26 червня 2016, Київ 20:10

  Політика

  Голодомор 1932-33: вони хотіли, щоб нас не було

  x
  – Мамусю, кому це пам’ятник?
  – Людям, які померли з голоду.
  – І мамусі з дитинками померли?
  – Так.
  – Чому?
  – Бо погані люди забрали в них усю їжу.
  – Чому?
  – Бо вони хотіли, щоб нас не було.
  – А ми є!
  – Так. І будемо!
   
  (Із діалогу на Михайлівській площі у Києві)
   
  Письменники і публіцисти по-різному описують стан сучасного українського суспільства. Одні кажуть, що ми – «суспільство з аморальною більшістю», інші, що ми – «не хворе, але поранене» суспільство. Історики і соціологи, слідом за американським дослідником Джеймсом Мейсом, визначають хворобу українського суспільства одним словом: постгеноцидне. Спазми голоду і страху ми відчуваємо донині.
   
  Наша серія «Голодомор: дорога до осмислення»  не так про те, що саме сталося у 30-і роки минулого століття, як про те, як ті події вплинули на нас сьогоднішніх. Як ми стали такими, якими є – недовірливими, недоброзичливими, розгубленими у своїй ідентичності, покірними, пасивними, байдужими до чужого болю.
   
  Ми запрошуємо вас, наші слухачі і читачі, вирушити разом з нами у дорогу до осмислення того, що відбувається з нацією, коли її, за словами теоретика геноциду Рафаеля Лемкіна, позбавляють «мозку», тобто інтелігенції – світового рівня письменників, поетів, художників, науковців, акторів та музикантів. Як українська культура і мова стали другорядними в Україні?
   
  Ми хочемо знати, що відбувається з народом, у якого, за словами того ж Лемкіна, єврейського юриста, який отримав освіту у довоєнному Львові і не був байдужий до долі українського народу, намагалися вбити «душу», тобто винищили майже все українське священство. Як нині українські церкви пояснюють своїм вірним, що тоді відбулося? Чи моляться окремо за мільйони загублених безбожним режимом душ? Чи вшановують власних новомучеників, які терпіли разом зі своїм народом і підтримували його молитвою?
   
  Ми хочемо знати, що дослідили соціологи про те, що відбувається з суспільством, коли люди помирають цілими селами, коли намагаються втекти з рідної хати хоч на край світу, коли бачать насильство і несправедливість та не можуть на них відреагувати, як мовчки живуть десятиліттями з глибокою психологічною травмою від пережитих і побачених жахіть. Нам також цікаво, що стається, коли кардинально змінюється етнічний склад за рахунок переселення в Україну культурно-соціально-ментально іншого населення?
   
  Ми б хотіли дізнатися, що економісти можуть розповісти про те, що відбувається з суспільством, коли гине чи депортується найактивніша і найбільш продуктивна частина народу. Як впливає на економіку знищення традицій підприємництва, поваги до закону, приватної власності?
   
  Нам важливо знати, як нині українці різних поколінь розуміють ті події. Як пояснюють собі те, що вони пережили, ті люди, які вижили під час голоду, і як би вони хотіли, щоб їхні діти і внуки про нього пам’ятали? Ми б хотіли більше розповісти про те, як Голодомор вивчається у школах, що про нього можна почути в українському ефірі чи прочитати в українській пресі.
   
  Як українські політики різних ідеологічних напрямків наблизилися до розуміння Голодомору, як визначальної події української історії 20-го століття?
   
  Нам цікаво, що про український геноцид знають сьогодні у світі, що пишуть про нього дослідники на Заході, чи змінилося його бачення у Росії.
   
  Ми хочемо нагадати, що Україна у 20-му столітті протягом 10 років пережила два геноциди, Голодомор і Голокост, і розповісти про те, як досвід вивчення однієї трагедії, допомагає зрозуміти іншу.
   
  Зрештою, для більшості українців Голодомор має особистий вимір. У масових могилах по українських селах лежать мої і ваші родичі, які стали жертвою людської ненависті і нелюдських соціальних експериментів і чиї імена ми ще можемо пригадати.
   
  Ставши на дорогу до осмислення Голодомору, ми зможемо краще зрозуміти себе, поставити правильний діагноз, віднайти шляхи до одужання, помолитися за душі тих, хто загинув, та зі вдячністю згадати тих, завдяки кому ми є. І будемо!
   
  Марія Щур – редактор проекту Радіо Свобода «Голодомор: дорога до осмислення»


  Марія Щур

  ChurikovaN+rferl.org

  В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: Эрнст Місто: Харьков
  18.09.2013 17:27

  від: Эрнст Місто: Харьков
  18.09.2013 16:42

  Кто-нибудь может ответить - сколько миллионов украинцев должны были уничтожить коммунисты, чтобы их партия и их утопичная кровожадная идеология на веки была запрещена?
  Предлагаю две подсказки:
  1) В Камбодже коммунисты уничтожили каждого третьего и только после этого их осудили.
  2) Статья 13 Конституции Польши: "Запрещается существование политических партий и других организаций, которые обращаются в своих программах к тоталитарным методам и практики нацизма, фашизма и коммунизма.
  P.S. А ленины у нас до сих пор торчат у каждого сельсовета!
  Сколько ещё "независимых" годов должно пройти, чтобы всех ленинов либо отправить на свалку, либо поместить в музей
  советской оккупации?

  від: Дмитро - вох
  18.09.2013 16:36
  Luda Kyiv- Абсолютно правда, що це так було ,а зараз їхні нащадки типу Клисниченка пробують зробити це саме ,що їхні діди людожери робили ,вбивали голодом дітей української нгації,,,

  від: Luda Місто: Kiyv
  18.09.2013 11:21
  Я б відповіла дитині "Вони хотіли, щоб ми стали рабами - працювали задарма і слухалися". Великою мірою їм це вдалося, цього хочуть і зараз

  від: Дмитро - вох
  17.09.2013 20:35
  Анонім Север Брешуть комуністи росіяни і ви зними Голодомор геноцмд був подуманий в Кремлі , керманичами так званого Радянського Союзу на чолі з Сталіном далі за ним слідкували Каганович Моловов Мікоян Поштишева Косьора Балицький Хатаєвича Верега Терехова Реденса та багато інших україножерів хохлів та кацапів..
  ЩО ДО ЧЕКІСТІВ ТО ПЕРШІ ЧЕКІТИ ПОВСТАЛИ ВИКЛЮЧНО З РОСІЯН ,ЩЕ ДО 1933 РОКУ, прочитайте ідеологію комуніста Карля Маркса, Після 1933 прилучилися до російських чекісти інших республик в ключно з так званими неграмотними хохлами які звали себе українцями,
  ЩО ДО ЄВРЕІВ ТО БЕЗРІЗНИЦІ ЇХНОГО ВІРОВИЗНАННЯ ВОНИ ТАК ЯК ВІРМЕНИ ТА УКРАЇНЦІ ВИЗНАЮТЬ ЛЮДОЖЕРНІ ГОЛОКОСТ , ГОЛОДОМОР ГЕНОЦИД ТА РІЗАНИНУ як геноцид нації, Отже такі злочини людожерів треба визнавати тільки тому щоб вони ніколи не повторилися нетільки в Україні ,але навіть в будьякому куточку нашої планети
  За український голодомор геноцид треба засудити про російску КОМУНІСТИЧНУ владу СРСР

  від: путин
  17.09.2013 18:36
  небыло никакого голодомора! просто в украинцев тогда небыло апетита
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  17.09.2013 19:40
  А у Йосипа Вісаріоновича навпаки був дуже великий апетит

  від: Дмитро - вох
  17.09.2013 16:43
  Анонім Север Без різниці скільки тоді було населення України, це незменшить загиблих мільйонів українців які загинули від штучного голоду зробленим москалями та ідіотами комуняками на приказ ЦК КП СРСР, А зараз іхні нащадки заперечають цей ганебний зхлочин ,ганьба вам комуняки!!

  від: ВВ Місто: ще не перйменований град
  17.09.2013 16:24
  "Вони", хто вони?
  Зокрема, це також тролі - українофоби та україножери, які постійно присутні тут на сайті і які постійно тужаться тут своїми звивинами в одному і тому ж напрямку - проти України та українців, проти їх гідності та честі.

  На офіційному сайті Служби безпеки України читаю наступне:

  "Особливістю побудови команди здійснювачів Голодомору промовиста багатоетнічність учасників злочину. Головні ролі в його ідеологічному забезпеченні, плануванні, організації і здійсненні належали неукраїнській інтернаціональній команді, яка складалася зі Сталіна, Кагановича, Молотова, Мікояна, Постишева, Косіора, Балицького, Хатаєвича, Вегера, Терехова, Реденса, та ін.

  Важлива роль у механізмі здійснення Голодомору відводилась каральним органам, які діяли як органи Кремля. Рішенням Політбюро ЦК ВКП (б) від 24 листопада 1932 р. заступника голови ОГПУ Балицького було призначено особливим уповноваженим ОГПУ в Україні. На початку грудня 1932 р. він прибув до Харкова і невдовзі обійняв також посаду голови ГПУ УСРР, яку до нього займав С.Реденс.
  Очолюване В.Балицьким каральне відомство складалося переважно з неукраїнців, а в його керівному складі етнічних українців не було зовсім.

  Національне кримінальне законодавство і міжнародне кримінальне право не обумовлюють кваліфікацію жодного злочину національною належністю злочинця. Злочин геноциду не є, не може і не повинен бути винятком із цього фундаментального правила.

  Конвенція 1948 р. не дає жодних підстав пов’язувати кваліфікацію конкретних випадків геноциду з національністю осіб, що брали участь у його здійсненні. Її стаття IV лише передбачає: «Особи, що здійснюють геноцид або будь-які інші з перелічених у ст. ІІІ діянь, підлягають покаранню незалежно від того, чи є вони відповідальними за конституцією правителями, посадовими чи приватними особами».

  Таким чином, етнічний склад учасників злочину геноциду не є його юридичною ознакою, а отже, не впливає на кваліфікацію конкретних протиправних діянь як злочину геноциду."
  У відповідь

  від: Сергей Місто: Украина
  19.09.2013 09:48
  "Національне кримінальне законодавство і міжнародне кримінальне право не обумовлюють кваліфікацію жодного злочину національною належністю злочинця. Злочин геноциду не є, не може і не повинен бути винятком із цього фундаментального правила.

  Конвенція 1948 р. не дає жодних підстав пов’язувати кваліфікацію конкретних випадків геноциду з національністю осіб, що брали участь у його здійсненні."

  Разумеется. Геноцид кхмеров в 1970-х был проведён самими кхмерами, тем не менее не перестал от этого быть геноцидом.

  А геноцид украинцев 1932-33 и вовсе был спланирован за пределами Украины.

  від: Сергей Місто: Украина
  17.09.2013 09:19
  "Вони хотіли, щоби нас не було"

  Так они и сейчас хотят, чтобы нас не было - как народа. Поэтому русско-советские нацисты и "развивают" о том, что нет украинской нации, украинского языка и проч.

  А территория им нужна, и биомасса им нужна: работать и воевать, качать бабло.

  від: Дмитро - вох
  17.09.2013 04:31
  Анонім Север На прес конференції ЮТВ в Єрусалимі на запитання коресподента америсанського часопису New York Times - КОГО УКРАЇНЦІ ЗВИВУВАЧУЮТЬ В УКРАЇНСЬКОМУ голодовому ГИНОЦИДІ 1932-33 роках від якого ПОМЕРЛО ВІД 7 ДО 10 МІЛЬЙОНІВ УКРАЇНЦІВ , відповідь ЮТВ була така - в Гиноциді української нації брали участь так звані російські чекісти ЦК КП СССР більшовики ,формовані в Кремлі,
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  17.09.2013 10:02
  Дмытро.Всего на то время было 30млн украинцев. У Вас с каждым днем цифры растут в геометрической прогрессии.
  Начальниками УКГБ были этнични украинци. Вы вспомните
  Семичастный ,Федорчук.На местах в 33 орудовали все и особенно свои атктивисты.Никаких признаков геноцида здесь не было.Это же определили все без исключения международныеорганизации ,включая ООН И ЮНЕСКО
  Не гони бодягу ЮВТ тогда молчала как рыба.
  У відповідь

  від: Олександр Місто: Суми
  18.09.2013 19:14
  Таки да - як кажуть одесити. Суто українські фамілії - Семисчастный ,Федорчук, важко мабудь постійно нести повну ахінею, перекручувати факти і відверто брехати? Заради чого це - діти в тебе недоїдають, чи звичайна розумова відсталість від радянського промивання мізків?
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  17.09.2013 20:06
  Українців на той час Анонім було аж ніяк не 30-ть мільйонів, ви спочатку повчіть історію, подивіться на мапу тих часів і зрозумієте чому, справа у тому, що українці жили не лише на території УРСР, захід та частина теперішньої Одеської області України на той час були у складі Польщі, Румунії та Угорщини й там голоду не було, також більшість населення Кубані на той час теж складали українці, а там голод теж був, 30-ть мільйонів українців про яких ви пишите то населення на той час УРСР й за найскромнішими оцінками якщо навіть не брати до уваги українців Кубані за осінь-весну 1932-1933 років померлих від голоду українців 3,5 мільйони.Також рекомендую вам вивчити визначення геноциду щоб не заперечувати очевидні факти, хоч я розумію що ви впали у дитинстві з самосвала й гальмували головою й мозку з тієї причини в вас немає, та відсутність мозку то не гріх, гріх Анонім це те що в вас ще й совісті немає

  від: Дмитро - вох
  16.09.2013 22:09
  В світовій іторії ,історики зазначують три світові голокости, для знищення нації Пеший такий геноцид заподіяли турецькі мусулмани,Другий голодомор геноцид бу зроблений штучно Російськими так званими більшовиками ЦК КП СРСР, ,ЦЕЙ ГЕНОЦИД БУ ЗРОБЛЕНИЙ ДЛЯ ВИНИЩЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ, Так званими чикістами людожерами на теренах східної України, ці людожери ходили хата від хати та забирали останний кусок хліба з вуст української дітвори та їхни родичів, я мав нагоду слухати очевидця цего геноциду ,і мені нехотілося вірити ,що тоді були такі люди, якщо їх можна звати людьми, дібирали навіть лушпину з карпоплі від помираючих дітей, Сьогодні нащадки цих людожерів комуністи заперечують що це дійство було Семонєнко один з лідерів бувшого ЦК КП СРСР а зараз ЗБІГОВИСЬКА КПУ заперечують та називають геноцид брехнею. Росіяни поміж іншим Путін яки оголосив Росію спадкоємцем розваленої імперії СССР пробує переконати Українців ,що голодомор це як він скеазав брехня націоналістів. Путін та російська еліта напевно знає ,що це не брехня а досліджені факти тому, лідер РФ Путін понен визнати,що це був геноцид, та як провідна людина РФ вибачитись ПЕРЕД ВСЕВИШНІН, та ЗАГИБЛИМИ МІЛЬЙОНИ УКРАЇНЦІВ, ТА НАЩАДКАМИ ГЕНОЦИДУ ,,,
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  17.09.2013 07:05
  Дмитро. На відміну Сімоненка , брешете тут Ви. Вам конкретно задається питання хто? А Ви відповідаєте чекисти.Чекисти були різних національностей ,а начальниками у чекістів неодноразово були українці. Я ВАм нагаду.,що геноцид ,це явище коли одна нація знищує іншу. У нас та трагедія 33,яка описана правдиво П Григоренком ознаків геноциду немає. Тут вмирали з голоду українці,росіяни ,євреї,поляки ,німці, А взагалі голод був на теренахвсього СРСР. У Казахстані взагалі заборонено цю тему підіймати,а там половина населення від голоду зникло.
  В світовій історії історики нічогоне визначають,і навіть на конференціїв Тегерані єврейські ортодокси не визнають холокост,а вірменьску різню більшість країн взагалі не визнали геноцидом.
  Так ,що вивчайте матріали Європарламенту , там наш гарант Констітуції чітко заявив -була Трагедія.Сама найстрашніша трагедія українського народу в 20ст.
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ