26 червня 2016, Київ 02:05

  Політика

  Жителі Донбасу стали жертвами інформаційної кампанії Росії – посол США в Україні

  Населення Донбасу, яке не запрошувало російські війська, тепер потерпає від наслідків нав’язаної їм війни – Джеффрі Пайєтт

  Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт ©Shutterstock
  Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт ©Shutterstock

  В Україні проходять українсько-американські командно-штабні навчання у Львівській області. Президент Петро Порошенко заявив, що співпраця зі США «переходить на якісно новий практичний рівень». Утім, на окупованих територіях новини про українсько-американську співпрацю подають у вкрай негативному світлі. Російська пропаганда подає інформацію таким чином, нібито США винні у збройному конфлікті на Донбасі. Такої ж думки і деякі жителі сходу. Своїми оцінками ситуації стосовно Донбасу та дій Росію в ефірі передачі «Донбас. Реалії» на Радіо Свобода поділився посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.

  – Пане посол, чому США стільки уваги приділяє Донбасу та окупованій території?

  Посол США в Україні Джеффрі ПайєттПосол США в Україні Джеффрі Пайєтт
  x
  Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт
  Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт

  – Сполучені Штати підтримують суверенітет та територіальну цілісність усієї України. Нині частина її території – частина Донеччини та Луганщини – окуповані. Населення Донбасу, яке не запрошувало російські війська втручатися, постійно живе в умовах негативних наслідків нав’язаної їм війни. Тому ми докладаємо усіх зусиль, щоб підтримати Мінський мирний процес та мирний план президента Петра Порошенка.

  – Тоді чи не є порушенням військові навчання, які тривають нині у Львівській області?

  – Наші військові спеціалісти знаходяться на Яворівському полігоні на відкрите запрошення з української сторони. Президент Порошенко дуже чітко пояснив, чому навчання, які там тривають, не мають жодного стосунку до Мінського процесу. Ми спільно працювали з українськими партнерами на Яворівському полігоні багато років і сьогоднішня програма триває у цьому контексті.

  – Що Ви можете сказати на звинувачення жителів Донбасу про втручання Америки у події на сході та її негативну роль там?

  – Щонайперше, мушу сказати, що інформаційна війна яку веде Росія досить ефективна. США не постачає Україні військову зброю. Безперечно, ми підтримуємо мирні процеси та режим «припинення вогню». Мені це нагадає минулорічну ситуацію, коли сепаратисти тільки-но почали захоплювати адміністративні будівлі у Донецьку. Пам’ятаю тоді вивісили величезні банери із написом: «Ми мусимо звільнитися від НАТО». Це ж божевілля! Тому що там не було ніякого НАТО.

  Наголошую – це спеціально нав’язана війна, а населення Донбасу стало жертвою дезінформації та пропагандистської кампанії

  Ще раз наголошую – це спеціально нав’язана війна, а населення Донбасу стало жертвою дезінформації та пропагандистської кампанії.

  Студенти Донецького університету запитували мене, чому США не робить більше, аби натиснути на Росію, щоб та не поставляла зброю

  Відзначу ще одну річ, минулого тижня я був у Вінниці і навмисно запланував зустріч зі студентами Донецького університету, які тепер навчаються, так би мовити, у вигнанні. Деякі з них розмірковували про те, як ця пропагандистська війна направлена на їхні будинки та сім’ї Донбасу. Усі вони чітко наголосили, що хотіли б повернутися додому. Усі одностайно впевнені, що Донеччина та Луганщина мусять бути унікальними, але й водночас невід’ємною частиною України. Вони такі ж жителі Донбасу, як і ті, що там залишилися, просто тимчасово вимушено проживають в іншому регіоні. Вони, навпаки, запитували мене, чому США не робить більше, аби натиснути на Росію, щоб та не поставляла зброю зі своєї сторони. Немало танків, систем ПВО, ракет, які будуть показані на парадах уже скоро, вони поставляють на схід. Ми усі хочемо миру. Росія мусить змінити свою поведінку, щоб це трапилося.

  – Наскільки Мінські угоди є ефективним способом досягнення миру?

  Мінські угоди – не ресторанне меню, і Росія не може сама вирішувати, які умови їй виконувати, а які ігнорувати

  – Ми вважаємо Мінські угоди правильною формулою, якщо її виконувати належним чином. Ми дуже серйозно ставимося, добре розуміємо і підтримуємо ті кроки, які здійснює президент Порошенко для реалізації мінських зобов’язань. Зустрічаючись на Банковій із представниками України, які представляють українську сторону у робочій групі по імплементації Мінських угод, тоді президент Порошенко й сказав, що не може бути жодних ревізій Мінських угод. Ми також чітко заявляємо, що Мінські угоди – не ресторанне меню, і Росія не може сама вирішувати, які умови їй виконувати, а які ігнорувати.

  Росія повинна звільнити Савченко інших в’язнів, відвести важке озброєння та забезпечити режим «припинення вогню». І що найголовніше – Росія повинна відновити повністю український контроль над кордонами

  Росія повинна звільнити Надію Савченко та інших в’язнів, відвести усе важке озброєння та забезпечити режим «припинення вогню», який нині не дотримується. І що найголовніше – Росія повинна відновити повністю український контроль над міжнародно визнаними кордонами під моніторингом ОБСЄ.

  Утім, Росія не виконала цих зобов’язань. Україна ж, навпаки, зробила усе можливе. Президент Порошенко наказав припинити вогонь на сході. А Верховна Рада, яка ухвалила закон «Про особливий статус Донбасу», чітко дала сигнал про готовність української сторони надати Донбасу той рівень автономії, який безпрецедентний на пострадянському просторі.

  – Чи очікується новий виток збройного протистояння на Донбасі, на Вашу думку?

  Російські сепаратисти готуються відновити воєнне протистояння. Росія підвела свої ракети «земля-повітря» дуже близько до лінії розмежування на українській території

  – Я дуже сподіваюся, що цього не буде. Утім, ми бачимо певні ознаки того, що російські сепаратисти готуються відновити воєнне протистояння. Ми знаємо, що Росія проводить інтенсивні навчання так званої армії «Новоросії». Також вона підвела свої ракети «земля-повітря» дуже близько до лінії розмежування на українській території. А пан Захарченко дуже відверто заявляв у своїх нещодавніх інтерв’ю журналістам «Шпігель» та «Вайс ньюз», що прагне захопити усю територію Донбасу. Якщо це справді є його метою, то він забуває про домовленості, під якими підписався у лютому в Мінську.

  – Яка роль українських олігархів у протистоянні на Донбасі?

  Більшість крупних українських бізнесменів, таких як Коломойський, Тарута, Ахметов, усі вони дуже зацікавлені у тому, щоб Україна була успішною та єдиною

  – Ситуація, в якій знаходяться українські олігархи, швидко змінюється. Це відображають вимоги, які висуває громадянське суспільство України, а саме – країна рухатиметься у напрямку чіткого верховенства права і прозорості суспільного життя. Я розумію позицію Віктора Пінчука, яку він висловив виданню «Файненшел Таймс» близько місяця тому. Щодо пана Ахметова, я би виокремив похвально його унікальну роль у поставках гуманітарної допомоги жертвам воєнних дій на Донбасі. Він витратив немало власного капіталу на це, щоб полегшити ситуацію людей які стали жертвами російської агресії. Я би хотів, щоб кожний український бізнесмен робив щось подібне. На мою думку, як і більшість крупних українських бізнесменів, таких як Коломойський, Тарута, Ахметов, усі вони дуже зацікавлені у тому, щоб Україна була успішною та єдиною.

  – Яким чином святкуватимуть у посольстві Америки День Перемоги?

  – Щонайперше, ми вклоняємось перед великою кількістю жертв, принесених українцям під час Другої світової війни. І цьогорічна кругла дата є ще одним приводом про це згадати. Мене дуже вразило те, як до цього ставляться, і як це представлено у поширених соціальними мережами відеороликах, в яких говорять ветерани тієї війни. А тут у Києві я представлятиму президента Барака Обаму на тих святкових урочистостях, на які нас запросять. Крім того, у четвер та п’ятницю прибуде велика делегація членів американського Конгресу. Вони також хочуть віддати честь цій великій річниці.

  – Куди направлена фінансова допомога, надана Сполученими штатами Україні?

  – Сума допомоги складає близько 22 мільйонів доларів. Частина цієї допомоги надаватиметься неурядовим організаціям, які є нашими партнерами. Вони розподілятимуть цю допомогу, і частина звідти піде, зокрема, на окуповану територію.

  Ми здійснюємо також програми через наші агентства, такі як USAID, за допомогою яких фінансуємо відновлення віконних прорізів. Ми вставляємо скло у вікна будинків, які постраждали від обстрілів на сході раніше, у 2014 році. У Дніпропетровську ми фінансуємо ремонти приміщень та будівель, призначених для житла переселенців зі сходу. Також у Києві ми працюємо з організаціями, які надають тимчасовий притулок жителям Донбасу. Моя дружина разом із дружиною віце-президента Байдена, коли той відвідував Україну минулої осені, побувала в одному з таких притулків.

  Усі ці програми призначені для того, щоб полегшити страждання жителів сходу, привести до норми якимось чином їхнє життя та підготуватися до того моменту, який відбудеться, ми сподіваємося дуже швидко, коли буде встановлений мир та вони зможуть повернутися додому.

  (Повну версію інтерв’ю з послом США в Україні Джеффрі Пайєттом дивіться у вівторок (12 травня) о 18:30 на сайті Радіо Свобода)


  Олексій Мацука

  alex.mazuka+gmail.com

  Олексій Мацука – український журналіст, ведучий Радіо Свобода з 2014 року. У квітні 2014 року увійшов до списку «100 героїв інформації», вперше опублікованого організацією «Репортери без кордонів». У жовтні 2014 року Олексію Мацуці присуджено міжнародну премію International Press Freedom Award організацією «Канадські журналісти за свободу висловлювань» (англійською: Canadian Journalists for Free Expression).  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Слепой Місто: Стыд и раскаяние
  07.05.2015 12:16
  Каждый слышит и видит то , чего хочет и желает. Действительно восток и запад Украины очень разные. Самая важная разница в том , что многие на востоке Украины не научены уважать другой западный регион и его отличие от востока. А вообще, если Вы не умеете уважать себе подобного, тогда Вы не умеете уважать самого себя. Начните учиться уважать себя, тогда и мир вокруг Вас измениться. В этом уважении Вам будет очень стыдно за себя. Сможете и хотите Вы пройти через свою боль за себя? В этом решение конфликта.

  від: Вооодимир
  07.05.2015 00:52
  Do you believe that United States of America supports Ukraine? I think that Barack is a traitor.
  У відповідь

  від: M Місто: K
  07.05.2015 14:10
  Сполучені Штати не настільки підтримують Україну, наскільки засуджують дії Кремля. І не тільки щодо України. Була Чечня, Грузія, а перед тим Придністров'я. Військові втручання Росії тривають завжди. Усі вони порівнюються із подібними діями США відносно Іраку, Афганістану, Югославії. Ви думаєте, що Барак Обама є зрадником? Кого він зрадив? Він радив, радив і зрадив? Насправді, він не може збагнути чи щось порадити, бо його фінансова імперія ось-ось лусне, точно як і агресивна імперія Кремля. Ми стаємо свідками народження нових суспільних відносин, нового сприйняття світу ...

  від: Гость
  06.05.2015 23:14
  Я вот поражаюсь, как вы все умудряетесь так зомбировать людей, и они почему-то вам верят. Нет, ну я понимаю, что существуют разные технологии воздействия на психику человека. Но почему на меня на действует ни американская, ни российская пропаганда - я ведь тоже человек. А значит - это никакая не психология, а скорее гипноз, магия, а вот она-то как раз действует не на всех. Значит, нужна защита от магии. Вообще-то - это вера в Бога. Но если человек недостаточно верующий - мне однажды говорили во сне: "Запомни, место хранения артефактов называется кладония". Получается, что кладония поглощает магию, как свинец радиацию...

  від: киянин Місто: киев
  06.05.2015 22:28
  вот призовут меня на службу в армию...сейчас я -почти счастливый укроп...иду по местности ато - и мне тут (а я в полном боекомплекте на территории Украины ) кричат- жидобандеровцы, киевская хунта,фашисты и т.д. -и кричат выжившие из ума пенсионеры...мои действия? расстрелять сразу или подставиться под их пенсионеров? с одной стороны жалко их, с другой стороны ооочччееень жалко себя...и свою семью,всю Украину из-за этих "ОНКОПОЛИТ БОЛЬНЫХ"...

  від: Геннадий Місто: Киев
  06.05.2015 22:25
  Жители Украины, Ливии, Ирака, Сирии и т.д. стали жертвами авантюризма Америки
  У відповідь

  від: Василь Місто: Київ
  07.05.2015 15:46
  "жертвами авантюризма Америки" То це Америка загарбала Крим? Америка засилає терористів та постачає їм зброю? Так що, гєєєнадій, не треба ляпати язиком.

  від: Марія Іванівна Місто: Київ
  06.05.2015 22:20
  А Донбасу не треба нічого розповідати ні з Москвіи, ні з Києва, ні з Вашингтона, вони на власні очі бачать, що в них робиться, хто їх вбиває і хто їх хоче, з дозволу сказати, визволити. Послу вірити - собі нашкодити
  У відповідь

  від: Анонім Місто: Київ
  07.05.2015 15:58
  "Послу вірити - собі нашкодити" Дивне твердження. Які у Вас є підстави це стверджувати? Що він збрехав?

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Крим.Реалії» | Молоді кримчани обирають Україну 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ