26 червня 2016, Київ 14:44

  Політика

  Іноземні «спостерігачі» на «виборах» 2 листопада визнали: поїздку оплатила Росія

  Один із псевдоспостерігачів серед бойовиків, Горлівка, 2 листопада 2014 року
  Один із псевдоспостерігачів серед бойовиків, Горлівка, 2 листопада 2014 року

  Заступник голови чеської крайньої правої партії євроскептиків «Ні Брюсселю – народна демократія» Ладислав Земанек заявив на своїй сторінці в мережі «Фейсбук», що його поїздку на території, підконтрольні проросійським сепаратистам на сході України, «організувала Росія, тому очевидно, хто її оплачував». Земанек був у складі чеської делегації «спостерігачів» на «виборах» на Донбасі 2 листопада, які офіційна Прага, а також Україна, члени ЄС та інші країни вважають незаконними. В інтерв'ю Радіо Свобода він підтвердив не тільки те, що поїздка була організована Москвою, а й розповів про серйозні порушення на «виборах».

  Навколо поїздки чеських представників як «спостерігачів» на Донбас є багато незрозумілого. Неясно, хто цю поїздку організував (учасники приховують ім'я цієї людини), невідомі імена всіх учасників (наприклад, журналіста, що супроводжував делегатів). Однак точно відомо, що ця поїздка відбулася не з їхньої ініціативи і всі витрати на проживання, проїзд та харчування були щедро оплачені. У числі трьох представників від Чехії на Донбасі побував сенатор верхньої палати парламенту, колишній член Комуністичної партії Чехії і Моравії Ярослав Доубрава, який, всупереч заявам, що мова велась про приватну поїздку, скористався для прибуття в Росію своїм дипломатичним паспортом, а також заступник непарламентської крайньої правої партії «Ні Брюсселю – народна демократія» Ладислав Земанек.

  Учасники чеської делегації про свою поїздку детально звітують в «Фейсбуці». Вони потрапили на непідконтрольні Україні території Донбасу, прилетівши з Праги до Москви, де зупинялися в чотиризірковому готелі «Метрополь».

  У Москві один з учасників поїздки Олександр Гегальчій зустрічався з оголошеною Україною персоною нон-ґрата закарпатським сепаратистом Петром Гецком, який нещодавно втік до Росії..

  В інтерв'ю Радіо Свобода Ладислав Земанек розповів, що разом з ним на підконтрольну сепаратистам частину Донецької та Луганської областей України були запрошені 70 «спостерігачів» з-за кордону.

  – Я вирушив на Донбас на запрошення «Центральної виборчої комісії Донецької народної республіки». Вони прислали мені офіційне запрошення – після того, як один посередник запропонував поїхати на вибори спостерігачем. Я прийняв це запрошення, тому що мені це здалося цікавим і, зрештою, партія «Народна демократія», заступником голови якої я є, приділяє багато уваги тим подіям, які відбувається там. Я не бачив причин відмовлятися від цієї пропозиції.

  – Ви говорите про посередника, Ви знайомі з кимось з «Донецької народної республіки»?

  – Ні, не знайомий. Ну, тепер, звісно, я знаю і представників «ДНР», але до цього я ні з ким із них знайомий не був. Це не був посередник з Донецька.

  –Отже, йдеться про посередника з Чехії?

  – Так, йдеться про посередника з Чехії.

  – Можливо, Ви тоді могли б назвати його ім'я?

  – Я думаю, цього робити не варто.

  – Хто, крім вас, входив до чеської делегації «спостерігачів»?

  – Зі мною їхав Олександр Гагальчій, який вже заявив ЗМІ, що входив до складу делегації. Він родом із Закарпаття, але вже довго живе в Чехії. Чим він займається і де працює, я не знаю, але він не є представником якоїсь чеської політичної партії. З нами ще був один журналіст і сенатор Ярослав Доубрава. Усі вони вирушили до Луганська, і тільки я один був посланий до Донецька. Я там був єдиним чехом.

  – Чому Ви вирішили їхати «спостерігачем» на Донбас, попри те, що Чехія та країни ЄС ці вибори не визнають легітимними?

  – Так, дійсно, Європейський союз і Чехія ці вибори не визнають, але я не їхав туди як офіційний представник чеських органів влади, а як представник партії «Народна демократія». Ми ставимося до «Донецької народної республіки» і «Луганської народної республіки» швидше позитивно, адже критично оцінюємо події в Україні після повалення президента Віктора Януковича.

  – Розкажіть, що Ви бачили в Донецьку, який відвідали?

  – До Донецька ми приїхали 1 листопада ввечері, і після того, як нас поселили в готелі, я пішов прогулятися містом. У центрі я був один, більше нікого не було, окрім хіба що кількох машин, які проїжджали повз. Місто було абсолютно безлюдним, в будинках не горіло світло – очевидно, більшість виїхала з міста. А на наступний день було голосування, яке тривало з восьмої ранку до восьмої вечора, і ми увесь день їздили по виборчих дільницях: дивилися, як воно проходить.

  – Вас супроводжували представники сепаратистів?

  – За нами наглядали представники самооборони і поліції, але це не означає, що у нас не було можливості поговорити з виборцями, які чекали своєї черги, щоб проголосувати. Ми говорили і з виборцями, і з представниками самооборони, нас ніхто не ізолював.

  – Ті, хто вас супроводжував, були озброєні?

  – Так, озброєні. Я знаю, що ЗМІ пишуть, ніби там люди голосували під дулами автоматів. Дійсно, озброєні представники самооборони перебували коло кожної виборчої дільниці, але це можна порівняти з виборами в Чехії, коли виборчі дільниці патрулює поліція. Я не бачу в цьому нічого незвичайного. Те, що вони були озброєні, не означає, що вони змушували людей голосувати. Я думаю, що той, хто не хотів іти голосувати, просто не брав участі у виборах.

  – Крім озброєних людей, за вашими спостереженнями, чи були ще якісь порушення?

  – Повинен сказати, що я не стикався з чимось, що б викликало у мене підозри. За винятком того, що не існувало списків виборців. Нам це здалося дивним, і ми поставили запитання, з чим це пов'язано? Нам відповіли, що списки виборців скласти неможливо, тому що не існує списків жителів, адже близько мільйона людей втекли за межі Донбасу, багато хто загинув під час боїв. Ця земля – в руїнах, там не працюють підприємства, тому в такій ситуації взагалі незрозуміло, хто там залишився, хто там живе. Іншими словами, заздалегідь, перед голосуванням, ніхто не складав списків. Але їх і не могли скласти, адже там, по суті, йде війна. Крім того, їхня відповідь мене особисто задовольнила, а тому мої підозри випарувалися.

  – Ви говорите, що на Донбасі – війна, Донецьк – безлюдний, усюди розруха, люди звідти тікають. Звідки, на вашу думку, у лідерів сепаратистів на територіях, які не отримують бюджетні виплати з України, кошти на оплату Вам щедрої поїздки задля участі у «виборах» як «спостерігача»?

  – Так, проживання, проїзд та витрати мені оплатили. Зі своїх коштів я б за цю поїздку не платив, але, оскільки мені було зроблено таку пропозицію, я цією можливістю скористався – не відхилив запрошення. Мені здається, краще, щоб там були якісь спостерігачі, ніж взагалі нікого не було, тому що таким чином, принаймні, можна надати інформацію, як цей процес проходив і що там відбувається. Крім того, немає ніякої таємниці в тому, що «Донецька народна республіка» і «Луганська народна республіка» отримують певну допомогу з Росії. Росія посилає туди один за іншим гуманітарні конвої, і я впевнений, що допомога здійснюється не тільки таким ось шляхом.

  Коли йдеться про законні, визнані «вибори», спостерігачі з-за кордону спрямовуються в інші країни за квотою, яка виділяється на кожну державу-учасника. Ці поїздки, як правило, оплачує міністерство закордонних справ країни, яка визнає вибори. У міністерствах для цих цілей зазвичай є спеціальна база даних. Серед умов участі спостерігача, наприклад, представника з Чехії – не тільки знання виборчого права, а й іноземної мови країни, де проходять вибори. На моє прохання поговорити з Ладіславом Земанеком російською, він попросив ставити запитання чеською, адже російською мовою він не володіє досконало.

  Оригінал матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Наталія5 Місто: м. Львів
  13.11.2014 15:41
  Я працювала спостерігачем на парламенських виборах 2014 у м. Львові від "Батьківщини", від Галицького району, нам обіцяли перед виборами мінімум 200 грн. на зустрічі з членом партії, а в результаті нас просто обманули!!!!!Ми занесли наступного дня після виборів копії протоколів, а нам сказали, що ще гроші з Києва не прийшли, що подзвонять за ПАРУ ДНІВ, так пройшло вже ТРИ ТИЖНІ, не подзвонили!!!! А коли дзвонеш до них, то просто знаходять якісь "відмазки". ПАРТІЯ "БАТЬКІВЩИНА " СПОСТЕРІГАЧІВ ПРОСТО ОБМАНУЛА!!!!

  від: Анонім Місто: Маріуполь
  09.11.2014 23:44
  Блок Порошенко и Оппозиционный блок сотрудничали на выборах
  Крали голоса В.О. Свободы и других партий.
  Матвиенкову из Мариуполя " мусорную " люстрацию головой вниз. Он кормил сепаратистов вместе с Ахметкой.

  від: Анонім
  09.11.2014 18:21
  Агенты Кремля повсплывали как гов-но после дождя !

  від: Praga Місто: Praga
  09.11.2014 14:44
  К сожалению Российские политические проститутки не только в Чехии, нефтедолларами никто не брезгует. Подумаешь совесть продали, зато счета в Оффшорах обновили .. Стыд и позор на Века !

  від: Василь Місто: Львів
  08.11.2014 23:34
  Всі агенти Москви випливають на поверхню
  У відповідь

  від: Анонім
  09.11.2014 23:05
  це знане всьому світові

  від: jan Місто: praha
  08.11.2014 23:24
  kak govoritsya, net sem'i bez uroda, tak chto pozhaluista ne obizhaites' na chekhov, dorogie ukraintsy. politicheskaya "partiya", kotoruyu geroi dannogo syuzheta predstavlyaet - eto marginaly, nastoyashchie, autentichnye fashisty, propoveduyushchie, v t.ch., antisemitizm, kotorykh prosto poiskat'. i krome etogo bednogo parnishki moskva nashla vsego lish' odnogo ultrabolshevistskogo senatora, kotoryi soglasilsya poekhat' ot imeni chekhii "nablyudatelem" v donetsk. otvratitel'no, konechno, no ne stoit pridavat' etomu osobogo znacheniya. derzhites'. chekhiya vmeste s ukrainoi

  від: артём Місто: одесса
  08.11.2014 21:53
  Поездку оплатили те, кто, хотел показать отношение жителей Донбасса к Украинской власти и Украине вцелом. А отношение это, неизвестно по каким причинам, но скорее негативное. И они скорее всего, считают себя людьми другой культуры. По-моему в этом случае это, их право - отделиться.Другое дело, что Украина не заслуживает такого негативного отношения, однако, если вспомнить о том, что в Украине, так и не наведён порядок за 23 года самостоятельности, а скорее стало намного хуже, то желание Донбасса, адекватное и понятное. Вместе с тем хочется заметить, что в плачевном состоянии Украины, виноват как раз и именно Донбасс. (если не разбираться более детально).
  У відповідь

  від: Олег Місто: Одесса
  09.11.2014 09:38
  Хотелось бы спросить Артема: а к какой же такой "другой" культуре себя относят те, кто всю свою жизнь прожили на территории, которая не принадлежала никакой другой стране (не считая СССР, приказавшего долго жить)? Все мы пребывали и продолжаем пребывать в одном экономическом, образовательном и культурно-воспитательном пространстве с 1917 года. Я не думаю, что кто-то получил кардинально отличное от остального населения бывшего совка, а те, кто родился после него, равно как и старшее поколение, по инерции особое воспитание и впитал в себя основы какой-то неземной "другой культуры", о которой рассказывает Артем. Результат культивирования этой "культуры" прежними руководителями почившего государства, а также нынешнего руководства России сегодня всплыл (как зачастую всплывает что-то очень неприятное) и он на поверхности! Отличие заключается в том, что "мудрые старцы" из руководства СССР уверяли весь мир в "нерушимой братской дружбе народов СССР" и называли этот союз "уникальной общностью" - советский народ. Нынешнее же руководсто России уверяет тот же мир в том, что все мы разные и каждый из нас должен относиться к той или иной "своей культуре"! Однако возникает вопрос: а сохранилась ли та, прежняя, первозданная культура у разных представителей бывшей "уникальной общности"? Да нет, конечно! Малейшая попытка защитить культурные национальные традиции кем-либо в СССР без ведома и одобрения руководства, считалось проявлением махрового национализма и попыткой развала социалистического интернационализма. Зато взамен мы получили не культурное наследие различных национальностей и этносов, а классическое совковое бескультурие с такими тяжелыми пороками как: повальное пьянство, матерщина, уголовная романтика с ее "тюремным шансоном", тотальное жлобство с его ненасытным воровским аппетитом и "гламурными" тусовками и т.д. и т.п. Не об этой ли "другой культуре" поведал нам Артем. И терерь, под маской защиты вот этих "культурых ценностей", старший брат из бывшей "семьи народов" гонит в Донбасс не "порожняк", а колонны с современным тяжелым вооружением, наемников и прочие прелести для того, чтобы они, как можно дольше сохранились? Если о ней, родимой, то такой "культуры" нам и даром не нать!

  від: Избирательслугандона Місто: г. Киев
  08.11.2014 21:40
  Кто платит, тот и заказывает музыку!

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 26 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ