27 травня 2016, Київ 05:17

  Точка зору

  Україна в лещатах російських спецслужб

  x
  Нещодавно голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що Москва прагне «розколоти кримських татар», підготувати серед них нового, «проросійськи налаштованого» лідера, який би очолив Меджліс. Політик додав, що спецслужби Росії – ФСБ і ГРУ – вважають кримських татар «великою небезпекою російським інтересам, тому що перешкоджають намірам зробити Крим частиною Росії».
   
  Активно працює Москва також на заході України – на Закарпатті: роздмухує там русинський сепаратизм. Російські політтехнологи сподіваються, що «русинський рух» здатен «подорвать всю систему самообоснования украинской модели идентичности».
   
  Зміст резонансного інтерв’ю Джемілєва («День», 24.11.2011) не є тут предметом аналізу, але дає привід звернути увагу на українське Закарпаття. Росія при допомозі п’ятої колони в Україні, насамперед серед народних депутатів із табору КПУ та Партії регіонів, силкується довести, що на Закарпатті живе окремий «русинський народ», який послуговується окремою «русинською мовою».
   
  Депутат облради Євген Жупан минулого місяця запропонував відкрити в Ужгородському національному університеті «кафедру русинської мови і літератури». Згаданий депутат, педіатр за фахом, напевно, професійний, але медицина від мовознавства далеченько… Втім, від лікаря все-таки можна б очікувати знання, що на Закарпатті не існує русинська мова, натомість є численні закарпатські говірки української мови.
   
  Робота зі створення так званого четвертого східнослов’янського народу – русинів на Закарпатті – розпочалася в часі агонії Радянського Союзу. Русинів як окремий народ «відкрили» в тодішньому Інституті слов’янознавства і балканістики АН СРСР у Москві (нині Институт славяноведения РАН). Саме звідти до Ужгорода скеровано кадри, завданням яких було роздмухати новоявлене «русинство» серед обласних керівників КПУ.
   
  Кому на руку русинський сепаратизм
   
  На русинський сепаратизм на Закарпатті у лютому 2009 року звернула увагу навіть словацька газета Literárny (dvoj)týždenník. Мета сепаратизму, пише автор у статті «Русинська незалежність», – дестабілізувати Україну.
   
  Посилаючись на матеріали американської аналітичної служби з питань геополітики Stratfor, словацький автор у своїй статті пише: «Русини не діють самі, вони одержують допомогу і фінансову підтримку з Росії. Не таємниця, що Росія розвиває діяльність, спрямовану на розширення і поглиблення свого впливу в Україні». Якщо сепаратистські настрої відповідно підігріватимуть, то стратегічне розташування Закарпаття, на думку автора статті, може призвести до «швидкої політичної дезінтеграції України з метою поставити її під контроль Кремля».
   
  Висловлювання російського екс-президента і нинішнього прем’єра Росії Володимира Путіна, що Україна складається з подарованих сусідами територій, інші його українофобські заяви про Україну – вогнище хаосу, безладу тощо, справляють враження, що приниження України є для Путіна джерелом самоповаги Росії.
   
  Турботи про русинів у Ростові-на-Дону
   
  Варто нагадати, що у жовтні 2008 року в Росії при Південному федеральному університеті в Ростові-на-Дону створено Центр україністики. Цьому можна б щиро радіти, але… Директор Центру Едуард Попов пояснює, якою «україністикою» займається його заклад. Ось його слова: в Україні «русины, как и остальные национальные меншинства, подвергаются насильственной украинизации, от которой стонут венгры, румыны, русские».
   
  Насторожує те, що одним із перших заходів, організованих новоствореним Центром у грудні того ж таки 2008 року, була міжнародна конференція під назвою «Геноцид и культурный этноцид русинов Карпатской Руси (конец ХІХ – начало ХХ вв.). Частина матеріалів цієї конференції увійшла до збірника «Русины Карпатской Руси: проблемные вопросы истории и современность», виданого 2010 року.
   
  У ростовському збірнику про «геноцид» русинів Закарпаття звертає на себе увагу стаття Олега Неменського. В ній автор нагадує, що, підбиваючи підсумки всеросійського перепису населення з 2002 року, Росія 2004 року визнала нову слов’янську етнічність – русинську. Виникає враження, начебто під час перепису населення 2002 року в Росії русинами визнала себе така велика кількість громадян Росії, що владі довелося терміново визнати їх окремою нацією, щоб вони почувалися в Росії як у справжній «керованій демократії». Мотиви такого кроку прозаїчно-політичні й старі, як і гасло «розділяй і пануй».
   
  Закарпаття треба зберегти в орбіті «Русского мира»
   
  Ось як про це пише Неменський 2010 року: «Признание русинской национальности со стороны России можно воспринимать как сознательный шаг, совершенный в контексте наростающей напряженности (если не враждебности) в российско-украинских отношениях: этнический сепаратизм русинов грозит не просто автономизацией Закарпатья, но и подрывом унитарной государственной структуры всей Украины».
   
  Якщо зважити, що в Закарпатській області русинами задекларували себе приблизно 10 тисяч громадян України, то зрозуміло, що ні про який «этнический» сепаратизм, ні про яку загрозу унітарній державі Україна не може йтися. Це скоріше бажання ідеологів «Русского мира», це свідома політика чекістів для дестабілізації України.
   
  Ще раз слово співробітникові «Института славяноведения» у Москві Олегові Неменскому: «Выведение этнических делений внутри Русского мира на «под-русский» уровень, способное примирить этно-региональные идентификации восточных славян с их русскими корнями и их русской историей, позволило бы сберечь (а во многом и возродить) общерусское самосознание и выбить почву из-под идентификационных конфликтов, обычно возникающих особенно в последнее время». Не таємниця, що «ідентифікаційні конфлікти» плекає і роздмухує Росія, особливо в Криму і на Закарпатті. Участь у цьому беруть і російські дипломати, від заяв яких відгонить російським імпер-шовинізмом.
   
  Посол Росії в Україні Михайло Зурабов у червні 2010 року прорік, що українці та росіяни «є єдиним народом».
   
  А генеральний консул Росії у Львові Євген Гузєєв у вересні 2010 року на повен голос закликав керівництво Росії фінансово підтримувати русинських сепаратистів на українському Закарпатті й обґрунтував своє занепокоєння «возможностью потери Подкарпатской Руси из орбиты Русского мира».
   
  В роботі російських спецслужб в Україні свідомо або несвідомо беруть участь і «дядьки отєчества чужого» з середовища народних депутатів України. «Слуги народу» від КПУ – Олександр Голуб, Петро Симоненко – та Партії регіонів – Сергiй Єфремов, Вадим Колесніченко, Сергiй Ківалов – пропонують надати русинській мові статусу регіональної. Щоправда, вони не радилися з мовознавцями з НАНУ, які такої окремішньої мови в Україні не реєструють.
   
  Згадані вище нардепи України, «вболіваючи» за долю русинів та їхню мову, думають про те, як перехитрити всіх і вся та запровадити російську мову як другу державну в Україні. Вони ладні, свідомо чи несвідомо, виконувати роль п’ятої колони і допомагати спецслужбам Росії провадити в Україні свою дезінтеграційну роботу в ім’я «Русского мира».
   
  Іван Гвать – дослідник, публіцист
   
  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  30.12.2011 18:50
  Геть зі засобів масової інформації! совдеповскій язык поцa Сёмы и еґо подобних, пускaй нe пудріт, блин, мaлaнскіe и нe мaлaнскіe мозги рaзной хeрнёй. Moсковско- зековский язык ето "язик" большевістской "націі", неандєртaльцов -русов етіх пропитых, вонючіх с матом в чєлюсті твaрeй. В цивілізованому світі нє понятєн і нє нужен, блін!
  З розпадом Росіії цей "язык" щезне з просторів планети.
  Bratislava Slovakia.

  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  30.12.2011 17:35
  Російська сучасна дійсність – величезна хижа потвора, котра пожирає власний людський потенціал, його майбутнє. Це забетонована корупцією чорна холодна смердюча яма без ознак надії на перспективу, безпеку, життєвий спокій, мир. Майбутнє внутрішньої політичної арени передбачити не можливо. Патент на керівництво країною надалі присвоюює собі путінська мафія. Диктатор Путін на хвильку "сплодив" Мєдвєдєва а той за подяку великому рос-фюреру - міні-медведик маленьким задочком - зігріває трон незамінимому??? російському "вождю" Maєтнні росіяни з почуттів самозбереження викуповують нерухомість у свобідних, цивілізованих країнах Заходу. Зневірилися з життя на "родінє". Путінська „атчізна” для них це поступовий, безнадійний зaнeпaд, доля СРСР. Так звана підтримка російських співвітчизників в Україні – черговий підступний трік російського уряду, котрий за всяку ціну намагається тримати державну незалежність у ярмі. Аби продовжити своє виживання кремлівський режим хапається забудь-яку рятівну соломинку. Передчуття неминучого кінця нищівне... Без України бандитському режиму Путіна кінець! Він наближається!!!
  Bratislava Slovakia.
  www.putinavotstavku.org

  від: Василь Місто: Львів
  28.12.2011 11:50
  Різномовність - феномен гірських країн. Кавказ далеко, візьмім ближче. Польща - мононаціональна країна, але в польських Татрах живе колоритна етнографічна група - гуралі, які від решти поляків відрізняються барвистістю свого одягу, побутом, фольклором, а також особливою говіркою: якщо польська літературна мова має наголос на передостанньому складі, то у гуралів він плаваючий, як у нас, інші мовні особливості.

  від: facebook1 Місто: Канада
  28.12.2011 09:22
  Росія сама нещасна країна світу, це ж треба дожитися до свого кінця разом з Північною Кореєю.

  від: Максим Місто: Одеса
  28.12.2011 08:52
  А в Одесі (спеціально для Ківалова) треба ввести кримінальну "фєню" як окрему мову (точніше - "языгъ")!

  від: володимир Місто: Донецьк
  28.12.2011 00:10
  На мою думку людство вже має досягти того рівня, коли національність не має грати суттєву роль. Усі люди, що народжені на території однієї країни мають сповідувати сучасні модель поведінки і людські якості. Поділ за національністями має зникнути, бо на мою думку це пережиток первісно-общинного ладу.
  Мовою має бути російська, бо це мова людей нашою країни і і інших близьких країн.
  Немає бути ніяких регіональних мов, бо вони заважають інтеграції людей і державотворчій політиці.
  Усі хороші люди мають сповідувати, що вони українці і бачити себе частиною українського світу. ми друзів, чоловіків і дружин обираємо не за національністю, а за людськими якостями. місце роботи і проивання теж обираємо не за національними якостями.

  А щодо слів росіян... Вони були в Закарпатті? Єдина тамтешня "проросійська сила2 - шпана, що перепила пива "Чєзз" і горланить шансон. Весь їх сепаратизм - отримати паспорт ЄС і працювати не за тисячу баксів в москві, а за півтори в Британії і потеніти звідти поляків... і яке відношення напів-письменні напів-цигани мають до "Руського світу" я не розумію. Впевнений, що вони теж.
  У відповідь

  від: facebook1 Місто: Канада
  28.12.2011 09:39
  Це добре що Росія обєднує увесь непотріб це її доля. І в Україні добре видно цей непотріб, жертву невдалого генетичного експерименту по виведенню нового Супер-Рашен щось проміжне між мавпою і людиною.
  У відповідь

  від: Валік Місто: Донецька обл.
  28.12.2011 18:53
  Так, це добре. Але недобре те, що велика частина цього непотрібу знаходиться саме у нас, в Україні.

  від: шоні Місто: унгвар
  27.12.2011 23:39
  до речі, сьогодні зявилася стаття про русинство у парламентській газеті Голос України за автором закарпатського комунішти, депутата 3-4 скликання Івана Миговича і молодого комунішти, того самого Шоніка Голуба

  від: Луганчанин Місто: Луганск
  27.12.2011 16:03
  Москва активно культивирует внутренних сепаратистов по всему экс-СССР. В борьбе с Грузией отколола Ю.Осетию и Абхазию, с Молдавией – Приднестровье. Только теперь там не шибко жалуют своих благодетелей. Москва сегодня облажалась с выборами в Ю.Осетии и Приднестровье. Тамошние кандидаты в "презики", коллаборационисты Бибилов и Каминский, в которые вложены огромные российские бабки, не прошли. Обласкают русинов, а те их тоже пошлют и уплывут в Европу.

  від: Анонім Місто: Київ
  27.12.2011 14:40
  Російський імперіалізм завжди був і лишається загрозою миру у всьому світі. А на прилеглих до Росії територіях та всередині самої Росії російські колонізатори намагаються знищити інші народи, навязують їм російську мову. Це робиться усіма можливими засобами, зокрема, через розвинену мережу агентів спецслужб.

  від: Володимир Місто: Донецьк
  27.12.2011 13:49
  На Україні треба зробити одну національну мову - російську.
  Усім народам - єдиний стьндарт.
  Я не знаю, хто з русинів можен робити погоду. Я думаю, що русини (як і євреї) - це люди, які не хочуть бути такими як усі. Хіппі такі собі.
  На Закарпатті єдина мова має бути - російська. Румун з угорцем спілкуються російською. Інакше це до першого масштабного референдума. Усі в угорщину підуть до безвізової поїздки на будівлю в британію.
  У відповідь

  від: Василь Місто: Львів, Україна
  27.12.2011 21:26
  Поки ти шукаєш по-дурному якогось свого інтересу на протилежному кінці України в незрозумілому тобі (і не тільки) "русинському питанні", близька тобі етнографічна лугань може побити горшки з регіональною етногрупою донів. Україна багата крім всього іншого своєю етнокультурною різноманітністю. Для когось буде одкровенням, що галичани - конгломерат трьох етнографічних груп: бойків, гуцулів і лемків.
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  29.12.2011 08:32
  володимир Місто: Донецька
  Але румуни хоч можуть спілкуватися нашою мовою. угорці не можуть.

  Та не треба з угорців робити дебілів, все вони можуть

  володимир Місто: Донецька
  Коли край настільки мультінаціональний треба усіх перевести на 1 стандарт. Це безумовно російська мова.

  З якого це дива ?
  У відповідь

  від: Василь Місто: Львів, Україна
  28.12.2011 11:07
  Твоє просторікування (еквівалентне недорікуванню) - каша по-закарпатськи. У нас є гарне прислів'я - краще з розумним загубити, ніж з дурнем знайти. Або: з дурнем поведешся - тільки дурного наберешся.
  У відповідь

  від: володимир Місто: Донецька
  27.12.2011 23:42
  Ваш коментар мені ані зрозумілий, ані логічний.
  До чого ваша Галичина? На Радіо Свободі пані Терещук писала, що у вас у Львові до фіга і більше москалів тільки. Ну, може і є у вас лемки, бойки. До чого це? Для українців всі вони хохли...

  Суть мого коментаря.
  Якщо Україна хоче позбавити себе проблемних регіонів, то треба в цих регіонах робити стандартну зрозумілу мову. Що на Закарпатті зараз? Я поздоровляю дівчину з Днем народження, а у відповідь чую "кйосонем" ("дякую" по-угорські), мене підвозить українка, що мешкала в Угорщині (зараз вона мешкає в Греції). На якій ми мові спілкуємось? Русинській, румунській, угорській, закарпатській (це коли половина слів російська, половина українська, тобто донецький суржик плюс "йо" замість "так")?,.. Спілкуємось ми на англійській... Їду я в Солотвино. Там вже наші хлопці. Наш російський шансон, пиво, кєпки... Йду далі угорці, далі йду румуни, все по румунськи... (Взагалі румуни набагато краще за угорців...) Хто такі русини я не знаю... Одного разу спитав, що за мова. почув: русинська. Але здається то була просто безграмотна угорська... Але якщо ви поїдете у Відок чи в Бене, то вас там взагалі не зрозуміють. Угорщина, блін...

  Коли автор каже, що ті "українці", що знають лише як налагодити бізнес будуть "п ятою колоною", мені смішно. вони і так вже давно, все життя, живуть своїм світом. Так само і у румунів. у них вчаться в Румунії, мають громадянство румунське. Але румуни хоч можуть спілкуватися нашою мовою. угорці не можуть.

  Коли край настільки мультінаціональний треба усіх перевести на 1 стандарт. Це безумовно російська мова. Усі іспити, усе викладання, усе радіо має бути виключно російськомовним.

  А щодо русинів, то усі історики кажуть, що сьогодні такого народа нема. Поляки і чехи (тобто улюблені демократи пані Степули) заборонялди називати українців українцями. називали їх русинами. Але оскільки там панували і угорці і чехи, потім росіяне, виник один "закарпатський суржик" з домінуванням мови регіона. В ганичах більш український, в Берегові - більш угорській чи майже повністю угорській, в Мкачево - російсько-угорський, в Солотвино - російсько-румунський. але спільна мова - РОСІЙСЬКА. усі слухають шансон, усі реальна шпана як в "Бумер-2",( де "Вова" у Вдовиченкові побачив авторитета), російська фєня і мат. російський пацан з румунською дівчиною. міжнаціональна мова - РОСІЙСЬКА.

  Тому якщо країна хоче щоб закарпаття мало хоча б мінімум патріотизма, треба усувати усі національні розбіжності. усі мають знати російську, офіційною має бути російська, ніяких регіональних мов, усі вивіски - тільки російською, усі вказівники - суто російські...
  Тільки так україна зможе хоча б трохи привернути до себе людей з тих регіонів. Їм це також потрібно, бо ті, хто немає європаспорта не зможуть вчитися в Британії за 3000 на рік, в Москві угорську теж не розуміють, її не розуміють і в Києві.

  Інакше той регіон буде жити за своїми полуфеодальними субкультурними традиційним життям. І ані Олегу ярославовичу, ані віктору Федоровичу там ловити нма що. та і порядок будувати буде значно складніше.

  Не вірите? Подивиться "Спеціальне завдання2 про іспанськомовні США...

  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  27.12.2011 15:28
  Володимире, що це за прояв шизофренії, ви справді вважаєте, що румун з угорцем спілкуються російською мовою ?
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  Актуальне фото
  На майдані Незалежності в Києві прощалися з двома загиблими бійцями другої афганської штурмової роти батальйону «Айдар» – Миколою Кулібою («Дядею Колею» /«Батею Рівненським») і Сергієм Баулою («Вороном»)

  На майдані Незалежності в Києві прощалися з двома загиблими бійцями другої афганської штурмової роти батальйону «Айдар» – Миколою Кулібою («Дядею Колею» /«Батею Рівненським») і Сергієм Баулою («Вороном»)

  ФОТОЩОДЕННИК РАДІО СВОБОДА

  Світові валюти

  UAH
  USD
  0,0311
  UAH
  EUR
  0,0348
  UAH
  RUB
  0,0004

  Rates may not be current.

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ

  Популярне з інших сайтів

  Погода, Новости, загрузка...