29 червня 2016, Київ 10:13

  Суспільство

  Російський сон Ужгородського національного університету

  До уваги міністра освіти України екс-ужгородця Сергія Квіта. Агресія Путіна не залишає шансу для пустопорожньої балаканини

  Плакат Юрія Неросліка
  Плакат Юрія Неросліка
  (Рубрика «Точка зору»)
   

  У нинішній російській агресії проти України частково винні і ми самі. Бо за чвертьстоліття так і не зуміли відірватися від імперської пуповини. Красномовний приклад – найзахідніший університет України. На філологічному факультеті Ужгородського національного університету із шести кафедр – дві російські. Є кафедра російської мови і окремо – кафедра російської літератури. Чим зумовлена така потреба, сказати важко, адже в цілій області працює лише три школи з російською мовою навчання (усього загальноосвітніх шкіл понад шістсот).

  Я проглянув ситуацію в інших університетах і був вражений. Бо, виявляється, такого неймовірного русофільства більше ніде нема. Мовчу вже про Західну Україну, але російських кафедр нема вже навіть на Лівобережній Україні – в університетах Полтави, Сум, Чернігова, Херсона, Миколаєва. Там якщо й готують фахівців з російської мови, то на кафедрах слов’янських чи зарубіжних мов. Більше того, навіть Одеський національний університет імені Мечникова має одну-єдину кафедру російської філології (і це в російськомовній Одесі!) Зате на Закарпатті, де менше 3% російськомовних, є дві повноцінні кафедри. Стільки ж, крім Ужгородського, має тільки Харківський та Київський національні університети. Але для порівняння – в інституті філології в Києві 2 російські кафедри припадають на 13 інших, в тому числі, й вельми екзотичних мов.

  У чому причина такого парадоксу з Ужгородським університетом? Просто тут час зупинився і все залишилося, як за СРСР, коли російську мову мусили вивчати всі студенти? 

  Надворі – російсько-українська війна, наші хлопці щодня гинуть від російських куль, в УжНУ скорочують державні місця для українських філологів, богемістів, яких украй не вистачає Україні, а кількість російських філологів залишають незмінною, хоча чимало університетів взагалі повідмовлялися від цієї спеціалізації через відсутність потреби.

  Може, в УжНУ не дружать з математикою? Візьмемо, до прикладу, стаціонар. На понад 600 закарпатських шкіл, де викладають українську мову, тут замовляють щороку понад 40 фахівців із української мови, а для трьох російських шкіл – 7. Якась дуже дивна пропорція. На 15 шкіл виходить один україніст, на одну російську школу два-три русисти щороку. Для чого? Яка в цьому потреба?

  Чому не розвивати такі перспективні напрямки, які є унікальними для найзахіднішої області – та ж словакістика, богемістика?

  Проблема полягає в тому, що російські кафедри забезпечили собі надійні тили. Завкафедрою російської мови Тамара Суран вже тривалий час очолює профспілку університету, а, значить, має додаткові важелі впливу. Чомусь тільки для русистів домоглися додаткової кваліфікації ще й викладача світової літератури. Начебто випускникам української чи словацької філології така можливість додаткового працевлаштування чи заробітку у наші важкі часи не потрібна. Чи й тут «русские» мають бути першими серед рівних?

  Свідомо й тримають державне замовлення на непомірно високому щодо реальних потреб рівні, знаючи, що дітям із малозабезпечених родин просто нікуди буде дітися. І між платною україністикою і безкоштовною русистикою – вони змушені обирати останню.

  Вигадуються будь-які приводи, аби показати необхідність збереження двох російських кафедр в найдальшому від Росії регіоні. Аби нагнати необхідні години, викладачі беруться читати предмети, які не мають жодного стосунку до русистики. При цьому, російський статус кафедр залишається незмінним.

  Але якби це торкалося тільки абстрактного викладання. Насправді «п’ята колона» не береться з повітря. Викладачем кафедри російської мови значиться Михайло Капраль, один зі найпомітніших діячів так званого русинського руху, який, до слова, мешкає в Угорщині. Навіть в офіційних документах кафедри російської мови він працює над розвитком «русинської мови». Ось так: не більше і не менше! Колеги з українських кафедр, які на закарпатських діалектах зуби з’їли, заперечують цю сепаратистську вигадку, а русисти її розвивають на практиці. Аякже, все в руслі Кремля! Недарма вождями «русинського» руху на Закарпатті стали випускники саме російської філології УжНУ – Юрій Чорі чи Валерій Падяк.

  Агресія Путіна просто не залишає нам шансу для пустопорожньої балаканини. Ворожа система самовідтворюється, якщо її не виривати з корінням. Абсолютна більшість тутешніх викладачів російських кафедр пенсійного віку. Скорочення російськості у найзахіднішому університеті мало відбутися ще 20 років тому, коли зникла потреба у стількох фахівцях російської мови.

  Тепер це питання не те, що дозріло, а вже давно перезріло. Ужгородський національний має стати в рівень з іншими українськими університетами, а не продовжувати летаргічну сплячку, яка триває вже чверть століття. 

  P.S. Як повідомляє офіційний сайт Закарпатської обласної організації проспілки працівників освіти і науки України, поштова скринька профкому працівників Ужгородського національного університету, очолюваного Тамарою Суран, називається russian_society@ukr.net. Ось таке «російське суспільство» і розбудовують в УжНУ.

  Олександр Гаврош – письменник, журналіст

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Корятович Місто: Великиє Вуйки
  11.04.2015 20:10
  Русофільство = Русинство = Путлірісм

  Одне і то сама гадість. Треба викорнити як най скорше!

  від: Oleksa Місто: Kyiv
  11.04.2015 19:39
  Дивно все ж таки. Чому москалі так "остєрвєнєло" руйнують Донбас? Чому це так звані "народні республіки" нищать усе живе й мертве? Як же вони збираються там жити? Як має і буде жити підвладний їм "народ"? Чи це, дійсно, монгольська орда чингисидів? Орда тимчасових загарбників і визискувачів. Тоді стає зрозумілим, чому у тих краях практично немає облаштованих міст з привабливою архитектурою, парками, садами... Українці! Геть від Москви - сучасної столиці колишньої золотої орди!

  від: Олекса Місто: Київ
  11.04.2015 19:25
  Українці не зобов'язані знати мову москвинів і послуговуватися нею. Пройшли часи московської колонізації.
  Геть від Москви! Це гасло великого Фітільова-Хвильового досі є актуальним. Треба позбутися засобів ідеологічного впливу колишнього колонізатора - пропаганди, літератури, так званої їхньої культур(к)и, московського православ'я тощо. Вони є вбивчо отруйними, тому небезпечними для українців.

  від: ол Місто: київ
  11.04.2015 12:15
  Гнати їх треба. Прикипіли до кормушки.

  від: Basilio
  11.04.2015 00:36
  На Закарпатті навдивовижу поширене русофільство, порівняно з іншими західними й навіть центральними регіонами.
  Так, тут є вплив т.зв. русинства, яка свого часу зазнало потужного впливу москвофільства, яке, до речі, поширилося і в сусідній Угорщині, що теж діє на цей регіон.
  Звісно, що жодної потреби в окремій кафедрі рос літератури в Ужгороді нема і бути не може. Щонайбільше - одна кафедра рос філології!

  від: Артур Місто: Ужгород
  08.04.2015 23:24
  Спеціалістів гуманітаріїв запросто! Історики, філологи, кому вони зараз потрібні? Навіть спеціалісти! Якщо їх позбавити цієї роботи, їм більше не нема куди піти. Вони більше нічого не вміють. Добре, якщо звільнений працівник зразу вийде на заслужений відпочинок. А якщо ні? В наш час це означає людину приректи на бідність і безробіття!

  від: Ростислав Місто: Івано-Франківськ
  08.04.2015 19:07
  Правильно! Племінник навчався на факультеті міжнародних відносин. Викладачі казали, що Бандера бандит, голодомору небуло, русинство - харашо. Це як осколок радянського мислення завдяки старим кадрам, яких чомусь вважають висококваліфікованими, а тому начебто цінними.
  У відповідь

  від: Артур Місто: Ужгород
  08.04.2015 20:25
  Згоден, що дві кафедри доцільно обєднати в одну, але робити це розумно, щоб спеціалістів не викинути на вулицю.
  У відповідь

  від: Віктор Місто: Ужгород
  08.04.2015 22:32
  На вулицю спеціалістів не вдасться викинути. 98% складу цих кафедр – пенсіонери. Поважним людям просто час на заслужений відпочинок. І проблема вирішується сама собою.

  від: Дядько
  06.04.2015 21:20
  Закарпатські русини ототожнюють себе з росіянами, тобто московітами. Шкоді, що ча4стина їхньої інтелегенції не знає історії, а саме за часів Австро-Угорщини корінне населення Закарпаття, Карпат та Галичини називали русинами, але це не були москалі... , а русинів Закарпаття булиЮ на думку Духновича, «єдним тілом» з русинами (українцями) Галичини й «Поділля» (Наддніпрянщини)

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  Другий фронт: вояків б’ють у тилу. МВС заплющує очі?

  Побутові й ідеологічні конфлікти за участі ветеранів бойових дій на сході викликані проросійськими настроями частини громадян і байдужістю поліції – експерти 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ