26 червня 2016, Київ 03:53

  Політика

  Громадянська війна по-луганськи-1. Убивство «Бетмена» – тільки початок

  Сепаратисти діляться на дві непримиренні партії: на тих, хто хоче красти по-старому в «сірій зоні», і тих, хто хоче будувати «нове суспільство»

  Наслідки нападу на одного з ватажків сепаратистів Олександра Бєднова («Бетмена»)
  Наслідки нападу на одного з ватажків сепаратистів Олександра Бєднова («Бетмена»)
  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Демонстративне вбивство під Луганськом 1 січня Олександра Бєднова («Бетмена»), одного з лідерів місцевих бойовиків, може призвести до початку повномасштабної міжусобної війни в «ЛНР». Війни не тільки за інтереси, а й війни світоглядів.

  За що розстріляли «Бетмена»

  2015 рік розпочався з загострення  боротьби за владу між бойовиками на території, захопленій угрупованням «ЛНР».

  1 січня недалеко від селища Георгіївка на Луганщині розстріляли броньований кортеж Олександра Бєднова на прізвисько «Бетмен», командира однойменної «групи швидкого реагування» (ГШР) (яка згодом розрослася до «4-ї окремої мотострілецької бригади» «ЛНР»).

  На офіційній сторінці ГШР «Бетмен» в соціальній мережі «ВКонтакте» бойовики розкривають подробиці події: «Олександр Бєднов («Бетмен») спалений у броньованому автобусі разом з двома ополченцями. Він сидів ззаду, і його тіло обгоріло не сильно. Його впізнали бойові товариші. Ще трьох ополченців спалили в «Тойоті» супроводу. У вбивстві шести осіб підозрюють командира ПВК Вагнера, найнятого Плотницьким».​

  Розстріл «Бетмена» і подальше роззброєння його бригади викликали хвилю обурення з боку багатьох російських прихильників «Російської весни», що матеріально підтримували луганських сепаратистів з ідейних міркувань. Вбивство «Бетмена» засудив навіть один з колишніх лідерів «ДНР» Ігор Гіркін (Стрєлков), назвавши його «таким, що шкодить справі «Новоросії». Справа в тому, що в загони Бєднова входили члени відомої диверсійно-штурмової групи «Русич», сформованої з російських ультранаціоналістичних угруповань.

  Примітно, що в Луганську не стали за вже сталою традицією приписувати вбивство «Бетмена» українським диверсійним групам. З’явилася «офіційна заява Генеральної прокуратури ЛНР», в якій людей Бєднова просто поставили поза законом: «Під Луганськом під час спецоперації співробітниками силових підрозділів Народної міліції ЛНР були затримані активні члени батальйону ГШР «Бетмен» з позивними «Маніяк», «Фобос», «Омега». Керівник бандгрупи з позивним «Бетмен» при затриманні чинив активний опір співробітникам спецпідрозділу і був убитий».

  30 грудня 2014 «Генпрокуратурою ЛНР» було навіть порушено кримінальну справу щодо низки бійців за фактами незаконного позбавлення волі двох і більше осіб, тортур з використанням зброї, а також вбивств, викрадень мирних громадян, незаконного позбавлення волі, вимагань та розбоях. За повідомленням прокуратури, «у червні-жовтні 2014 року (бойовики ГШР «Бетмен» – ред.) незаконно утримували і катували 13 місцевих жителів. В результаті тортур місцевого населення один із затриманих помер».

  Звинувачення на адресу людей Олександра Бєднова цілком могли мати під собою реальні підстави – «Бетмен» не гребував торгівлею полоненими, а також, за словами очевидців, під час літніх обстрілів Луганська його бійці займалися «полюванням на відьом», активно шукаючи «пособників українських диверсантів».

  Однак, найімовірніше, це був лише формальний привід з боку Ігоря Плотницького розправитися із занадто незалежним бойовиком і його бригадою і повністю підпорядкувати собі хоча б «столицю ЛНР».

  Радіо Свобода вже повідомляло в листопаді, що насправді офіційний «глава республіки» Плотницький контролює лише меншу частину захопленої сепаратистами території. Значна частина «ЛНР» – під «казаками», які аж ніяк не горять бажанням визнавати над собою владу Луганська.

  Важлива деталь: автомобілі Бєднова потрапили в засідку при спробі «Бетмена» виїхати в утримуваний козіцинськими «казаками» Красний Луч – про це свідчать охоронці убитого.

  За словами отамана Косогора, який править у Красному Лучі, на Різдво в це місто також збирався приїхати «з подарунками» з російського Новочеркаська верховний отаман «Козачої національної гвардії» Микола Козіцин – опальний лідер так званого «шахтарського неоказацтва», який зумів прищепити «казачі» цінності багатьом «батькам-атаманам», які воюють на території, неконтрольованій Україною.

  І бойовики пишуть: «Бетмен» «підло вбитий», тому що Плотницький запідозрив його у спробі «влаштувати в Луганську держпереворот» разом із Павлом Дрьомовим, «казацьким» отаманом зі Стаханова, який нещодавно відкрито виступив проти «глави ЛНР».

  Ватажок угруповання «ЛНР», що визнане в Україні терористичним, Ігор Плотницький
  Ватажок угруповання «ЛНР», що визнане в Україні терористичним, Ігор Плотницький

  Бєднов-«Бетмен» останнім часом не приховував своїх симпатій до «казачої» опозиції. І налагоджував активні зв’язки зі ще одним опальним командиром – главою бригади «Привид» Олексієм Мозговим, що утримує Алчевськ.

  На  цьому відео Олексій Мозговий пояснює кореспондентові інформаційного підрозділу ГШР «Бетмен», чому він не став підписувати запропонований Плотницьким контракт про створення «армії ЛНР». За його словами, в Луганську хотіли розформувати підпорядковану Олексію Мозговому бригаду «Привид».

  Таким чином в «ЛНР» назрівала «антилуганська коаліція», якій було цілком під силу змістити Ігоря Плотницького, незважаючи на активну підтримку останнього з боку Кремля. Але Плотницький (як пишуть сепаратисти, за активної підтримки російських спецпідрозділів) завдав удару першим.

  «А що змінилося?!»

  Чому ж ситуація в захопленій сепаратистами частині Луганської області ускладнилася настільки, що по суті призвела до внутрішньої «громадянської війни»?

  Багато в чому світоглядні причини конфлікту розкриває стахановський отаман Павло Дрьомов, командир «першого казацького полку імені Платова», у своєму скандальному передноворічному «Зверненні до світової громадськості і особисто до Володимира Путіна».

  (ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: у відео є ненормативна лексика)

  Не соромлячись у виразах, Дрьомов охарактеризував Плотницького крадієм, звинуватив його в узурпації влади шляхом імітації виборів (вперше відкрито з вуст сепаратистів прозвучало зізнання в тому, що «вибори» 2 листопада в Луганську були фарсом і відбулися лише завдяки хитрощам із соціальними картками, без яких нібито жителі «ЛНР» не зможуть отримати соцзабезпечення – ред.), і назвав Плотницького ставлеником Наталії Королевської (народний депутат України від «Опозиційного блоку», екс-міністр соціальної політики в уряді Миколи Азарова).

  Наталія КоролевськаНаталія Королевська
  x
  Наталія Королевська
  Наталія Королевська

  Дрьомов також пригрозив Плотницькому оприлюднити зібраний на нього і на наближених до нього «людей Єфремова» компромат.

  «Ви розкрадаєте склади з вугіллям, на все є підтверджувальні документи… З десяти так званих «гумконвоїв» до народу дійшов один, все інше розпродано. Кожен день ви крадете все, що можна і що не можна… Панове, ваші наближені вояки забирають будинки і квартири… Нахрєна ви нам потрібні?!.. Чому з нас ніхто нічого не вкрав? Кожен з нас за цю війну мав тільки розруху і біль. І що мали ви?.. Ми вимагаємо вашої відставки, і за нами підніметься вся Луганська область! Бо бачать, як кожен день розкрадаються луганські надра, як розкрадається все!» – заявив він.

  Павло Дрьомов, ватажок «казаків», які контролюють Стаханов і Первомайськ на Луганщині
  Павло Дрьомов, ватажок «казаків», які контролюють Стаханов і Первомайськ на Луганщині

  Павло Дрьомов став, по суті, публічною особою поки ще не сформованого руху «За «ЛНР» без старих перефарбованих злодіїв». І стахановський лідер – колишній будівельник і сантехнік, який вдягнув з нагоди шапку-кубанку – у своєму бенефісі стисло сформулював світоглядну основу цього стихійного руху.

  «І не треба кричати, «казацтво це чи не казацтво». Тут інша розмова. Це наша земля, ми тут народилися, жили і, дай Господь, помремо в глибокій старості. Але ми повстали за свободу, а не за те, щоб нам давали соціальні картки!.. А на манежі – одні й ті ж. «Прокурор області» (за «версією ЛНР» – ред.) – колишній прокурор Луганської області! «Заступник глави МВС» ще два тижні тому була помічником начальника АТО України (підтвердження з інших джерел, чи ця інформація відповідає дійсності, немає – ред.)! Одне запитання: а що змінилося?!» – заявив Павло Дрьомов.

  Власне, зрозуміло, чому «казаки» так легко завоювали левову частку території «ЛНР». Вони взяли на озброєння соціальні гасла, близькі більшості населення шахтарської Луганщини, що десятиліттями живе у злиднях під владою місцевих баронів.

  Для жителів депресивних міст і селищ півдня області реальним ворогом виявилася не стільки міфічна «бандерівська Україна», скільки паразитична луганська еліта, яка «розкрадає все, що можна і не можна» і обслуговує олігархів. І дійсно, Плотницький встановив в Луганську до болю знайомий донбасівцям напівколоніальний компрадорський режим – тільки посилений безмежною владою «лідера народної республіки» над заляканим населенням. Режим, якому немає жодної різниці, під чиїм дахом займатися нелегальним бізнесом – під дахом Києва чи Москви.

  До слова, більша частина «казаків ЛНР» не мають ніякого стосунку до донського «казацтва». Козацька шапка-кубанка перетворилася на відзнаку самостійних містечкових отаманів, незгодних із політикою, що проводить луганська верхівка, вона стала символом «сепаратистської опозиції». А ось чому Микола Козіцин зміг організувати цих стихійних анархістів у «нове казацтво» – це питання, яке ще чекає відповіді.

  Дві партії – два варіанти майбутнього «ЛНР»

  Втім, зараз для жителів окупованих територій набагато важливіше дізнатися, яке майбутнє очікує «ЛНР» у разі перемоги кожної з сепаратистських «партій». Партії тих, хто хоче красти по-старому в сформованій «сірій зоні», і партії тих, хто хоче будувати «нове суспільство» (за можливістю завоювавши для нього більший плацдарм).

  Луганський ватажок Ігор Плотницький, як виглядає, зробив ставку на фізичний відстріл конкурентів і, мабуть, отримав негласне схвалення Кремля (викладену в соцмережі «прослушку» недавньої телефонної розмови Дрьомова про те, що йому обіцяв підтримку військовою технікою сам російський прем’єр Дмитро Медведєв, можна вважати доказом візантійської політики Москви – схоже, в Кремлі вирішили приспати пильність отамана – ред.). Плотницький – передбачуваний партнер. Він гарант збереження «ЛНР» в її «кордонах» і згоден забезпечити економічні інтереси України – зрозуміло, в межах, передбачених його російськими кураторами. Це людина, чиє завдання – заморозити конфлікт і зробити Луганськ вічним Придністров’ям.

  При цьому жителів «ЛНР» масово перетворять на «радянських громадян», які споживаюьб соцдопомогу і гуманітарку і слухняно обслуговують тіньову економіку регіону.

  «Нові казаки» хочуть продовження війни. Офіційний Луганськ, Кремль і Мінські угоди заважають їм здійснювати подальшу експансію. А «розгорнути гармати на столицю» Дрьомов і компанія поки не наважуються. Втім, вбивство «Бетмена» може підштовхнути «казаків» до активних дій.

  Але населенню під «казацтвом» доводиться несолодко. Публічні екзекуції, натяки про «жінок, які повинні сидіти вдома», заборона святкувати Новий рік у Великий піст та інший «істинно-православний домострой» загрожують обернутися «православним талібаном».

  Тут в картині «майбутнього від казаків» проглядаються контури, що нагадують «Ісламську державу Іраку та Леванту» (ІДІЛ), тільки з місцевою специфікою. І луганські сепаратисти, що натягнули шапки-кубанки, цілком можуть захопитися ідеєю побудови справедливого суспільства й на території, що виходить за східні кордони Луганської області. Там, у Російській Федерації, теж майже всім «заправляють злодії і олігархи, які забули про свою православну ідентичність»? (Так колись описувала сусідній режим колишній депутат Луганської облради від ПСПУ Любов Корсакова, яка тепер підтримує «казаків».)

  Не виключено, що вже найближчими днями стане зрозуміло, яким із цих двох звивистих шляхів піде нещасний Донбас.

  За словами отамана Косогора, який править у Красному Лучі, на Різдво в це місто збирається приїхати «з подарунками» з російського Новочеркаська верховний отаман «Казачої національної гвардії» Микола Козіцин.

  Якщо встигне – адже луганські бойовики і, як підозрюють, російські спецслужби, можливо, продовжать практику точкових ліквідацій занадто самовпевнених отаманів.

  Андрій Діхтяренко – луганський журналіст, оглядач Радіо Свобода, головний редактор «Реальної газети»

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Андрій Діхтяренко

  nailhunter+gmail.com

  Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
  Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
  Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: Ярослав Місто: Киев
  11.01.2015 12:53
  На Донбассе можно встретить людей разных мастей тут и люди Бэтмена, Моторрола, Киви, кавказские мужики, русские солдаты, местные вояки, злобные бородатые дядьки с шашками и вообще казачество как и рыцарство изжило свое. Эти республики будут существовать недолго, если не могут навести у себя порядок и создать конституцию они погрязнут в хаос так что Украина вернет обратно в свой состав. Mikilei Ukauna!

  від: Толик Дачник
  09.01.2015 11:48
  Хорошая аналитика. Благодарю автора. Вывод: крысы в бочке начинают пожирать друг друга. Желаю им сожрать заодно и сваего пахана Путлера.

  від: Мелехов Гришка Місто: Вешки
  08.01.2015 10:20
  Это же надо-фашистские хари-окупанты, каины и уды прикрываются ликом Христа, ведь понимают что совершают святотатство, а значит и понимают что кара Неба-неотвратима.
  У відповідь

  від: кубанець
  09.01.2015 15:50
  Гундяєвим гріх наперед прощений..Він же їх благословляв і ордени вішав

  від: с Місто: лугандонск
  06.01.2015 11:37
  Есть Свазиленд и куча бантустанов,где вожди за пару коров признают и дыныры,лыныры и..что там еще?И это уровень?Дебилы,себя не уважают

  від: Юрий Місто: Одесса
  06.01.2015 09:59
  Донбасс-экспериментальный военно-политический полигон для Ху..ла. О таком полигоне можно только мечтать. Здесь проверяются разные виды оружия, военная стратегия и тактика, влияние на общественное сознание, а в борьбе этих "атаманов"-пауков в конечном счете может остаться один, самый хитрый и коварный, которого Ху..ло назначит на соотв. должность. Но будем надеяться на лучшее-что в результате мирового давления и ослабления экономики Ху..ло заберет основную часть вооружения, а Порошенко решится на наступление и уничтожение всей этой мрази!
  У відповідь

  від: Леонид Місто: UA
  07.01.2015 14:15
  Не для того Путин это все начал, чтобы быстро закончить. Главная задача кризис и дефолт в Украине. У него сейчас новая стратегия, он постепенно на свою сторону перетягивает европейские государства. Первая уже Франция вторая поверьте Германия и т.д. А Франция и Германия это 70 % Евросоюза.

  від: Олександр Крамаренко Місто: Луганськ
  05.01.2015 19:37
  Справжня креативна аналітика, створити яку може далеко не кожний журналіст.
  Поздоровляю Андрія з підняттям на вищий щабель журналістики. Колись ми з ним працювали в одному з луганських видань, і я уявити собі не міг, що з того молодого редактора, який прийшов у журналістику, здається, з медицини, виросте такий майстер пера.
  Щасти тобі, земляче, на нашій нелегкій журналістський ниві! І щоби ніякі ворожі та заздрісні щури не стали на твоєму творчому шляху, як це трапилось колись зі мною.
  У відповідь

  від: Andrey Dihtjarenko
  05.01.2015 22:07
  Дякую, Олександре!

  від: Iванович
  05.01.2015 15:35
  вважаю що цього " Бетмена" прибрала ФСБ або ГРУ, "Мавр" зробив свою справу, "Мавр" повинен "піти", на черзі інші, потім дійдуть і до кримського "Гобліна"!

  від: Сергей Місто: Симферополь
  05.01.2015 09:32
  Прости меня Господи, но я хочу что бы этот человек умер. И тогда Крым и Донбас станет Украиной. Какие глупые люди которые потдерживают российскую власть, это савок, а над вами крышуют уроды ,которые вас за людей не считает.

  від: Мікі
  05.01.2015 09:12
  Єдине в чому я впевнений, так це в абсолютній чесності обох Майданів. Те, що сталося після 2004-го було повністю контрольоване Кремлем. Зараз, схоже, після тяжкого лютневого нокдауну, РФ поступово оговтується в першу чергу тому, що досі має змогу впливати на керівництво в Києві через і очевидні і цілком таємні важелі.
  Москва має багатосотлітній та достатньо успішний досвід в таких проектах. Їхній успіх підтверджується самим існуванням до цього часу останньої імперії світу.

  А те, що зараз в Луганську, буде занотовано вього одним реченням у відповідному документі.

  Поздоровляю РС з Новим Роком, а себе з прибуттям в число його читальників)

  від: Игорь Місто: Киев
  05.01.2015 02:59
  Просмотрев статью и видео увидел те же проблемы что и с нашей стороны: так же расправляются с неугодными , то же ворье у власти и так же воруют деньги и гуманитарку. Мне кажется что и Крым и Донбасс все эти события - договорняк,правильней сказать преступный сговор кремлевской и украинской верхушки.Майдан сплотил Народ и это напугало и тех и других.Если бы власть реально оказалась в руках Народа , то на долгосрочном воровстве и паразитизме у госкорыта можно ставить точку, после выплывут на свет Божий грязные делишки с хищением и прихватизацией народного имущества ,потом пойдет люстрация ,а потом Майдан со скоростью лесного пожара перебросится в Россию (очень желательный процесс). Людей столкнули лбами и подогревают этот конфликт, пусть убивают друг друга и чем больше активных граждан погибнет тем спокойней они будут чувствовать себя у власти.Если посмотреть на все события за прошедший год то все говорит об этом.
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ