31 травня 2016, Київ 19:03

  Політика

  Експерт SIPRI: Росія надала українським сепаратистам зброю, яку захопила в Грузії у 2008 році

  Ракети польського виробництва Росія захопила під час вторгнення в Грузію у 2008 році, а потім передала сепаратистам на Донбас

  САУ бойовиків угруповання «ДНР» у Вуглегірську. Лютий 2015 року. Ілюстраційне фото
  САУ бойовиків угруповання «ДНР» у Вуглегірську. Лютий 2015 року. Ілюстраційне фото

  Росія постачає сепаратистам на сході України не лише власну зброю, але й ту, що захопила в Грузії під час війни 2008 року, розповів Радіо Свобода дослідник в галузі торгівлі зброєю Сімон Веземан. Експерти Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI) це виявили, коли готували звіт про тенденції на міжнародному ринку зброї за 2010-2014 роки. За результатами звіту, який оприлюднили 16 березня у Стокгольмі, Україна серед 10 найбільших експортерів зброї у світі.    

  Росія, другий найбільший постачальник зброї у світі, за останні п’ять років експортувала на 37 відсотків зброї більше, ніж за 2005-2009 роки. Невелика частина цих 37 відсотків підпадає під проросійських сепаратистів, що воюють на сході України. Останній звіт SIPRI про тенденції на міжнародному ринку зброї повідомляє про те, що Росія надала сепаратистам щонайменше 75 одиниць військової техніки.

  Зокрема, Росія передала в руки сепаратистів 50 протитанкових ракетних комплексів «Корнет», п’ять бронетранспортерів БТР-82А, 10 переносних зенітно-ракетних комплексів «Гром» і 10 танків Т-72.

  Сімон ВеземанСімон Веземан
  x
  Сімон Веземан
  Сімон Веземан

  Автор звіту SIPRI та дослідник в галузі торгівлі зброєю Сімон Веземан розповів Радіо Свобода, що доволі складно з упевненістю говорити про те, скільки та яку зброю мають українські сепаратисти. Тим не менш, більшість зброї, яку бачать у руках проросійських військових, – це та сама військова техніка, яку має українська армія. «Цю зброю могли захопити в українських сил під час бойових дій або взяти з баз в Україні», – сказав Веземан.

  Однак деяких різновидів зброї, яку помітили в руках сепаратистів, в Україні до 2014 року не було. Вона не залишилася там із часів Радянського Союзу, її в Україні не виробляють і туди не експортують, наголосив експерт.

  Зокрема, у сепаратистів помітили бронетехніку та танки, які виробляються лише в Росії, а отже і потрапили на територію України вони саме звідти, наголошують й автори звіту, й до них представники НАТО на тлі заперечень офіційної Москви.  

  Однак, є зброя, яка пройшла довший шлях, перш ніж потрапити на Донбас. «Є також ракети, які помітили та ідентифікували в сепаратистів. Ці ракети первісно виробили в Польщі. Деякі з них експортували до Грузії у 2007 році. У 2008 їх захопили російські сили під час вторгнення в Грузію. Тепер ці ракети бачили в руках повстанців», – сказав Веземан.

  Він додав, що Грузія «точно б не постачала ракети сепаратистам», отже вони потрапили до них через Росію.

  Експерти розпізнають цю техніку, вивчаючи фото- та відеоматеріали, які публікують самі сепаратисти на власних сайтах та сторінках у соціальних мережах. Деяка техніка, наприклад,  має на собі реєстраційні номери та певні позначки, за якими експерти можуть дізнатися походження зброї.

  Веземан заявив, що, таким чином, він може говорити про те, що Росія надала сепаратистам щонайменше 75 одиниць техніки. «Ми не маємо точної кількості, так що ми маємо говорити про приблизну кількість, яка зазвичай є доволі низькою. Можливо, (зброї – ред.) більше, але, скоріш за все, не менше», – сказав він.

  Кремль відкидає звинувачення України та Заходу про втручання в конфлікт на Донбасі. Російські чиновники визнають лише те, що в Україні можуть воювати російські «добровольці».

  Великий експортер зброї, що потребує допомоги

  Звіт SIPRI також зарахував Україну до десяти найбільших експортерів зброї – країна посіла дев’яте місце, експортувавши три відсотки від всесвітнього об’єму експорту в період між 2010 та 2014 роками. Найбільшими клієнтами України були Китай, Росія та Таїланд.

  Тим не менш, після початку конфлікту на Донбасі український уряд сам просить світову спільноту надати Україні летальну зброю. Веземан цьому не дивується і зауважує, що стратегія України кардинально змінилася від початку збройного конфлікту на східних кордонах.

  «У 2014 році, під час конфлікту, Україна почала дивитися на те, що вона виробляє. Вона зупинила деякий експорт зброї. Наприкінці 2014 року вона сказала: «Ми не експортуватимемо багато зброї, тому що маємо власні національні пріоритети»», – сказав дослідник.

  Крім того, більшість зброї, яку Україна просить у світової спільноти сьогодні, це те, що вона сама не виробляє, зокрема, радари, деякі системи захисту чи системи нічного бачення.

  Україна ж, наприклад, постачає велику кількість двигунів для літаків і кораблів у Китай. Звіт також зазначає, що у 2014 році Україна надала бронетехніку урядам Нігерії і Камеруну для боротьби з радикальним угрупованням «Боко Харам».

  Європа почне закуповувати більше зброї

  Однією з тенденцій, яку відзначили автори звіту, є зниження імпорту зброї європейськими країнами за останні п’ять років на 36 відсотків у порівнянні з періодом між 2005-2009 роками. Однак, за словами Веземана, деякі країни Європи, особливо на сході з огляду на потенційну загрозу Росії, вже змінюють політику.  

  «У деяких випадках (країни – ред.) вже замовляють зброю. В інших випадках вони обговорюють або вирішують збільшити витрати на оборону в найближчі роки. Велика частина цих витрат піде на придбання зброї», – сказав експерт.

  На його думку, більшість цієї техніки європейські країни придбають або вдома, або в США чи Канаді.

  Трійку найбільших світових експортерів зброї очолює США. Друге та третє місця посіли Росія та Китай відповідно. Трьома найбільшими імпортерами військової техніки в світі є Індія, Саудівська Аравія та Китай.

  База даних SIPRI містить інформацію про всі міжнародні трансфери основних видів озброєнь державам, міжнародним організаціям і збройним недержавним угрупування з 1950 року. Дані інституту відображають лише обсяг поставок зброї, а не їхню вартість. Через те, що обсяг поставок може коливатися з року в рік, SIPRI використовує дані за п’ять років для своїх звітів, щоб продемонструвати більш стабільний показник.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: володимир Місто: херсон
  18.03.2015 10:06
  Симон, якщо у ВАс в країні появляться такі самі чоловічки як у в україні у яких на озброєні буде більше двох трьох тисяч одиниць важкої бронетехніки, тоді скажеш, що цю техніку отримали з воєнних складів у Польші а не ввезли через кордон.
  Невже , сімон, ти так любиш москалів, що очі твої не бачили з відки йшла зброя, може ти ще не знаєш чому до теперішнього часу не повернуто уламки збитого москалями самольота з вашим президентом та міністрами.
  ти не прав симон, але формувати думку в суспільстві, що в Донецьку та луганську українська зброя бо вона похожа на українську, це верх блюзнірства та неповаги до суверенітету України

  від: Єва Місто: Київ
  17.03.2015 10:50
  Відмова Україною в 1994 р. від ядерної зброї дала можливість економити США щорічно понад 15 млрд. дол. США, які виділялися для стримання третього у світі ядерного ( українського ) потенціалу.
  Тобто, з 1994 р. американський бюджет завдяки Україні зекономив більше 150 млрд. дол. США.
  п.с. Крім того, існує такий документ як Будапештський меморандум, а наші гаранти ( США і Велика Британії ) зробили замало для модернізації української армії ( розмови про різні Благодійні фонди для допомоги нашій армії і вітчизняному впк залишаються, нажаль, поки що розмовами).

  від: Анонім
  16.03.2015 23:20
  НИКАКОЙ РОССИЙСКОЙ ТЕХНИКИ НА ЮГО-ВОСТОКЕ УКРАИНЫ НЕТ И НЕ БЫЛО .ЭТО ПОЛНАЯ ФИГНЯ .А ВОТ АМЕРИКАНСКАЯ И НАТОВСКАЯ ТЕХНИКА ЕСТЬ НА ЮГО -ВОСТОКЕ УКРАИНЫ В БОЛЬШИХ КОЛИЧЕСТВАХ .
  У відповідь

  від: Пенсіонер Місто: Мелітополь
  17.03.2015 15:46
  Туди на лугандон1ю - гумконвой квіточки везуть та нікому непоказують бо вони такі файні , щоб незглазили, закордонні спостерігачі це підтвердять в КАБАКУ за келихом горілки.
  У відповідь

  від: Игорь
  17.03.2015 01:40
  Вы блин лично проверили, Эксперт? И почему вам кричать большими буквами? Или так более правдиво? Россия начала конфликт, она его ведет, она ответственна за все жертвы, мирные и даже кровь так называемых сепаратюг на руках россии и ее руководства.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Випускники окупованої частини Донбасу. Куди поступати? 

  Щовівторка та щочетверга о 18:30

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Олександр Турчинов, архівне фото (©Shutterstock)

  Турчинов заявив, що Росія на сході України системно випробовує нову зброю

  «Сподіваємось, що наші стратегічні партнери не будуть лише спостерігати за загостренням ситуації» – секретар РНБО 

  Президент Віктор Янукович (ліворуч) і прем’єр Микола Азаров. Київ, 13 грудня 2013 року

  Аудіо «Чорна каса» Партії регіонів чи «чорна мітка» колишній владі?

  Документи тіньової бухгалтерії колишньої партії влади оприлюднюють одночасно журналісти-розслідувачі, колишні та нинішні депутати й посадовці 

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко зірвала свій портрет у Верховній Раді  

   

  Позиції бойовиків поблизу Широкина з висоти в сотню метрів  

   

  Зсув на сміттєзвалищі під Львовом – відео з дрону  

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 31 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 31 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ