27 червня 2016, Київ 19:38

  Політика

  Хотіли у Кремлі «Новоросію» – отримали «Казакію»?

  Проросійські бойовики в традиційний шапках кубанського казацтва в приміщенні Донецької ОДА, липень 2014 року
  Проросійські бойовики в традиційний шапках кубанського казацтва в приміщенні Донецької ОДА, липень 2014 року
  (Рубрика «Точка зору»)
   

  Кремлівські політтехнологи граються з маріонетковими режимами на сході України  і можуть породити монстра, який створить чимало проблем Москві.

  Охоплений пожежею Донбас нагадує алхімічну реторту, в якій плавляться і трансмутують невідомі науці речовини. Ось тільки що пекельне вариво загрожувало вибухнути «Новоросією», але раптом розпалось на дві сірі половинки – «ДНР» і «ЛНР». Однак і на цьому процес не закінчується: на наших очах крізь оболонки «народних республік» проступають контури нового політичного проекту, здатного запустити цілий каскад ланцюгових реакцій на пострадянському просторі.

  Мова про «Казачу національну гвардію» Миколи Козіцина, яка уже контролює більшу частину території так званої «ЛНР».

  Микола Козіцин дає інтерв'ю журналісту Vice News Саймону Островському
  Микола Козіцин дає інтерв'ю журналісту Vice News Саймону Островському

  Люди в кубанках проти «зелених чоловічків»

  Озброєні новочеркаські казакі Козіцина раптово вторглися в Україну на початку травня, по суті «відтиснувшии» південь Луганської області у місцевих сепаратистів, зайнятих підготовкою до проведення референдуму про створення «ЛНР».

  Своєю новою казацькою столицею Микола Козіцин зробив Антрацит. Мешканців шахтарського міста, яким ще недавно лідери луганських сепаратистів розповідали про «російську весну», чекав сюрприз від нової влади в особі казацького отамана: їм оголосили, що весь цей час вони жили на території «Станиці Антрацитівської» і відповідно, є донськими казакамі.

  Потихеньку казакі взяли під контроль стратегічно важливу лінію «Свердловськ – Ровеньки – Антрацит – Красний Луч – Дебальцеве», витягуючи чималі дивіденди з повноводного трафіку найманців, зброї та пального з території Росії на Горлівку і Донецьк через КПП «Довжанський».

  При цьому Козіцину вдавалося довгий час залишатися в тіні «ЛНР» і «ДНР». Його бійці в шапках-кубанках і з чубами захоплювали місто за містом прямо «в тилу» у воюючих з Україною луганських і донецьких бойовиків – і встановлювали там свої порядки. Але ні українські, ані російські медіа не приділяли отаману Козіцину достатньої уваги. А дарма: на совісті його казаків викрадення людей (в тому числі і співробітників ОБСЄ), грабежі, вимагання. Втім, кого зараз на Донбасі цим здивуєш?

  «Прославився» Козіцин тільки в липні, коли бойовики збили малайзійський «боїнг» над Торезом. «Нех… літати, зараз війна йде!» – так відреагував отаман в телефонній розмові, перехопленій СБУ, на новину про знищення цивільного літака.

  Згодом почали спливати специфічні подробиці діяльності козаків на захоплених територіях: публічні порки, «народні суди» з обіцянками розстрілів, масовий вивіз вугілля з непрацюючих шахт на російську територію і грубі розгони стихійних бунтів.

  Це дало привід ватажкам «ЛНР», чий вплив на території Луганщини меншав з кожним днем, кілька разів «порушувати питання» про Козіцина в Москві. Свого часу «глава ЛНР» Валерій Болотов навіть публічно звинуватив Козіцина у змові з українською владою – мовляв, казакі збираються «вдарити у спину» «ЛНР-івцям», щоб здати Луганськ Києву.

  Відтоді Кремль кілька разів «перетрусив» керівництво «ЛНР» і «ДНР», відкликав в Росію навіть Гіркина (Стрєлкова), але напівсамостійний Козіцин продовжував свою експансію на Луганщині. Під контроль людей у кубанках потрапив і рідний для Болотова Стаханов (містом зараз керує підконтрольний Козіцину «отаман» Павло Дремов), і навіть Слов’яносербськ, що  зовсім недалеко від Луганська.

  Керівництво «ЛНР» в особі Плотницького продовжує робити заяви про те, що «ніяких казацьких республік на території Луганщини не буде».

  Проте перевага в цьому протистоянні сепаратистів не на боці Луганська, незважаючи на напівофіційне заступництво Кремля. На сьогоднішній день «ЛНР» контролює лише обласний центр, Краснодон, Лутугине – і з дуже великою натяжкою Алчевськ та Перевальск, де командує Олексій Мозговий. Вся інша непідвладна українській владі територія Луганщини, за винятком кількох автономних «острівців» – фактично «Казакія». Це майже 80% «ЛНР»!

  Так хто ж він, командир «Казачої національної гвардії» Микола Козіцин, і які цілі ця людина має?

  «Казак – це національність»

  Козіцин – колишній «вєртухай» Новочеркаській колонії суворого режиму – з середини 80-х років став одним із активних учасників відродження донського козацтва. На початку 90-х воював у Придністров’ї та в Абхазії, а в 1993 році був обраний четвертим отаманом відродженого Війська Донського.

  Ідеологи пострадянського казачого руху відразу почали відстоювати свою національну ідентичність. «Казакі – це один зі східнослов’янських народів, що має свій особливий фізичний і духовний вигляд. Казакі відрізняються соборністю, відвагою, розвиненою взаємопоміччю. Ми анітрошки не сумніваємося, що казак – це національність», – заявив у 2002 році один із «спадкоємців» Козіцина Володимир Водолацкий на з’їзді донських казаків Всевеликого Війська Донського 5 вересня 2002 в Новочеркаську.

  x

  Власне, Козіцин і був представником радикального крила казацького руху, що відстоювало формування Донської казачої республіки від Волгограда до Луганська і Донецька. Він встиг прославитися тим, що за його ініціативою в 1994 році був підписаний «Договір про дружбу і співробітництво між Донською республікою і Чеченської республікою Ічкерія». У договорі був і пункт про непропуск через територію Війська російської військової техніки в Чечню під час Першої Чеченської війни.

  В умовах Першої Чеченської війни така позиція отамана викликала розкол у русі. Москва зробила все можливе, щоб не дати казацтву домогтися «самостійності» і в 1996 році Козіцина змістили з посади отамана. А втім, і донське казацтво було одержавлене і забюрократизоване Москвою – на кшталт реєстрового козацтва Речі Посполитої.

  Але Микола Козіцин не захотів перетворюватися на політичного пенсіонера. Він став неформальним лідером «несистемних» казачих організацій, згодом підтримував «Рух на підтримку армії» Льва Рохліна (за чутками, вбитого спецслужбами за спробу організації антиєльцинського військового перевороту) і навіть КПРФ. Після приходу до влади у Росії Володимира Путіна Козіцин практично безвилазно сидів у Новочеркаську – аж до початку неоголошеної українсько-російської війни на Донбасі, в якій він вирішив взяти активну участь – можливо у ролі «дикої карти».

  Джохар Дудаєв, перший президент Ічкерії (ліворуч) і Микола Козіцин (архівне фото)
  Джохар Дудаєв, перший президент Ічкерії (ліворуч) і Микола Козіцин (архівне фото)

  Казакі від Донецька до Волгограда?

  За кріслом Козіцина в його особистому кабінеті в Антрациті висять два портрети. Праворуч – Володимир Путін, а ліворуч – помічник президента Росії, головний ідеолог «керованої демократії» Владислав Сурков.

  Підтримкою Суркова, великодосвідченого інтригана і фахівця з радикальних політичних рухів, можна пояснити і успіхи Козіцина у створенні «Козачої республіки» – доки неоголошеної химери, що де-факто паразитує на проектах конкурентів Суркова з освоєння кремлівських бюджетів – «Новоросії» і «ЛНР / ДНР».

  Владислав Сурков (ліворуч) і Володимир Путін, 2012 рік
  Владислав Сурков (ліворуч) і Володимир Путін, 2012 рік

  Ще рік тому Сурков через те, що небезпечно загравав із російськими лібералами, був відсторонений від масштабних політичних проектів. Сьогодні він намагається зміцнити свій вплив, розігруючи «дику» казачу карту на сході України.

  Але не виключено, що кремлівські інтриги в свою чергу можуть зіграти на руку ідеологам донського казацтва як окремої нації.

  І якщо небезпечна гра, задумана Кремлем на Донбасі, піде не за первісним сценарієм – авантюра Козіцина допоможе в справі будівництва Казачої республіки в межах Області Війська Донського 1913 року, куди входили частини Волгоградської області, Донецької та Луганської областей України.

  Історія 20-го століття знає чимало прикладів того, як «ручні» політичні проекти виходили з-під контролю і ховали не тільки своїх кураторів, а й цілі імперії.

  Андрій Діхтяренко – луганський журналіст, головний редактор «Реальної газети»

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Андрій Діхтяренко

  nailhunter+gmail.com

  Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
  Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
  Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: Кантари Місто: лампово
  29.11.2014 17:22
  Можно подумать что воюют исключительно академики и чемпионы!На стороне Украины полно сомнительных личностей с темным прошлым!Это издержки войны, убивают не только солдаты с кристально чистой душой, но и любители почесать руки об автомат!
  Пока "Правый сектор" воюет - он нужен Киеву.Только забухтит - станет бандитским формированием вне закона.
  Возможно и казаков приструнят, если зарвутся!Но пока они - защитники Новороссии!

  від: киборг Місто: аеропорт
  28.11.2014 00:41
  Так эта вся ватная ряженая шваль -проект ФСБешный и существует на бабло х*йла во всех регионах паРаши в разных ипистасях,иначе бы уже червей козлицыны эти все давно скормили...

  від: Дмитро - вох
  27.11.2014 14:56
  Анонім Север та Аль мій адеквантний ответ є такий .що ви товариші вивчили так звану радянську історичну пропаганду що сьогодні кому небудь неможна вас переконати, що в все що ви зараз вірите це продовження брехні від царів до Саліна аж до сьгоднішного диктатора ідіота путлєра брехали та брешуть росіянам та світови. Росія побудована на брехні..

  від: Микола Місто: Кіровоград
  27.11.2014 10:52
  Читаючи Шолохова теж можна зробити висновок, що козаки себе не вважали росіянами

  від: Дмитро - вох
  27.11.2014 06:32
  Аль - Точно так же пиратьі карабсткого моря защишали Кубу Доминиканьі і Барбадоса. Аль ви справді допустилися до ідійотства порінюючи пиратів з козаками,Українсьеі козаки в історії світового та українського видження були героями тодішного часу Так звані казаки які звуть себе російськими це кацапи угрофіни та татаромонголи які сьогодні звуть себе росіянами вони нещо інше як злодії пияки терористи гвавтивники жінок були і залишилися ними , тому їх можна порівняти з піратами 18 та 19 -го століття..
  У відповідь

  від: Аль
  27.11.2014 10:25
  Пираты южных морей - абсолютный аналог казачества и всякого рода ландскнехтов, вроде знаменитых швейцарских гвардейцев, ныне охраняющих Ватикан, а в старину бандитствовавших по найму по всей Эвропе. Горцы всего мира, при бедных землях норовили прожить не за счет сельского хозяйства, а за счет грабежа на перевалах и за счет наемничества в свободное от сельхозработ зимнее время.
  В свое время пиратов, как и казаков, государи нанимали для уничтожения вражеских флотов, причем так же, как и казацкой старшине, босякам давали воинские звания и дворянство, так образовался адмирал сэр Френсис Дрейк и многие другие почтенные господа.

  від: Захар Місто: Харків
  27.11.2014 02:55
  НЕОБХІДНО ТЕРМІНОВО ПІДТРИМУВАТИ ТА РОЗВИВАТИ ПАРТИЗАНСЬКИЙ РУХ НА ОКУПОВАНИХ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ ДОНБАСУ !!!
  Кремлівські окупанти тримають на підконтрольним їм українських територіях в заручниках всіх громадян України, яких терористи щоденно грабують, калічать та вбивають . Згадайте з чого почали кремлівські терористи на Донбасі? З відключення українського телебачення та з показових страт патріотів України, корінних доненчан та луганчан : це і вбивтства : горлівського депутата Рибака, представників духовенства, простих шахтарів і т.д. Кремлівські зомбоТВ спочатку зазомбували громадян України на Донбасі міфами про фашистів та "бєндєровцев", а тих, хто не піддався зомбуванню почали показово страчувати, щоб залякати решту українців, які перебувають в окупації. В даний час в захоплених українських землях окупаційний режим продовжує вбивати громадян України, відбирає в них найголовніше право, яке дане Господом, - право на життя, українці в окупації помирають щоденно від голоду, в обмін на їжу нашим громадянам в окупації запропонували прийняти участь у кремлівському шабаші "з вибору керівництва окупаційного режиму".
  Партизанське підпілля, яке виникло на Донбасі та воює з терористами, ще досить слабке, але воно набирає обертів, (що підтверджено відео,-фотодоказами їх боротьби, зокрема це і ліквідація лідера донських "казаков" на прізвисько "Маршал" та його оточення ) та в партизанському русі в окупації беруть участь луганчанки та доненчанки (http://videochart.net/video/03001.05da5df1bfd026d273610911a94b ). 17/11/2014 р. в Свердловську зібрався мітинг в кількості 2000 осіб, де люди вигукували : "Свердловськ - це Україна", а бойовикам кричали, щоб ті "пішли за порєбрик" ( http://informator.lg.ua/?p=48270). Крім цього, українські партизани на Донбасі замінували ряд пропускних пунктів на російсько-українському кордоні, щоб зупинити перекидання із РФ військової техніки та живої сили (http://informator.lg.ua/? p=49987 ) Всі ці факти свідчать про готовність українців, які перебувають в окупації, до збройного виступу проти окупантів. У зв"язку із цим необхідно соціальну базу українських партизанів. Для цього необхідно :
  - на звільнених від терористів українських територіях негайно відновлювати житло мешканцям, відновлювати підприємства та інфраструктуру ;
  - працевлаштувати вимушених переселенців із Донбасу та надати їм тимчасове помешкання, а також надати реальну гуманітарну допомогу українцям на звільнених українських землях ;
  - відновлювати повноцінні навчальні процеси на звільнених українських землях.
  Крім того, небхідно налагодити процес ( слід негайно створити дійовий механізм) виплати пенсій та соціальні виплати українцям, які перебувають в окупації, а також під егідою міжнародних організацій направляти до конкретного громадянина України, який перебуває в окупації, гуманітарну допомогу.
  Ці міри дадуть можливість залучити до партизанського руху на окупованих українських землях більше українців, а також наша держава покаже, що вона турбується за всих наших громадян, які (в силу тих чи іннших обставин) були втягнуті в кремлівську агресію, тобто ми зможемо створити широку соціальну базу для наших партизан.
  Звичайно для всього цього необхідно терміново залучити серйозні кошти, але й країни ЄС , США, Канади мають долучитися до цього процесу, оскільки західний Світ має також моральну провину у зв"язку із тим , що Будапештський меморандум не спрацював, тобто всі основи міжнародного права були розтоптані в Україні кремлівським чоботом. Рахую, що Захід мав би негайно надати Україні кошти аби наш уряд мав можливість вести відповідну економічну політику на звільнених від терористів українських землях, що дало б можливість підняти українців, які перебувають в окупації у терористів, на відкрите повстання проти кремлівських найманців.

  від: Дмитро - вох
  26.11.2014 22:03
  Аль- Як видимо ,що в теби пимішалося в голові з історією козацтва ТАК ЗВАНІ РОСІЙСЬКІ КАЗАКИ немають ніщого спільногто з Хмельницьким чи Мазепою та українськими козаками ,українсьеі козаки були ів є патріоти України, вони боролися за права народу України . , російські иак звані казаки це бандити злодії піяки та ... гвавтівники жінок,
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  27.11.2014 13:07
  Дмытро. в который раз Вы пишете галиматью. Запорожское казачество - русские православные ,как и казаки Дона или Оренбурга и все они присягали на верность государюи отечеству.
  Вспомните момент,когда Петр Первый посылал письмо Лещинскому от Мазепы запорожскому казачеству .Зачем он к ним обращался -вы можете дать адекватный ответ?
  У відповідь

  від: Аль
  27.11.2014 14:09
  Если смотреть исторически, то сначала образовывались банды, потом их помалу государи вытесняли из обжитых мест в дикие места на стыках держав, там бандиты начинали грабить уже не только "своих", но и чужих, а государи их пытались сделать карой Божьей для врагов, приплачивая за бандитизм "за бугром". Насчет православия казаков, так оно долго было весьма номинальным, Бузина как то писал про раскопки места старинной интернациональной битвы, так там российских солдат от казаков археологи отличали по нательным крестам - у казаков их НЕ БЫЛО! Вообще казачество свое вымышленное рыцарское благородное происхождение выводили из того, что они наследники мусульманско-иудейского Хазарского Каганата, это можно вычитать и в "конституции" Орлика и в трудах заграничного историка казачества начала 19го века (забыл я его фамилию) которого наши нацики любят цитировать, он тоже описал, что у казачества был такой миф, а ведь дядя писал спустя 30 лет от упразднения Сечи!
  У відповідь

  від: Аль
  26.11.2014 22:49
  "українсьеі козаки були ів є патріоти України, вони боролися за права народу України "

  Точно так же пираты Карибского моря защищали права народов Кубы, Доминиканы и Барбадоса. Только обладатели отрицательного ай кью могут верить в существование какой то "нации" 400 лет назад, с какими то "правами", которые совершенно бескорыстно защищали какие то "герои". На самом деле "человек с ружьем" испокон веков грабил смердов без разбору национальности, не для того люди рискуют жизнью, чтобы потом тяжко вкалывать и скромно жить, за героизм все хотят высокой платы в виде руководящих постов на пути денежных потоков, но на всех шары не хватает, так что изрядное количество крепостных селюков, взявшихся при Хмеле за грабеж, потом при наследниках Хмеля и при Мазепе долго и трудно опять возвращались на барщину. Нам еще на своей шкуре доведется испытать прелесть героического руководства, развивающегося после каждой войны, когда ветеранов пристраивают на хлебные должности без разбору квалификации, это дело наносит экономике ущерб поболее, чем война до того.

  від: Дмитро - вох
  26.11.2014 21:21
  Аношім Север - в 1472 році про так зване російське універсальне государство в історії знали як угрофінсько та татаромонгольке племена на пів дикі, читай всесвітнк та українську історію може чогось навчишся ,що до Білиньского то він має більше розуму в с..ці як ті так звані історики універсальної рассії.
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  27.11.2014 13:11
  Это знали босяки ,которые бегали босые и вшивые по своим хуторам. Признание Русского универсального государства в 1478 году не я придумал -это следует прочитать у Арнольда Тойнби в его фундаментальной работе Постижение истории.Согласитесь уровень Тойнби -этоне уровень билинского откуда вы черпаете свою галиматью.

  від: Аль
  26.11.2014 08:13
  Казаки всегда были бандитами на перефериях большой политики, всегда готовы были дешево изменять государям, как Хмельницкий или Мазепа. На примере босяков Козицына хорошо видно в пародийной форме, что такое национальный миф, как он сочиняется и используется. Одно дело - просто "братва", а другое дело - борцы за независимость великой Конотопской с пригородами нации. Все борцы за освобождение наций точно такие же - и бандеровцы, и Свобода, и ПС, все героически сражаются за место главного сборщика безразмерных податей с любимого народа и с нелюбимых - тоже, на том основании, что они: "свои на своей земле".
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Север
  27.11.2014 13:13
  Аль .Не помню уже автора -историка из-за бугра ,который назвал казаков флибустьерами степей .

  від: доброжелатель Місто: закарпатье
  25.11.2014 18:54
  Через год под ним земля будет гореть я имею в виду путина и он уже не рад сейчас, а со временем вообще будет жалеть что связался с бандеровцами если доживёт до того времени, а те которые зарабатывают на горе народа пожалеют что родились на этом свете, я имею ввиду так званых лидеров лнр и днр они сами подписались под этим своим выбором и своими поступками, и поверьте они будут очень сожалеть об этом своём выборе.А мальчики которые сбежали их ждёт та же учесть только в разное время и никакие деньги им не помогут .Этот коментар не расценивать ка угрозу это просто моё мнение как человека
  У відповідь

  від: Левко Місто: Здолбунов
  25.11.2014 23:25
  П-не - место нео-бандеровцев в схронах и в "домовинах". Не надо быть в словах таким самонадеянным. Мало таким как вы диванным забугорным агиткиборгам иловайского урока? Наведите справки у бандеровца Мосейчука - он знает, как там было. Кто урок не усвоил, получит новый в двадцатикратном размере...И не читайте львовских газет и не слушайте укрнацрадио...Здоровее будете...
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Молодь Плюс» | Професійно-технічні училища в Україні під загрозою знищення? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ