27 червня 2016, Київ 16:00

  Політика

  Є безліч фактів, коли молодих кримських татар примушують до співпраці з ФСБ – юрист

  «То шукають якийсь викрадений мотоцикл, то шукають зв'язок з терористами. Приводять із собою заздалегідь підготовлених понятих, часто п’яних»

  Абдурешит Джеппаров
  Абдурешит Джеппаров

  Павло Кривошеєв

  Абдурешит Джеппаров – ветеран кримськотатарського національного руху, координатор Кримської контактної групи з прав людини, юрист, один з тих, хто особисто постраждав від викрадень кримських татар у Криму. У вересні 2014 року в масиві Сари-Су міста Білогірська, за інформацією свідків, люди в камуфляжі викрали сина і племінника правозахисника. Після цього інциденту і створили Кримську контактну групу з прав людини.

  – Минув 2015 рік, як Ви оцінюєте його?

  – Зараз якраз той час, коли такі питання ставлять багатьом представникам різних галузей і сфер діяльності. І кожен відповідає на запитання у своїй сфері у відповідності зі своїм професійним баченням.

  Заходять у хату до мусульманина, який виконує п'ятикратний намаз і веде правильний спосіб життя, і шукають у нього наркотики

  Я як правозахисник буду говорити про речі, які викликають не зовсім позитивні емоції. У Криму це не разові факти, а безліч порушень прав людини. Торік це вже традиційні затримання з подальшими арештами, це обшуки в оселях десятків людей з надуманих приводів. Причому надуманих до абсурду: скажімо, заходять у хату до мусульманина, який виконує п'ятикратний намаз і веде правильний спосіб життя, і шукають у нього наркотики. То шукають якийсь викрадений мотоцикл, то шукають зв'язок з терористами – багато таких випадків. Приводять із собою заздалегідь підготовлених понятих, при цьому в будинках бувають діти, старі люди. І понятих беруть сумнівної зовнішності, часто п’яних, з перегаром і нездорового вигляду.

  – А які конкретні випадки?

  – Міський суд Армянська виніс рішення щодо п'яти учасників так званої «справи 3 травня» (кримські татари зустрічали свого лідера Мустафу Джемілєва, який хотів в'їхати до Криму з боку материкової України – ред.) Тут теж зрозуміло, що ніякого злочину жоден із засуджених не здійснював.

  Викрадення людей тривають

  Був засуджений за ст. 228 КК РФ Мустафа Яг'яєв. Його звинувачують в якомусь екстремізмі. Він батько вісьмох дітей, громадський активіст, цілком пристойний і приносив чимало користі для свого села, активний член суспільства.

  Закрили в Криму ТРК «АТР», позбавили права жителів півострова отримувати інформацію від улюбленого багатьма телеканалу. Канал працює, але тепер у Києві. І він вже не буде таким, яким був у Криму.

  Є безліч фактів, коли молодих кримських татар примушують до співпраці з ФСБ. Коли це зводиться до того, щоб «стукали», – це не тільки порушення прав людини, але й просто мерзенно

  Знов-таки, викрадення людей тривають. 27 серпня був викрадений Мухтар Арісланов. 15 грудня зникли жителі міста Керчі Руслан Ганієв і Арлен Терехов, і, скоріш за все, теж викрадені.

  Є безліч фактів, коли молодих кримських татар примушують до співпраці з ФСБ. Здавалося б, непогана справа – допомагати «правоохоронним органам», але коли це зводиться до того, щоб «стукали», – це не тільки порушення прав людини, але й просто мерзенно. Загалом, якщо все перераховувати, то цей опис не скоро закінчиться.

  – Як правозахисники та громадянське суспільство можуть цьому протистояти?

  – Власне, цим і займаємося, здійснюючи як юридичний, так і правозахисний супровід всіх цих справ. Надаємо розголосу цим подіям в ЗМІ, надаємо моральну та правову підтримку потерпілим та їхнім сім'ям. Загалом, роботи вистачає. Ведемо пояснювальну діяльність, як поводитися в подібних ситуаціях: під час обшуку, затримання і т. д.

  – Чому контактна група припинила зустрічатися з Сергієм Аксьоновим? Адже перші кілька місяців ви працювали в досить тісному контакті з ним, проводили щомісячні зустрічі і, мабуть, був якийсь ефект від цієї співпраці?

  – У Аксьонова повноваження більш господарські, наша ж сфера пов'язана більше з правоохоронними структурами. Тому наша взаємодія перестала мати регулярний характер.

  – Чи є якась інформація про Вашого сина і рідного племінника, викрадених у вересні 2014 року в Білогірську?

  – На жаль, ніякої інформації немає.

  – Які Ваші побажання на цей рік?

  – Хотілося б жити у державі, в якій люди відчували б себе захищеними, а не жити в страху від цієї держави.

  Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»  Щоб залишити коментар і мати більшу можливість у спілкуванні з іншими учасниками форуму, Ви можете зареєструватися. Частина важливих публікацій потрапляє і на сторінку Радіо Свобода у Facebook. Там коментувати можна без участі модератора.


  ПОВЕРНУТИСЯ НА ГОЛОВНУ
  Форум закрито
  Відсортувати коментарі:
  Коментарі
       
  від: Аблай
  18.01.2016 19:31
  Есть бывший друг Путина/Минниханова/Башкирского лидера Хамитова(или как его там?), и есть европейский Кылычдароглу. И есть самые продвинутые МНР, которым "выдали" порядка 10%. А теперь в Турции "известный" кризис. Где все этнические друзья Эрдогана по его тюркской линии в назарбаевском Казахстане. Где все они? Там ведь целый интернационал. Медь-сталь-алюминий. РМ и РЗМ. Тендера Правительства Казахстана(с практически неказахским интересом). Ну что, я тут говорю неправду? что скажут крымские муслимы - Kirimli?! Вы и так всё прекрасно понимаете. Кто грабил лоховатый назарабевский Казахстан через своих известных, этнических, контр-агентов. Да неужели США с Украиной/Британией?

  від: Аблай
  18.01.2016 19:29
  Эрдоган подаёт в суд на Кемаля Кылычдароглу по пустяковому делу. Все они, бывшие друзья Путина и Германии, хотят чтобы основной удар, весь вес тяжести холодного конфликта с путинско-германскими спецслужбами взяли на себя открытые и "простоватые" мусульмане из МНР/Bozkurt. А нам вообще зачем такая тема? Кто взял подавляющее большинство голосов на прошлых парламентах выборах? АКР и СНР. Моей Родной МНР "отдали" голосов на одном уровне с курдской НDP. А теперь они все нуждаются в МНР. Если Девлет Башбуг Бахчели(как наиболее системная и продвинутая оппозиция Кремлю) получил голосов на уровне курдской НDP, порядка 10%, то он и и должен работать на свои, Честные(?) 10%. Не более того

  ДОЛУЧАЙСЯ!
  Facebook Радіо Свобода Twitter Радіо Свобода VKontakte Радіо Свобода Радіо Свобода в www.odnoklassniki.ru Радіо Свобода на Google Plus YouTube Радіо Свобода SoundCloud Радіо Свобода Підписка Радіо Свобода

  СПЕЦПРОЕКТ

  Комсомольськ чи все ж Горішні Плавні?

  ВІДЕОПРОГРАМИ

  «Інтерв’ю» | Під брендами патріотів промишляють «тітушки» – Борислав Береза 

  РОЗКЛАД ПРОГРАМ

  ІНФОГРАФІКА

  (©Shutterstock)

  Понад три мільйони британців підписали петицію про переголосування Brexit

  Станом на 12:30 за Києвом 26 червня під документом підписалися понад 3 мільйони 17 тисяч людей 

  Володимир В’ятрович, голова Українського інституту національної пам’яті

  Волинська трагедія. Замість взаємного вибачення – односторонні звинувачення

  Взаємні гучні звинувачення в гріхах минулої війни можуть завадити почути інше: наростання шуму гармат на східному кордоні України 

  Ярослав Бабич

  Смерть Бабича, МВС і «Азов». Підводні камені справи

  Одне із запитань: чому збрехав речник поліції Київської області Микола Жукович? 

  ВИБРАНЕ ВІДЕО

  «Є наші пісні про нас. Але хто їх чує?» – Сашко Положинський  

   

  Красногорівка: поранених цивільних за тиждень більше, ніж за минулий рік 

   

  Поблизу Чернігова стріляли з «Градів», танків і артилерії – тривають масштабні навчання 

  Ситуація в зоні бойових дій

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Ситуація в зоні бойових дій на Донбасі 27 червня

  Хронологія
  В інших ЗМІ
  В інших ЗМІ