28 червня 2016, Київ 10:45

  Політика

  «Блок Порошенка»: перемога на виборах за рахунок поразки України?

  x
  (Рубрика «Точка зору»)
   

  Отже, «Блок Петра Порошенка» одержав перемогу на парламентських виборах. Він матиме у новій Верховній Раді понад 150 депутатів (якщо взяти у сумі висунутих ним кандидатів за партійним списком та в мажоритарних округах і додати до них самовисуванців, які вже заявили про бажання приєднатися до президентської партії). Але перемога ця має дуже неприємний присмак, бо в її основі лежить не чесне змагання з іншими політичними силами, а відмова Петра Порошенка від своїх передвиборчих президентських обіцянок та здача (якщо не сказати зрада) українських національних інтересів в ім’я одержання якнайбільшого числа депутатів іменною партією глави держави.

  «Забезпечу повне перезавантаження влади. Докладу всіх зусиль у рамках своїх конституційних повноважень, щоб до кінця 2014 року відбулися дострокові парламентські вибори суто на пропорційній основі за відкритими списками», – було сказано у передвиборній програмі кандидата в президенти Петра Порошенка. Що президент уміє змусити Верховну Раду проголосувати за те, що вважає потрібним, наочно довів перебіг подій, пов’язаний із ухваленням законів про «особливий порядок» на окупованій росіянами і їхніми маріонетками частині Донбасу. 16 вересня депутати спочатку навіть не захотіли включати ці закони до порядку денного – але до парламенту приїхав Порошенко і зламав опір. А от щодо змін до виборчого законодавства президент повівся зовсім інакше. Він неодноразово заявляв, що є прихильником відкритих списків, а водночас не наполягає на них: «Домовляться про пропорційну систему відкритими списками – нехай ідуть на пропорційну систему, взагалі не здатні домовитися – будуть обиратися так, як в законодавстві є зараз, але вибори відбудуться за будь-якої погоди». Ну, а щойно обрані за списом Блоку Порошенка депутати, але в момент написання статті ще незалежні журналісти Сергій Лещенко і Мустафа Найєм прямо зазначили в середині серпня на основі інформації з обізнаних джерел: «Загалом Банкова вирішила, що інтересам Петра Порошенка не відповідають ні відкриті списки – з огляду на непередбачуваність результату, ні 100-відсоткові пропорційні вибори… Оптимальним варіантом для Петра Порошенка є збереження змішаної системи…».

  Тож корпоративні інтереси бізнесмена-при-владі Порошенка взяли гору над потребами демократичних реформ та національними інтересами України, які мав би обстоювати Порошенко-президент.

  Вибори та подолання спадщини диктатури: європейський досвід

  У звільнених від нацистів та їхніх поплічників країнах Західної Європи виборча система була свідомо побудована таким чином, щоб унеможливити потрапляння «колишніх» у парламенти. Не лише місцевих апологетів Гітлера чи колаборантів, а й капітулянтів. Партії, які заплямували себе у часи війни, були розпущені та заборонені, найбільш знакові колабораціоністи страчені, інші опинилися за ґратами, так само, як і пересічні виконавці наказів злочинної влади. Десятки тисяч осіб на певні терміни були позбавлені права обирати й бути обраними. Були закриті пронацистські мас-медіа. На додачу майже всюди у цих державах були запроваджені вибори за партійними списками; там, де залишилися мажоритарні округи, не мали права висуватися «незалежні» кандидати, виборцям пропонували обрати лише між тими, кого висунули антинацистські партії. У підсумку ще до виборів політикум був очищений від профашистських елементів і потенційних капітулянтів, були створені всі умови для перемоги партій, що брали участь у Русі Опору.

  Із абстрактно-демократичного погляду все це виглядає жахливо. Мовляв, не можна відбирати у народу право обирати тих, кого хоче, усе має вирішувати тільки народ. Але ж демократія не зводиться і не може бути зведена до загального виборчого права. Демократія неможлива без демосу – не просто населення тієї чи іншої держави, а її відповідальних громадян, які цінують свободу більше за «хліб і видовища». Тоталітаризм і виростає на ґрунті того, що «хлібом і видовищами» плебс забезпечують «великі вожді», отримуючи навзамін голоси на виборах. Не забуваймо, що нацисти у 1932 році цілком демократично стали найпотужнішою парламентською партією Німеччини, а 30 січня 1933 року Адольф Гітлер був призначений канцлером у суворій відповідності до однієї з найдемократичніших у світі конституції…

  Отож, щоб демократія у повоєнній Європі запрацювала, її механізми треба було попередньо ретельно очистити. І це очищення було здійснене. Та давня ситуація вельми схожа на нинішню українську. Режим Януковича впевнено будував неототалітарну державу і попри проєвропейську риторику де-факто перетворився на сателіта Кремля. Партія регіонів та владні структури були просякнуті як платною, так й «ідейною» московською агентурою, а низкою силових структур України взагалі керували громадяни Росії. За таких умов тільки заборона через суд Компартії та Партії регіонів (які допомагали Росії анексувати Крим і розпалювали війну на сході України), позбавлення тих нардепів, хто голосував за «закони про диктатуру», права бути обраними й унеможливлення мажоритарних виборів, де з усіх щілин полізли б «колишні» під виглядом «незалежних кандидатів», забезпечили б швидкі демократичні перетворення та економічні реформи. А в умовах фактичної війни з Росією пустити до нової Верховної Ради агентуру Кремля, щоб дати режиму Путіна інструменти впливу на діяльність законодавчого органу України і легального вивідування наших державних таємниць офіцерами ФСБ й ҐРУ, прикритими депутатськими правами, – це вже межує з державною зрадою, якщо не є нею.

  Чи варті були 50 депутатів зради принципів?

  Повідомленнями про підкуп виборців, фальсифікації на користь «регіоналів», які тепер є «незалежними», і про «зливання» десятків мажоритарних округів «колишнім», переповнений інтернет. Саме по «злитих» мажоритарних округах до Ради пройшли 54 прихильники диктатури з числа голосувальників за «закони 16 січня», один із яких – від «Блоку Порошенка». А чого варте «обрання» в окупованому Донецьку нардепом «папи» відомого клану Юхима Звягільського? Резюме обговорень в інтернеті однакове – президентська команда має домовленості з «колишніми» про розподіл округів і місць у новій Верховній Раді. Масовий демократично налаштований виборець вважає так само і відчув цю ситуацію ще перед виборами – втрата майже половини прогнозованого електорату «Блоком Петра Порошенка» наочно це засвідчує. І на те вже нема ради.

  Ба більше: номінальний лідер «Блоку Порошенка» Юрій Луценко визнав – саме мажоритарні округи принесли вікторію його партії: «Блок Петра Порошенка» став переможцем на парламентських виборах. Можна скільки завгодно спостерігати над коливаннями десятих процента по партійним спискам. Але сумарний відрив від «Народного фронту» – щонайменше в 50 депутатів, обраних по мажоритарці». Інакше кажучи, задля цієї півсотні депутатів президент і його команда знехтували елементарними, випробуваними у Європі (до речі, не тільки в повоєнний час, а і після падіння комунізму) принципами побудови виборчої системи при переході до демократії від тієї чи іншої форми диктатури. А на додачу вони наочно продемонстрували прагнення зберегти виборчу систему, наскрізь просякнуту олігархічними капіталами, корупцією і фальсифікаціями, на майбутнє, не включивши до свого проекту коаліційної угоди, згідно з заявою Комітету виборців України, «жодної пропозиції щодо реформування виборчого законодавства, якого українське суспільство вимагало ще до виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року».

  А відтак мільйони патріотично налаштованих українців вважатимуть, що саме Порошенко і його команда «завели» в нову Раду сотню кримінальників, ідейних зрадників України та агентів Кремля. Якими б не були реальні результати, ці мільйони будуть переконані, що непроходження «Свободи» є результатом домовленостей президента України одночасно із ЄС і Путіним, – мовляв, треба, щоб «радикальні націоналісти» не потрапили до парламенту. І десятки тисяч бійців АТО ніхто тепер не переконає, що їхній верховний головнокомандувач доклав усіх зусиль, щоб забезпечити їм право голосу. Та і гучні заяви президента про демократичні реформи сприйматимуться значною частиною тих, хто в Україні справді налаштований на такі реформи, як не надто добросовісна реклама своєї продукції бізнесменом-при-владі.

  Сергій Грабовський – кандидат філософських наук, член Асоціації українських письменників

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Сергій Грабовський

  Сергій Грабовський – публіцист, політолог, історик, член Координаційної Ради Асоціації українських письменників, автор понад 10 наукових, науково-популярних та публіцистичних книг, кандидат філософських наук, старший науковий співробітник Інституту філософії імені Григорія Сковороди Національної академії наук України.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Аль
  09.11.2014 21:19
  Как бы ни тасовались наши помаранчи, а результат будет простой и прогнозируемый - у нас нет и не будет грамотного руководства с волей к разумному порядку, хотя бы буржуазному, а начиная с майдана есть и будут развиваться частные армии отдельных олигархов, грызущиеся за возможность все более быстрого и безнаказанного обогащения и отрабатывающие заказ америкосов на создание максимальных неприятностей России ценой жизней дончан, которых не жалко вообще. Такая веселая возня прекратится только после введения прямого правления новых "варягов" из ЕС и России после достаточно разрушительной эпохи "игр патриотов", в ходе которых возможна даже смена некоторых олигархов их вооруженными подопечными (в конце концов, многие олигархи 20 лет назад тоже вышли из "комбатов" блатных добровольческих батальонов братвы).
  Менталитет крестьянина-единоличника, для которого весь мир - его хутор, не дает украинцам построить государственность, которая требует самоотречения не ради семьи и кума, а ради незнакомых людей за тысячи километров, да еще и под принуждением госслужащего, который вовсе не кум. Имперских наций в мире потому и мало, что далеко не всякая национальная элита способна выдрессировать своих плебеев ценить преимущества крупной наследственной банды относительно мелкой в течение веков, в радости и в печали.
  У відповідь

  від: Ед Місто: Харків
  10.11.2014 16:09
  Дивна річ. Модератор мій вчорашній коментар заблокував, а цю гидоту прокремлівську надрукував. Втрачаємо територію, втрачаємо надію, втрачаємо, навіть до вас довіру.
  У відповідь

  від: Вуйко Місто: м.Косів
  11.11.2014 17:41
  Не Ви перший. Таке замічено давно...Не думаю, що Ви якісь матюки писали, чи образи, чи...- список правил коменту чималий. Висновок: не за наші гроші, і не нас "танцуютъ". Абсолютно заборонений антисемсітизм, що зрозуміло, а все інше -- потоком самого несвідомого! Пару заходів на сайт і пів року відпочинку.
  У відповідь

  від: Аль
  10.11.2014 19:46
  Матюкаться меньше надо, тогда модератор будет помягче, хотя мои комментарии даже без малейших признаков ругани или оскорблений наполовину выбрасываются.
  Моя "гидота" не только прокремлевская, но и проэвропейская, я ясно написал, что варяги будут со всех сторон.
  "втрачаємо, навіть до вас довіру".
  Как говорила одна моя знакомая бабушка: "Ведь надо же кому то верить!", когда я ей на пальцах просто показал, что все политики - очевидные жулики. Многим людям почему то физиологически требуется вера во всякие чудеса, вроде того, что Кролик - не кровавый безжалостный жлоб, а умный и умелый государственный деятель. Совершенно не требуется верить РС, которая есть классическим орудием пропаганды шкурных интересов американских олигархов и больше - НИКОГО!
  "

  від: Вуйко Місто: м. Косів
  07.11.2014 10:21
  Дякую Ігоре Сергійовичу!

  Історик чесно схопив за барки те, що народ давно говорить до стирання зубів, або метафорично - “відкрив історичяне провадження”, пустивши щось важке по панцирнику БПП. Я не історик і можливості більш ніж скромні, але , по непрямим ознакам, запідозрив те саме, озвучивши, як “невиразність”, маючи на увазі “незрозуміле мовчання” як форму обману (свідомо уникаю терміну брехня...).

  Тлумачам з АПУ треба терміново якось викручуватись, але “тренд” (вивчив недавно таке слово) і не кожна тріщина піддається шпатлівці.

  * Ше не дописав, а народ: знову “тиша”? “Ні!”- кажу — тиша уже була! Тепер черга бурі з громовицею у парламенті! Як -не-як, а 65 % новодепутатів — це серйозно не тільки для 16-січників, але й вище.

  від: Матвій Місто: Кельменці
  07.11.2014 10:15
  Згоден з Сергієм Дацко, він в прямому ефірі на 112, сказав: "Торгаш не може бути добрим президентом!", я можу тільки додати, цей торгаш ще й дуже нерішучий, не послідовний, не вміє тримати слово та м'якотілий, в нього краще виходило бути в бізнесі.

  від: Robin Місто: Lugansk
  03.11.2014 22:28
  Автор сто процентов прав, это узурпация власти, причём неукраинской власти. Надо срочно собирать на Майдане вече и гнать в шею продажных гнид. Иначе будет большая беда. Разогнать Раду, отменить выборы, передать всю полноту власти Майдану. И не надо гоняться за лояльностью Запада, они все в сговоре с Рашкой и толку с них как с козла молока.
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  04.11.2014 09:54
  Робин Совершенно верно-власть принадлежит толпе.Охлократия

  від: КакЦап (Москаль)
  03.11.2014 17:44
  Як завжди коментувати Сергія Грабовського не має сенсу. Якщо йому болить по-справжньому - він пише статті, під кожним словом яких може подписатись будь-який патріот. Мені хочеться лише підкреслити, що бізнесменом-при-владі Порошенко назван дуже влучно. Він буде торгувати і торгуватись з чортом, з дияволом, з Пуйлом, з будь-ким, якщо буде очікувати якийсь гешефт. Він не патріот і післявиборчі махінації з голосами ВО"Свобода" демонструють, що він не може "домовитись" з патріотами, бо вони мають якісь незрозумілі йому принципи, які заважають робити гешефти.
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  03.11.2014 20:37
  Москаль.Все!! ищите себе новую партию и меняйте взгляды.ВО " Свобода " пошла туда ,куда ранее пошли ": Пора" ,КУН,Рух и прочие. Между прочим вы мне проиграли вторично и я Вам прощаю Асторию
  Махинаций ни каких не было,а просто при разрушении памятников депутаты от Свободы были похожи на Горьковских босяков.Украинцы в ужасе были от видения таких беспорядков и поэтому 4.7% -это еще много.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Молодь Плюс» | Професійно-технічні училища в Україні під загрозою знищення? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Другий фронт: вояків б’ють у тилу. МВС заплющує очі?

  Побутові й ідеологічні конфлікти за участі ветеранів бойових дій на сході викликані проросійськими настроями частини громадян і байдужістю поліції – експерти 

  Колишній федеральний прокурор США Марта Берш

  Частка статків Лазаренка була отримана від прибутків компанії Тимошенко – екс-прокурор США

  Колишній федеральний прокурор США Марта Берш, яка домоглася ув’язнення Павла Лазаренка, приїхала в Україну ділитися досвідом 

  Україна, Польща і Росія. «Волинська різанина» як політична технологія

  У 2013 році тему «волинської різанини» почали активно використовувати російські пропагандисти. В Україні великим спеціалістом з цих питань став скандальний проросійський політик, українофоб Колесніченко 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ