25 травня 2016, Київ 21:46

  Політика

  Інтернет-тролі на службі в олігархів та політиків

  У всесвітньому павутинні, окрім звичайних користувачів мережі, поселилися і ті, для кого віртуальні сварки стали роботою

  Вони за гроші коментують новини, навмисне створюють конфлікти серед читачів і намагаються повернути їхню думку в потрібне замовнику русло. Це – тролі. Журналісти програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та Першого суспільного, дізналися, чим займаються українські армії інтернет-коментаторів.

  Для України такі «тварючки», як тролі, не нові. Можна навіть говорити про окрему українську породу таких мешканців інтернету. Вони не надто організовані, існують не стадами, як наприклад в Росії, а поодинці. І на те є логічні причини. Перша з них – це клієнти тролів. У Росії тролі централізовано працюють на держзамовлення. Українських тролів найчастіше наймають представники бізнесу: відстоювати власні інтереси або боротися за сфери впливу. Налаштовувати суспільну думку на свою користь і псувати імідж конкурентів.

  «Багато, в першу чергу, українських бізнес-клієнтів використовують їх у своїх роботі, але знову ж таки – не з метою нападу, з метою захисту. Йдеться про великі фінансово-промислові групи, які мають дуже часто ризики не тільки економічні, а й політичні», – розповідає медіа-експерт Максим Саваневський.

  Боти олігархів

  Приміром, «Схемам» вдалося отримати «темники» ботів мільярдера та колишнього «короля Донбасу» Ріната Ахметова – зі списком тем, тезами і списками коментарів, які вони мусили залишати під статтями у пресі та в соцмережах.

  І розповів нам про це один із тих, хто виконував ці завдання, формував імідж Ахметова в мережі – за гроші.

  «Жовтим виділяється – тут написано «Отслеживать и купировать негатив» – те, за чим ми мали слідкувати. Щойно там з’являвся коментар проти нашого замовника, то ми швидко виправдовувалися, все красиво виправляли, щоб останній коментар був позитивним. Інші були обов’язкові – зелені. Це статті, на яких ми могли коментувати скільки завгодно, домовлялися в «Скайпі», хто яку позицію буде відстоювати. І таким чином до нас в коментарі підключалися і реальні вже люди. І вдавалося на одній статті набити до 15 коментарів», – відкрив подробиці своєї роботи Олексій, колишній троль олігарха Ахметова.

  Редакція має повне ім’я та прізвище колишнього троля, але він розмовляв за умови анонімності через страх втратити теперішню роботу, яка не пов’язана з минулою діяльністю.

  Цікаво, що частина українських тролів мають російських ватажків – як у випадку з Ахметовим. Знайти такого ватажка тролів нам вдалося через те, що завдання армії коментаторів направлялося з пошти керівника проекту.

  Тролеводом виявився Тимофій Ситников із Новосибірська, син російського політтехнолога Олексія Ситникова, який свого часу займався передвиборчою кампанією Юлії Тимошенко.

  Сам же Тимофій таку причетність до ботів Ахметова спростовує, каже співпрацював з олігархом на інших проектах, а от саме до цього стосунку не мав. На демонстрацію листа відмовчується.

  Але Рінат Ахметов – далеко не єдиний олігарх, який не гребує послугами інтернет-тролів. Його конкуренти зі списку найбагатших українців роблять те саме.

  «З олігархів найбільш масово таких ботів до сьогоднішнього дня – і я це помітив по скандалам – використовують і Коломойський, і Ахметов. От був скандал навколо Коломойського, я писав допис про напад на журналіста Сергія Андрушка, журналіста якраз таки Радіо Свобода. І маса от цих Коломойських ботів завалювали сторінки щоденно з такими образливими повідомленнями», – розповів політтехнолог Тарас Березовець.

  Політичні боти

  Інтернет-прихильність українців – задоволення не з дешевих. Через кризу, розповідають політтехнологи, майже кожна політична сила, особливо та, що представлена в парламенті, створила свою власну команду тролів – внутрішню. Власні PR-ники відслідковують настрої, створюють тези, які треба вкладати в голову інтернет-спільноті. Адже віддавати цю роботу найманим спеціальним коментаторам через кризу стало дорого.

  «Суми вимірюються – для того, щоб ви реально могли впливати на те, що відбувається в інтернеті – від 50 до 100 тисяч доларів на місяць, щоб ви реально могли побачити ефект. Це дуже дорого в порівнянні з іншими інструментами», – розповідає медіа-експерт Максим Саваневський.

  Знайдіть відмінності

  Та в українських ботів є більш розвинений російський аналог – щедро фінансово вгодовані, вони швидше еволюціонували. Їх прозвали кремлеботами.

  На відміну від українських тролів, російські боти – централізовані, працюють у справжньому офісі, наприклад, Ольгине поблизу Петербурга або ж на вулиці Савушкина, 55 у самій Північній Пальмірі.

  Українські ж тролі найчастіше не мають єдиного центру, працюють на розрізнені компанії, найчастіше сидять в регіонах, а не столиці.

  У тій же Росії замовником є уряд Росії і там це майже індустрія ботів

  «У тій же Росії замовником є уряд Росії і там це майже така індустрія ботів. Це державна програма, в Україні такого нема. В Україні це невеличкі приватні групи, які можуть такі послуги політикам робити», – підтверджує політтехнолог Сергій Гайдай.

  Через те, що для багатьох українських коментаторів за гроші – це просто підробіток з домашнього або ж робочого комп’ютера, місцеві тролі менш філігранні і більш ліниві за російських родичів. У них немає позмінної цілодобової роботи. Наштампував коментарів – відпочивай.

  «Зазвичай таку роботу беруть студенти, яким цілий день лінь щось робити. А потім за годину-дві вони намагаються наштампувати ці коментарі. Просто копіювання тексту чи однакові тези. Тому в коментарях відчувається якась пластмаса», – розповідає колишній бот Ріната Ахметова Олексій.

  Крім того, ми знайшли ще одного організатора таких коментаторських інтернет-акцій. І він погодився розповісти «Схемам» про специфіку своєї роботи письмово. Розповів, приміром, що українські тролі менш принципові – одночасно можуть працювати на конкурентів, відстоювати інтереси ворогуючих структур.

  «Моя команда таких замовлень не брала. Але в принципі це досить частий випадок. Конфлікту в цьому інтересів немає, тому що зіткнення ботів – не дуже інтелектуальний процес», – розповів співбесідник «Схем».

  Та й українські коментатори стають тролями по знайомству, а не через оголошення в інтернеті, як у Росії. Гучних політичних вакансій ви на сайтах пошуку роботи, як правило, не знайдете. Російських тролів, навпаки, набирають через оголошення, проводять співбесіду.

  «Вони досить відкрито виставляють вакансії на HeadHunter. Через HeadHunter я і знайшла роботу. Просто потрібні кореспонденти, аніматори, ще низка людей, аж до прибиральниць. Звичайний набір для компанії. Зарплата непогана – 40 тисяч рублів», – розповіла Російській редакції Радіо Свобода жінка, колишній «кремлебот».

  Тобто російський троль із фабрики заробляє десь 800 доларів за місяць за те, що він формує суспільну думку.

  В Україні ж політику чи олігарху утримувати одного просунутого троля коштує тепер не менше. Ціни зросли під час Євромайдану – ринок перенаситився замовленнями. Понад 1000 коментарів на місяць можуть принести боту до 1000 доларів. Щоправда, провінційні тролі зазвичай дешевші за столичних.

  То ж читаючи коментарі до новин та публікацій в інтернеті, варто пам’ятати: за кожним коментатором може ховатися підступний троль. Втім, розпізнати їх можна: емоційний меседж – не висловлення власної думки, а чітка теза із закликом. Сторінка в соціальній мережі – одноманітна, мало віртуальних друзів, немає власних постів, тільки перепости, сторінка створена нещодавно.

  І коли ви щиро вірите думці опонента з коментарів чи вступаєте у «батли» з коментаторами під резонансними новинами чи публікаціями, подумайте, чи не сидять по той бік екрану професійні капосні тролі, для яких сперечатися з вами – робота.


  Анастасія Іванцова

  Журналіст-розслідувач програми «Схеми: корупція в деталях», спільного проекту Радіо Свобода та Першого Суспільного телеканалу України. Народилася 1990 року в селищі Єланець на Миколаївщині. Навчалася за спеціальністю «Міжнародні відносини та дипломатія з країнами ЄС» в Міжрегіональній Академії управління персоналом. Працювала у низці автомобільних телепрограм та на каналі Business. У 2015 році перемогла у конкурсі молодих розслідувачів Національної щорічної премії журналістських розслідувань та спеціальних репортажів «Української правди» та Kyiv Post.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Киевлянин
  03.06.2015 12:28
  С Московией все ясно. Но наши продажные тролли тоже очень надоедливые так как склоняют читателей к тем кто им платит. Много лет уже наиболее отвратительные и гадливые это юлеботы. Но президентом Юле никогда не быть. Она стране нагадила и она уходит навсегда в прошлое.

  від: Сергей Пригара
  03.06.2015 07:02
  Тролі ймовірно існують і в інших країнах, але саме кремлівці перетворили найманих віртуальних літераторів в інструмент пропаганди та інформаційної війни.

  від: Антитролль Місто: Пантикапея
  01.06.2015 12:28
  К сожалению, многие авторы публикуемые на интернет ресурсах, по сути так же являются троллями, да и нынешние политики, особенно украинские...((

  від: Роман Місто: Донецк
  30.05.2015 16:00
  Уважающий себя интернет ресурс (сайт) может сам отсеивать троллей и ставить пометку наподобие: "АНТИТРОЛЛИНГ ВКЛЮЧЕН!!!", для этого нужно посадить несколько человек и они по фейковым никам отследят таковых. А кого не смогут - им пользователи подскажут - за вознаграждение (антитроллеры фрилансеры). А СБУ вообще могут тролликов дома найти и наказать, но для этого нужны законы. Но это всё на будующее. Раньше советовал: "не смотрите новости - там брешут", а теперь - "не читайте комменты - там тролли" - здоровья ни на то, ни на другое не хватит. Да и времени тоже, некогда будет себя делать лучше, чтоб лучше стала квартира, подъезд, улица, район, город, область и, наконец, Ненька.
  У відповідь

  від: Vinyk
  01.06.2015 10:37
  Уважаемый, для сбУ нужен был закон только в апреле 1992-го. Без лишних вознаграждений, подскажу: многих(исходя из некоторого перечня "пилотных опытов") людей сбУ уже обработало, обшмонало, обчистило -- этим людям соталась возможность копипастить троллиный бред за копейки, чтобы подсобрать(подсобачить?) "котлету" на взятку тем-же сбУ-шныкам, которые "за вознаграждение" не будут шмонать опять("шмон" и "опять" -- тоже "за вознаграждение").
  Повторюсь, не постесняюсь: упомянутое ООО"СБУ" только "за вознаграждение" и работает -- законы "уже вторичны".

  від: Этнический украинец Місто: Евпатория. Крым. Россия.
  29.05.2015 22:12
  Так даже ВСУ объявило призыв тролей в интернет войска! )))))))))))))))))
  А у олигархов понятное дело денег больше!))))))))
  Парашенко не исключение ?...
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  30.05.2015 03:04
  Ти краще не підписуйся явною несумісністю бо Росія то 100 км навколо Москви, а все інше окуповані території

  від: Дмитро - вох
  29.05.2015 17:45
  В сьогоднішному містичному світі тролів можна порівняти з політичними проститутками, тому, що вони продаються будькому за гроші на прожиття..

  від: просто так
  29.05.2015 17:12
  по моим наблюдениям , больше всего троллей появляется там , где центральная власть очень много врет, в Украине к сожалению , наблюдается именно такая картина, вранье Пети Парашенко , и про кровавый "минский мир", и массовые убийства украинских солдат (Дебальцево, Иловайск), и про Петино участие в перевозке контрабанды на Донбассе (т.н. бизнес сотрудничество), облегчает ФСБешным троллям работу на украинских интернет-ресурсах

  від: Vinyk
  29.05.2015 14:07
  Професійних тролів не слід боятись -- за винятком, якщо ті тролячі круто кришовані, і можуть "під замовлення" замовити "санкцію-ліцензію" на фізичне усунення "вільних коментаторів". Є унікальний, хоча й неприємно-очевидний засіб проти тролятини -- то є гармонійне поєднання розумової та фізичної праці(за такий рецепт дякую батькові -- в минулому то була тема його незахищеного диплома). Якщо інформаційне середовище стереотипово-штампове(як-то 14-дюймовий тролячий світогляд) -- то "фактор несподіванки" від фраз, обдуманих під час фізичної праці, валить навіть "троль-дестроєрів"(то термін зі старого ВарКрафту).
  P.S. Отсєбятіна. Я не троль -- мені коментування "замість перекуру"(слова в "лапках" -- бравада; насправді все складніше: поки-що не маю грошей на взятку, щоб забашляти чинушам, які за хабар не заважатимуть заробляти на хліб, красти або жебрати, щоб не здохнув -- я інженер по освіті, але інженерів на Україні "нє того").

  від: Миколь Місто: К
  29.05.2015 13:50
  Я просто коментую усякі події. На користь України з помірною платою працював би! Чому б і ні? На службі моралі і патріотизму, усіх душевних якостей і духовних чеснот я б з радістю перебував би! Не вважаю це – отруюванням, а дописувача – тролем. Це – як співак. Співає для себе. Але, якщо ще комусь подобається, його слухають, то він стає – професійним, тобто заробляє на хліб своїм співом ...
  У відповідь

  від: Микола Місто: Кіровоград
  29.05.2015 22:34
  За хороші наміри платити ніхто не буде, а послуг тролів потребують ті за інтереси кого потенційному тролю потрібно бути готовим піти на брехню, а геть не говорити те до чого спонукає сумління. Я наприклад те саме, що написано у цій статті дивився сьогодні по телевізору й навіть думка така промайнула, що було-би не погано за свої пости заробляти гроші але проблема у тому, що то вже будуть не мої пости, а пости тих хто платитиме гроші, а я так без показу власної думки просто не зможу, тому заняття троля не для мене, бо я з того не буду отримувати ніякого задоволення й сумнівна користь від зароблених грошей буде нівелюватися зробленою шкодою, коли-ж висловлюєш власну думку яку можливо й не сказав-би комусь в очі, от то справді від того може бути користь, правда не стільки для себе, бо ніхто за таке платити не буде, а для суспільства
  У відповідь

  від: Миколь Місто: К
  31.05.2015 15:24
  Чому не буде платити? Наприклад, Коломойський.!? Але як стати потрібним і Україні, і йому – одночасно? Просто , я мав на увазі: бути дописувачем, але не тролем ...
  У відповідь

  від: Гриць Місто: Київ
  29.05.2015 18:22
  який сенс читати коментарі, якщо то пишуть боти?
  безглуздя.

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО НА ВОЛІ

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Донбас.Реалії» | Вибори в ОРДіЛО. Проводити чи ні? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Фотогалерея Савченко на волі: про ненависть, мудрість, мир і війну

  «Так, як ми повернули Надію, ми повернемо Крим та Донбас» – президент Петро Порошенко 

  Савченко. Повернення додому. Живий блог

  «Дякую, Завдяки вам я вижила!  І дякую тим, хто бажав мені зла – на зло я вижила!» – Надія Савченко вже в Україні 

  В Україні видали путівник мережею європейських комуністичних архівів

  «Ці архіви – не компромат. Вони дозволяють зрозуміти, чим насправді був комуністичний режим» 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ