29 травня 2016, Київ 01:03

  Політика

  Хто організатор «ватного Майдану» в Кіровограді?

  Є кілька груп підтримки перейменування міста на проросійську назву – «Єлисаветград», і у кожної групи – своя мотивація

  (Рубрика «Точка зору»)

   

  Після того, як у ЗМІ потрапила новина про засідання Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, на якому Верховній Раді рекомендували назвати Кіровоград Інгульськом, у Кіровограді одразу ж почались протести прихильників проросійської назви «Єлисаветград», або, як охрестили цю назву у народі – «Лісапєтград». Спершу обурювались у соцмережах, далі – через публічні заяви та коментарі для ЗМІ, а на останок вони вирішили провести акцію протесту.

  Акція відбулась у неділю, 27 грудня, і нагадувала заходи початку «Русской вєсни» на Донбасі. Такі ж бабки з іконами і хрестами, такі ж вигуки про «братній народ», така ж агресія до українських військових, така ж зневага до державного гімну...

  Хто ж і чому організовує дестабілізацію мирного українського міста? Було би дуже просто сказати, що всьому виною російські диверсанти. Але насправді, все дещо складніше. Є кілька груп підтримки проросійської назви, і у кожної групи – своя мотивація.

  Перша група підтримки – УПЦ (Московського патріархату). Їхнє завдання цілком зрозуміле – вести підривну роботу в тилу, готувати агентурну мережу та соціальну базу для подальшої можливої російської окупації. Вони вміло маскуються, приховують свою підпорядкованість Російській православній церкві, тому більшість їхніх прихожан вважають, що відвідують церкву Київського патріархату.

  Але це стосується лише тих, хто відвідує церкви на свята. Постійних відвідувачів обробляють системніше. З ними постійно проводять бесіди, сповіді, возять на прощі, залучають до церковного життя в інші способи. Робота батюшок зосереджена на промивці мізків.

  Але вони мають значно більше можливостей, наприклад – доступ до в’язниць та силових органів. До війни з Росією вони активно «працювали» з особовим складом 3-го полку спецпризначення. Сьогодні, на щастя, ситуація змінилась. У дворі обласної прокуратури досі знаходиться їхня каплиця. В їхній власності майже всі храми міста і дуже багато земельних ділянок (деякі з них використовуються, наприклад, як парковки). Неформально вони контролюють деякі сфери незаконного «бізнесу» (жебрацтво).

  Про те, що антиукраїнська пропаганда в цій церкві носить системний характер, свідчать неодноразові випадки відмов відспівувати загиблих героїв російсько-української війни та публічних заяв на підтримку російських терористів з боку їхніх священиків.

  Друга група – це «ідейні» екс-регіонали. Вони не конче були в керівництві Партії регіонів і навіть могли офіційно не мати партквитка, проте своїми діями підтримували режим Януковича. Частина з них опинилась в «Опозиційному блоці», частина – в БПП «Солідарність», дехто пішов у «вільне плавання», однак всі вони на підсвідомому рівні залишились вірними ідеям рідної партії. Сьогодні вони знову потрапили до місцевих рад, вони досі посідають керівні посади в області і обласному центрі, однак працюють і далі спільно.

  Якщо говорити про персоналії, то більшість із них були присутніми під час мітингу «проти Інгульська». Саме завдяки їхнім зусиллям було організовано так зване «громадське опитування» про перейменування міста» за 600 тисяч гривень.

  Мотивація одних («Опоблоку») цілком зрозуміла – вони відповідають очікуванням свого виборця. Мотивацію інших (членів БПП) пояснити з точки зору логіки і здорового глузду важко, адже виборців вони такими діями втрачають. Можливо, тут грає роль надмірна самовпевненість та самонадіяність.

  Третя група – це кіровоградські бізнесмени. Передусім мова йде про Євгена Бахмача (НВП «Радій») та Павла Штутмана (компанії «Ельворті-груп» та «Гідросила-груп»). Саме вони виводили співробітників своїх заводів на «ватні» мітинги, а раніше – фінансували рекламну кампанію Єлисаветграда.

  Що ж змусило успішних підприємців, які в марнотратстві ніколи не були помічені, викидати мільйони на агітацію за назву міста? Власні вподобання? Естетичний смак? Генетична пам’ять? Релігія?...

  Можливо, щось із переліченого і мало місце, однак цього навряд чи може вистачити, щоб спонукати бізнес витрачати гроші. Такі люди витрачають лише у двох випадках: щоб отримати прибуток або щоб мінімізувати збитки. Думаю, ми маємо справу з другим.

  Так, один із заводів Штутмана, Белінськсільмаш, знаходиться в Росії, у місті Белінка Пензенської області. Основні фінансові зв’язки Радія – з Росією. Тому саме ці бізнесмени фінансують і Московський патріархат, і ідейних екс-регіоналів.

  Четверта невеличка група – залишки екс-комуністів. Вони, закономірно, проти перейменування як такого, але, обираючи між проросійським варіантом і будь-яким іншим, вони обирають перше.

  Проросійська інтелігенція – це п’ята невеличка група. Проросійські вони не завжди в усьому. Вони можуть бути шанувальниками Пушкіна чи Лермонтова, спілкуватись російською, і при цьому активно допомагати нашим військовим в зоні АТО. Вони можуть ненавидіти Путіна, але прагнути до об’єднання з «демократичною Росією». Тому будь-якою ціною прагнуть зберегти «історичний зв’язок з братнім народом». От тільки одного вони не враховують – демократія росіян закінчується на українському питанні...

  Найбільша група прихильників Єлисаветграду – це ті, хто купився на імперську пропаганду. «Красива назва», «місто Святої Єлисавети», «Маленький Париж», «Український Єлисаветград – колиска професійного театру», «імператриця тут ні до чого» та інші міфологеми, які роками подавались кіровоградцям зі ЗМІ, із рекламних носіїв, зі шкільних уроків, інструментами бреднингу та піару керівників підприємств, у церквах, музеях, бібліотеках та інших культурних установах. Вони не могли пройти непоміченими.

  Саме ця категорія може з піною біля рота відстоювати «власну точку зору», навіть не підозрюючи, що вона їм нав’язана з боку представників перших трьох категорій. Однак, хоч і несвідомо, вони також грають на руку московській пропаганді, щиро вважаючи себе поборниками демократії і плюралізму думок.

  І за їхні душі ще доведеться поборотись...

  Дмитро Сінченко – координатор Всеукраїнської ініціативи «Рух державотворців»

  Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода


  Дмитро Сінченко

  Керівник Всеукраїнської ініціативи «Рух державотворців». Раніше працював на посадах речника Всеукраїнської організації «Дебатна Академія», члена Національного комітету кампанії «Молодіжна варта», віце-президента Українського незалежного фонду інноваційного розвитку. У 2009 році був одним із засновників та спікерів Громадської кампанії «Новий Громадянин». У 2011 році долучився до заснування Руху «Чесно». Із 2012 року очолюю Асоціацію політичних наук. Політичний аналітик, блогер, публіцист.  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 
  від: Андрій Місто: Кіровоград
  12.01.2016 22:13
  Як еколог та простий мешканець Кіровограда, я категорично ПРОТИ його перейменування в Інгульськ! Адже річка Інгул, яку "увіковічнили" в новій назві міста - то не річка, а СУЦІЛЬНА КАНАЛІЗАЦІЯ!!! Так само, як і річка Либідь в Києві! Це я кажу, знов таки, як професійний еколог! А в 80-ті роки ця річка була привабливою і, до того ж, мала низький рівень забруднення, тим паче на фоні її сучасного стану. Саме сюди стікають стічні води з різноманітних промислових та сільськогосподарських підприємств, а очисні споруди вже давно в занедбаному стані і тому зараз вона містить в собі ледь не всю таблицю Менделеєва. А про безпечне купання в цій річці вже не може бути й мови!
  Тож перш ніж перейменувати Кіровоград в Інгульськ, треба спочатку привести її в благополучний стан, залучити інвесторів для модернізації очисного спорудження, щоб вода з річки Інгул була придатною хоча б для пиття чи приготування їжі!

  від: Антон Місто: Кіровоград
  10.01.2016 17:34
  Кіровоград, Кіровоград і ще раз - КІРОВОГРАД!!!

  від: Іван Місто: Інгульськ
  09.01.2016 19:38
  Гарна стаття. Все розкладено по-поличках. Як корінний житель цього міста, підтверджую кожне слово. За кацапський Є-град у нас або зайди із забитих сіл, які із усіх сил прагнуть здаватись русскими, бо думають що так вони стануть "своїми", або кацапи-переселенці у якомусь поколінні, або сектанти московського патріархату. Їм нічого не доведеш. Для них я і мої брати по зброї - вороги, які вбивають їх "братній народ" на Донбасі. Це мені таке в їх "церкві" на Преображенській сказали, коли я до них українською звернувся. Уроди! Всі нормальні люди або за українську назву, або просто проти перейменування. Жоден мій знайомий не голосував на їхньому "опитуванні-референдумі".

  від: Василь
  09.01.2016 06:39
  Сто відсотків, навіть добавити нема чого. А товаріщю Сергію пораджу вмитися холодною водою, дуже емоційно-нав'язлива думка.

  від: Влад Місто: КІрвовоград
  08.01.2016 11:46
  Англійці, брати Ельворті (суч. завод "Червона зірка") не боролися за назву міста, а розбудовували завод і місто, несли європейське цивілізоване ставлення до робітників.
  А Бахмач, Штутман, "єлисаветградські підприємці" ганяють робітників на мітинги за Єлисаветград, ведуть себе як типові російські загарбники-вельможі, навчені тільки грабувати і експлуатувати місцеву "чернь". Тому і відстоюють інтереси сучасної путінської російської імперії, підтримують імперську назву "Єлисаветград".
  У відповідь

  від: Вадим Місто: Кыровоград
  09.01.2016 01:38
  імперську назву "Єлисаветград"- смішно, це історична назва. В Кіровограді тече ще річка біянка може назвемо БІЯНСЬК. ..., люди не хочуть жити в Інгульску. Причому тут путінська російська імперія, до Єлесаветграду,
  У відповідь

  від: Олександр Місто: Інгульськ (Кіровоград)
  09.01.2016 19:42
  Не хочеш жити в Інгульську - чємодан, вокзал, Єлисаветград Алтайського краю РФ. Ця дєрєвня названа на честь вашої святої лісапєти, там лише ваша канонічна церква і тільки ваші скрєпи, тож пиз...те туди і не баламутьте тут воду, у нашому українському місті.

  від: Влад Місто: Кіровоград
  08.01.2016 11:07
  Лісапетград – козирна карта ФСБ.
  Імперську назву відстоюють Бахмач, Штутман, які називають себе «єлисаветградськими» підприємцями і хваляться успіхами підприємців Єлисаветграда, хоча на їх фоні сучасні бахмачі просто хапуги.
  Єлисаветградські підприємці за свої гроші будували і розвивали підприємства, будували трамвайну мережу, лікарні і житло для робітників. А
  Бахмачі, Штутмани «прихватизували» великі сучасні підприємства («Гідросила», «Червона зірка» «Радій») і в що їх перетворили? Скільки цехів знесено, людей звільнено. Бахмач «прихватизував» малосімейний гуртожиток і зараз цинічно, нахабно викидає сім’ї з дітьми «на вулицю».
  У відповідь

  від: Михайло Місто: Лубни
  08.01.2016 19:56
  От українці (та й не тільки українці, а й поляки, грузини, прибалти та інші борці з "тоталітаризмом") вдало і успішно користувалися вищевказаними правами. Цікаво, а в тій же Польщі чи Литві можна взагалі згадувати ці позитивні моменти радянського періоду??? От раз в цих країнах є свобода слова, то навіщо вони (як і ми нещодавно) ввели кримінальну відповідальність за розповсюдження, а Польща, Литва, Грузія - ще й за збереження комуністичної символіки??? Хіба це не є прямим порушенням свободи слова???
  У відповідь

  від: Олександр Місто: Інгульськ
  09.01.2016 19:45
  А вам то нащо свобода слова? Ви ж за комуністів, а отже - проти свободи слова?) Радійте, що хоч у чомусь нова влада діє як ваші кумири))) ну, принаймні на вашу думку)))
  У відповідь

  від: Михайло Місто: Лубни
  08.01.2016 19:44
  Взагалі-то єлисаветградські підприємства, трамвайна мережа, лікарні, школи, вузи, житло для робітників будувалися і розвивалися за гроші КПРС!!!! А курував цим процесом особисто товариш Кіров.

  Та й взагалі, саме Радянський Союз дав українцям:
  1)право на восьмигодинний робочий день;
  2)право на безкоштовну та ЯКІСНУ медицину;
  3)право на так само безкоштовну та ЯКІСНУ освіту;
  4)право на щоденну ОПЛАЧУВАНУ відпустку;
  5)право на безкоштовне санаторно-курортне лікування;
  6)право на безкоштовне житло;
  7)право на безкоштовний проїзд до місця роботи чи навчання за ІНДИВІДУАЛЬНИМ проїздним документам;
  8)право на вільне вираження своїх поглядів стосовно проблем країни;
  9)право на трьохрічну декретну відпустку зі збереженням робочого місця;
  10)ОБОВ'ЯЗКОВИЙ розподіл за місцем роботи;
  11)неможливість звільнення працівника за ініціативою адміністрації чи власника без годи профспілки чи партії.

  від: самсобі
  07.01.2016 09:09
  Димончику, щоб щось пропагувати чи просувати якісь ідеї потрібно мати досвід(бажано власний), та авторитет серед тих кому ти прагнеш щось "донести". Як тиможеш щось "донсти", якщо нічого не маєш?
  ти ніколи в житті не працював і нічого корисного не створив. Чому ти вважаєш що маєш право повчати людей які своєю працею створюють дійсні цінності і розбудовують своє місто? Ти брехло. І брешеш ти на замовлення тих хто тобі платить, бо по іншому ти вже здох би з голоду. Тобі немає чим пишатися.

  від: Михайло Місто: Лубни
  03.01.2016 19:45
  Так от. Назву Кіровограда ВЗАГАЛІ недоречно перейменовувати! По-перше, Сергій Миронович Кіров дуже багато корисного зробив для тодішньої України (наприклад, активно сприяв політиці "українізації" Скрипника і брав безпосережню участь у ліквідації безграмотності українського селянства), а по-друге, товариш Кіров багато разів відвідував Єлисаветград, де допомагав безробітнім та безпритульним, відкривав школи, бібілотеки за тодішніми європейськими стандартам, а також нинішній педагогічний університет імені Винниченка і т.д. І як після того мешканці Єлисаветграда не змогли не назвати своє місто на честь свого СПАСИТЕЛЯ, якого по-звірячому вбили зінов'євці у 1934 році??? А от перейменування Кіровограда, тим більше перейменування в Інгульськ - це пік цинізму чинної влади! Тож молодці ті кіровоградці, які в цей непростий час таки наважилися висловити невдоволення АНТИНАРОДНОЮ політикою декомунізації, на якій заробляють свої мільярди усі від Яроша до Яценюка!!!
  У відповідь

  від: Сергій Місто: Новомиргород
  07.01.2016 21:34

  а нічого, що саме скоти кацапи довели Україну до того, що їй довелося допомагати?
  У відповідь

  від: Дмитро Місто: Улич (Кіровоград)
  05.01.2016 14:54
  Отакої! То може ви зробили нове відкриття в історичній науці? Знайшли в архівах факти звязку цього покидька кірова з Кіровоградом? Бо жоденому кіровоградському краєзнавцю досі не вдалось довести, що кіров бодай знав про існування цього міста, не те, щоб "багато раз відвідував"))) Але ясно, що вам це краще відомо, адже саме у Лубнах зберігається головний архів СРСР)))

  А якщо серйозно, михасю, то вам би лікування не завадило...

  від: Михайло Місто: Лубни
  03.01.2016 19:30
  Я переконаний, що Кузьма (Вічна Йому Память) втілив би свою мрію про розстріл Верховної Ради саме після прийняття ЗЛОЧИННИХ та АНТИДЕМОКРАТИЧНИХ законів про декомунізацію, які суттєво зводять свободу слова до мінімуму, як це вже було зроблено в Прибалтиці, Грузії, Польші та деяких інших країнах Східної Європи, тобто був би не лише проти чинної влади, а й проти самої декомунізації, яку фанатично підтримують псевдопатріотичні угрупування накшталт "Свободи" чи "Правого Сектору", яких, у свою чергу, всіляко схвалює ця влада. Я думаю, що вищеперераховані держави і без тої довбаної декомунізації спокійно б розвивалися. от як не соромно місцевим громадам виконувати ті ЗЛОЧИННІ (ще раз підкреслюю) закони, всупереч одразу двом статтям Конституції України - статті 34 та 60???
  А щодо перейменування Кіровограду, то цю назву ні в якому разі не треба було чіпати! Через обмежену кількість символів (1000) у коментарях, поясню вже в іншому коментарі, чому саме.

  від: Алексей Місто: Кировоград ул.Дзерж-ского
  03.01.2016 15:20
  Почему нельзя было отложить декоммунизацию ещё КАК МИНИМУМ на 50 лет???
  У відповідь

  від: Дмитро Місто: Улич (Кіровоград)
  05.01.2016 14:48
  Ага ,може й денацифікацію Німеччини треба було відкласти на 50 років?)))
  У відповідь

  від: Алексей Місто: Кировоград ул.Дзерж-ского
  06.01.2016 18:58
  Вообще-то попытки сравнивать милый, добрый и заботливый советский строй с диким, варварским и зверским нацистким весьма некорректны. Меня весьма умиляют комментарии, что, мол, СССР был якобы большим злом, чем Третий Рейх. А вообще, чтобы вы знали, именно благодаря "клятым коммунякам" была создана Кировоградская область, которая именно в Советском Союзе развивалась экономически. И советские люди были гораздо искреннее и сердечнее, чем нынешняя молодежь. Я уж не говорю про бесплатную и КАЧЕСТВЕННУЮ советскую медицину, про лучшие в мире науку и образование, про качественное питание и т.д. Сейчас же ничего вышеуказанного нет и близко.
  Вот раз уж у нас переименовуют улицы и города и сносят советские памятники, тогда может снести все многоэтажки, построенные при "Совке", взорвать все ГЭС, опять таки построенные за счёт КПСС, разбомбить окончательно все дороги, о которых в Советские времена заботились как о годовалом малыше и другие символы "тоталитаризма"???
  Коментарі, сторінка з 3
      Вперед 

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  САВЧЕНКО ПРО ПУТІНА

  Переглянути всю прес-конференцію

  Відеопрограми Радіо Свобода

  «Суботнє інтерв’ю» | Суспільству плювати на Верховну Раду – Андрій Білецький  

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  Відео Бій, який зараз треба витримати Савченко, значно складніший, аніж той, який був у Росії – Гайдай

  Надії Савченко пророкують конфлікти зі своєю фракцією у Верховній Раді 

  У НАБУ підтвердили отримання документів щодо «чорної каси» Партії регіонів

  Документи, які підтверджують незаконні виплати Партією регіонів готівки низці колишніх і нинішніх високопосадовців – колишній перший заступник голови СБУ Віктор Трепак 

  Джозеф Байден і Петро Порошенко, архівне фото (©Shutterstock)

  Порошенко під час розмови з Байденом відзначив необхідність посилення санкцій щодо Росії – АП

  Тим часом лідери країн «Групи семи» узгодили продовження санкцій проти Росії і погрожують посилити їх у разі потреби 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  Савченко помилували з гуманістичних міркувань – прес-секретар Путіна

   

  Міста у вишитих сорочках. Українці святкували День вишиванки

   

  Посол Франції в Україні Ізабель Дюмон виступила з оркестром у Харкові

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 28 травня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 28 травня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ