25 червня 2016, Київ 08:07

  Політика

  На «Лексусах» Клименка їздить Насіров і заступники (розслідування)

  Роман Насіров і Костянтин Лікарчук задарма їздять на «Лексусах», куплених на замовлення Олександра Клименка

  Державна фіскальна служба, в народі – податкова – часто є каральним мечем українських підприємців. Те, як податкова «тягне соки» з бізнесу, або як може і знищити його на замовлення влади – на жаль, відомо багатьом українським підприємцям не з чуток.

  А тим часом наше розслідування виявило, що керівництво податкової їздить на коштовних автомобілях класу люкс, які їм надала у безоплатне користування приватна фірма.

  Це законом трактується як подарунок – тобто неправомірна вигода, здобута за рахунок перебування при владі.

  ​Службі охорони Державної фіскальної служби дуже не подобається, коли журналісти пробують зафільмувати автівки, якими працівники апарату ДФС приїздять на роботу.

  Хто виходить із дорогих авто, зафіксувати майже неможливо. Сам заїзд на парковку головної будівлі ДФС від простих громадян перекрито двома шлагбаумами. І міліціонером.

  Така конспірація і активний спротив охорони лише збуджували наш журналістський інтерес. Що ж за автівки так пильно охороняють на закритих парковках?

  Три дні підряд ми фільмували авто, що заїжджають у двори центрального офісу ДФС та її структурного підрозділу – митниці.

  Але у шести десятків автівок, номери яких ми зафіксували, не виявилося іменитих власників. Переважно випадкові люди. Наприклад, Сергій Георгійович Привалов. Людина з такими ж даними є директором фірми «Евросіті люкс», яка у 2011 році прибирала офіс Дмитра Табачника.

  Чи авто Юрія Івановича Гриньова. На сайті Верховної Ради такі ж паспортні дані у помічника депутата-втікача Сергія Клюєва.

  Але дещо змінивши тактику, нам таки вдалося зафільмувати авто, яким їздить головний податківець країни Роман Насіров. Це Lexus LS 600 l h.

  Таку ж модель «Лексуса» із дуже схожим номером ми помітили, потрапивши у внутрішній двір Митниці. Працівники розповіли, що на ній їздить заступник Романа Насірова Костянтин Лікарчук.

  Дані із бази ДАІ показали, що обидві автівки – власність комерційно-виробничої фірми «Рута», а її засновники – три профспілкові організації працівників фіскальної служби, тобто профспілки самої податкової.

  Ця ситуація дещо насторожила. Адже, як пояснив юрист Віталій Богданов, основне завдання профспілок – захист трудових прав, а не співпраця з керівництвом.

  Крім цього, серед видів діяльності фірми немає напрямку «надання в оренду транспортних засобів». Податківці, що створили фірму «Рута», вирішили заробляти в основному в ресторанному бізнесі, згідно з їхніми реєстраційними документами.

  А поки у Державній фіскальній службі готували відповідь на наш запит щодо того, скільки ж коштує оренда для керівництва фіскальної служби автівок у фірми профспілок фіскальної служби, ми вирушили за місцем реєстрації «Рути» у Бровари, на вулицю Київську, 286. Виявилося, фірма ділить один дах із місцевим відділенням тієї ж фіскальної служби.

  Кабінет «Рути» – це магазин, де торгують канцтоварами.

  Милі продавчині так і не змогли сконтактувати нас із директором фірми Іриною Богдан. Кажуть, вона вкрай утаємничена особа: «Якось її шукали представники фонду держмайна. І не знайшли, стосовно якоїсь неоплати».

  А Олександр Кислиця, керівник Всеукраїнської профспілки податківців, яка володіє найбільшою часткою у «Руті», взагалі розповів, що фірмою до нас цікавилися прокурори. Втім, проблеми із ними вже нібито вирішили.

  Керівник Всеукраїнської профспілки податківців Олександр Кислиця
  Керівник Всеукраїнської профспілки податківців Олександр Кислиця

  «О-о-о, хлопці... З цих питань , ну... в принципі... Ми організували це підприємство, і вони там працюють, і всю ту діяльність, яка здійснює підприємство, там відповідальна директор цього підприємства. А щодо машин, ви знаєте, там розбиралася і прокуратура, і ці питання вони там вирішили...» – розповів Олександр Кислиця.

  x

  Відповідь із ДФС щодо вартості оренди авто у «Рути» надійшла за підписом самого Романа Насірова. Вона дорівнює нулю. Бо, пише Насіров, податкова ДФС не орендує автівки у «Рути»: «Державна фіскальна служба розглянула ваш запит та повідомляє про відсутність відносин між ДФС та виробничо-комерційною фірмою «Рута» в частині оренди автомобілів».

  Тимчасом журналісти проекту «Схеми» отримали цікаву інформацію. Дочірнє підприємство виробничо-комерційної фірми «Рута» купило три шестисоті «Лексуси» у розпал Революції гідності 27 січня 2014 року. Вартість кожного – один мільйон 384 тисячі гривень. Їх номери АІ 7672 ЕК, АІ 7673 ЕК та АІ 7674 ЕК.

  Джерела у ДФС розповіли, що це зробили за вказівкою Олександра Клименка для використання керівництвом Міністерства доходів і зборів.

  Революція перемогла, Клименко втік, а цими автівками тепер їздять Роман Насіров, Костянтин Лікарчук та, за нашою інформацією, перший заступник голови ДФС Сергій Білан.

  Однак юрист Віталій Богданов нас застеріг: посадовці ДФС могли завбачливо перестрахуватися – символічно уклавши договори оренди автомобілів із «Рутою» кожен окремо – як фізичні особи.

  Однак під час розмови із Костянтином Лікарчуком з’ясувалося – як фізична особа він нічого не підписував. Спочатку переконував, що автівку для нього орендує ДФС:

  – Ці автівки орендуються для потреб державної фіскальної служби.

  – Бачите, ми отримали відповідь на інформаційний запит, за підписом самого Насірова, де було вказано про те, що немає договору оренди із фірмою «Рута».

  – Ну, це, мабуть, у Державної фіскальної служби… Прощу вибачення, але ж і мною особисто може орендуватися автомобіль, правда?

  Але потім сам же й зізнався, що як фізична особа нічого і не орендував, і не підписував.

   – Скажіть Ви як фізична особа і Насіров як фізична особа домовилися орендувати в «Рути»?

  – Я не домовлявся. Я нічого не підписував.

  Костянтин Лікарчук
  Костянтин Лікарчук

  І взагалі, Костянтин Ігорович дав зрозуміти, що його, як державного службовця і податківця, мало обходять питання, чому він їздить на автівці приватної юридичної особи і чи існують для цього правові підстави. Для нього той «Лексус» – як квиток на літак: «А що, я повинен вникати в усі правовідносини, які є в нашій державі? А ви вникаєте в ті правовідносини, які вас стосуються? От коли ви купуєте квиток на літак?».

  Сам очільник ДФС Роман Насіров теж зізнався, що сам у «Рути» не орендує.

  Олена Щербан, юрист ГО «Центр протидії корупції» підсумовує: нема договорів оренди – значить незаконно.

  «Якщо якихось підстав, документів немає, які визначають порядок використання автомобіля, то це взагалі незаконно. І може свідчити про те, що така фірма отримує перевагу, надаючи послуги чи щось інше», – зазначила вона.

  Підсумовуючи, відзначимо таке. Право профспілок фіскальної служби створювати фірми – це дуже зручно. Можна, наприклад, надавати автівки начальству без договорів оренди. Чи займатися ресторанним бізнесом. Бо хто візьметься перевіряти фірму, створену податківцями? Загалом ми знайшли близько десятка юридичних осіб, створених саме у такий спосіб. Податківці займаються і будівництвом будівель, і ремонтом автомобілів на замовлення, і торгівлею меблями, і навіть оптовою торгівлею пальним.

  По-друге, державні службовці всіляко намагаються користуватися сумнівними благами, створеними ще за часів Януковича. Не зважаючи на достойні цифри і майно у деклараціях. У Насірова є власний «Лексус» і «Тойота», в Лікарчука у власності три автівки.


  Максим Савчук

  Журналіст-розслідувач. Народився у 1987 році у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова.

  Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у відділі розслідувань газети «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

  Фіналіст низки конкурсів журналістських розслідувань.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Аноним Місто: Бровары
  01.08.2015 09:38
  Дуже цікаво, як це автомобілі придбані за державні кошти стали власністю приватної фірми? Це ж крадіжка державного майна! Якщо це помітила прокуратура то добре, але чому за цим фактом не почато розслідування? Може вони просто вирішили "приватизувати" й поділити вкрадені авто - оце прокурору, друге - головному податківцю, а третє - головному митнику. Хто ж собі ворог?
  У відповідь

  від: Анонім
  03.08.2015 12:40
  А где сказано, что авто куплены на гос. деньги?

  від: Петро Стеценко
  31.07.2015 15:52
  Дело Клименко в надежных руках, учитывая, что его гражданская жена возглавила "Вести", то не удивлюсь, что он скоро вернется на должность.......Главы Минфина(?!), Насиров вернется в парламент, а ГФС поставят рулить.......Геннадия Романенко(?!). А там глядишь к "однотуровому" приедет "все еще живой", подпишут какой-нибудь универсал с целью "мира и взаимопонимания" и вроде ничего и не было 1,5 года назад!!! Как вам такой прогноз?

  від: 123
  31.07.2015 14:55
  А,сколько стоит содержание таких машин? Кто нибудь интересовался?. Если Министры в ЕС могут ездить на работу на велосипедах,то в каком веке развития находятся эти совковообразные чиновники этого "нового" пошиба?.В КАМЕННОМ,в смысле интелекта и культуры современной Цивилизации. Кто их посадил на эти должности,тот тоже такой же!.КТО ПОСАДИЛ???. Надо же "профсоюз" воров!?.

  від: Орест Місто: Івано-Франківськ
  31.07.2015 14:45
  Дійсно противно!!! Одного зловіть податківця, якщо не може пояснити звідки в нього гроші і машини, тоді 20 років тюрми з конфіскацією майна. І після цього непотрібно навіть антикорупційне бюро.
  Хоч одного хабарника можна посадити?????????????????????

  від: Атан Місто: Одесса
  31.07.2015 11:01
  Всё это противно видеть и читать, поскольку дело януковича живёт и процветает на фоне обнищания народа...ГАНЬБА!!!

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Донбас.Реалії» | Лінія фронту. На межі повномасштабної війни? 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 24 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ