28 травня 2016, Київ 12:51

  Культура

  Карло Звіринський: не оцінений український художник європейського рівня

  Мультимедіа

  Аудіо
  Львів – Напівзабутий і донині не оцінений український художник європейського рівня Карло Звіринський, який за життя так і не отримав професорського звання. До 15-річчя від дня смерті митця у Львівській галереї мистецтв відкрили виставку кількох його полотен. Утім, дочка готує до друку унікальну книжку спогадів батька. Вона пригадує, що за життя Карло Звіринський був постійним слухачем Радіо Свобода: він підпільно налаштовував хвилі свого приймача, щоб стежити за подіями у світі.

  Оглянувши полотна Карла Звіринського, розумієш, що це твори  європейського митця найвищого рівня. Лише дати зрадили час: намальовані картини у 50-х-60-х роках, коли українські митці цілком були ізольовані від світу та інформації. У спогадах митець так пояснював засади своєї творчості: «Я ніколи не займався чисто формальними пошуками. У кожну роботу вкладаю якусь ідею, підтекст, задум. У глядача хочу викликати певні асоціацї з дійсністю». І досі роботи Звіринського дуже сучасні, а творив він у жанрі натюрморту, пейзажу, малював абстрактні композиції. 

  Карло Звіринський народився у 1923 році у селі Лаврів Старосамбірського району на Львівщині. А перша його виставка за життя була у 1995 році, менш ніж за два роки до смерті, тоді митцеві було 72 роки. До 1992 року твори Карла Звіринського, які, за визначенням мистецтвознавців, є частиною європейського малярства, не визнавалися. Хоча справжні поціновувачі мистецтва розуміли вартість його робіт, які прикрашають чимало приватних колекцій у Польщі, США, Канаді, Німеччині. Бо розуміли і відчували, що живопис, особливо сакральний, цього майстра зачаровує і промовляє.
  Учні Карла Звіринського говорили, що він «перекладач» Романа Сельського, свого вчителя. Однак Карло Звіринський вирізнявся від учителя своєю глибокою вірою.

  Про спадщину батька вболіває лише дочка

  Христина ЗвіринськаХристина Звіринська
  x
  Христина Звіринська
  Христина Звіринська
  Дочка художника Христина Звіринська, яка є найбільшим популяризатором творчості батька, з сумом говорить, що батько як художник не оцінений. А він – яскравий представник львівської школи художників, був учнем відомого митця Романа Сельського. До того ж, людиною високоінтелектуальною. Карло Звіринський мав нагоду виїхати за кордон, але не зміг. «Бог, народ, мистецтво» були понад усе.

  «Тато вважав неможливим кинути власний народ, коли є біда. Цінність його творчості у тому, що будучи в повній ізоляції, живучи в страху, з думкою, що буде далі, він по крупинці виловлював на Радіо Свобода, ВВС все, що робилося на Заході. Як такий чоловік з села Лаврів умів іти в ногу з часом?! Йому було б складно на Заході. Ми, українці, не маємо почуття гордості за своїх людей», –  скрушно каже дочка. 

  Пекуча невідкладність учити. Мені здавалося,  життя ще довге, я ще намалюю, але як сьогодні не навчу і вони вирвуться,  завтра вже буде пізно. Це я собі дуже добре усвідомлював
   Карло Звіринський вважав своїм обов’язком навчати молодь. «Пекуча невідкладність учити. Мені здавалося, життя ще довге, я ще намалюю, але як сьогодні не навчу і вони вирвуться, завтра вже буде пізно. Це я собі дуже добре усвідомлював», – пише у спогадах художник. Наприкінці 50-х у Львові почала діяти «підпільна академія Звіринського». Дружина з трьома дітлахами йшла на прогулянку, щоб звільнити кімнатку площею 16 метрів квадратних, щоб чоловік міг навчати молодих художників, серед них нині відомі митці Роман Петрук, Іван Марчук, Зеновій Флінта.

  Тато їм читав, написав історію світового мистецтва, музики, літератури. Це не було малювання. Тато їм давав освіту, розширював їхній кругозір, щоб вони вже потім збирали своє коло людей і передавали знання. Він усвідомлював, що нація має бути освіченою
  «Це мусила бути конспірація. Тато їм читав, написав історію світового мистецтва, музики, літератури. Це не було малювання. Тато їм давав освіту, розширював їхній кругозір, щоб вони вже потім збирали своє коло людей і передавали знання. Він усвідомлював, що нація має бути освіченою», – каже Христина Звіринська.

  Дочці дуже важко було 15 років тому, 8 жовтня 1997 року, змиритись зі смертю батька. Але розуміє, що значно важче було б для нього, якби не міг малювати, бо почав втрачати зір. Власне, найбільше цього й боявся.

  Творчість Карла Звіринського не є належно дослідженою. Лише недавно дочка дізналася, що її тато допомагав ОУН, був блискучим підпільником, мав поранення у шию, але ніколи про це не говорив. 

  Куратор виставки у Львівській галереї мистецтв Іванна Новаківська наголосила, що Карло Звіринський продовжував традицію європейського мистецтва. Вона розповіла, що в постійній експозиції є одна робота митця. Не вельми багато їх і у фондах галереї.

  Христина Звіринська готує до друку книгу спогадів батька. А 11 жовтня у Києві в музеї сучасного мистецтва планує велику й несподівану виставку творів Карла Звіринського. 
  Для довідки:

  Карло Звіринський народився 14 серпня 1923 року в селі Лаврів Старосамбірського району –помер 8 жовтня 1997 року.

  Мав чотири класи освіти при Василіянівському монастирі села Лаврів. У 19 років  екстерном закінчив семирічну школу. У 1946 році здобув освіту в малярському відділенні Романа Сельського.Навчався в інституті монументального живопису. Карло Звіринський написав майже  40 ікон для Успенської церкви у Львові.

  Галина Терещук

  В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

  FACEBOOK: https://www.facebook.com/halyna.tereshchuk  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Коментарі
       
  У цьому форумі немає жодного коментаря. Будьте перші.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО ПРО ПУТІНА

  Переглянути всю прес-конференцію

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Ми Разом» | Учитель-«кіборг» про школу, Савченко та Україну  

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  Джозеф Байден і Петро Порошенко, архівне фото (©Shutterstock)

  Порошенко під час розмови з Байденом відзначив необхідність посилення санкцій щодо Росії – АП

  Тим часом лідери країн «Групи семи» узгодили продовження санкцій проти Росії і погрожують посилити їх у разі потреби 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 травня

  Хронологія
  Актуальне фото
  Випускник Державної гімназії-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус​» танцює з дівчиною під час урочистої церемонії випуску

  Випускник Державної гімназії-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус​» танцює з дівчиною під час урочистої церемонії випуску

  ФОТОЩОДЕННИК РАДІО СВОБОДА
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ