24 червня 2016, Київ 23:19

  Політика

  Путін хоче, щоб України взагалі не було, але вона є і буде – Яків Блайх

  Яків Блайх
  Яків Блайх

  В одній з найскладніших книг Старого заповіту – Книзі Еклесіяст – сказано: «Час любити, час ненавидіти, час на війну і час на мир» (3:8). Тобто, війна здавна є складовою частиною життя людства. Дещо пізніше Христос нагадує своїм учням слова з книги Буття: «Хто проливає кров людини, того кров буде пролита людиною, бо на подобу Божу створена людина» (9:6). Німецький філософ Геґель порівнював війни в історії людства зі свіжим вітром для загнилого озера. Так виглядає, що війни є певними чіткими уроками для людства. Але чи роблять народи правильні висновки з цих уроків? Той же Геґель був песимістом у цьому, бо вважав, що історія, на жаль, нічому не вчить людей.

  Чи навчить українців правильним істинам нинішня війна на сході України? Про це ми розмовляли у нашій програмі з головним рабином Києва і України Яковом Довом Блайхом. Насамперед я запитав у рабі Якова Блайха, що він думає про нинішні події на сході України.

  Втеча від свободи i
  || 0:00:00
  ...    
   
  X

  – Мені здається, що ми бачимо, з Божою допомогою, кінець цих подій, які там відбуваються. Мені здається, що зараз ситуація буде повертатися у бік тиші і вже не буде такого погіршення ситуації, як це було перед цим. Я бачу, що для Росії дуже важливо посадити Україну за стіл переговорів і домовитися так, щоб Росія почувала себе дуже комфортно стосовно подій в Україні. Для того, щоб примусити Україну діяти так, як хоче Москва, треба, щоб на сході України були проблеми. І те, що робиться там, як я думаю, вигідно Росії. Україна і Росія змушені будуть домовлятися тут про угоду, в якій кожна сторона хоче зберегти максимум вигод для себе.

  – Рабі Блайх, але Росія хоче дуже багато, вона бажає взагалі припинити зближення України із ЄС, інтеграцію із Заходом, зірвати Угоду про асоціацію України з ЄС.

  – Мало що вони там бажають. Але коли є переговори, необхідно, щоб кожен ставив свої вимоги, і потім це все узгоджувати до компромісу. Ми розуміємо, що кожен не може отримати те, що він бажає. Путін хоче, щоб України взагалі не було, як ми це тепер розуміємо. Так же? Але вони також там розуміють, що так не буде, як вони хочуть. Україна є і буде. Путін хоче втягнути Україну у Митний союз. Такого також не буде. Мені здається, що можна знайти такий компроміс, як, наприклад, в США є також у південних штатів на кордоні з Мексикою вільні економічні зони. І мені здається, що ми можемо зробити Донбас такою вільною економічною зоною в складі України, щоб Росія могла тут вільно торгувати і мала респект. Бо вона хоче бути світовою силою. Те, що дуже важливо для Путіна. Бо він, на його думку, є і хоче бути світовою постаттю після втрати СРСР, із чим він не погоджується. Він бажає знову бути світовою силою, щоб світ не мав односторонній рух під впливом Америки, щоб і Росія мала свій баланс впливу.

  Україна зараз буде розвиватися. Буде розвиватися і демократія, і ринкова економіка, і це все додає значних сил Україні

  І мені здається, що Україна має можливість зробити щось так, щоб Росія почувала себе більш комфортно. Наприклад, щоб Україна не вступала до НАТО. Ми пам’ятаємо Карибську кризу, коли СРСР ставив ракети на Кубі, коли Америці також це було дуже не комфортно. Тому Росія боїться, щоб Україна не вступила до НАТО. Хоча Україна агресором проти Росії ніколи не була і й сьогодні ніщо не становить якихось агресивних намірів з боку України, таких планів у Києва немає. Тому, мені здається, необхідно знайти компроміс, який би задовольняв Росію, щоб вона вийшла з цього з якимось респектом. Але й Україні також необхідно гарантувати безпеку, як незалежній суверенній державі, яка могла б розвиватися. Тому що Україна зараз буде розвиватися, і буде розвиватися дуже гарно. В нашій Україні буде розвиватися і демократія, і ринкова економіка, і це все додає значних сил Україні.

  – Рабі Блайх, а як Ви розцінюєте нинішню російську пропаганду, яка сьогодні виглядає ще похмурішою, аніж в нацистській Німеччині?

  Для мене важливо, щоб вони не подавали брехливої інформації про Україну, про, наприклад, життя єврейських громад

  – Я хочу Вам сказати, що в Україні є демократія. І я не дуже хотів би давати оцінки демократії і свободи слова в Росії, бо я там не живу і мене це не дуже цікавить, конкретно. Але для мене важливо, щоб вони не подавали брехливої інформації про Україну, про, наприклад, життя єврейських громад в нашій державі, що вони вже робили перед цим.

  В Росії працює потужна пропагандистська машина дезінформації. Але неможливо лити потоки брехні і дезінформації без кінця

  Мені здається, що в Росії працює потужна пропагандистська машина дезінформації. Але неможливо лити потоки брехні і дезінформації без кінця, бо, врешті-решт, сьогодні є маса об’єктивної інформації в інтернеті, і люди мають повну можливість знати правду. Можна брехати один, два, три місяці, півроку, але правда все одно випливе для людей. Тому Росія зараз вклала дуже багато грошей в пропаганду, брехню і дезінформацію, але краще б вони вклали ці гроші проти війни, проти лиха, бідності, від чого страждають люди в Росії. І ці гроші дали б кращий, добріший результат саме для цього, на багато років вперед.

  Засоби інформації належать в Росії Путіну як президенту, і він розпоряджається робити там те, що йому здається важливим

  Засоби інформації належать в Росії Путіну як президенту, і він розпоряджається робити там те, що йому здається важливим. Я думаю, що це не важливо, і це, мабуть, його велика помилка, але з історії ми знаємо, що пропаганда і брехня, дезінформація, мають короткі ноги, і це не може тривати довго. Але перемога буде на боці правди. Як каже мій колега і друг, патріарх Філарет з УПЦ Київського патріархату, що Бог буде лише там, де правда. А там, де буде Бог, там буде і перемога.

  – Рабі Блайх, а як Ви розцінюєте те, що президент Путін під час зустрічі з рабинами в Росії назвав Геббельса дуже талановитою людиною, і всі там змовчали на це?

  Путін лише повторив слова Гітлера. Це надруковано в «Майн Кампф», ще до того, як Геббельс вступив в нацистську партію

  – У мене була колись дуже велика честь зустрічатися з Путіним в Кремлі, коли він був ще перший раз президентом. І він нам тоді також сказав щось таке, що не дуже нам сподобалося, було не зовсім так. Це була зустріч з представниками Європейського єврейського конгресу. Ми мовчали тоді, бо це президент і ми у нього в гостях, що ж нам казати. Але мені здається, що Путін лише повторив слова Гітлера, і це я читав, що сам Гітлер це сказав і це надруковано в «Майн Кампф», ще до того, як Геббельс вступив в нацистську партію. І те, що він казав, це було проти євреїв. І це, з одного боку, – трагічно, а з іншого боку – комічно, що Путін сказав це на зустрічі з рабинами, коли вони пам’ятають про це і зібралися для того, щоб вести мову про боротьбу з проявами фашизму.

  Не розумію, як вони в Росії можуть протиставляти Сталіна і Гітлера, котрі обидва воювали проти людства. І називати Сталіна добрим менеджером, як Путін сказав?

  У 2010 році я написав статтю про людей, котрі живуть в скляних будинках, і щоб вони не кидали у когось каміння, де я роз’яснив ситуацію, коли Росія критикує Україну за те, що тут є «фашизм» чи «неонацизм». Але це робить Москва тоді, коли Росія дуже багато докладає для вшанування пам’яті Сталіна. Мені здається, що між Сталіним і Гітлером, навіть у математичному розумінні відношення до масових вбивств людей, немає різниці. Вони обидва загубили багато мільйонів людей. Гітлер був поганою особистістю і Сталін також. Хто з них гірший, мені важко сказати. Та це й не так важливо. Бо обидва злочинці. І ось в Росії Сталіна підносять, і як вони можуть повчати у такому разі і звинувачувати когось в Україні, якусь меншість, скажімо так, які щось там говорять про фашизм? Я проти фашизму, і проти Сталіна, у якого також нічого доброго не було. Я не розумію, як вони в Росії можуть протиставляти Сталіна і Гітлера, котрі обидва воювали проти людства. І називати Сталіна добрим менеджером, як Путін сказав? (сміється).

  – Рабі Блайх, багато євреїв в Україні воюють проти сепаратизму на Донбасі, і той же Ігор Коломойський багато робить для захисту суверенітету України.

  Були євреї і на Євромайдані, і є євреї, які зараз воюють і допомагають українській армії, і допомагають Україні відновити свій суверенітет і цілісність

  – Євреї в Україні є складовою частиною українського суспільства, цілісної України. Вони ніколи не намагаються бути поза суспільством, ні в добрий час, ні в поганий час. Тому були євреї і на Євромайдані, і є євреї, які зараз воюють і допомагають українській армії, і допомагають Україні відновити свій суверенітет і цілісність на всій території України. І в тому числі й Ігор Коломойський, й інші. Не треба євреїв розглядати окремо від всіх українців, бо вони всі разом борються за суверенну і цілісну Україну, і хочу сказати, що всі євреї в Україні, від Львова до Донбасу, є суспільною українською силою. Бо євреї, як й інші українські громадяни, також переживають тепер складний час на Донбасі. Всі євреї й українці, всі разом, хочуть зберегти Україну і зробити її набагато кращою.

  – Рабі Блайх, як протікає нині життя релігійних організацій в Україні, коли мир і стабільність в державі під такою загрозою?

  – Хто тепер не бажає, щоб в Україні був мир і спокій? Я вважаю, що в Україні немає тепер таких організацій. Але на наших засіданнях Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, й минулого тижня, ми про ситуацію в державі говорили, вели мову про неприпустимість загибелі надалі людей на сході України. Відзначали, що цьому негайно потрібно покласти край. Цього не потрібно, ні для Росії, ні для України, ні для сепаратистів, ні для кого. Необхідно сідати за стіл переговорів і розмовляти про реальні потреби.

  Я за мир, проти війни. Але якщо є агресія, і є терористи, котрі приїхали до вас і почали стріляти, необхідно захищатися

  Я релігійна людина, і я за мир, проти війни. Але якщо є агресія, і є терористи, котрі приїхали до вас і почали стріляти, необхідно захищатися і досягати припинення війни. Й інколи буває, як ми знаємо з Тори, Біблії, що для миру необхідне припинення війни, що знати про благо миру можна лише після того, як люди відчули, що таке війна, і зрозуміли, що не варто воювати.

  Видно, як виріс в Україні патріотизм, люди бажають захищати свою державу, незалежну Україну

  І мене дуже болить, що гинуть люди, з обох боків. Я не розумію – для чого вмирати? Я розумію людей в армії, які воюють, і це видно, як виріс в Україні патріотизм, бо люди бажають захищати свою державу, незалежну Україну, і це зрозуміло. Але яка мета у терористів, які стріляють у мирних громадян України, коли вони самі не вірять у те, що реальна якась «Донецька народна республіка»?. Цього ж не буде. Цього ж нікому не потрібно, ні Росії, ні Україні. Цього в усьому світі нікому не потрібно. Для чого тероризувати мирних громадян, вбивати людей, з якою метою? Мені здається, що всі люди – й релігійні, й нерелігійні – всі бажають, щоб був мир і спокій в Україні.


  Василь Зілгалов

  zilhalovV+rferl.org

  Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: Вячеслав Місто: Киев
  21.07.2014 01:10
  Мир Вам!Хотел спросить у мудрого человека не похожа ли эта ситуация на историю из Танаха,конкретно из пророка Даниэля о пробуждении царя Магога из земли Гога.В древней Иудее уже была похожая история - после трёх царей северовосточный сосед в лице мощной державы Вавилон с правителем Навуходонецаром лишил её государственности? Счастья Вам до 120!

  від: Киевская Русь была есть Місто: и будет
  20.07.2014 23:16
  Киевская Русь была, есть и будет.
  Это верно.
  Только надо немножко подождать пока она очистится от небольшой пакости с запада.
  У відповідь

  від: Студент Місто: Мерефа
  21.07.2014 07:55
  Да очистится от большой пакости С совкообразного востока.

  від: Юрий
  20.07.2014 16:59
  ВОЮЮТ ДЕНЬГИ. ГРЯЗНЫЕ НАГРАБЛЕННЫЕ УКРАИНСКИЕ ДЕНЬГИ. С ОДНОЙ СТОРОНЫ,ДЕНЬГИ МЕРЗАВЦА ЯНУКОВИЧА И ЕГО ПОДСВИНКОВ, С ДРУГОЙ СТОРОНЫ, ТАКИХ ЖЕ МЕРЗАВЦЕВ, А ИМЕННО КОЛОМОЙСКОГО, ПОРОШЕНКО И ИХ СВИНОРЫЛОЙ СВОРЫ. ВСЕ КТО РВАЛИСЬ К КОРЫТУ ВЛАСТИ. СЫНОВЕЙ ЯНУКОВИЧА, СМЕНЯЮТ СЫНОВЬЯ НОВЫХ ПОДЛЕЦОВ У ВЛАСТИ! КОНЕЧНО,ПЛЮС ПОДАЧКИ ДОЛАРОВ И ЕВРО В ОБЩЕЕ КОСТЁР БРАТОУБИЙСТВЕННОЙ ВОЙНЫ.
  И В РЕЗУЛЬТАТЕ ПИР СМЕРТИ И ГРЕХА ПРАВИТ УКРАИНОЙ.
  И ВОТ ЭТИ ЧЁРНЫЕ ДЕНЬГИ ГУБЯТ НЕ ИХ,А НАШИХ СЫНОВЕЙ, НАШИХ ДОЧЕРЕЙ, БРАТЬЕВ, СЕСТЁР…
  ВДУМАЙТЕСЬ! КОГО ВЫ СЛУШАЕТЕ? РАДИ ЧЕГО ВСЁ ЭТО?! БЕДА!!!
  У відповідь

  від: Жора Місто: Одесса
  21.07.2014 07:49
  Это "новая" дэза для троллей , типа и те и те воры и подлецы. Расчёт на дураков в Украине!. Юра,не надо мерять по себе и своим боссам.Украина не россия!. У власти в Украине впервые высоко образованные и вполне порядочные люди,способные вывести страну на должный уровень современной цивилизации,в отличие от РФии путиноидов - пришельцев из прошлого... Именно по этой причине путиноиды бесятся не останавливаясь перед преступлениями планетарного масштаба!!!. Они позорно облажались перед всем миром напав на Украину и всё глубже погружаются в дерьмо, тащя за собой и всю РФ с народом типа ОДОБРЯМС !?.
  У відповідь

  від: Андрэас Місто: Денвер
  21.07.2014 01:19
  Я понимаю тех кто воюет за свою страну, ещё могу понять тех кто эти деньги платит, но те кто за эти деньги едет на Украину воевать рискуя своей жизнью... непонятно! Для России это может быть и плюс - она избавится от многих нежелательных ни для кого элементов, но эти люди ведь уносят жизни простых нормальных людей! И всё за деньги Януковича? Да гори они огнём те деньги вместе с теми кто их платит чтоб за них ещё кого то убивали!
  У відповідь

  від: Виктор Місто: Донецк
  20.07.2014 21:21
  Если бы я был путиным, я включил бы вебку, выпил яд и повесился под потолком за яйца. И умирая гордился бы тем, что больше никогда ни один ролик в ютубе не наберет столько лайков, просмотров и репостов

  від: Черномор Місто: Лукоморье
  20.07.2014 15:33
  Яков Блайх, как честный человек, должен был бы призвать к проявлению непртивления, как это пропагандировал индус Раджив Ганди; но Яков Блайх верующий человек, поэтому он, в силу религиозного экстримизма, ненавидит индусов. И хохлов тоже. Но очень умело это скрывает и советует уничтожать друг друга. Кстати, Раджив Ганди дал иудеям когда-то очень ценный совет.

  від: Анонім
  20.07.2014 15:07
  Блайх он такой, врать не будет. Дети Сиона в сионистской Украине весьма заинтересованы.

  від: Николай Місто: Мариуполь
  20.07.2014 14:56
  Украина имела документ о гарантиях неприкосновенности границ признанных всем миром как суверенное государство! Этот многосторонний документ подписала и Россия став одним из гарантов безопасности, всем это известно. Был и компромисс, со стороны Украины..не абы какой!!! Отдали россии все свое ядерное оружие, третье в мире!!! Пусть компетентные люди скажут реальную цену этого поступка??? При профффесоре Януковиче, второй суперкомпромис для России, 90 килограмм плутония под аплодисменты ушло в россию, подсчитайте сколько это все в сумме стоит в валюте!?!? Стоимость этого добра такова, что хватило бы Украине на долгую безбедную жизнь всего народа и на любую модернизацию всей промышленности!!! Отдали даром?!.. Результат на лицо?! На нас напала именно россия и плюя на все развернула подлую войну на уничтожение, на виду у всех бывших гарантов, которые как оказалось, то же нас кинули? !. Уважаемый Раба, какой еще компромисс после всего этого?!. Украина, как и Израиль должна отстаивать себя от вооруженного нападения врагов хотя находится не на ближнем востоке, а прямо в центре Европейского континента?!. Больше нет веры к международным соглашениям и договорам, верить нужно только в свои силы, как и Израиль!!! Есть старая мудрость, собака отведавшая сыру, прийдет за ним еще раз!.

  від: вячеслав вігдергауз Місто: трієр
  20.07.2014 09:31
  звичайно,у мріях кремлівське чудовисько утотожнює себе з нащадками сатани."...чудище обло,огромно,стозевно и лайяй"...Кровава долоня кдб майорить над барвистою Україною.

  від: Сергій
  20.07.2014 08:58
  За словами Путіна, Сталін - гарний менеджер. Що ще можна додати до характеристики Путіна.

  від: Антипутин
  20.07.2014 08:53
  Кровь, которая льётся в Украине на совести кремлёвского сидельца, назначенного на президентский пост Борисом Абрамовичем Березовским. Кремлёвский сиделец даже своего помощника оприходовал, что говорить о "каких-то" Украинцах...

  від: Крым
  20.07.2014 08:51
  Чтобы не было Украины? Чтобы Россия и НАТО имели общую границу? Где вы берёте таких ИкспЭртов?
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ