26 червня 2016, Київ 07:30

  Суспільство

  Рік Шептицького розпочався з прощі українсько-польського поєднання

  Мультимедіа

  Аудіо
  Львів – Рік митрополита Української греко-католицької церкви Андрея Шептицького (роки життя – 1865-1944) розпочався на Львівщині прощею, присвяченою пам’яті мами митрополита – Софії Фредро-Шептицькій. У ній взяли участь вірні як Української греко-католицької, так і римо-католицької церков. Заради вшанування українсько-польської родини прочани подолали пішки 40 кілометрів.
   
  Проща розпочалась з містечка Рудки, де у костелі Успіння Діви Марії у крипті поховані рідні Софії Фредро, її батьки, зокрема відомий польський драматург Александр Фредро. Неподалік у селі Вишня був розташований маєток Фредрів, де народилась Софія. Тут часто бував у рідних Андрей Шептицький. Прочани відвідали і палац Фредрів. «Ми побували і на службі у костелі. Нас привітали римо-католики, далі від села до села зустрічали люди», – розповів отець Полікарп Марцелюк.
   
  Дводенна проща у вихідні, приурочена 110-й річниці від дня смерті Софії Фредро-Шептицької, четвертої дитини у сім’ї польського драматурга. Мама Шептицького знала шість мов, успадкувала від тата літературний хист, дуже гарно малювала. Одружившись із графом Іваном Шептицьким, цілковито присвятила себе родині і дітям.
   
  «Ця талановита жінка вирішила, що найбільше її завдання після народження дітей – стати ангелом миру у родині і забезпечувати тишу, спокій, гармонійний розвиток дітей, а це було семеро хлопців. Вона у своєму дитинстві зазнала великої любові від тата від мами і цю любов вона повністю віддала, пожертвувала своїм дітям», – говорить дослідниця спадщини митрополита Шептицького Оксана Гайова.
  Андрей Шептицький
  Андрей Шептицький
   
  «Софії Фредро завдячуємо за синів»
   
  Родина Шептицьких мала українсько-польське коріння, і дітей Софія Фредро-Шептицька виховувала у пошануванні двох традицій – польської і української. Сім’я відвідувала богослужіння у сусідньому селі у римо-католицькому костелі і бувала у греко-католицькій церкві у Прилбичах, збудованій єпископом Атаназієм Шептицьким.
  Каплиця-усипальниця у Прилбичах
  Каплиця-усипальниця у Прилбичах
   
  У Прилбичах прочани разом з вірними молились у каплиці, де спочивають Софія та Іван Шептицькі, їхній син із родиною, батьки графа. Митрополит Львівський Ігор Возьняк наголосив, що Софія Фредро-Шептицька є прикладом християнської материнської любові, яка підтримала вибір сина стати монахом.

   
  Софії Фредро маємо завдячувати Романом Шептицьким і всім синам
  «Софії Фредро маємо завдячувати Романом Шептицьким і всім синам, за яких дбала. Так посвячені і дбайливі матері за своїх синів, особливо коли дбають, щоб добре виховати, докладають своїх зусиль, у цьому багато матерів схожі. Родина Шептицьких – це праведна родина», – наголосив митрополит Львівський Ігор Возьняк.
  Крипта-усипальниця
  Крипта-усипальниця
  ​ 
  Садибу Шептицьких зрівняли з землею 

  Каплицю-усипальницю у 1939 більшовики обстріляли, а потім у ній зберігали отрутохімікати. А ось про садибу Шептицьких нагадують лише старі дерева. Спершу більшовицька влада пограбувала маєток, де лише бібліотека нараховувала понад 6 тисяч книг, а ще давні архіви, твори мистецтва. Тут розстріляли і родину брата митрополита Леона.
  Тут була садиба Шептицьких
  Тут була садиба Шептицьких
   
  Мама Любові Канас, яка виросла у Прилбичах, працювала у садибі Шептицьких. А неподалік маєтку мешкали рідні жінки.

  «Недалеко від садиби жили мої бабця, дід, прадід і прабабуся. Мама розповідала, що Софія Шептицька любила зайти до простих людей, поговорити. Тут був гарний сад, була велика черешня, груші. Мій дід їздив до Андрея Шептицького,бо хотіли у Прилбичах будувати церкву, їздили по дерево. Але Шептицький сказав: «Хлопці, дерево має бути не сосна, а модрина. Але зараз буде війна, і не до дерева»», – розповіла жінка, яка дуже жалкує, що нічого з маєтку Шептицьких не залишилось.
  Зруйнований герб родини Шептицьких
  Зруйнований герб родини Шептицьких
   
  Весняна проща до родинного села митрополита, присвячена мамі Софії Фредро-Шептицької, відкриває рік вшанування пам’яті митрополита Андрея Шептицького. Уже владикою Ігорем Возьняком створений оргкомітет і заплановані численні заходи щодо популяризації родини Шептицьких, а особливо – митрополита Андрея Шептицького. Справа беатифікації якого, тобто проголошення новомучеником, триває з 50-х років минулого століття.

  Галина Терещук

  В ефірі Радіо Свобода з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Має досвід роботи на телебаченні і в газеті.

  FACEBOOK: https://www.facebook.com/halyna.tereshchuk  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Анонім Місто: Долина сліз
  13.05.2014 12:26
  Мій пра-прадід Морозовський Михайло з Сокаля спершу стиротою жив в саду Шептицьких, коли підріс - том працював садівником. Ордужився з такою ж сиротою з Спмбора - Вільчик Полонією. Молодий садівник Морозовський (з дружиною і дитьми) жив в будинку садівника у маєтку Шептицьких. Керувала роботаим переважно графиня Фредро-Шептицька. До хати садівника забігали діти Шептицьких, Графиня не перешкоджала, щоб діти садівника бавилися з її дітьми, але просила не давати їм їсти.
  За якийсь час Графиня заплатила садівнику за роботу стільки, що йому вистачило купити поле і пляц під будову в селі, яке є моїм рідним селом.
  В 1939-49 роках москалі убили всіх нащаків - правнуків Морозовських по одній з родових ліній.
  На всю нашу родину мав великий вплив досвід пра-прадіда під час праці у Шептицьких, досвід спілкування з Графинею.
  Врешті - хата, що стоїть у селі - куплена за її гроші.
  ...В нас росле ліщина, яку пересадив пра-прадід з саду Шептицьких, коли переїхав від них у село, де він купив пляц.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ