістили баланс останні рішення Нацради з питань телебачення та радіомовлення, яка передала понад 50 частот невідомій до цього компанії «Новий Обрій». Як вдалося простежити, її контролюють кілька посередників, зареєстрованих за кордоном у офшорних зонах, за якими джерела Радіо Свобода вбачають інтерес Віктора Януковича-молодшого і того ж Валерія Хорошковського.
   
  Українські медіамагнати здебільшого не отримують основних прибутків від ЗМІ, а використовують їх у політичній боротьбі, для просування свого основного бізнесу, та рідше – для відмивання коштів, вважають більшість працівників медійного сектору, опитані Радіо Свобода. Про таку ситуацію в українському медіапросторі говорить і заступник головного редактора «Київ Пост» Катерина Горчинська.
   
  «Цей ринок неконкурентний. І багато медіавласників не бачать у своєму медіа повноцінного бізнесу, а лише додаток до їхнього основного джерела доходів, який несе на собі певну допоміжну функцію», – зазначає вона.
   
  У держави бракує повноважень контролювати медіа – Нацрада
   
  Контролювати ринок електронних ЗМІ в Україні має Національна рада з питань телебачення і радіомовлення в Україні. Однак ані вона, ані інші контролюючі органи не мають достатніх важелів, щоб бачити кінцевих власників медіа та перешкоджати утворенню монополій, заявив Радіо Свобода голова Нацради Володимир Маджосов.
   
  «Ми не маємо таких механізмів, щоби встановлювати кінцевих власників. Це має бути вирішено на рівні закону, із розподілом функцій між державними установами. Нинішніх повноважень недостатньо, – пояснює очільник Нацради. – Так, Антимонопольний комітет має право виявляти факт монополії та встановлювати нагляд за нею. Але він не може, як президент Рузвельт, розрубати її на кілька частин».
   
  Оцифрування сигналу контролюватиме … монополія
   
  Напередодні парламентських виборів власники телеканалів змінюють погляди на більш провладні, у сфері ж радіомовлення цей процес супроводжується стрімкою зміною власників, вважає провідний юрист «Інституту медіа права» Ігор Розкладай.
   
  «Ще минулого року ми досліджували в системі власності радіокомпаній, що всі вони поміняли схеми власності. Телевізійний ринок був перерозподілений рік тому, і вже більш-менш усталений, чотири основні гравці або підтримують владу, або вже не є її опонентами. На місцевому ринку і далі триватиме тиск на ЗМІ та зміна їхніх власників».
   
  Ігор Розкладай прогнозує ще один перерозподіл контролю над електронними ЗМІ. Він пов’язує його з переходом усіх українських телеканалів на цифровий сигнал. І вказує на те, що єдину ліцензію на оцифрування сигналу отримало маловідоме до цього підприємство «Зеонбуд», власники якого, близькі до Партії регіонів, ховаються в офшорах, говорить Ігор Розкладай. Відтак експерти прогнозують, створення у сфері медіа монополії, яка діятиме на користь чинної влади.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Володимир Місто: Запоріжжя
  02.08.2011 10:39
  Питання не у тому що людям не зручно. Цей процес відбуватиметься поступово. І тут питань не виникає. Як було з транслюванням PAL.
  Питання постає- Чому таке право отримала приватна "невідома" компанія? Чому взагалі навіть державні ТРК мають іти на уклін до цієї монопольної групи. Відповідь лише одна. Тотальна монополізація та тотальна корупціолізація.

  від: Сергій Зінченко Місто: Кривий Ріг
  02.08.2011 10:08
  І ось ця ситуація, що склалася, диктує необхідність не робити ні в якому разі роздержавлення ЗМІ, а навпаки: провести, для початку, часткову націоналізацію крупних медіаресурсів. Але і цю операцію, і зміни на законодавчому рівні на базі українізації телерадіомовлення (а це нині потрібне, як повітря) можна провести лише тоді, коли ми піднімемось і скинемо сьогоднішню антиукраїнську владу. - Я кажу про те, що не заборонено Конституцією України.

  від: Микола Місто: Запоріжжя
  02.08.2011 08:34
  Цікаво , що компанія «Зеонбуд» (www.zeonbud.com.ua.), яка єдина володіє ліцензією на оцифрування сигналу , вже має встановлене німецьке обладнання Rhode & Schwarz у 23 містах України , яке з вересня місяця буде введено у промислову експлуатацію . При цьому приблизно з 700 частот три чверті зараз зайняті аналоговим(звичайним) ТВ.

  Як буде проходити цей прискорений перехід на цифру , якщо у більшості громадян тільки звичайні(аналогові) ТВ? Чи не перемудрили ці "чорні монополісти"?

  від: Петро Місто: Донецьк
  02.08.2011 00:02
  Радіо й телевізійний простір занадто важливі, аби їх цілковито роздавати олігархам – все потопає в багні попси і жлобства
  Повинні бути потужні державні канали.
  У відповідь

  від: Аль
  02.08.2011 10:04
  Привет!
  Олигархи в сложившемся положении нас не спрашивают, чего мы им отдадим, а мощное гос. телевидение завсегда будет у текущего руководства в руках.
  Занимательно, но на Западе, судя по Мэрдоку, тоже пресса у олигархов и ее направленность миноритарными акционерами не может быть изменена.
  Занимательно, что РС печется одновременно и о том, чтобы издания работали на прибыль, а не на политические интересы хозяина, и о "праве" наемного голодранца-редактора публиковать в газете все, что он хочет, не взирая на глубокую убыточность издания (история Серожи Тихого из "Газеты по киевски").
  Занимательно, что РС сейчас идет делать "контрольную закупку" акций телеканалов и замечает, что их низзя купить и это не демократично, а то, что в таком режиме приватизировалась вся страна, так то РС и ее хозяевам в 90 х годах было пох.
  У відповідь

  від: Богдан Місто: Львів
  02.08.2011 15:38
  Ви що РС фінансуєте, що так по-тюркськи образилися за покривджених американських платників податків?

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ