27 червня 2016, Київ 17:50

  Політика

  «Російські фашистські і расистські партії виявилися імперіалістами» – Шеховцов

  В Україні вирішується майбутнє Європи, вважає відомий американський історик Тімоті Снайдер. На його думку, якщо Кремлю і його союзникам в Європі вдасться розвалити європейський проект, то на заміну йому прийде крайньо правий євразійський проект, в якому не буде місця ліберальним цінностям, а кожна нація намагатиметься розширити вплив і кордони за рахунок сусідів. Чи крайньо праві ідеології справді ще живі в Європі, і чи можуть становити загрозу її майбутньому, чи вони стали лише лайливими словами, які давно втратили своє значення? Про це говоримо з українським дослідником правих радикальних рухів Європи, який нині працює в Університетському коледжі Лондона, кримчанином, севастопольцем, Антоном Шеховцовим.
   
  – Ці терміни дійсно зараз використовують з таким розмахом, що вони часто втрачають сенс. Почнемо з фашизму. Фашизм – це ідеологія революційного ультранаціоналізму. Саме революційністю він відрізняється від інших авторитарних ідеологій. Фашизм прагне породити новий порядок, на відміну від консерватизму, на ґрунті імперіалізму та ультранаціоналізму. Нацизм – це те саме, що і фашизм, тільки плюс расизм. Для нього важливе поняття раси. Правий радикалізм – це сучасне поняття, в центрі ідеології якої лежать три основні ідеї: ультранаціоналізм, авторитаризм та популізм, як стиль. Правий радикалізм – це не фашизм, не націоналізм, в правому радикалізмі відсутні елементи революційності.
   
  – Спираючись на ці визначення, чи можна говорити про те, що всі вони присутні зараз в Європі, в Росії та Україні?
   
  – Так, абсолютно. Ще в 1960-х роках була чудова стаття двох німецьких вчених, в якій мовилося, що правий радикалізм – це нормальна патологія європеїзованого світу. Вони завжди є і будуть, і складають частку такої «нормальної ненормальності». Це такі мутації в суспільстві, які відбуваються в здоровому організмі, є там і праві радикали, і фашисти, бо вони є частиною такого дуже європейського феномену.
   

  У
  Проблема з фашизмом і радикалізмом в Росії стоїть набагато гостріше, ніж десь у світі взагалі
  Росії їх більше. Там більше і правих радикалів, і фашистів, і в абсолютних, і у відносних цифрах. Про це можна судити за кількістю вбивств на ґрунті расової ненависті, там їх більше ніж 20 щороку. Для ЄС ці цифри набагато менші, і ще менші в Україні. Тому проблема з фашизмом і радикалізмом в Росії стоїть набагато гостріше, ніж десь у світі взагалі.
   
  – Чим відрізняються український, російський та європейський націоналізм?
   
  Усі російські фашистські і расистські партії виявилися справжніми імперіалістами

  – Є деякі особливості, відмінності. Як показали останні дні, усі російські фашистські і расистські партії, які виступали за створення «білої» Росії, Росії для росіян, і прагнули до того освіченого націоналізму, виявилися справжніми імперіалістами. Виявилося, що вони хочуть не Росії для росіян, а виступають за російську імперію.
   
  Освіченим націоналізмом я називаю прагненням народу мати власну державу. В Європі ХІХ століття націоналізм часто йшов пліч-о-пліч з демократизацією, бо для створення міцної демократії елементи націоналізму необхідні. Щоб згуртувати людей, потрібна національна солідарність. Тоді процеси становлення та зміцнення демократичних інститутів будуть проходити менш проблематично.
   
  Імперіалізм, навпаки не сприяє демократизації суспільства. Імперіалізм сприяє консервації авторитарного режиму.
   
  Український націоналізм ще з кінця ХІХ століття був національно-визвольним. Він був прагненням до створення національної держави в той час, коли інші сусідні народи національну державу вибороли. На жаль, український народ її не отримав. Починаючи з 20-х років минулого століття відбулася радикалізація українського націоналізму, що призвело до того, що національно-визвольний націоналізм переродився у певну форму українського фашизму в 30-і роки, коли створилася Організація українських націоналістів. Я про це багато писав, і вважаю, що неспроможність отримати національну державу призводить до того, що національно-визвольний рух починає перероджуватися, радикалізуватися.
   
  В Україні праворадикальні партії, мають значний елемент національно-визвольної боротьби

  Але він змінився після війни, коли останні спроби спротиву Української повстанської армії було придушено радянським режимом, в самій ОУН почалися процеси демократизації. І навіть зараз в Україні ті праворадикальні партії, які ми маємо, мають значний елемент національно-визвольної боротьби, яка приваблює до них навіть тих виборців, які не поділяють праворадикальних поглядів.
   
  – У конфлікті між Україною і Росією європейські праворадикали стали на бік Москви. Тобто український націоналізм їм прийшовся якось не по душі?
   
  – До 2012 року відбувалася дуже тісна співпраця українських правих радикалів в особі Всеукраїнського об’єднання «Свобода» зі своїми європейськими колегами, і з «Національним фронтом», з яким вони співпрацюють з кінця 1990-х років, і з австрійською партією «Свобода», і угорським «Йоббіком». Я б не сказав, що ідеї українського націоналізму не сприймалися. Але коли перед європейськими крайньо правими стало питання або підтримки Кремля, або підтримки українського націоналізму, то, звичайно, вони вибрали Кремль. Це просто неспівставні поняття, вони звичайно ж будуть підтримувати сильнішу сторону.
   
  – Європейські праворадикали, угорська «Йоббік», грецький «Золотий світанок», французький «Народний фронт» намагаються представити себе цілком іншими політиками, ніж ті, що перебувають при владі. Вони говорять, що європейський істеблішмент втратив зв’язок з народом. Разом з тим, вони знаходять спільну мову з Кремлем, який до думки власного населення взагалі не дослухається. Чому?
   
  – Одне з головних пояснень – це те, що праві радикали поважають силу. Вони вбачають в Росії та особисто в Путіні сильного лідера, котрий для них є прикладом для наслідування. Також їм імпонують антиамериканські ідеї режиму Путіна. Європейські крайньо праві ненавидять США. Вони вважають, що Америка – це багаторасове, багатоетнічне суспільство, де втрачені моральні устої, що дещо перетинається ще і з антиглобалізмом.
   
  Можна додати, що між путінським режимом і крайньо правими в Європі є певна ідеологічна спорідненість. Бо путінський режим на фасаді крайньо правий.
   
  Багато правих рухів отримують фінансову підтримку від Кремля

  І не треба забувати, що багато з правих рухів отримують фінансову підтримку від Кремля. Так що є ціла низка причин, чому крайньо праві співпрацюють з Кремлем.
   
  – Традиційними союзниками Москви ще з радянських часів були різні ліві рухи, в тому числі і країньо ліві. Як вони ставляться до такої ідеологічної всеїдності Кремля?
   
  – Країньо ліві та крайньо праві рухи інколи перетинаються, і ті партії, які ми можемо назвати крайньо лівими, насправді є крайньо правими, тобто авторитарними, і такими, що зовсім не підтримують ідею повної свободи, характерної для лівих. Звичайні крайньо ліві – це анархісти, які не визнають державу, як таку.
   
  Для лівих союз з Кремлем – справа ностальгії за Радянським Союзом. У випадку з німецькою партією Die Linke, там є і зв’язки з російськими спецслужбами

  А щодо лівих, які підтримують Кремль, то це не всі ліві рухи, але багато з них. Серед них німецька партія Die Linke, це комуністичні партії Греції, Чехії, Іспанії, Португалії, Франції, Скандинавських країн. Для лівих союз з Кремлем – справа ностальгії за Радянським Союзом, ну, і, як у випадку з німецькою партією Die Linke, там є ще і зв’язки з російськими спецслужбами. Там є багато людей, які співпрацювали зі Stasi. Я не буду здивований, коли дізнаюся, що багато інших відомих лівих політиків і далі співпрацюють з органами в Росії.
   
  Щодо ідеології, то вони підтримують Кремль у питаннях антиглобалізму. Вони вважають, що підтримуючи Росію, вони підтримують багатополярність. Бо, на їхню думку, було б добре, щоб в світі домінували не лише Сполучені Штати Америки, а існувала багатополярність. При цьому вони абсолютно не розуміють, що Росія не прагне багатополярності, а прагне зайняти місце США в світі і стати домінуючою силою.
   
  – Американський історик Тімоті Снайдер, який присвятив багато уваги історії України та Європи, говорить, що зараз для Європи вирішується не питання України, а її власного майбутнього, загрози розвалу європейського проекту і приходу на його місце Євразійського антиліберального проекту Кремля. Наскільки, на Ваш погляд, ця небезпека є великою?
   
  Євромайдан і українська революція – це процес, в якому українці борються за європейські цінності

  – Я абсолютно повністю погоджуюся з Тімоті Снайдером. Я ще з грудня писав і казав, що Євромайдан і українська революція – це процес, в якому українці борються за європейські цінності, і за те, щоб авторитаризм, корупція та імперіалізм не проходили далі в Європу. Якщо впаде Україна, Євросоюз постане перед обличчям дуже серйозної загрози. Він буде сам на сам з величезною корумпованою авторитарною машиною в Росії. Тому що вже зараз Росія робить усе можливе для того, щоб розкласти та послабити Захід. Якщо це вийде з Україною, то європейці будуть наступними.
   
  Ми вже зараз бачимо, з якою нехіттю європейці ідуть на запровадження економічних санкцій проти Росії. Вже зараз Росія показує їм, що цінності демократії і свободи менш важливі, ніж економічне процвітання. Росія зуміла прив’язати до себе європейців своїми грошима. Вона намагається перетворити весь Захід такою собі Італією при Берлусконі, чи Болгарії, де болгарський капітал не можна відрізнити від російського, а весь істеблішмент є дуже проросійським.

  Марія Щур

  ChurikovaN+rferl.org

  В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Alex Місто: Kyiv
  06.05.2014 23:35
  Якщо пригадати історію початку другої світової війни, то стає зрозумілим, що Гітлерівська Германія розпочала війну разом з СРСР, але не між собою, в разом, на одному боці проти Європейських країн. Гітлер з Сталіним, підписали угоду про розподіл європейськких земель між собою. Але Гітлер своєчасно зрозумів, що з СРСР ніякі угоди не коштують паперу, на якому вони писані. Отака правда, а не та, що сьогодні так захищає дитя Гітлера й Сталіна, Путін!!!

  від: пупкін Місто: пітербург
  06.05.2014 22:55
  Європа вже один раз спробувала одного умиротворити...І що вийшло ? Запливли жиром мізки в европейців....Европу згубить їхня демократія

  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  06.05.2014 12:20
  Бандит Путін експортує в Україну совєтский тероризм у формі захисту рускоязичніков. Брутальною брехнею унаркоманює весь цивілізований світ демократичних змін, котрий наївно й небезпечно толерує кремлівського злочинця. Мирне співжиття народів Європи знищив гітлерівський нацизм. Росію сьогодні успішно ліквідовує лєнінсько-сталінський соціалізм, а в сучасності підсупний путінський кагебістський комуно-бандитизм. Імперія зла i зеківщини ніколи не мала, не має й не матиме щонайменшого понняття про значення слів - демократичний розвиток людини, нації, народу. Її неандертальську, ворожу "дємaкратію" що до України випромінює обличчя цинічної істоти рос-фюрера Путіна: нє мєшайтє харашо жить, блін...а то пасть парву, апять у кайдани адєну...
  Силою зброї, політичних інтриг, диверсій сучасний світ напів здолати можна, але броня правди та свободи переможе! Рос-фюрер Путін - кагебістська кровожадна гіієна 21 століття!
  Йому належиться всесвітна кара!
  Прогресивний світ зобов'язаний зупинити й ліквідувати путінський рашизм! Вагання може стати пагубним для людства!
  Bratislava Praha.
  У відповідь

  від: Антон Місто: Сочі
  06.05.2014 19:07
  Я вважаю ,що повалити режим путіну повинні самі росіяні за допомогою всьго світу ,насамперед санкцій проти простих росіян.,щоб вони відчули їх власною шкурою.

  від: Дмитро Місто: Київ
  05.05.2014 16:57
  Онлайн голосування. http://vybory2015.kiev.ua/

  від: Роман Сербин Місто: Монреаль, Канада
  05.05.2014 01:28
  Після Другої світової війни західні капіталістичні країни втратили свої імперії, а згодом і імперіалістичну ментальність; центральні фашистські країни (з нацистською Німеччиною на чолі) втратили свої імперії та імперську ментальність; 55 років пізніше, комуністична російськіа держава втратили свою імперію але на нещастя всім зберегла імперіалістичну ментальність․ Тепер уся Європа стала супер-капіталістичною, а Росія найбільше супер․ Але, замість того, щоб супер-капіталістчина Росія увійша в Європу, так як трохи менше, але також супер капіталістиьна Німеччина, Росія від Європи бокує․ Чому? На це лише одна причина, це те що відрізняє Росію від решти Європи: Путінська Росія віроджує і посилює свій супер імперіалізм, бо хоче відродити царську Російську імперію․ А тому, що Росія не може сьогодні покриватися омофором ″соціалізму″, як це вона робила за дедушки Леніна і батюшки Сталіна, тому Путін сьогдні веде її під омофор дикого фашизму․
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Анонім
  06.05.2014 12:52
  Ви щоб чули що рос. православні за кордоном думають про це все. Вони вважають що Путін прав-цар. Путін ніби то захищає свою територію від Америки. Рос. і Путіну Украіна. не потрібна, ім потрібно захистити рос. фед.від Америки таким чином. Щоб не стояли бази Америки на кордоні з рос.. А ще говорять що в Украіні все затіяла Америка і Европа. Що рос. ні в чому не винна. Що якщо вбивають в укр. людей, то значить так потрібно.Це краще для рос. фед. Чого можна ще очікувати від Путіна і руских ?????

  від: Vinyk
  04.05.2014 22:24
  Пам'ятаю, як порівняно недавно, якраз в мій день народження, зустрів т.з. "старшого товариша", тобто колишнього комуніста(який свого часу працював в партійних органах -- знав його змалку). Той поздоровив, з чистою щирою формальністю. Потім продовжив розносом: "Ти не думай, що тебе Партії представили недоумки. Як ти використав своє прізвище? Як ти використав твоїх батька з матір'ю? Якщо ти не можеш нормально, з користю для нас, використати дані тобі Партією таланти -- Партія знайде когось, хто використає те все і буде краще від тебе жити замість тебе, а ти нам... Сам зрозумієш, якщо захочеш." Я подякував за "частину: поздоровлення", і не став принижуватись з відповідями на рознос, однак на думку спало щось таке: "Хто-ж їх ростив, хто їх вчив таких слів? Тих, хто представив мене партійним людям -- їх або вже нема, або вони зсучились, або збаригувались, або зацьковані-залякані всякими надувними манекенами комітету т.з.держбезпеки. Де-ж були такі хитрі критиканчики-цванячки, коли їхнім товаришам якісь мразі проводили психологічну обробку з метою підкорити або знищити? Де була така риторика, коли вину з керівництва КПРС було перекладено на простих комуністів?" Бо таких парткритиканів, як той співрозмовник, навіть якщо вони всесвітньо заслужені авторитети, і то навіть вживати бридко -- промокнути чорнило можна туалетним папером, а не таким безпардонним рам'ям реакційного культу вєщізму. Прямо якісь кальсони з Дуремара, чи з чим таких партократів порівнювати?

  від: Анонім
  04.05.2014 20:50
  Процвітає Україна, її слава й воля
  З нами, браття Українці, усміхнулась доля
  Гинуть наші вороженьки, як роса на сонці,
  Бо пануєм лиш Ми, браття, у своїй сторонці.

  Душу й тіло ми підняли за нашу свободу,
  Бо віками ми є браття, козацького роду.

  Станем, браття, в бій кривавий від Сяну до Дону,
  В ріднім краю панувати не дамо нікому;
  Чорне море в нас сміється, дід Дніпро радіє,
  Бо у нашій Україні доленька квітніє.

  Душу й тіло ми підняли за нашу свободу,
  Бо віками ми є браття, козацького роду.

  А завзяття, праця щира всіх нас об’єднає,
  Пісня волі в Україні гучніше лунає,
  За Карпати відоб'ється, згомонить степами,
  України слава стала поміж ворогами.

  Душу й тіло ми підняли за нашу свободу,
  Бо віками ми є браття, козацького роду.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ