29 червня 2016, Київ 04:49

  Політика

  Новий любий друг Петра Порошенка (розслідування)

  Бізнес-партнер Петра Порошенка, росіянин Костянтин Григоришин, отримує неабиякий фінансовий зиск від дружби з президентом

  Президент Петро Порошенко публічно оголосив боротьбу з олігархами. Але насправді на зміну фаворитам його попередника приходять нові «любі друзі». Одним із них став старий знайомий та бізнес-партнер президента – російський бізнесмен Костянтин Григоришин.

  Дружба президента Петра Порошенка з олігархом Костянтином Григоришиним може коштувати українцям мільярдів гривень. Люди бізнесмена вже увійшли до правління державних підприємств, Міністерства енергетики та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у цієї сфері. Більшість його бізнес-інтересів також сконцентрована в енергетиці.


  Зараз саме компанії Григоришина претендують на мільярдні державні контракти через тендери, які спеціалісти вже назвали одними з найбрудніших за теперішньої влади. Про тісну та прибуткову дружбу між президентом і бізнесменом йдеться у сюжеті програми «Схеми» (спільному проекті Радіо Свобода та Першого суспільного).

  Порошенко і Григоришин є бізнес-партнерами. Зокрема, вони є кінцевими власниками ТОВ «Підприємство «Київ», яке орендує 6,4 гектара землі у самісінькому серці Києва – біля Києво-Печерської лаври, згідно з даними проекту «Наші гроші». Там навіть київський офіс фірми Григоришина – «Енергетичний стандарт» – розташований поруч із Міжнародним інвестиційним банком, який належить Порошенку.

  Порошенко і російський бізнесмен Григоришин знайомі давно. 10 років тому – в 2005 році, після «Помаранчевої революції», коли перший займав посаду секретаря Національної безпеки і оборони, він допомагав другому відстоювати його бізнес-інтереси в енергетиці. Про це заявляв інший український олігарх Ігор Коломойський в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».

  Свої люди у високих кріслах

  Із приходом нової влади, люди, що мають тісний зв’язок із Григоришиним, зайняли декілька ключових місць у владі.

  Спочатку за квотою пропрезидентської партії – «Блоку Петра Порошенка» – наприкінці 2014-го міністром енергетики став Володимир Демчишин. Він обрав нового керівника стратегічного державного підприємства «Укренерго» Юрія Касіча, який до цього працював на Григоришина в його підприємствах: «Луганському енергетичному об’єднанні» та «Чернігівобленерго».

  «Укренерго» здійснює централізоване диспетчерське управління об’єднаною енергетичною системою країни.

  Корупція заради Григоришина

  Із приходом Юрія Касіча в «Укренерго» раптом було вирішено збільшити капітальні інвестиції в держпідприємство і на два мільярда гривень закупити трансформаторів. Вони необхідні для перетворення високої напруги в низьку, якою користуються кінцеві споживачі. Однак рішення про масову закупівлю їх держпідприємством украй здивувало спеціалістів з енергетики. Тому що, наприклад, раніше їх закуповували не більше ніж трьох-п’яти штук на рік, розповів колишній міністр палива та енергетики України (у 2005-2006 роках) Іван Плачков.

  Проте, незважаючи на думки спеціалістів, ідею нового керівника «Укренерго» підтримала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. Не останню роль у цьому зіграли її голова – Дмитро Вовк, який раніше працював у компанії Порошенка – «Рошен», а також один із членів комісії – Борис Циганенко, який до призначення на держслужбу очолював фірму Григоришина «Енерджі Консалтінг».

  Відокремлені підрозділи «Укренерго» навіть заздалегідь почали проводити тендери на закупівлю трансформаторів. І, за дивним збігом обставин, скрізь переможцем був визнаний «Запоріжтрансформатор», який також належить Григоришину. Тобто, фактично переможцем конкурсу виявляється друг президента. Але ця компанія взагалі не має брати участі в тендерах.

  «Запоріжтрансформатор» запідозрений і звинувачений у змові на тендерах і він де-юре є відсторонений і не має права приймати участь», – каже Лев Підлісецький, Голова підкомітету з питань електроенергетики та транспортування енергії Комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу.

  Наприкінці 2014 року Запорізьке відділення Антимонопольного комітету оштрафувало «Запоріжтрансформатор» на 300 тисяч гривень за антиконкурентні узгоджені дії у вигляді спотворення результатів торгів. Це означає, що підприємство не може брати участь у тендерах у найближчі три роки – до кінця 2017 року.

  Втім, найбільший подив викликають ціни, за якими «Запоріжтрансформатор» намагається продати свою продукцію державному підприємству. Оскільки трансформатори бувають різної потужності, то прийнято рахувати їхню вартість, виходячи з ціни за мегавольт-ампер.

  Згідно з протоколами розкриття пропозицій у «Віснику державних закупівель», «Укренерго» планує закупити трансформатори у «Запоріжтрансформатора» за ціною 430-550 тисяч гривен або 20-26 тисяч доларів США за один мегавольт-ампер. У той же час, наприклад, європейська «Сіеменс» пропонувала трансформатор для іншого українського держпідприємства – «Енергоатом» – за ціною майже 9 тисяч євро або 9,6 тисячі доларів США за один мегавольт-ампер. Тобто в два з половиною рази дешевше.

  Хто заплатить за непотрібну інвестицію

  За всі трансформатори, які купить державна «Укренерго» у компанії Григоришина, заплатить кінцевий споживач електроенергії. Тобто ми з вами. Адже ця ціна буде закладена у тариф на електрику.

  «Наступні рішення Національної комісії будуть – збільшити вартість електроенергії. Очікуване – це буде підняття на 10%. Тобто всі мають скинутися, щоб заплатити кінцевому бенефіціару «Запоріжтраснформатора», – вважає Лев Підлісецький.

  Найбільш прикро, що доведеться платити за те, що не є вкрай необхідним, каже інженер-електрик Олексій Скрипник, за плечима якого 14 років стажу в диспетчерській службі Західної енергосистеми України.

  «Ми збираємось міняти трансформатори, коли особливої потреби в цьому нема. Якщо трансформатор працює, якщо він не має великого перенавантаження, то він може працювати дуже довго. Є в нас трансформатори, які працюють із довоєнного часу. Тому особливої потреби в них нема», – розповідає він.

  Але керівник «Укренерго» продовжує наполягати на необхідності закупівлі величезної кількості трансформаторів. «Чому сьогодні, чому не завтра? У мене відповідь одна: тому що це треба було робити позавчора, – стверджує Юрій Касіч. – Більше ніж 70% обладнання має термін експлуатації більше ніж 25 років. 25 років – це навіть не гарантія на виріб, а термін експлуатації обладнання. На жаль, останні 23 роки, в нашій країні було багато популізму».  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Энергетик
  29.07.2015 14:10
  Очень хорошо, что продукцию хотят купить у отечественного производителя. Но не может трансформатор изготовленный в Украине стоить в два раза выше изготовленного за границей (для экономиста: с учетом всех затрат - зарплата и т.д). И второе: не нужно сразу такое количество. Это не что иное как нерациональное использование средств, тоесть нанесение ущерба для гос. предприятия. Уголовная статья по любому. Скажите почему после того как эту "тему" .придале огласке в Укрэнерго отменили результаты всех проведенных по трансформаторам тендеров (про старое решение АМКУ не надо рассказывать про него руководство Укрэнерго знало давно). Просто у пацанов о**о тоже не железное.

  від: Gleb Місто: Kiev
  27.07.2015 10:23
  Гос.комп, на открытых торгах покупает у укр произ-ля прод-ию. При чем я посмотрел на их сайт, это серьозное юр лицо и продает прод-ию по всему миру, формирует имидж Украины, а не Рога и копыта. Это завод - многотысячный коллектив людей, а не олигарх с компом и главбухом. Почему мы все не обсуждаем цены по которым покупаются укр танки, потому что это УКРАИНСКОЕ и это правильно и нам это не интересно, и мы с вами не анализируем количество, потому что все хотим мира. А тут идет речь об энергетической независимости и благополучии страны, и это неправльно переоснащать НАШУ энергетику. Или как аргумент, который приводят эксперты, давайте покупать немецкое, очень интересно было бы посмотреть на аналогичную ситуацию в Германии, если бы некоторые эксперты советовали купить укр энергообоурдование, кто бы после таких советов к ним дальше прислушиваться. Налоги будут платиться в Украине и зарплатла будет платиться украинцам, я думаю это ключевое, но все должно делаться прозранчо и открыто.
  У відповідь

  від: Анонім
  28.07.2015 07:04
  Вы, наверное, Юрий Касич. Из этой самой двойной цены за трансформаторы получите откат от Григоришина, не так ли? В общем, залезете в карманы нищих украинцев с целью обогащения. Все как при Януковиче.
  У відповідь

  від: Gleb Місто: Kiev
  28.07.2015 12:31
  я не эксперт и не Касич, я простой экономист. И считаю, что для экономики и бюджета Украины это отлично, если поставлять будет украинский производитель, а не иностранный. С ценами я с Вами абсолютно согласен, но если они определены по закону, как тогда быть!? А нашей стране все очень морально устарело, это факт, и все равно вопрос станет, нужно менять. А эксперты категорично настроены против укр производителя, я не понимаю как так можно...

  від: бен Місто: киев
  26.07.2015 19:19
  Мабуть бажання побільше ухватити перемагає бажання лишитися в памяті украинців достойною людиною. Бізнес "вишивкі" ну аж ніяк не створюють як для перспективи політика, так і для його родини. Звертайте увагу на долю родини, та оточуючих Януковича. Цього бажаєте?

  від: Анонім
  24.07.2015 17:40
  Проходят столетия, народ в Украине в среднем ученый лет 12, а понятия у него, как у темных мужиков 400 лет назад, потому что никакой гуманитарной науки, необходимой для полноценной гражданственности, ему не преподается. Как при Хмельницком считали, что бунт - лучшее средство построить справедливое государство, так и сейчас доценты Могилянки оправдывают стрельбу по милиции и славят "звычайовэ право", как Калигула своего коня назначал сенатором, так и сейчас олигархи своих борзых холуев рассаживают на госдолжности, хотя при царе чиновничество для высокого поста сначала сдавало экзамен на чин, а потом десятилетиями выслуживалось и ни купец, ни его приказчик не могли в два дня стать статским или тайным советником, Наш народ вечно проклинает "любых друзив", но в голову не может взять того, что знал любой неграмотный мужик при царе - что служба и бизнес должны быть ЗАКОНОДАТЕЛЬНО разделены.

  від: Совбода Місто: Киев
  24.07.2015 16:30
  Ничего, наши патриоты закаляются на Донбасе. С ротацией они возвращаются домой, родные им все расскажут за что и кого их боевые товарищи погибали. Как их обманывали и обманывают. В жизни все просто, если сейчас не заплатишь по счетам то заплатишь позже. За слезы простых людей придется ИМ ВСЕМ держать ответ!!!

  від: Анонім
  24.07.2015 14:06
  Хорошо, что Правый сектор организовывает референдум об объявлении недоверия президенту.
  У відповідь

  від: Анонім
  24.07.2015 16:30
  Да, очень хорошо

  від: кирило лукашов Місто: миколаїв
  24.07.2015 13:15
  С нашим президентом все уже ясно.
  Не лишним будет вспомнить,кем был Порошенко до Евромайдана.А был он в 2012 году министром экономики и торговли в Кабмине,возглавляемым Азаровым.И именно по итогам 2012 года он стал миллиардером с капиталом 1,6 млрд. долларов.
  США и Евросоюз уже неоднократно напоминают нашей стране о необходимости реформ,а Порошенко не только бездействует,но и нагло продолжает воровать.
  У европейской страны не должно быть такого президента.

  від: правда Місто: київ
  24.07.2015 12:10
  могу подтвердить, что факты указанные в статье имели место. Когда то (2006 год) была организована травля банка БИГ енергия, и компания Порошенка помогала захвату банка (на стороне Григоришина). Шла война между Коломойским и Григоришиным за акции банка. Акционерами банка были ряд обленерго, которыми в свою очередь владели Григоришин и Коломойский.

  від: читач Місто: Україна
  24.07.2015 10:45
  Якби скажімо контрабандисти чи контрольований Путіним російський олігархат не мали підтримки в Києві то успіхами в Україні вони би не змогли похвалитися. А так "маємо те що маємо" тобто голий популізм. Точніше брехню

  від: просто так
  24.07.2015 09:40
  для Пети Парашенко, президентство это очередной бизнес проект, Петя зарабатывал свои миллиарды , давая взятки и беспощадно уничтожая конкурентов и не надо забывать шо Петя это основатель Партии Регионов и ближайший соратник Вити Янукович, не раз входивший в его правительство , неужели кто-то и правда рассчитывал , шо Парашенко вдруг превратится из циничного олигарха в кристально честного демократа

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Чи ефективна місцева влада в «сірій зоні» на Донбасі? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Українська мова. Її статус в Конституції досі ігнорує нинішня влада

  20 років Конституції України: боротьба за реальний статус української мови триває 

  На Всеправославному Соборі українське питання обговорювали в кулуарах – Самохвалова

  «Якщо Синод Константинопольського патріархату захоче видати грамоту визнання – це робить нашу Церкву – Київський патріархат – легітимною і визнаною у світі» 

  Другий фронт: вояків б’ють у тилу. МВС заплющує очі?

  Побутові й ідеологічні конфлікти за участі ветеранів бойових дій на сході викликані проросійськими настроями частини громадян і байдужістю поліції – експерти 

  ОБРАНЕ ВІДЕО

  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ