25 червня 2016, Київ 18:51

  СХЕМИ / СХЕМИ (розслідування і новини)

  ЦУМ: за фасадом у Ахметова (розслідування)

  Як олігарх перебудовує історичну пам’ятку міста. Столичний центральний універмаг – це єдина будівля на Хрещатику, що пережила Другу світову війну

  Столичний центральний універмаг – а простіше ЦУМ – це єдина будівля на Хрещатику, що пережила Другу світову війну. Вона зведена у стилі так званого «сталінського ампіру» і раніше складала єдиний архітектурний ансамбль з усією вулицею. У 2011 році будівлю викупив олігарх, колишній соратник Віктора Януковича Рінат Ахметов, і його компанія «Еста Холдинг» розпочала масштабну реконструкцію, що триває й досі.

  Центральний універмаг – єдина будівля на Хрещатику, яка пережила Другу світову війну.

  «Це був єдиний архітектурний ансамбль. Що є пам’яткою архітектури – ансамбль Хрещатику: і мерія, і ліва частина вулиці називається «сталінський ампір». Воно все має цоколь», – розповідає архітектор, екс-заступник головного архітектора Києва Віктор Глеба.

  І, здавалося б, ЦУМ, який реконструюють впритул до міської ради та за лічені метри від профільного Департаменту архітектури, що розташований так само на Хрещатику, не можуть перебудовувати за процедурою та документами, які викликають хоча б якийсь сумнів – занадто близько до влади. Але розслідування програми «Схеми» показує інше.

  Як ЦУМ діставався Ахметову

  Одна з основних культурних пам’яток Хрещатика – ЦУМ не є державною власністю. Низкою операцій його виводили з-під порядкування Фонду державного майна ще з часів керівництва Валентини Семенюк-Самсоненко та остаточно віддали у приватні руки у 2010 році. Зараз же ЦУМом володіє компанія ТОВ «Еста Холдинг» – фірма Ріната Ахметова, найбагатшого українця. «Еста Холдинг» купив ЦУМ у структур бізнесмена Валерія Мазура.

  Донецький олігарх вирішив реставрувати універмаг і ще трошки добудувати. Але, на диво, добудову почали робити не тільки вглиб земельної ділянки, а й на даху.

  Оновлення ЦУМу

  Уже зараз помітно, що над ЦУМом з’явився ще один поверх зі скляним куполом, а зверху трохи менша хвиляста бетонна конструкція.

  Нинішній вигляд головної вулиці Києва
  Нинішній вигляд головної вулиці Києва

  Старий ЦУМ мав 7 поверхів. У першому проекті реконструкції цій пам’ятці архітектури пропонували додати скла і один поверх під ресторани. Та цей варіант забракували на громадських слуханнях, які є обов’язковими для масштабних міських проектів, і замовники вирішили зняти скло, але додати ще один поверх,технічний, під кондиціонери та вентиляцію.

  У процесі реконструкції ЦУМу додали два поверхи та розширили його межі
  У процесі реконструкції ЦУМу додали два поверхи та розширили його межі

  Столичні архітектори таким рішенням обурені: не змінювати будівлю так радикально пропонували на містобудівній раді – громадських дорадчих засіданнях при КМДА – ще в 2012-му.

  «На містобудівній раді були бої за облицювання, за фасад. А по факту ми бачимо просто варварське захоплення простору Києва», – обурюється архітектор Віктор Глеба.

  Проте «Еста Холдинг» все ж таки отримала всі потрібні дозволи саме на такий варіант будівництва. Найголовнішим дозволом було добро на перебудову від Міністерства культури. Міністерство збільшило об’єм будівлі і дозволило змінити інтер’єр.

  Під час реконструкції ЦУМ повністю перебудували всередині
  Під час реконструкції ЦУМ повністю перебудували всередині

  То ж із нормативної точки зору тут усе чисто, та й опору щодо добудови поверхів ЦУМу у владних кабінетах ніхто особливо не чинив.

  «Всі погоджувальні процеси ми пройшли. Ми проходили і Раду з охорони пам’яток, проходили Міністерство культури, містобудівну раду», – пояснює директор зі зв’язків з громадськістю та комунікацій ТОВ «Еста Холдинг» Антон Глівінський.

  Будівлі у стилі «сталінського ампіру», до прикладу, у Мінську визнані ЮНЕСКО як світова культурна спадщина. З перебудовою ЦУМу український Хрещатик, центральна вулиця країни, втрачає навіть шанс подати заявку, щоб потрапити до списку світових культурних пам’яток.

  Директор з комунікацій ТОВ «Еста Холдинг» Антон Глівінський запевняє, що всі роботи з реконструкції ЦУМу є законними
  Директор з комунікацій ТОВ «Еста Холдинг» Антон Глівінський запевняє, що всі роботи з реконструкції ЦУМу є законними

  Як же забудовнику вдалося отримати такі дозволи, якщо провідні столичні архітектори б’ють на сполох і пояснюють, що такі модерні конструкції – знущання над історичним виглядом міста? Річ у тому, що більшість дозволів на реконструкцію ЦУМу компанія Ріната Ахметова збирала за часів президентства Віктора Януковича – давнього друга та соратника Ахметова.

  «Тут бачите, дуже їм назустріч пішла на той час чинна команда департаменту охорони культурної спадщини Міністерства культури. Тобто погодилися з тим, що предметом охорони є фасад, а не взагалі будівля», – згадує Яків Діхтяр, нині голова управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України.

  Тож не виключено, що саме близькі стосунки Януковича та Ахметова спонукали визнати історичною цінністю тільки фасад, а не всю будівлю, і дати «Еста Холдингу» добро на реконструкцію з новою будівлею та збільшенням поверхів. Тобто, формального порушення законодавства з ЦУМом нема, але очевидно, що норми охорони історичних пам’яток просто  обійшли.

  Земля задешево

  Та відзначилася у будівництві ЦУМу і нинішня влада – цікавими виділеннями землі.

  І якщо за Януковича формальні порушення закону знайти важко – це було, радше, ходіння на межі законності за підтримки влади, то в недавніх операціях із виділенням землі для ЦУМу юристи вбачають можливі порушення.

  21 квітня 2015 року, коли будівництво ЦУМу вже було в розпалі, міська рада передала 118 квадратних метрів землі у дворі на вулиці Богдана Хмельницького в оренду на 10 років ТОВ «Столичний ЦУМ». Рівно за місяць, 21 травня, Київрада ділить кадастрову ділянку на Хрещатику, 36 – саме там, де і стоїть будівля самої ради, – і її частину площею у 68 м2 відрізає і також віддає ЦУМу на декаду під обслуговування та експлуатацію будівлі.

  Цікавим видається саме цей другий, травневий договір. Адже ці, на перший погляд, незначні 68 квадратних  метрів Київрада відірвала від власної кадастрової ділянки, на якій розташована мерія.

  «Були люди, які казали, що не треба віддавати землю цьому підприємству, бо одіозний власник. <…>  За землю треба платити. Всім. Тому такий аргумент був сприйнятий, і дане рішення було Київською міською радою ухвалене», – розповідає голова постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування та архітектури Володимир Прокопів.

  Голова постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури Володимир Прокопів пояснює, що оренда землі «Еста Холдингом» дає значні надходження до міського бюджету
  Голова постійної комісії Київради з питань містобудування та архітектури Володимир Прокопів пояснює, що оренда землі «Еста Холдингом» дає значні надходження до міського бюджету

  Згідно з українським законодавством, землю, вільну від забудови, без аукціону можна отримати, якщо на ній розташоване ваше майно.

  Тож «Еста Холдинг» викупила у Київради сміттєві баки, які стояли на тій території. Таким чином у неї з’явилося майно на ділянці – і землю під майном компанія взяла в оренду на 10 років – за 26 629,62 гривні на рік.

  «Ми домовилися на одному з етапів будівництва, що ми викуповуємо у них (Київради – ред.) смітник, ставимо їм новий смітник. <…> І повністю закриваємо периметр, щоб не було цього «вибитого зуба». Нам треба було, щоб закрити цей периметр, просто оформити землю, технічний момент», – пояснює Глівінський з «Еста Холдингу».

  В «Еста Холдинг» стверджують, що викупили у Київради смітники, щоб орендувати землю для подальшої забудови
  В «Еста Холдинг» стверджують, що викупили у Київради смітники, щоб орендувати землю для подальшої забудови

  Та потенційна махінація полягає в тому, що у травні, коли землю видавали, будівництво ЦУМу вже тривало. А за ствердженням самих власників ЦУМу, проект будівлі не змінювався упродовж будівництва. Отже, компанія «Еста Холдинг» Ріната Ахметова вже планувала забудувати частину двору КМДА ще до того, як отримала цю землю у своє користування шляхом купівлі смітників.

  «Цілком можливо, що це спосіб легалізації самовільної забудови. Якщо дійсно там уже встигли щось побудувати, а всі скромно вважали це приміщенням того старого ЦУМу, то, можливо, для Київради це могло бути підставою відрізати шматочок землі і віддати її сусідам своїм. <…> Факт залишається фактом: відрізаний шматочок найдорожчих земель у державі. Тому Київрада, очевидно, пішла на суттєві поступки, щоб віддати землю забудовнику», – розповідає завідувач кафедри землевпорядного проектування Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) України Андрій Мартин.

  Юрист у сфері земельного права Андрій Мартин пояснює, що таке виділення землі може бути легалізацією самочинної забудови
  Юрист у сфері земельного права Андрій Мартин пояснює, що таке виділення землі може бути легалізацією самочинної забудови

  За даними міжнародної консалтингової компанії Colliers International, знайти на Хрещатику нову землю для оренди майже неможливо. Усі оперують уже наявними комерційними площами. Через дефіцит землі вартість оренди квадратного метра існуючої забудови тут у середньому становить 75–80 доларів на місяць, тобто приблизно 1800 гривень. А «Еста Холдинг» сплачує трохи більше ніж 26 тисяч гривень на рік за 68 квадратів, тобто майже 33 гривні за квадратний метр на місяць – у п’ятдесят з гаком разів менше від ринкової вартості.

  Крім того, у рішенні Київради чорним по білому написано: ділянка землі виділяється для обслуговування будівлі, а не для комерційної забудови. Тобто в неї інакше цільове призначення.

  Тим часом столичні депутати, здається, не помічають зайву стіну у своєму дворі саме там, де ділянка виділена під обслуговування. Можливо, очі їм затуляють кілька інвестиційних проектів, які «Еста Холдинг» робить для міста. Один – це реконструкція підземного переходу між вулицями Хрещатик та Богдана Хмельницького. Другий – будівництво нової електропідстанції біля нового ЦУМу замість застарілої.

  Диявол у деталях

  Тепер із реставрацією ЦУМу все виглядає так, ніби обійшлося без суттєвої шкоди місту: і два нові поверхи затверджені дозволами Міністерства культури – хоча у зміні будівлі раніше Ахметову допомагало керівне становище Януковича; і на землю в дворі КМДА ніхто, окрім ЦУМу, не претендував – хоча зараз її використовують не за цільовим призначенням.

  Сам «Еста Холдинг» на власному офіційному сайті публікує старі проекти будівлі – на поверх менші, ніж де-факто вже збудовані. І ніби нічого незаконного тут немає, утім, складається враження, що суспільство вводять в оману.

  Тут немає дій, за які можна притягти до відповідальності, але, за словами міських архітекторів, прозорими й чистими процеси навколо реставрації ЦУМу назвати важко. Ця будівля показує стиль роботи українських олігархічних груп. І те, як вітчизняні чиновники звикли закривати очі на порушення, хай і незначні, але ті, що відбуваються просто у них під носом.


  Анастасія Іванцова

  Журналіст-розслідувач програми «Схеми: корупція в деталях», спільного проекту Радіо Свобода та Першого Суспільного телеканалу України. Народилася 1990 року в селищі Єланець на Миколаївщині. Навчалася за спеціальністю «Міжнародні відносини та дипломатія з країнами ЄС» в Міжрегіональній Академії управління персоналом. Працювала у низці автомобільних телепрограм та на каналі Business. У 2015 році перемогла у конкурсі молодих розслідувачів Національної щорічної премії журналістських розслідувань та спеціальних репортажів «Української правди» та Kyiv Post.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 
  від: Дмитрий Місто: Киев
  28.11.2015 11:15
  Жаль, что журналисты в сюжете не показали Дом одежды на Львовской площади. Музей торговли СССР. Таким же был ЦУМ.

  Сейчас у ЦУМа появился шанс стать современным торговым центром. У дома одежды этого шанса нет и даже не намечается.

  Также вызывают вопросы авторитетность архитекторов из сюжета. Архитектором можно называть человека, который что-то построил. Эксперт из сюжета, кроме комментирования для телеканалов и других СМИ вопросов строительства, ничем другим не отличился. Тем более, как архитектор.

  від: Юлія
  20.11.2015 22:36
  Усе вірно, тільки авторка зробила маленьку технічну помилку: розмір орендної плати за землю не має відношення до ринкових орендних ставок на нерухомість. Це таке є законодавство в Україні. Тому різниця в 50 разів - нідочого. Мабуть, треба було у Мартина хоча б спитати.

  від: Аблай
  20.11.2015 09:30
  Меня просто интересует, а как самый богатый олигарх Украины, если онисчитает себя мусульманином(и если его считают мусульманином) помогал своим мусульманским братьям во время аншлюса украинского Крима? За деньги сейчас никто не спрашивает, но нужно будет реально определиться. Усидеть на двух стульях уже не получится. Либо анти-Исламский Кремль, либо проСаудовская(чеченская, казахская, Арабская) Украина. Куда ему бежать, когда все предприятия стоят в Украине? Сбили малайзийский Боинг, а Малайзия - это, альхамдулиЛлаh - муслимы. И Индонезия тогда, на том памятном засевании в ООН, самым ярым образом поддержала свою Братскую Малайзию. Вы вообще с кем, Ринат Леонидович?

  від: Ольга
  19.11.2015 22:13
  А що таке: Перший суспільний канал Украіни??)) дуже хотілося б дізнатися

  від: Наталия Місто: Киев
  19.11.2015 18:18
  Вернуть в собственность города все, что Ахметов захапал.
  И заставить вернуть прежний вид. Пусть командует у себя в Донецке или в Лондоне если у него это получиться.

  від: Киянка Місто: Київ
  19.11.2015 18:16
  Скільки можна молоти про цього ворюгу? Короче. Коли це усе буде конфісковано!

  від: Александр Місто: Киев
  19.11.2015 14:59
  Центральний універмаг – єдина будівля на Хрещатику, яка пережила Другу світову війну? Автору материала нужно учить историю. По этой стороне крещатика почти ВСЕ здания пережили войну. Взорвана была ПРОТИВОПОЛОЖНАЯ сторона улицы

  від: Украинец
  19.11.2015 12:46
  Общее содержание, направленность и стилистику автора не обсуждаю. Но вот, что бросилось в глаза: "А «Еста Холдинг» сплачує трохи більше ніж 26 тисяч гривень на рік за 68 квадратів, тобто майже 33 гривень за квадратний метр на місяць – у п’ятдесят з гаком разів менше від ринкової вартості". Простейшая математика говорит о том, что допущена небрежность (в 12 раз!). Такая небрежность позволяет, при соответствующем желании, поставить под сомнение весь материал.
  У відповідь

  від: td Місто: kyiv
  19.11.2015 13:49
  1800/26629*68*12=55.16
  Журналістка не помилилася. Уважно прочитайте написане і, можливо, поміняйте калькулятор.
  У відповідь

  від: Украинец
  20.11.2015 10:05
  Прошу прощения за допущенную невнимательность. Журналисту - респект!

  від: Pkup Місто: Kleve
  19.11.2015 12:29
  понятно, что при Януковиче на прозрачность просто не обращали внимания: если бы хотели, могли все провести и формально по закону, включая и мусорники.
  но надо признать, что план достройки двух этажей предлагался изначально и висел на билбордах возле ЦУМа. и особых возмущений киевлян не вызвал, вилдимо потому, что общий вид фасада сохранялся, а высота не вылазила заметно над соседними зданиями.

  ЦУМ вообще не относится к сталинскому ампиру, которым застроили крещатик после войны, - это пост-конструктивизм Щусева. обратите внимание на мавзолей Ленина...

  надстройки на новой крыше практически не видны с Крещатика потому что не выходят на фасад.

  ценность интерьеров сомнительна: они диссонировали с экстерьером, может за исключением главной лестницы. там были полуколонны и какая-то лепнина, но все это было практически всегда скрыто рекламой, стеллажами, интерьером арендаторов. и вообще, подозреваю, вся эта лепота была добавлена после войны, трудно представить, что безупречный Щусев мог впилять такой интерьер в конструктивистском здании, да еще зная, что это будет универмаг

  ЦУМ - далеко не единственное довоенное здание оставшееся на Крещатике, но одно из двух конструктивистских, увы второе, готель "Столичный" безжалостно снесли потому что жлобк Омельченко больше нравились завитушки, цветуечки и башенки
  У відповідь

  від: Анонім
  20.11.2015 22:52
  Все верно написано, внутрянка ЦУМа впечатления не производила, а ахметовские надстройки ничего не портят.
  Что касается цены аренды, то ТРЕТИЙ РАЗ попытаюсь заметить, что на сайте Домик.уа два предложения аренды земли близко к центру - на Димитрова и на Верхнем Вале, за м2 в месяц просят до 20Гвн/мес, причем с кое каким обустройством сдаваемой в аренду земли. Как видим, цена аренды для ЦУМа выше и ее не следует сравнивать с ценой аренды торговых помещений.

  від: Вопрос
  19.11.2015 12:24
  А чем закончился скандал на Андреевском спуске , когда Ахметовы снесли дом и после того как кияны пошли с камнями к офису Ахметова, пообещали чтото там построить и отдать в общину города?
  Коментарі, сторінка з 2
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Суботнє інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  Фото Девіда Камерон на перших шпальтах газет у Лондоні. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Камерон, який виступав за збереження членства в ЄС, заявив про намір піти у відставку через три місяці

  Мультимедіа ЄС оговтується від «холодного душу» з Британії

  ЄС закликав Лондон не зволікати із «розлученням», а ультраправі Франції та Нідерландів вже хочуть своїх референдумів 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 25 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ