25 червня 2016, Київ 00:59

  Політика

  Путіна і Шойгу потрібно судити – екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу

  (©Shutterstock)
  (©Shutterstock)

  Вимагати справедливості за російську агресію Україна може і повинна відразу в двох міжнародних судах: в Міжнародному суді під еґідою ООН та у Міжнародному кримінальному суді. Як би довго ця справа не тривала, Україна повинна нею займатися, щоб довести свою правоту в судовому порядку. Те, що триває неоголошена війна, значення немає, бо визначення агресії міститься в міжнародних документах, і нинішні події в Україні повністю під них підпадають. Так вважає український дипломат, знавець міжнародного права, колишній суддя Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії Володимир Василенко.

  – Чи завершиться війна між Україною і Росією в судах?

  27 лютого почалася збройна агресія Росії проти України захопленням спецназом урядових приміщень в Сімферополі в Криму

  – Будь-яка війна закінчується, але вона не закінчується в міжнародних судах. Якщо класично, то вона має закінчуватися мирними договорами між обома країнами, де врегульовується всі питання, які виникли у зв’язку з військовими діями, з тією шкодою, яка була заподіяна.

  Володимир ВасиленкоВолодимир Василенко
  x
  Володимир Василенко
  Володимир Василенко

  Україна має пред’явити претензії на двосторонньому рівні Російській Федерації за ту шкоду, яку Російська Федерація заподіяла починаючи з 27 лютого 2014 року, коли, власне, і почалася збройна агресія Росії проти України захопленням спецназом Російської Федерації урядових приміщень в Сімферополі в Криму. Для цього треба підрахувати і збитки, які зазнала Україна і пред’явити претензії на двосторонньому рівні, запропонувавши Російській Федерації врегулювати ці питання шляхом звернення до міжнародного суду ООН. І Україна, і Росія є сторонами статуту Міжнародного суду ООН, який розглядає міждержавні спори. Для того, щоб спір між двома країнами розглядався в цьому суді, необхідна згода обох країн.

  – Росія може не погодитися на це ...

  Росія – держава-агресор, вона загарбала частину нашої території

  – Добровільно вона не погодиться. Росія – держава-агресор, вона вороже налаштована проти України. Росія загарбала частину нашої території. Де ви бачили, щоб загарбник добровільно віддавав награбоване?

  – А змусити його зробити це – могла би Рада безпеки ООН, в якій Росія має вето, відповідно, її змусити ніхто не може.

  Санкції західних держав – США і ЄС – в змозі зруйнувати економіку Росії

  – Змусити її можуть ефективні санкції західних держав – США і ЄС. Вони в змозі зруйнувати економіку Росії.

  – Ми зараз говорили про економічні збитки, які зазнала Україна від російської агресії, але є ще злочини в царині прав людини. Чи Україна може зібрати ці факти і подати їх на розгляд суду, який буде розглядати саме воєнні злочини?

  Україна може ставити питання про притягнення до відповідальності Путіна, Шойгу, інших високопосадовців

  – Коли йдеться про акт агресії як міжнародний злочин, то виникає питання відповідальності на двох рівнях. Перший рівень відповідальності – це відповідальність держави як такої. Питання цієї відповідальності, в тому числі і питання пов’язані з поверненням Україні окупованої території, – це питання Міжнародного суду ООН.

  Другий рівень відповідальності – це відповідальність фізичних осіб держави-агресора, які причетні до підготовки, організації, планування і розв’язування агресивної війни. Сьогодні існує можливість принаймні розпочати розгляд справи про вчинення персоналом збройних сил Російської Федерації і тих військових формувань, які фінансуються, контролюються, якими керує Росія, в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі.

  Це другий суд, який займається не розглядом міждержавних спорів, а компетентний розглядати справи про вчинення фізичними особами, які належать до вищого керівництва тієї чи іншої країни, злочинів проти миру, злочинів воєнних і злочинів проти людяності.

  Україна може, відповідно до Пункту 3 Статті 12 Римського статуту Міжнародного кримінального суду визнати юрисдикцію цього суду щодо ситуації, яка склалася внаслідок збройної агресії Росії в період із 27 лютого по сьогоднішній день. І ставити питання про притягнення до відповідальності винних, а саме Володимира Путіна, президента Росії, Сергія Шойгу, міністра оборони, інших високопосадовців до кримінальної відповідальності за вчинення таких злочинів.

  – Чи Вам відомо, що ця робота ведеться – про те, що Україна готує такі позови, готує матеріали про це?

  Важливо зібрати докази вчинення злочинів. Їх зараз більше ніж достатньо

  – У Верховній Раді України має бути зареєстрована постанова, ініційована Олегом Ляшком, про згоду Верховної Ради визнати юрисдикцію Міжнародного кримінального суду щодо цієї ситуації. Я сподіваюся, що ця постанова буде ухвалена. Тоді МЗС України повинно формально звернутися до суду з повідомленням про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо ситуації, яку спричинила збройна агресія Росії проти України.

  Важливо в цьому плані зібрати, звичайно, докази вчинення таких злочинів. Їх зараз більше ніж достатньо. Важливо їх задокументувати. Я спріваюся, що відповідні служби України, зокрема СБУ цим займається. Для того, щоб це було ефективним, вирішення всіх питань, пов’язаних із відшкодуванням Україні збитків від агресії Росії, необхідно створити в Україні спеціальний орган «Урядового уповноваженого у справах протидії збройній агресії Росії та ліквідації її наслідків». Ця робота повинна вестися на постійній системній основі. Тоді це дасть позитивний результат.

  – Росія веде неоголошену війну проти України. А деякі організації, наприклад, дуже відома правозахисна організація Human Rights Watch вважає, що це є внутрішній український конфлікт. Чи має юридичне визначення цього конфлікту?

  В Human Rights Watch або працюють невігласи, або провокатори і агенти Росії

  – Я зрозумів Ваше питання. В Human Rights Watch або працюють невігласи, або провокатори і агенти Росії. Тому що немає значення, оголошена війна чи неоголошена. Держава, яка першою почала збройний конфлікт, незважаючи чи оголосила вона війну, чи ні – є державою-агресором. Є такий документ, який зветься Резолюція Генеральної асамблеї 1974 року «Про визначення агресії», в Статті 3 цього документа чітко сказано, що збройний напад однієї країни на іншу, окупація території іншої країни, навіть якщо збройний напад чиниться з військової бази, розташованої на території даної країни і незалежно від того, чи оголошено війну – цей збройний напад є актом агресії. Це в пункті «А» цієї Статті 3 говориться.

  Всі ці розпатякування Human Rights Watch, чи інших агентів Кремля – суперечать існуючим нормам міжнародного права

  Є пункт «G» цієї статті, в якому говориться, що застосування державою іррегулярних формувань, найманців, збройних банд проти територіальної цілісності держави, яка зазнала нападу, також вважається актом агресії. Так що всі ці розпатякування Human Rights Watch, чи інших агентів Кремля – абсолютно безпідставні і суперечать існуючим нормам міжнародного права.


  Марія Щур

  ChurikovaN+rferl.org

  В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.


  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: сашко Місто: київ
  09.08.2014 08:56
  Московія -зборище терористів та бандитів!!Вони про це самі розповіли Світові!!!Тому це не держава а край терору та вбивць!!!Україна віддала москалям свій 3 в світі ядерний потенціал -що вилазить нам боком!!-Друзі пізнаються в біді! Тому пам"ятаємо і дякуємо Сша канаду Австралию Европу Японию за свою позицію!! Слава Героям незборимої Нації -України!!! Смерть ворогам! -Нарід зробить оцінку вартісну та виважену!!!

  від: Інкогніто Місто: Анонім
  09.08.2014 00:26
  Цікава думка , що на Донбасі менше думають, багато працюють.Це страшно. Люди які не мають Бібліі вдома- це вже не хороші люди. Ви думаєте, що молодь інша буде, може і буде, але не настільки, скільки це потрібно.
  Вони біженці і ради кого люди інших краів Украіни себе підставляють і ідуть на смерть ? Як сумно. Чому люди такі нехороші на Донбасі.Можливо якби вони були б розумними, то у Украіні і війни не було б. Донбас- це біженці, а інші регіони Украіни мусять воювати за за Донбас.Як вам не встидно, люди. Що вони там привезуть у той Донбас,коли вони привезуть, половина волині згине на війні.Яка страшена ганьба.Як важко чути таке про Донбас. Воювати потрібно за донбас, а не біженцями на волинь ідти, як біженці. Заким той порядний Донбас відродиться-років 300 потрібно.Якщо Украіна така різна, для чого змішувати Донбас і Волинь. Для чого ??? Нехай захищають самі себе і свій Донбас. Бендерам і фашистам нічого гинути за Донбас. Столу переговорів не потрібно. Випити чай- цим не вирішите ви проблему.У них навіть встиду немає.
  А матерям і родинам загинутих за Донбас людей з інших, не Донбасівських краів невже не жалко??? Людей вам загинутих не жалко?

  від: КакЦап (Москаль)
  07.08.2014 09:25
  Чомусь мені здається, що Путін не доживе до міжнародного трибунала. Його становище нагадує азартного гравця, який поставив на кон усе, що має, але гра склалася не на його користь. Не знаю, розуміє зараз Путін, що програв, чи ні, але скоро він може почати заздрити долі Януковіча.
  У відповідь

  від: Іван Місто: Луцьк
  07.08.2014 14:03
  Збігнев Бзежинський який росказав як і чому розвалиться Радянська країна вже сказав фразу що українці вимирають як біологічний вид. Так може требв головою робити,що трапилося з Україною.ЦРУ добре працювало,а люди просто зомбі стали цієї організації.
  У відповідь

  від: КакЦап (Москаль)
  07.08.2014 16:35
  Друже Іване!
  Що нам Бжезинський! Своя сорочка ближча до тіла. Щоб ми були справжніми козаками, треба добряче натовкти писки путіним-шмутіним. Українці - нація переможців!
  У відповідь

  від: Анонім
  07.08.2014 14:43
  Вряд ли вы из Луцка, больше на Донбасс похоже или на Рашу.

  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  05.08.2014 20:00

  Україна пробуджується від сліпого сну та віри в "братскую дружбу" і мирне співжиття з большевицьким сусідом, який сьогодні! конвульсійно! акселерує пошук ворога!
  Кожну імперію жде неминучий крах. Сучасна російська дійсність – величезна хижа потвора, котра пожирає власний людський потенціал, його майбутнє. Це забетонована корупцією чорна холодна смердюча яма без ознак на перспективу, надіїю на життєвий спокій, мир. Майбутнє внутрішньої політичної арени передбачувати не можливо. Патент на грабіж в країні надалі собі забезпечила путінська мафія, олігархи. Диктатор Путін на хвильку "сплодив" Мєдвєдєва а той за подяку великому рос-фюреру - міні-медведик маленьким задочком - зігрів трон незамінимому???... російському "вождю". „Баксами“ набиті мaєтні щасливчики з почуттів самозбереження викуповують нерухомості у цивілізованих країнах Заходу. Зневірилися з життя на "родінє". Путінська „атчізна” для них це поступовий, безнадійний зaнeпaд - доля СРСР. Більшостіі, що не має на закордонні маєтки лишається кремлівська демократія, біда та бездоріжжя. Так звана підтримка російських співвітчизників в Україні це чергова підступна спроба сучасної політики Кремля, котрий за всяку ціну намагається щонайдовше втримати свій русифікаційний вплив на українців. Аби продовжити своє виживання режим хапається забудь-яку рятівну соломинку. Не без без «братньої підтримки» прийнятий у ВР України український Мовний закон. Це навмисний поділ народу на дочасну панівну „русо-бальшевіцкую націю“ - опору кремлівської політики та борців за українство і свободу. Шаління сучасної Росії - повернення старих часів. A чи вернути "вєлічіє пабєд і всєнароднава щястія" назад?! Прогрес демократичного розвитку у світі віддаляється від путінського "трону". Його "звьйоздниє хароми" нікого не цікавлять. Фашизм сьогодні світ засуджує, а путінізм ні!
  Bratislava Praha

  від: OlegRoman Місто: Bratislava
  04.08.2014 12:48
  Кровожадна путінська сволота рашистів-зеківців на Україні копає гріб кремлівському режиму. Це чудово! Весь демократичний світ на боці України! А кагебісту Путіну належиться всесвіня кара за ліквідацію народу!
  Bratislava Praha.

  від: Анонім Місто: Донецк
  04.08.2014 10:02
  Результат будет нулевой, но хочется увидеть как их на допрос вызывать будут. А не явятся - будет понятно, что виноваты

  від: давай дядя Вова Місто: дави гадов
  03.08.2014 23:46
  Давай дядя Вова! Дави гадов!
  У відповідь

  від: Межгорец Місто: Межигорье
  04.08.2014 13:10
  C оговорочкой - в виде гадов и русские зомби, причём уже некоторые начинают излечиваться от этого состояния под воздействием реалий жизни : «пусть сейчас нам тяжело но в будущем будет лучше!» - «від: вик Місто: Севастополь» 02.08.2014 02:56 Вот уже начали проговариваться даже севастопольцы о том, как им «хорошо» стало в составе долгожданной России… Комментарии излишни… http://www.radiosvoboda.org/content/article/25477180.html
  А ты посмотри лучше на свою жизнь в помоях - во ужас под "Златоглавой" Жизнь путинской России – «Золотое кольцо» http://glavnoe.ua/news/n180472 - если в вашей Северной Корее-2 есть ещё доступ к инету...

  від: volt Місто: Николаев
  03.08.2014 15:04
  Путіна і Шойгу потрібно судити – екс-суддя Міжнародного кримінального трибуналу )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  Я уверен, что это Путин с Шойгу при желании осудят и посодют екс-суддю Міжнародного кримінального трибуналу, а если сильно захотят то и действующего ! )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  У відповідь

  від: Анонім
  03.08.2014 18:47
  Ти сильно перебільшуєш можливості російських імперіалістів. Насправді ж Росія є технічно відсталою країною, яка через свою агресію опиняється у все більшій ізоляції.
  У відповідь

  від: nn Місто: n
  03.08.2014 18:13
  в очередном цирковом телепредставлении у киселева

  від: Украина и Россия братья Місто: были есть и будут
  03.08.2014 12:52
  Украина и Россия братья! Были, есть и будут!
  Шизики лают, а караван идет.
  У відповідь

  від: РАР Місто: харків
  04.08.2014 14:31
  УКРАЇНА НЕ РОСІЯ.
  УКРАЇНА ПРАВОНАСТУПНИЦЯ КИЇВСЬКОЇ РУСІ
  ШАХМАТОВ: російський мовознавець
  "МИ ПОВИННІ ВІДКИНУТИ ГАДКУ ПРО ТЕ ЩО КИЇВЩИНА
  БУЛА ПРЕДКАМИ ВЕЛИКОРОСІВ...."
  ЕМІЛІЯ ІЛЬЇНА:
  "ЯКА РОСІЯ В 12 СТОЛІТТІ?
  НАВІЩО ПРИСВОЮВАТИ ЧУЖЕ?
  ОЛЬГА,ІГОР,ОЛЕГ,ВОЛОДИМИР ,ЯРОСЛАВ МУДРИЙ,МОНОМАХ ПОВІСТЬ ВРЕМЕННИХ ЛІТ,НЕСТОР
  КИЇВСЬКА РУСЬ,КИЇВ -УСЕ ЦЕ НАЛЕЖИТЬ УКРАЇНІ.
  "МИ РОСІЯНИ,РОСІЙСЬКА ІМПЕРСЬКА СИЛА ПРИЕДНАЛИ
  УКРАЇНУ........ВИПОМПОВУЮЧИ З НЕЇ ВСІ НАЦІОНАЛЬНІ
  ЦІННОСТІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ;
  РОЗГРАБУВАЛИ УКРАЇНСЬКУ ІСТОРІЮ,ВИТОПТАЛИ ЇЇ,
  ПЕРЕТВОРИЛИ В ПУСТЕЛЮ.
  ПРОТЯГОМ СТОЛІТТЬ ГРАБУВАЛИУКРАЇНСЬКУ КУЛЬТУРУ."

  УКРАЇНСЬКИЙ НАРОД НІКОЛИ НЕ ПРОСТИТЬ РОСІЙСЬКОМУ ІМПЕРІАЛІЗМУ ,ПУТІНУ ,ЗЮГАНОВУ,
  ЖИРИНОВСЬКОМУ.,ШОЙГУ,МИРОНОВУ ТА БАГАТЬОМ
  ІНШИМ КРОВАВИМ ІМПЕРІАЛІСТАМ.
  НІЯКОЇ ДРУЖБИ З КРОВАВИМИ ПОСІБНИКАМИ ТЕРОРИ
  ЗМУ В УКРАЇНІ.

  У відповідь

  від: Анонім
  04.08.2014 13:09
  Когда,один брат хочет трахнуть насильно другого,это инцест в особо извращённой форме.Такое "братство" никому не нужно.Отношения испорчены,и на долго.За инцест тоже идут под суд!
  У відповідь

  від: Пастор
  03.08.2014 14:57
  Да! Помниш были братья Каин и Авель. Так вот, Каин Авеля убил. Не будум и еам больше родственниками рашисты
  У відповідь

  від: Іван Місто: Київ
  03.08.2014 14:34
  "Караван идет"- Дійсно, російські імперіалісти вже загарбали Крим. Тепер засилають терористів з танками, вбивають людей, знищують інфраструктуру на Сході України, влаштовують диверсії. Росія - фашистська держава, держава нацистів. Вона становить загрозу миру у світі, не лише в Україні.

  від: Павел Місто: Сумы
  03.08.2014 12:38
  А при чём тут США и Сорос с их деньгами? Воюет-то не Америка, а Россия.
  У відповідь

  від: Виктор Стаценко Місто: Херсон
  03.08.2014 13:03
  Воюет и не Америка и не Россия.
  Воюет Украина на своей гражданской войне.
  А Америка с Россией пытаются собрать побольше дивидентов с нашего безумия...
  У відповідь

  від: Украина
  03.08.2014 23:34
  Гражданская война с бандой Гиркина-Стрелкова, Бородая, казаками, осетинами, дагестанцами, кадыровцами, десантниками 45-й дивизии (все-граждане РФ)? Окститесь, нет в Украине и не было до путлеровских засланцев никакой войны. А то, что к диверсантам примкнул местный люмпен-криминалитет, лишь показывает "уровень" поддержки среди местного населения Донбасса. А кто и в этой ситуации за Россию - уезжайте туда, таким .... в Украине не рады.
  У відповідь

  від: Аль
  03.08.2014 23:02
  "від: Анонім Місто: Київ
  03.08.2014 18:41
  В Україні ніколи не було громадянської війни. І зараз її
  немає."

  "СБУ затримала понад 300 найманців, які воювали на боці сепаратистів на Донбасі. Про це йдеться у повідомленні прес-служби антитерористичної операції на їхній сторінці у Facebook. За їхньою інформацією, серед затриманих 11 іноземців, зокрема громадян Росії. "

  Вот такой вот парадокс: гражданской войны нет, а из 160 задержанных шпионов только 16 россияне, из 300 "наемников" только 11 иностранцы! Тупая пропаганда рисует фантастические картинки, в которых концы с концами не сходятся на километр. На самом деле все наша революция и война с Россией - всего лишь кровавый и брехливый передел власти и собственности между олигархами, в который они затянули Запад и Россию, с удовольствием откликнувшиеся на идею дерибана Украины. Вся эта смута на руку "активистам из народа", которые получили шанс за боевые заслуги дорваться до властных постов и являются мотором "перестройки". Понятно, что имеют политический вес не заслуги армейских призывников, безвестно тянущих лямку, а добровольцев, каждый вечер болтающих в телеящике и реально служащих только своим спонсорам, а не номинальному начальству.
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Київ
  03.08.2014 18:41
  В Україні ніколи не було громадянської війни. І зараз її
  немає. На початку 20-го століття була російсько- більшовицька інтервенція на чолі з кривавим українофобом Муравйовим. Зараз відбувається щось подібне. Якби фашистський режим Путіна не вів неоголошеної (поки що) війни проти України, то в Україні був би мир.
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ