30 червня 2016, Київ 02:31

  Політика

  Янукович не виконає обіцянок Заходові звільнити Тимошенко – Чорновіл

  Прага ​​​​– У неділю народний депутат (група «Реформи заради майбутнього»), колишній соратник Віктора Януковича Тарас Чорновіл дав інтерв'ю Радіо Свобода, в якому поділився своїми думками щодо кримінальних справ проти Юлії Тимошенко, роль у них оточення Януковича та інших осіб.

  Мультимедіа

  Аудіо
  ​– Що відбувається, пане Чорновіл? Навіщо була друга кримінальна справа проти Тимошенко?

  – Все, що відбувається, настільки ірраціонально, що якусь однозначну відповідь дати важко. Перший арешт Тимошенко був абсолютно безглуздий. Власне, перша кримінальна справа та її арешт ще влітку. Тоді вона втрачала політичну популярність, політичну силу, вона дискредитувалася, самодискредитувалася. Януковичу просто треба було вичекати період, коли вона пересвариться остаточно з усіма в Україні і перестане бути конкурентом. Їй підняли рейтинг, її фактично відновили в політиці, розуміючи тепер, що її доведеться відпускати, що вже є абсурдом.

  І ось відбувається суд над Тимошенко, виносять їй вирок, який буквально викликає вибух обурення в Європі, в Америці і в Росії, що суттєво… Януковичу доводиться викручуватися будь-якими способами, робити заяви, що це не є остаточний вирок, що все це зміниться, що буде новий закон, яким це скасують, що, врешті-решт, ще апеляційна інстанція попереду.

  І саме в той момент, коли на Заході більш-менш, скривившись, але висловлюють готовність продовжити з ним діалог, робиться крок відверто дивний. Робиться відкриття чергової кримінальної справи, яка показує, що всі обіцянки Януковича виконані не будуть. Бо треба ще зрозуміти суть судочинства: якщо ту справу, за якою зараз засудили Тимошенко, можна ще декриміналізувати, про це йшла дискусія, то справу про розкрадання в особливо великих розмірах декриміналізувати в принципі неможливо. Це справа, яка колись в радянські часи взагалі була розстрільною. І відкриття цієї справи говорить, що Янукович вам обіцяє, але насправді цього не буде. Чи це логіка, яка якимось чином погоджена з Януковичем, чи це логіка, яка є проти нього спрямована? Але тоді виникає питання: Янукович самогубець, а чи настільки немудра людина, що не розуміє, як йому ніжку підставляють – оце вже питання, на яке відповіді дати не можу. Але однозначно, що відкриття цієї нової справи – свідчення того, що всі обіцянки Януковича Заходові вже не можуть бути виконані…

  Тому що закрити кримінальну справу, яку відкрили у такий спосіб, – це дуже проблематично, тоді мають летіти деякі голови, а відпустити і звільнити остаточно Тимошенко, зробити їй відкриту дорогу до наступних виборів при наявності такої серйозної статті, такої серйозної справи є теж абсолютно нереально; програвати в суді, демонстративно робити, що суд скасує це звинувачення, в нас теж не вміють.

  – Так все ж, для чого ота друга справа?

  – Ви знаєте, я не можу сказати, для чого це робиться. Можу лише провести маленьку аналогію. В серпні минулого року відбувся дуже знаковий для Януковича візит, необхідний йому просто як повітря, – візит до Німеччини, де він збирався переломити ситуацію, зокрема щодо газотранспортних систем, вийти з дещо надмірно жорсткої опіки Росії. І коли він вирушає в дорогу, відбуваються три події: дві з них б'ють напряму по німецьких інтересах, це переслідування німецького аналітика, керівника одного з німецьких представництв пана Ланґе і дуже жорсткі дії у відставленні дуже відомого німецького журналіста пана Шіллера. Потім ще справа з частотами, які відібрали у телеканалів. Це все було здійснено однією людиною – головою СБУ Хорошковським. Зараз відкриття справи – знову Хорошковський. Тоді після таких подій візит Януковича до Німеччини був повністю змазаний, говорили тільки про права людини в Україні, про права опозиції, нічого не говорили про справи, які для Януковича були важливими...

  У мене таке відчуття, що або сам  Янукович погодився відмовитися від західного шляху і готовий дати задній хід, або ж, з іншого боку, відбувається якийсь неймовірний вплив на ситуацію людей, які блокують і західний і сьогоді вже, видно, східний шлях і ведуть у  напрямку Лукашенка, до ізоляціонізму, або для того, щоб спалити Януковича як персоналію, або для того, щоб дійсно створити замкнуту таку, кланову диктаторську державу типу сучасної Білорусі. Пояснити, чому грається в ці ігри Янукович,  важко…

  Зараз говорять про перемогу  в оточенні Януковича «яструбів» на чолі з Льовочкіним. Хто ще  входить до цього своєрідного політбюро Януковича? 

   – Говорити просто про яструбів важко, бо вони раптом стають ледве не голубами в певних питаннях... Хоча мова більше йде про певні групи впливу. На сьогоднішній день домінуючу групу впливу я завжди розцінював як кремлівську. Бо всі дії цієї групи були на шкоду інтеграції і спрямовували Януковича більше в напрямку, все ж, Росії. Але на сьогоднішній день, коли їхня діяльність і Росії шкодить, і викликала абсолютно повне несприйняття там (на Заході), то я можу лише губитися в думці: чи вони зав’язані були, скажімо, на нинішньому президентові Росії Медведєві, але конкурують із Путіним? Бо Медведєв більше підтримував Януковича, а Путін більше підтримував Тимошенко, не слід забувати про такі деталі… Але в будь-якому випадку це є група дуже добре сконсолідована. Буде вона виступати в ролі яструба чи голуба – немає значення, вона завжди є чітко окреслена. Це є Льовочкін, Бойко, Хорошковський, Фірташ. Ці люди можуть послуговуватися іншою групою, яка підпадає під їхнє розпорядження. Це і міністр закордонних справ Грищенко, і міністр внутрішніх справ Могильов, які не зможуть якось від неї дистанціюватися. Але в цю групу ніколи не входили такі люди, як, скажімо, Генеральний прокурор Пшонка, який є достатньо наближений до Януковича, який є абсолютно самостійний. У цю групу в жодний спосіб не входили представники такого доволі жорсткого  медведчуківського крила. Це в першу чергу відповідальний за юридичну складову і роботу правоохоронної системи Андрій Портнов, який відноситься до групи Медведчука. Ці люди ніколи не входили до крила Льовочкіна. Коли сьогодні ми бачимо майже паралельну систему, з одного боку, закручують гайки як найбільші яструби люди медведчуківського крила, плюс Генеральний прокурор… У той момент,  коли Янукович вважає, що йому це треба зупинити, на підхваті стають люди з другої частини його оточення і продовжують цю лінію. Я не думаю, що мова йде лише про яструбів…

  Тут йде мова про якусь абсолютно незрозумілу мені логіку. Власне, я логіки не бачу. Це логіка самознищення...

  Хто ще має сьогодні вплив на Януковича?

  – Бог його знає. В мене взагалі враження, що Янукович уникає будь-яких справ, максимально сидить у Межигір'ї, задовольняється життям, і до останнього часу задовольнявся тими візитами і тими прийомами, які давали йому скрізь у світі. Зараз, коли в світі все обривається, він хаотично починає вертатися до того, що треба ухвалювати якісь рішення. Але він фактично віддав віжки цього воза українського в інші руки. Я думаю, управління державою сьогодні здійснюється тільки в оперативному режимі, тільки отією групою Льовочкіна. Але там теж настільки все незрозуміло, що сказати щось важко. Коли Янукович ухвалює рішення самостійно, коли ухвалюють рішення за нього, сказати важко, бо всі рішення якісь нелогічні.

  – Хто пробує впливати на Януковича, але безуспішно?

  – Мені здається, що в Україні вибудувалася система, бізнесова система, яка свого часу встигла створити потужний бізнес. Не будемо говорити про те, як вони його створювали. Але на нинішній день це бізнес, який не може існувати в замкнутій, ізольованій країні, як Білорусь. Їм потрібен простір. І цей простір явно не є російським. Маю на увазі насамперед Ахметова і певну групу людей, пов'язаних із ним... Група Коломойського також зацікавлена в тому, щоб діяти в нормальних, європейських умовах, а не в умовах а ля Білорусь. І є той бізнес, який грається на використанні адміністративних можливостей, для того, щоб захопити побільше. Це бізнес Фірташа. І якщо Фірташ може бути зацікавлений в ізоляціонізмі, бо коли діють тільки рейдерські принципи, це дає йому колосальні можливості, а якраз бізнес Ахметова, інших бізнесменів сьогодні зацікавлений абсолютно в протилежному. Але поки що, як ми бачимо, Ахметов не може вплинути на ситуацію. Або махнув рукою, я не знаю. У мене таке враження, що єдина людина, яку вважали, що вона близька до Януковича, яка зацікавлена сьогодні в стовідсотковому, нормальному, європейському розвиткові України, або не має впливу, або не може достукатися.

  – Ганна Герман у нинішній ситуації вже повністю втратила будь-який вплив на Януковича?

  – Я думаю, що треба забути про вплив Ганни Герман  і не вибудовувати собі казочок... Я впевнений: весь вплив Ганни Герман у період перебування при владі Януковича зводився до того, що вона йому лише співала оди, який він геніальний і  як усе прекрасно. Давайте не вірити в казочки, що вона колись переконувала його в чомусь хорошому, доброму. Тому цей персонаж, має він вплив чи ні, жодного значення немає. Там багато тих, хто співає оди.

  Яка роль у всіх цих тимошенківських та інших питаннях Віктора Ющенка?

  Дуже серйозна! Перша: Україна сьогодні потерпає від найвищої ціни за газ в Європі, але за цю справу посадили Юлію Тимошенко. У цій справі Ющенко є базовою персоналією. Я колись казав: Тимошенко у цій справі, очевидно, винна, хоча довести її пряму юридичну вину важко. Те, що зробив суд, є повний абсурд. Але вона винна. Вона завдала Україні шкоди своїми дуже дивними переговорами з Путіним, створенням якоїсь внутрішньої коаліції з ним, де обидві сторони про щось домовляються і поступки невідомо в чому. Але! При тому всьому, коли сьогодні садять в тюрму Тимошенко, то я  можу сказати, що це було б лише частково справедливо у тому випадку, якби за півроку до цього в цій тюрмі з терміном аналогічним або більшим вже би сидів Віктор Ющенко. Він, перевищивши, при чому абсолютно відверто, свої повноваження, зробив те, що йому напряму було на той момент заборонено Конституцією. Він втрутився в хід переговорів  напряму, він відкликав голову «Нафтогазу» під час переговорів, коли була погоджена і парафована адекватна для України ціна в 250 доларів, заявивши, що він не допустить цього підписання.

  Нерідко чуємо: те, що робить влада з Тимошенко, – початок кінця Януковича. Чи не занадто оптимістично?

  – Все надто оптимістично, коли ми робимо якісь а ля серйозні заяви, дуже однозначні і чіткі. Насправді, для того, щоб сказати, що буде кінцем, треба хоча б зорієнтуватися, яка буде логіка дій тієї команди, що є Янукович. Зрозуміло, що це є кінець сприйняття його в світі як нормального адекватного лідера, з яким можна вести нормальні переговори . Так, це правда. До Європи, я думаю, ми будемо якимось чином, все ж, рухатися, але набагато гірше і набагато важче. З Росією у нас відносини певні збережуться, Янукович із Путіним все одно буде співпрацювати, хоч набагато гірше і набагато складніше, ніж це було би до цієї справи.
   
  Але, як на мене, там, все ж, пропрацьовують якісь варіанти, оскільки ті дві групи біля Януковича – група Льовочкіна , а також Пшонки і Медведчука – діють на паралельних рейках. Тобто, щось вони задумали, якийсь результат вони будуть мати. Чи цей результат буде виражатися в ізоляціонізмі, а чи «ми тут ліквідуємо всіх противників», а потім поступаємося, і з нами все одно ведуть хоч якісь переговори, – на щось вони розраховують. Чи вони зможуть це реалізувати чи ні, ми не можемо відповісти, бо ми досі не розуміємо, ніхто не розуміє, а що ж вони, власне кажучи, запланували? Бо занадто скоординовані дії різних груп. Тобто, дати якусь відповідь – кінець це чи ні – надто вже оптимістичне побажання. Очевидно, це для України колосальна втрата, але кому і чому буде кінець ми побачимо не раніше початку наступного року.

  Зиновій Фрис

  frys.zenon+gmail.com

  На Радіо Свобода з 1994 року. У різні роки очолював кілька газет, у тому числі «Заповіт» і «Пан плюс пані», був власним кореспондентом «Киевских ведомостей» у країнах Балтії та Скандинавії, а потім заступником головного редактора цього видання.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 4
      Вперед 
  від: Віктор Місто: Черкаси
  19.10.2011 20:03
  Добрий вечір! Тарас правий. Про яку незалежну правоохоронну систему світові говорить людина без совісті, Янукович, коли його кум, генеральний прокурор, як млинці пече під замовлення кума кримінальні справи. І нам, народу, доводиться жити на 100-200 доларів на місяць під донецькою мафією. Вони прямо на наших очах щоденно крадуть у народу з Фірташем мільярди доларів, та кум прокурор цього не бачить. Лівелу кум також не бачить. Злочини Азарова, який краде відверто величезні гроші для сина, кум теж не бачить. В страшні часи живемо.

  від: facebook1 Місто: Канада
  19.10.2011 09:59
  Повна перемога ФСБ. Ще одна Білорусія створена, на чолі ще з одним Ідіотом.
  Тепер кремль буде працювати над поглибленням політичної і міжнаціональної кризи і протистояння в країні аж до збройних конфліктів в Україні з метою введення військ – ПОПЕРЕДУ ВІЙНА, а в цій справі Москва спеціаліст. Отаке ваше майбутнє українські ДЕБІЛИ – советское стойло. Від України залежить подальша доля і кінець Росії.

  від: толя Місто: в
  18.10.2011 19:25
  я ж тебе підманула, я ж тебе підвела, співає зара пьяний янек
  У відповідь

  від: Антон Місто: Питер
  18.10.2011 20:29
  Думаете, для чего сегодня Медведев с Янеком встречаются - обмывают антиЕСовский успех. Теперь Украина будет в объятиях Кремля и не пискнет даже

  від: Степан Місто: Херсон
  18.10.2011 15:18
  Логика действий власти проста: страх перед возможностью поражения на выборах, по сравнению с этим никакие европейские ценности для них ничего не значат. Отсюда "иррациональность": любые (!) предлоги и новые или старые дела для пребывания Тимошенко в тюрьме, декриминализация не для, а против (!) одного человека, о чем, по существу, сразу заявил Портнов, игра между Европой и Россией, возможная фальсификация выборов ...
  У відповідь

  від: Вальдемар Місто: цыуапукпыв
  18.10.2011 15:34
  у янека теперь развязаны руки, диктатура наступает со страшной силой, юлька отсидит свои 7 лет - до конца второй ходки в президенты донецкого пахана. забудьте о декмократии. лукашенко-2 - вот он, собственной персоной, господа. готовьтесь к худшему
  У відповідь

  від: Олег Місто: мікі-пікі
  18.10.2011 18:35
  Канкрєтна

  від: Ярослав Місто: Львів
  18.10.2011 12:10
  А Чорновіл правду казав - не виконає Янек обіцянки. Тепер вже можна чітко сказати що не виконав. На те він і ПРдун. не дивуюся
  У відповідь

  від: Вова Місто: ПР
  18.10.2011 17:48
  Видно, Янек Тарасу по секрету сказав раніше, або Ганя донесла

  від: facebook1 Місто: Канада
  18.10.2011 11:31
  Усі наступні кроки Януковича передбачувані у ми усі їх знаємо.

  від: РОМАН Місто: Л
  17.10.2011 21:04
  Про Чорновола скажу словами пісні:

  ... к другому беругу так и не пристал...
  А треба вже визначатися. З ким він? ПРОТИВСІХ!!! поки що
  У відповідь

  від: лёва Місто: из львова
  18.10.2011 01:26
  а мне мой земляк определенно нравится
  У відповідь

  від: Роман Місто: Л
  18.10.2011 00:08
  А он всё пристет и никак пристать не может.

  від: Віра Іванівна Місто: столиця
  17.10.2011 19:30
  який цинізм!

  ----
  Жодного рішення про призначення до розгляду у Верховній Раді законопроекту про декриміналізацію статті за якою засудили Юлію Тимошенко не прийнято.

  Про це повідомив депутат від НУНС Юрій Гримчак в ефірі телеканалу ТВі.

  "Під час засідання Погоджувальної ради рішення, про те, що вони (статті Кримінального кодексу) будуть завтра декриміналізовані, прийнято не було", - зазначив він.

  "Чому? Про це казали і представники опозиції, і пан Литвин казав, не вистачає голосів для прийняття цього рішення", - уточнив депутат.

  Гримчак зазначив, що основна причина цього: "найбільша партія - Партія регіонів - команди на голосування за декриміналізацію не отримала".

  "Депутати кажуть, що команди з Банкової ще не було", - додав він.
  У відповідь

  від: Ігор Місто: Київ
  17.10.2011 19:32
  Хіба це цинізм? Це дємакратія по-межигірськи
  У відповідь

  від: Victor Місто: NY
  17.10.2011 19:47
  Dermokratia po-danecki

  від: BB Місто: S
  17.10.2011 19:22
  Taras - tse pisnia!

  від: Дмитро Місто: Дніпропетровськ
  17.10.2011 19:15
  АХАХА ))) Я порадив би Заходу звернути увагу на рішення Вищого адмінсуду України який виправдав "президента" Віктора Януковича, який не виконав своїх передвиборчих обіцянок. Як зазначено у рішенні ВАСУ, передвиборча програма кандидата – це засіб агітації, а не закон. А тому бездіяльність президента, який цю програму не виконав, протиправною вважати не можна.
  Коментарі, сторінка з 4
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Василь Сліпак на Майдані Незалежності під час прощання із загиблими бійцями «Правого сектору». 14 червня 2016 року

  Загибель воїна-співака. Він приїхав із Франції, щоб захищати Україну

  «Голос Василя Сліпака, його «Слава Україні!»… Він вже був легендою, бо не кожен оперний співак може поїхати на фронт» 

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  Вселенський патріарх Варфоломій (посередині) та лідери світових православних церков на Всеправославному соборі. Іракліон, 20 червня 2016 року

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ